+ Konuya Cevap Yaz
14 sonuçtan 1 ile 14 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Buğday üretiminde korkunç düşüş  29.10.2014 - 11:13 | Son Güncelleme: 29.10.2014-11:14

  Milliyet.com.tr »
  Ekonomi »
  Haber


  Buğday üretiminde korkunç düşüş
  Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, “TÜİK, 2013 yılında 22 milyon 50 bin ton olan buğday üretiminin 2014’de yüzde 13,8 azalarak 19 milyon tona indiğini tahmin ediyor” dedi.

  İHA

  Bayraktar, yaptığı açıklamada, farklı ekolojilere sahip olan Türkiye’de buğday ekiminin bölgelere göre Eylül’ün ikinci yarısında başlayıp Kasım’ın sonuna kadar devam ettiğini bildirdi. Türkiye’de 23,81 milyon hektar toplam tarım alanı bulunduğunu, bunun 15,62 milyon hektarının tahıl ve diğer bitkisel ürünler ekilen alanı oluşturduğunu vurgulayan Bayraktar, bu alanın 7,77 milyon hektarının da buğday ekilen alanlardan meydana geldiğini, buğday alanlarının toplam tahıl ve diğer bitkisel ürünler ekilen alanın yüzde 49,7’ünü kapladığını belirtti. Kuraklığın 2013-2014 üretim sezonunda buğday, arpa başta olmak üzere tahıl üretimini çok olumsuz etkilediğini bildiren Bayraktar, “Kuraklık başta olmak üzere hemen hemen bütün doğal afetlerin yaşanması nedeniyle Türkiye İstatistik Enstitüsü (TÜİK), 2013 yılında 22 milyon 50 bin ton olan buğday üretiminin 2014’de yüzde 13,8 azalarak 19 milyon tona indiği tahmin ediyor” dedi.

  Türkiye’de buğday ekim alanının son yıllarda azalmasına rağmen 2013 yılında 2012 yılına göre 243 bin hektar artarak 7 milyon 529 bin 600 hektardan 7 milyon 772 bin 600 hektara çıktığını belirten Bayraktar, 2014 yılı ekilen alan miktarının henüz açıklanmadığını, 2013 yılıyla aynı düzeylerde olduğunu tahmin ettiklerini bildirdi. Sulama altyapı yatırımları tamamlanmadığı için Türkiye’de teknik ve ekonomik olarak sulanabilecek 8,5 milyon hektar alanın 5,73 milyon hektarının sulanabildiğini, 2,77 milyon hektarın ise henüz sulanamadığını vurgulayan Bayraktar, “Sulama altyapı yatırımları hızla tamamlanmalıdır. Sulanabilir bütün alanların sulanmasıyla diğer ürünlerde olduğu gibi buğdayda da önemli üretim artışı olacak, ülkenin büyük bölümünde kuraklığın ürüne olumsuz yansıması görülmeyecek” dedi.

  “TOPRAK İŞLEME VE TARLA HAZIRLIĞI EN ÖNEMLİ İŞLEM”
  Özellikle buğdayda kaliteli ve bol ürün alabilmek için üretimin başlangıç aşaması olan toprak işleme ve tarla hazırlığının en önemli işlem olduğunu bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

  “Birçok çiftçimizin tek gelir kaynağı olması ve yılda sadece bir defa ürün alınması nedeniyle buğdayda kaliteli ve bol ürün için toprak hazırlığı, ekim, bakım gibi kültürel işlemlerin tekniğine uygun yapılması gerekir. Üreticiler, ekimi uygun bir toprak işleme sonucu yapabilir. Toprak işlemeyle iyi bir tohum yatağı hazırlanmış, yabancı ot kontrolü sağlanmış, toprak yüzeyindeki bitki artıkları, anız ve ahır gübresi gömülmüş olacaktır. Bu amaçları gerçekleştirebilmek için değişik yapıda birçok toprak işleme aleti geliştirilmiştir.

  Üreticilerimizin toprak işlerken toprağın tavda olmasına dikkat etmeleri gerekir. Toprak, işlemeye uygun olması gerekenden daha nemli ve daha kuru olmamalıdır. Toprak tavda iken, toprak işleme aletlerine bulaşmaz, toprak sürüm sırasında helva gibi dağılır ve büyük tezekler oluşmaz. Tavın kaçırılması sürümde iri tezeklerin çıkmasına neden olmaktadır. Üreticilerimiz kesinlikle çok nemli toprak koşullarında buğday ekimi için pullukla sürüm yapmamalıdırlar.”

