adapazarından günlük 2 ton süt alım talebimiz var fiyatımız 1,2 tl günlük peşin

[size=18pt]Selamlar arkadaşlar
Günlük ilk hafta 1 ton yada 1,5 sonraki haftalarda 2 ton süt ihtiyacımız var istanbul teslim veya yerinden teslim
ilgili mesut bey 0 (532) 768 71 66
yada parça parça toplanacak ücret peşin alım anında ödenecek
fiyatımız 1,2 tl [/size]

Ynt: adapazarından günlük 2 ton süt alım talebimiz var fiyatımız 1,2 tl günlük peşin

Benim üretimim düşük kusra bakmayın yoksa seve seve satardım doğumlar malum peşpeşe geliyor yıl sonu anca 120 Litreyi görüm diye hesaplıyorum taş patlasın 150 Litre geçmez :(

Ynt: adapazarından günlük 2 ton süt alım talebimiz var fiyatımız 1,2 tl günlük peşin

istanbulda açık sütün anadolu yakasında(kartalda) 2,75 ile 3 lira aynı yerde açık yogurdun 3,25 ile 3,5 lira arasında satıldıgı gözönünde bulundurulursa avrupa yakasında durum ne bilmiyorum ama
1,2 liralık alım fiyatı o bölge için düşük bence
normalde bir üretici birlige kayıtlıysa ve sattıgı sütün faturasını alıyorsa ve sogutma tankı olayıda varsa zaten o fiyatın üstünde gelir elde eder ürettigi sütten

arkadaşlar sadece gidiş geliş yakıt maliyeti günlük 218 tl artı personel artı araç gideri ve bakım yani aylık 8-9 binlira gider bunun yanında 20 bin civarı soğutma tankı koyduk kolay olsa zaten herkes yapar ancak bu fiyat kurtarır bizi ayrıca bu giderleri düşünmeden burda şuna satılıyor şurda şu fiyata demek yanlış.

lordsaar sakaryanın neresindesin?

yavuz kardeşim sanırım seni bilgilendirmem gerek sana bir örnek söğütlü süt birliği sütünü günlük olarak fabrikalara veriyor oda nasıl biliyormusun yüzde 40 ' ı sanırım aylık kalanı 4- 5 aylık çeklerle neden biliyormusun alan yok şuan bir çok süt birliği şirketlere mahkum durumda satış fiyatlarını söylliyim bizim verdiğimiz fiyatlarla satıyor tankı olsun olmasın çünki adam şehir merkezinden basıp 200 km öteden süt almak istemiyor şehir merkezinden 1.70 e bizim gibi toptancılardan alıyor ve kendi maliyetlerini koyup satıyor.

Bu şuna benziyor çarşıda pazarda domates ooo şu fiyata e tarlada 4 te 1 ama kimse o tarladan gidip almıyor ve tarlada binlerce ton ürünün çürüdüğüne şahit olmuş bir insanım

illlaki herişin riski var maliyeti var masrafı var köylerde köy köy ev ev gezip 3kilo 5 kilo demeden kapı kapı süt toplayan sütçülerde var bilirsiniz
birsürü köy dolaşır her eve tek tek gider sütleri toplar sonra sehre götürür mandıranın birine döker

bu adamlar günde komik ama ortalama 150 lira lık yakıt artı bir şöför birde yanında çalışan olmak üzere iki kişi çalışır günlük topladıkları süt 300-500 litre arasıdır 500ü geçmeleri imkansızdır buda en az 200 evin sütünü tek tek topladıkları halde
ve her ay fatura verirler aldıkları süte karşılık bu faturadan dolayıda hayvan sahipleri azda olsa bir miktar daha para kazanır
ve yine söylüyorum sizin verdiigniz fiyattan daha cazip
unutmadan bu adamlar resmen hamallık yapıyor neden dersen 2 adam ın yevmiyesi 1de arabanın yakıtı zaten 250 lira yapar enaz günlük diger masrafları saymıyorum bile ve bu adamlar litresi ni köyden x liraya aldıkları sütü şehrideki mandıraya x+15 kuruşa veriyor
mandıralarda bu sütü yogurt peynir vs vs yapıyor ve dükkanlara marketlere lokantalara vsvs sütü x+15+15 kuruşa yogurdu x+15+25 kuruşa satıyor
mandıranın masraflarını yani işçisini binasını elektirigini suyunu vergisini vsvs hiç saymıyorum bile

kısaca bu sistem bu şekilde işliyorsa ve alan satan kar ediyorsa yani insanlar kanaatkarsa
ve bu sistem osmaniye ve köylerinde bu şekildeyken yani osmaniye merkezde normal bir vatandaş sütü 1,5e 1,6 ya yogurdu 1,7ye 1,8 e alabiliyorsa
yani hayvan sahibinden sütün çıkış fyatıyla sütü alan son kişiye kadar ki fiyat farkı %40 %50 civarıysa neden sizin bölgenizde sütün hayvancıdan çıkış fiyatıyla son tüketiciye ulaştıgı fiyat arasnda %300 fark var ki

ben bunları yazarken siz şimdi yanlış anlayabilirsiniz beni
ben sizin illaki süt alıp satmanızı isterim ama şunuda isterim hayvancıda para kazansın

siz 1,2 lira dediniz misal burda sitede
ve size kaç kişi dönüş yaptı (0-1-2)
veya siz 1,5 civarı deseydiniz size kaç kişi dönüş yapardı bir düşünün bu dediklerimi

