Kanolada son durum 29.10.2014

Ynt: Kanolada son durum 29.10.2014

omerfarukkoc link=topic=78666.msg930591#msg930591 date=1414591680' Alıntı:
Güzel Paylaşım Gürkan Abi, Kanolalar Güzel Görünüyor, Hasatı da Nasip Olur İnşallah :)
Tesekkurler omer, darisi tum arkadaslarin basina, insallah bereketli bi sene olur. Gecen seneyi unutmamak gerek.
üçemli link=topic=78666.msg930602#msg930602 date=1414592641' Alıntı:
Güzel paylaşım Gürkan abi.Masallah guzel çıkmış kanolalar bereketli olur inşallah.
Allah razi olsun, insallah sizin mahsuller de bereketli olur, tum yurt yagisli

arnavut07 link=topic=78666.msg930648#msg930648 date=1414597096' Alıntı:
Gürkan abi maşallah çok güzel çıkmış tarlayı kapamış,bol bereketli biçersin inşallah.
Cok tesekkurler, insallah cumlemize bereketli olsun.burasi tarlayi kapatti, 2 tarla otede yine kanolam var, bu kadar buyuk degil. Mesela bu fotolarin cekildigi , mevkide 8 parc kanolam var, hepsinin gelisimi birbirinden farkli. Ayni cesit ayni iscilik ayni gun ekim..Bu yil kanolayi anlamaya calisiyorum, tarla tarlayi tutmuyor. Bugdayda bu kadar belirgin fark olmuyor. Bu fotodakiler pioneer, erkenci bir cesit.
sebazios link=topic=78666.msg930902#msg930902 date=1414625586' Alıntı:
Çok güzel görünüyorlar Gürkan. Maşallah diyelim.

Sahi, çobanlar geçerken 'sevgili' mi?

Cok tesekkurler, sende ekmistin degil mi, gidisat nasil? Sinir boylarinda fare zarari var, hala devam ediyor. Kimi tarlalarin sinir kenarlarini tekrar ektim , o derece. Fareler kanolalari dibinden kesip, deliklerine tasiyorlar. Onu haricinde erken donemde sinek zarari oldu, onu hallettik. Dar yaprakli ilaci uyguladik. Hava acinca genis yaprakli atacagim, yogun diken problemi gorulecek gibi. Kum yerlerde de yaban turbu gibi bas agritacak otlar gorunuyor. Cobanlara gelirsek. Zarari yapan adi serefsiz bilerek bir tarlanin 3,4 dekar ksimini otlamis. Geri donerken digerlerinin kenarindan gecirmis. Yapilan kasitli. 2 koy oteden bir coban. Onceki yil da aycicegini yedirmisti ayni tarlada.
<<B.Özyurt>> link=topic=78666.msg930910#msg930910 date=1414628432' Alıntı:
Gürkan abii,bereketli olsun. Kanolalar çok güzel duruyor. Kanola tablası yaptırcan mı bu sene :D

Tesekkurler Berk, bu isin piri sizsiniz. Biz cok yeniyiz. Suana kadar anladigim tek sey, kanolayi anlamak birkac yil alacak :( 1530 u samete verdik, suan makinemiz yok :(
Gelecek var , ama ne zaman belli degil. Tablosunda sagda orjinal yag motorlu kanola bicagi var. Simdilik durum bu.
Gökhan ÖZKAN link=topic=78666.msg930927#msg930927 date=1414654157' Alıntı:
Severek izliyoruz hocam :D
Izlemeyi birakip icraate gecsek nasil olur. Ic anadoluda nadastan vazgecip kanola bugday baklagil munavebesi bence tartisilmasi gereken konu. ;)
Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=78666.msg930934#msg930934 date=1414655827' Alıntı:
Maşallah,senesi bol olsun Gürkan bey .
allah razi olsun, sizin mahsuller bu yagislarla almis yurumustur. Bereketli olsun inşallah, hem trakya hem anadolu ciftcinin bu yil yuzu gulsun

Gürkan abi ilk defa kanola ekilen tarlalarda verim diğerlerine nazaran yüksek olur,çıkış yönünden sık olan tarlalar seyrek olanlardan daha az verim verebildiğini hasat zamanı görebilirsin hassas bir bitki ne sık olacak ne seyrek.

CropMasteR link=topic=78666.msg931033#msg931033 date=1414675124' Alıntı:
Cok tesekkurler, sende ekmistin degil mi, gidisat nasil? Sinir boylarinda fare zarari var, hala devam ediyor. Kimi tarlalarin sinir kenarlarini tekrar ektim , o derece. Fareler kanolalari dibinden kesip, deliklerine tasiyorlar. Onu haricinde erken donemde sinek zarari oldu, onu hallettik. Dar yaprakli ilaci uyguladik. Hava acinca genis yaprakli atacagim, yogun diken problemi gorulecek gibi. Kum yerlerde de yaban turbu gibi bas agritacak otlar gorunuyor. Cobanlara gelirsek. Zarari yapan adi serefsiz bilerek bir tarlanin 3,4 dekar ksimini otlamis. Geri donerken digerlerinin kenarindan gecirmis. Yapilan kasitli. 2 koy oteden bir coban. Onceki yil da aycicegini yedirmisti ayni tarlada.