  Ekim zamanının toprakta çimlenmenin hızlı bir şekilde olacağı, alatav riskinin (çimlerin kuruması) azaldığı ve kışa girmeden önce iyi bir çıkışın sağlanacağı şartları sağlayan zamanda yapılması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti:

  “Ekim zamanının belirlenmesi çok önemli olup, erken ekimlerde yüksek toprak sıcaklığından dolayı tohumun çimlenememesine veya çimlendikten sonra yetersiz nem nedeniyle ‘alatav’ da denilen çimlerin kurumasına neden olur. Geç ekimde tohum kışa girmeden çimlenmez veya yetersiz çimlenenler ise kışa cılız girer, soğuklardan zarar görürler. Bu nedenle üreticilerimizin ekim zamanını iyi gözlemleyip ekim yapmaları gerekmektedir. Üreticilerimiz pratik olarak tohum yatağındaki toprak sıcaklığı 8-10 derece olduğu zaman ekim yaparlarsa kök gelişmesi hızlı ve kök tacı da derin olur.”

  “BOL VE KALİTELİ ÜRÜN İÇİN SERTİFİKALI TOHUMLUK, TAHLİL SONUÇLARINA GÖRE GÜBRE”
  Hububat yetiştiriciliğinde bol ve kaliteli ürün alabilmek için sertifikalı tohumluk kullanılması, toprak tahlil sonuçlarına göre gübreleme yapılması gerektiğini vurgulayan Bayraktar, şunları kaydetti:
  “Buğday tarımında yüksek ve kaliteli ürün alabilmek için üreticilerimizin sertifikalı tohumluk kullanımı çok önemlidir. Üreticilerimiz tohumluk belirlerken bölge şartlarına uyan, önceden ekileceği bölgede denenmiş, değirmencilerin istediği, tescilli veya üretim izinli, verim potansiyeli ve sürme hızı yüksek, taneleri dolgun, hastalık ve zararlılara karşı ilaçlanmış olması gibi kriterlere dikkat etmeleri gerekmektedir. Buğday tarımında gübre, üretim maliyetlerinde etkili bir girdidir. Bu nedenle üreticilerimiz, bilinçli ve dengeli bir gübreleme yapmak için ekecekleri tarlayı temsil edecek şekilde, usulüne uygun alacakları toprak örneklerini analiz yaptırarak kendilerine önerilen tavsiyeye göre gübreleme yapmalıdırlar. Böylece hem bilinçli gübreleme yapmış olacak hem de toprak analizi ve gübre desteğinden faydalanmış olacaklardır.”

  “BUĞDAY DÜNYADA DA ÖNEMLİ BİR ÜRÜN”
  Ülkemiz için oldukça önemli olan buğday üretimine diğer ülkelerin de büyük önem verdiğini kaydeden Bayraktar, şu bilgileri verdi:
  “Türkiye, dünyada 2013 yılında 218,4 milyon hektar buğday ekim alanının 7,77 milyon hektarını, 713,1 milyon ton buğday üretiminin 22,05 milyon tonunu karşılamıştır. 2013 yılında buğday üretiminde Çin 121,72 milyon tonla birinci, Hindistan 93,51 milyon tonla ikinci, ABD 57,96 milyon tonla üçüncü, Rusya 52,09 milyon tonla dördüncü, Fransa 38,61 milyon tonla beşinci, Kanada 37,5 milyon tonla altıncı, Almanya 25,01 milyon tonla yedinci, Pakistan’ın 24,23 milyon tonla sekizinci, Avustralya 22,8 milyon tonla dokuzuncu, Ukrayna 22,7 milyon tonla onuncu ve Türkiye 22,05 milyon tonla on birinci sırada yer almaktadır. Buğday ekim alanında Hindistan 29,65 milyon hektarla ilk sırada olup, bu ülkeyi 24,1 milyon hektarla Çin ve 23,3 milyon hektarla Rusya takip etmektedir. Ülkemiz ise 7,77 milyon hektar buğday ekim alanı ile dokuzuncu sıradadır.”