Yavuz kardeş sen belki daha iyi bilirsin ama Süt toplayanlar Tankerin Yağ oranına göre süt birliğin belirlediği fiyattan da kırpıyorlar bilmiyorum farkındamısın örnek vermem gerekirse benim ahırımda 5 inek 6+ aylık gebe yağ oranı daha fazla otamatikman süt degerim1TL üstünde olması gerekiyor ama süt cüm bana 95+Kuruşa verdi 2 ay boyunca ve benden her ay 16 TL Para kesiliyor aidat olarak....
Demek istediğim benim yağ oranımla senin yağ oranın bir olmuyor ama adamlar araclarindeki tankın yağ oranına göre fiyat çekiyor duva*-*0
Ayriyettende her 15 günde bir aldıkları numuneyide adamlar hep sabah sütünden alıyorlardı bende kızdım bir gün dedim niye hep sabah sütünden alıyorsunuz akşam sütünle karıştırında alın dedim yok afendim sabah sütü daha net falan filan dediler baya bi tartıştık en sonunda deniştirdim sütcümü zuha-*-s

Santiago link=topic=78675.msg933507#msg933507 date=1415393342' Alıntı:
YAVUZ_13 bey siz fiyat pahalımı ucuzmu diyorsunuz tam anlıyamadım ben.Bende sistemi hoştayn a çevirecemde o yüzden sordum
bizim burda 1200 normal ama istanbul ve çevresi için az demek istiyorum arkadaşın teklif ettigi fiyat için
ennazından aracılardan 1 tanesini devre dışı bırakıp üreticiden alış fiyatı yükseltilebilir yani

lordsaar link=topic=78675.msg933755#msg933755 date=1415476959' Alıntı:
Yavuz kardeş sen belki daha iyi bilirsin ama Süt toplayanlar Tankerin Yağ oranına göre süt birliğin belirlediği fiyattan da kırpıyorlar bilmiyorum farkındamısın örnek vermem gerekirse benim ahırımda 5 inek 6+ aylık gebe yağ oranı daha fazla otamatikman süt degerim1TL üstünde olması gerekiyor ama süt cüm bana 95+Kuruşa verdi 2 ay boyunca ve benden her ay 16 TL Para kesiliyor aidat olarak....
Demek istediğim benim yağ oranımla senin yağ oranın bir olmuyor ama adamlar araclarindeki tankın yağ oranına göre fiyat çekiyor duva*-*0
Ayriyettende her 15 günde bir aldıkları numuneyide adamlar hep sabah sütünden alıyorlardı bende kızdım bir gün dedim niye hep sabah sütünden alıyorsunuz akşam sütünle karıştırında alın dedim yok afendim sabah sütü daha net falan filan dediler baya bi tartıştık en sonunda deniştirdim sütcümü zuha-*-s

bu süt işinde çok farklı durumlar var sizin dediginiz şeyleri yaparak fiyat kıran sütçüler de var sabah sütü ile akşam sütü arasında fark var simentalle holstaynın sütü arasındada fark var yani sütün durumunu kalitesini ve fiyatını etkiliyen faktör çok
fakat aslında bu konuda ki mevzu sütün 95 kuruş yada 1 lira olması degil yada yaglı yagsız olması degil yada birliklerin kestigi aidattta degil :)
mevzu şu ki üretici bu sütü kaça mal ediyor ve ilk alıcı yani toplayıcıların üreticiden alış fiyatı ile son noktaya yani tüketiciye ulaştıgı fiyat arasındaki farkı anlatmaya çalışıyorum :)

evet haklısınız yağ oranı çok etkiliyor yağ oranı düşükse toptan sattıpımız özellikle yogurtçular almıyor ancak mahallelere süt sata verebiliyorsunuz o zamanda daha az bir kar marjıyla veriyorsunuz doğru tankta bulunan toplam sütün yağ oranını baz alıyoruz topladığımız yerdeki üreticilerede almıyorum diyemiyorsunuz hiç demedik.Bizde mecburen yoğurtçu almadığı durumlarda sabah mahallelere süt satan toptancılara teklif edip fiyatı kırarak veriyoruz

Bu sabah sütcümle ayak üstü sohbet ettim harbiden adam azkalsın ağlıcaktı yau neoldu bu Sakarya cıvarına anlamadım gitti adam diyor eskiden 5 Ton süt toplardık şimdi 600 Kilo süte şükrediyorum diyor duva*-*0
Ben fazla gezen biri deilim acaba Hemşerilerim belki daha net bi bilgileri vardı sakarya cıvarından.