Ben de ektim Gürkan.

Aslında benim de durum seninkinden farklı değil, tamamen idrak ve gözlemleme dönemindeyim :D

Bahsettiğin fare kesmesini ilk kez duyuyorum. Onun yerine kurt kesmesi kulağıma geldi ama başıma gelmedi. Bizim zararlı olarak karşılaştığımız tek canlı erken dönemde yapraklara saldıran bir böcek.

Yaptığı zarar aşağıda:

ea1d36e278bf27a83cd24818512e8a06.jpg

Özellikle tarla boylarında, şerit halinde görüldü.

53e810d7959730a8947f798c0e8e0dff.jpg

Sorunu görür görmez (erken dönemde) bağda kullandığımız hortumlu pülverizatörü takıp tarlanın sınır boylarını komple Hunter ile yıkadık. Lokal ilaçlama yani. Benim gözlemlediğim, bu böcek (latincesini unuttum) özellikle ormanlık yada daha önce kanola ekilmiş arazilerden geçiş yapıyor. Birkaç gün sonra da ince yapraklıyla birlikte genel bi insektisit uygulaması yaptık. Pırıl pırıl oldu.

9267be75c3635d6f9a93dae802aa7e43.jpg

4b7d6b4201118260c5a1cc18a9b13ae1.jpg

Yabancı otta bizi de dar yapraklılar uğraştırdı biraz. Buğday ile birlikte karaçim görünmüştü. Çift doz Formula Süper ' le bayağı güzel bastırdık. Geniş yapraklılar için ise hava açmadan yapılacak birşey yok. Lakin yağmur uzun sürdü. 1 haftadan önce tarlalara girilmez. Tarlaya girmeden, hortum yada turbo ile tarla kenarından bir uygulama düşünüyorum. Yoksa biz tarlaya girene kadar, alıp başını gidecekler. 10 gün öncesinin genel hali şu:

Dar yapraklılar gayet güzel yakıldı ama geniş yapraklıların keyfi süper :D

729e83e0b6e786f0d0edd3ace5a376db.jpg

Biz daha çok seyreklik üzerine odaklandık. Konuştuğum tecrübeli abilerin tamamı seyrek tarlaların verimlerinin, sık tarlalara göre kesinlikle daha iyi olduğunu söyledi. Biz de o amaca yöneldik ama seyrek Kanola ' da da ot ile mücadele gerçekten ciddi emek istiyor. Yoruyor insanı.

Bizdeki en sık alan bu:

281f0d64a83c6154cae759be1c0b323e.jpg

Tabi seyrek ekimin de riskleri var. 16-17 dekar alanda çıkış sorunu var. Çıkanlar çok seyrek. Tohumları inceledim, hala sağlıklı şekilde toprakta duruyorlar. Bu yağmurdan sonra da çıkış olmazsa bozabilirim.

Çobanlara dikkat et Gürkan. Tavsiyem gidip insanca uyarman. Anlamadığı taktirde, şu ana kadar dekara yaptığın masrafı izah et. İş resmiyete dökülürse, kibarca 'canın yanar' de.

Benim de hayvanım var. Ama en nefret ettiğim insan tipidir bu zararcılar. Empatiden yoksun insanlardır çünkü. Durumu idrak etmezse, verim üzerinden bi zarar yazdır, gözleri açılsın.

Geçen yıl bi arkadaş, otlağıma yüzünden 100 kilo biçebildi bi tarlasından. Keçiler koca gün içindeydi. Diz boyuna geldikten sonra bir daha sokmadılar ama iş işten geçmiş oldu. Bu meret buğday gibi değil. Topluyormuş gibi görünse de erken dönem otlatmanın telafisi olmuyor. Verimi ciddi düşürüyor.

Fare zararını ilk kez görüyorum. Can sıkıcı gerçekten. Sınır boylarına fare zehiri uygulasan nasıl olur diyeceğim de benim bile aklıma yatmadı. Alan çok geniş. Şu pastırma sıcakları ile biraz boy alsınlar, bir daha korkmazlar ama en az 1 hafta 10 gün var daha.

Bizde de bahsettiğim o çıkış yapmayan alanları dolaştım bugün. Yeni patlatanlarını var, temkinli bir bekleyiş sürüyor :D Yalnız geniş yapraklılar için çok geç kalıyoruz. Bu gün ilaç için girebilir miyiz diye baktım. Imkansız. Bileğe kadar batıyor toprak. Daha en az 2 gün zor.

Şimdi bir de papatya derdi başladı bizde. Bu gün baktım. Körpe patlayan çok var. Bu bir ay daha gayret gösterip ota kaptırmazsak bu iş olacak ama dikkati elden bırakmamak lazım.

Bereketli olsun Gürkan . Bizim buralarda vulpia olarak isimlendirilmiş bir ot getirdi kanola ertesi yıl buğday ekimlerinde O sebeple bir süre ekime ara verdik. İlacı da yok otun. Çok ince bir ot ayrık benzeri