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  04 Aralık 2007
  Şehir
  lüleburgaz
  Yaş
  38
  Mesajlar
  2,115
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğday üretiminde korkunç düşüş  geçen yıl 730 kuruşa temiz buğday verdim.geçen cuma günü;temiz 715 kuruşa buğday verdim.devlet buğdaya fiyat bile açıklamadı.2 yıl önce ayçiçeğini 1.400 kuruştan 1.100 kuruşa indirdiler.nerde bu devlet nerde bu millet.rabbim hepimize yardım etsin

 3. #3
  ofas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  04 Nisan 2010
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  38
  Mesajlar
  1,663
  Adı geçen
  20 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Buğday üretiminde korkunç düşüş  TMO açıkladığı fiyata müdahale alım fiyatı diyor. Amaç hububat piyasasını dengede tutmak. Bunu fiyat düşükse devlet alım yapsın üretici tüccarın insafına kalmasın diye biliyoruz kabaca. Evet doğru ama eksik. Buğday stratejik ürün sadece fiyatı değil miktarıda bizim için önemli az ise depolarımız fiyata bakılmaksızın doldurulmalı.
  Rekoltenin düşük olduğu zaten çok önceden belliydi fiyatlarda geçen sezona göre yüksek olmayınca TMO alım yapmadığı gibi fiyat bile açıklamadı. Dünyada rekoltenin düşük olmasında göz önünde bulundurursak (yanılmayı çok isterim) tehlikeli bir durumla karşılaşabiliriz elbette ekonomist değilim ama, Üreticide buğday kalmadı, ihtiyaç hasıl olursa tüccarın yolu tutulacak yol olarak yada ithalat seçeneği değerlendirilecek çünkü TMO alım yapmadı. Genel manada, devleti milleti düşünüp fiyatı şişirmeyecek tüccar var mı ?... Yada kara gün dostu bir ülke bulabilir miyiz biliyorum da hadi bilmiyorum diyelim.
  İhtiyacımızı karşılayacak kara gün dostumuz yoksa fiyatı satıcı belirleyecek. Yani tüccar yada başka bir ülke masanın diğer tarafında ise millet var yani masada üretici yok. Kazanan başkası kaybeden ( yada az kazanan diyelim ) millet.
  Canlı hayvan ve kaba yem ithal ederken 'milli içeceğimiz' ayranımızı içip azıcık düşünelim.
  Bu işlerin başında bir veteriner var.
  Ve memlekette kurbanlık hayvan kalmadığını arife günü öğreniyor(uz).
  Allah yardımcımız olsun.
  Üretmeden olmaz...
  Not : Sayın mod. imla hataları var ama içerik moralimi bozduğu için tekrar düzeltmek içimden gelmedi kusura bakmayın.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğday üretiminde korkunç düşüş  Ofis çiftçinin dostudur...Yazıyor artık KARAGÜN ' ü kaldırdılar dikkatle bakarsanız fark edebilirsiniz tüm ülkedeki ofis silolarından....

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  23 Temmuz 2011
  Şehir
  osmaniye
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,945
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğday üretiminde korkunç düşüş  nerdeyse 1 aydır aralıklarla olsada hergün yagmur yagıyor veya 2güne bir yagıyor eylüldede epey yagdı
  iklim bu şekilde devam ederse 10-15 gün daha yagışlar kesilmezse
  busene ciddi mikatrda bugday eekmeyi planlıyorum
  alalhında izniyle korkunç bugday artışı yaşarız böyle devam ederse

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğday üretiminde korkunç düşüş  Alıntı YAVUZ_13 link=topic=78685.msg931495#msg931495 date=1414763965 Nickli Üyeden Alıntı
  nerdeyse 1 aydır aralıklarla olsada hergün yagmur yagıyor veya 2güne bir yagıyor eylüldede epey yagdı
  iklim bu şekilde devam ederse 10-15 gün daha yagışlar kesilmezse
  busene ciddi mikatrda bugday eekmeyi planlıyorum
  alalhında izniyle korkunç bugday artışı yaşarız böyle devam ederse
  Buralarda ekimler bitti sayılır Yawuzağa gec kalmadınız mı yaf oralar için

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  28 Ekim 2010
  Şehir
  adana
  Yaş
  35
  Mesajlar
  712
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğday üretiminde korkunç düşüş  çukurovada yeni başlıyor. biz de önümüzdeki ay içerisinde ekeceğiz.

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  23 Temmuz 2011
  Şehir
  osmaniye
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,945
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğday üretiminde korkunç düşüş  Alıntı Hermiyas link=topic=78685.msg931496#msg931496 date=1414764034 Nickli Üyeden Alıntı
  Buralarda ekimler bitti sayılır Yawuzağa gec kalmadınız mı yaf oralar için
  abi iklimler çok degişti malum
  eskiden ben küçüktüm ekim ayında bugday ekim işini bitirirdik
  son 5-6 yıldır ekimde hiç bugday ekmedik
  bugday ekimine kasım ortası başlarız aralık sonuna kadar ekim yapabiliyoruz
  ama dedigim gibi bunun sebei iklimde yaşanan degişiklikler

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğday üretiminde korkunç düşüş  Alıntı ekselans01 link=topic=78685.msg931497#msg931497 date=1414764247 Nickli Üyeden Alıntı
  çukurovada yeni başlıyor. biz de önümüzdeki ay içerisinde ekeceğiz.
  Alıntı YAVUZ_13 link=topic=78685.msg931498#msg931498 date=1414764540 Nickli Üyeden Alıntı
  abi iklimler çok degişti malum
  eskiden ben küçüktüm ekim ayında bugday ekim işini bitirirdik
  son 5-6 yıldır ekimde hiç bugday ekmedik
  bugday ekimine kasım ortası başlarız aralık sonuna kadar ekim yapabiliyoruz
  ama dedigim gibi bunun sebei iklimde yaşanan degişiklikler
  Anladım hayırlısı o zaman aynen Konya merkezde de 20 gündür güneş yok yağmur bolca yağıyor inşAllah bu sene herkesin gönlüne göre werir Mewlam....

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  25 Aralık 2008
  Şehir
  Konya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  2,485
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğday üretiminde korkunç düşüş  alternatif urunlere yonelme bugday uretımındekı düşüşlerın temelı ama hala anlamadıgım dırek anıza ekımden mıllet nekadar verım alacak merakla beklıyorum

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğday üretiminde korkunç düşüş  Bu sene yağış çok olacak arkadaşlar, veriler onu gösteriyor. Gerçi mevsimler sapıttı ama görünen o

 12. #12
  aslan26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  10 Mart 2014
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  24
  Mesajlar
  3,611
  Adı geçen
  5 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğday üretiminde korkunç düşüş  Bugday ekim alanı ve üretimi azalıyor ama Türkiyedeki biçerdöver sayısı her yil artıyor.Bu gidisle artık 4-5 sene sonra ortalık biçerden geçilmeyecek hale gelir galiba.

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Buğday üretiminde korkunç düşüş  2004 yılı, Buğday 377 lira/ton
  2014 yılı, Buğday 750 lira/ton

  Son 10 yılda mazot dahil herşey %250 artmışken buğday sadece %100 artmışsa burda bir adaletsizlik vardır.

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğday üretiminde korkunç düşüş  Alıntı sebazios link=topic=78685.msg931761#msg931761 date=1414799195 Nickli Üyeden Alıntı
  2004 yılı, Buğday 377 lira/ton
  2014 yılı, Buğday 750 lira/ton

  Son 10 yılda mazot dahil herşey %250 artmışken buğday sadece %100 artmışsa burda bir adaletsizlik vardır.
  Mazot dedin de aklıma geldi, tüm dünyada mazota indirim yapıldı, adamlar yaklaşık 10 cent indirim yaptılar bizde 5 cent mi ne indirdiler yahu güleyim mi ağlayayım mı bilemedim

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Buğday rekoltesinde yüzde 25 düşüş var
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Buğday
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 26.Mayıs.2014, 19:50
 2. Saruhanlı'da Buğday Üretiminde Verim Kaybı Meydana Geldi
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Haziran.2012, 23:29
 3. ETTE KORKUNÇ İDDİA
  Konu Sahibi atabey Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 8
  Son Mesaj : 11.Aralık.2011, 19:11
 4. 'Et'te korkunç iddia
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Aralık.2011, 10:29
 5. Hubabat üretiminde düşüş bekleniyor
  Konu Sahibi köylü Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 5
  Son Mesaj : 18.Mayıs.2011, 17:00

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status