Rahmetlilerin tapularından destekleme alabilmem için yapmam gerekenler.

Herkese merhaba,
Bölüne bölüne bugüne gelen yaklaşık 50 dönüm arazilerimizin kendimize ait tapusu yok. Şu ana kadar verilen tarım desteklemelerinden 1 kuruş bile alamadık. Geçmişe yönelik binlerce lira kaybımız varda, artık geleceğe bakalım.
Elimizdeki tapular, 80 li yıllardan kalma. Şu anki sahiplerinden 2 hatta 3 kuşak öncesindeki rahmetlilere ait.
Bir ara destekleme alabilmek için girişimde bulunayım dedim. Muhatap sayısı fazla olduğundan gözüm korktu sonunu getiremedim.
Tarımda maliyetin giderek artması nedeniyle artık destekleme almamız şart oldu. Yoksa bırakın karı, bu gidişle zarar bile edebiliriz.
Sizlerden talebim ise,
Tapuları çıkarabilmek için, destekleme alabilmem için baştan itibaren izlemem gereken yol nedir? Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

Ynt: Rahmetlilerin tapularından destekleme alabilmem için yapmam gerekenler.

Hemşerim bende nerden acaba kim yazdı diye soruyordum :S bizim buralardan başka bu tapu derdi olan yok :( benimde aynı derden muzdaribim :( inşallah halledebilirsin

Mehmet CÖMERT link=topic=78731.msg931562#msg931562 date=1414775717' Alıntı:
Hemşerim bende nerden acaba kim yazdı diye soruyordum :S bizim buralardan başka bu tapu derdi olan yok :( benimde aynı derden muzdaribim :( inşallah halledebilirsin
O zaman biz Kütahyalılarda bir sorun olmalı. Biz hiçbir destekleme alamıyoruz. Sizdemi aynı?

Mehmet CÖMERT link=topic=78731.msg931569#msg931569 date=1414776164' Alıntı:
evet çoğu çevre köylerdede aynı sıkıntı var ben merkez Alayunttanım sizin neresi

Tavşanlı. Bizim köyde de bu durumun mağduru bir çok kişi var.

Bu durumda ne yapılabilir? Hiç araştırmanız oldumu?

varis sayısı fazla ve sende bunlara ulaşamıyorsan..
en kısa yoldan izalei şu yu davası acarak araziyi alabilirsin..
2.yol intikal ederek birebir varislerden almak..
ki bu çok masraflı olur..
başka bir yol bilmiyorum

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=78731.msg931574#msg931574 date=1414776709' Alıntı:
varis sayısı fazla ve sende bunlara ulaşamıyorsan..
en kısa yoldan izalei şu yu davası acarak araziyi alabilirsin..
2.yol intikal ederek birebir varislerden almak..
ki bu çok masraflı olur..
başka bir yol bilmiyorum
Varislere ulaşabilirim. Varislere ne gibi belgeler doldurtacağım? Tapu çıkma aşamasına gelirse, orada sadece doldurulan evrakların olması yeterlimi yoksa varislerdemi olacak? Belki çok basit sorulardır ama bu konuda hiç bir bilgim ve deneyimim yok.

bütün varislerden satış intikal için vekalet al noterden vermeyen olursa kafana hiç takma onun hissesi her parçada kalıyor yani olmazsada oluyo.vekaletleri araziyi alacak kişinin üzerine almayın kişi kendine satış yapamıyor.benim bildiklerim bu kadar

serdar38 link=topic=78731.msg931584#msg931584 date=1414778012' Alıntı:
bütün varislerden satış intikal için vekalet al noterden vermeyen olursa kafana hiç takma onun hissesi her parçada kalıyor yani olmazsada oluyo.vekaletleri araziyi alacak kişinin üzerine almayın kişi kendine satış yapamıyor.benim bildiklerim bu kadar

Diyelimki rahmetli dedenin üzerine 5 tane tarla tapusu var. Her bir varisten bir tane vekalet almak yeterlimi? Yoksa her parça için ayrı ayrı mı vekalet alınmalı?
Her bir varis notere gidip orada ayrı ayrımı vekalet veriyor? Yoksa bunun matbu evrağı varda varislere imza attırılıp notermi onaylıyor?

serdar38 link=topic=78731.msg931584#msg931584 date=1414778012' Alıntı:
yanlış. ........
intikal olmamış taşınmazlar varislerin bütününün vekaleti olmadan intikal ettirilebilir fakat devir yapılamaz. ..
halil altın link=topic=78731.msg931576#msg931576 date=1414777095' Alıntı:
Varislere ulaşabilirim. Varislere ne gibi belgeler doldurtacağım? Tapu çıkma aşamasına gelirse, orada sadece doldurulan evrakların olması yeterlimi yoksa varislerdemi olacak? Belki çok basit sorulardır ama bu konuda hiç bir bilgim ve deneyimim yok.
varis sayısı ne kadar çoksa intikalden sonra satış harcı o kadar çok olur...
Bazı durumlarda (fazla varisli, ölü olan varisler v.s) izalei-şuyu davası açıp almanız daha kârlı dır..
izalei şu yu davasının 1. celbinde alıcı olmazsa 2. oturumda fiyat yarı ya yakın düşer. .. bu en kârlı adımdır. ..
diyelimki arsa 30 varis hepsinin vekalet masrafı en az 3000 tl tutar..
intikal ve satışta belediye rayiç bedeli üzerinden hesaplanir ve enaz 7 bin civarı tutsa.. Bunların herbirine birde hisselerini alırken para versen ayağın yorgandan dışarı çıkar. ..
ama izalei şu yu da bunlara gerek kalmaz...
devam edebilirim :)

Geçen kış bu konuda bir konu açmıştım ama önemsiz gibi göründü galiba pek talep yoktu.
bu yazdıklarınızın hiç biri olmuyor. sadece bir yolu var. bir bedeli zam gelmediyse noter 44.50 tl
iki tarım ilçeden gidip bir tane TAHÜTNAME istiyorsunuz. bu tahütnanenin iki şartı var biri işlediğiniz yerin hissedarı olacaksınız ikinciside hissedarlar sağ olacak. eski konuyu bulabilirsem link lerim.

fehim abi ben satın alabilmesinin yolunu anlattım. .
destekleme degil.. o senin dediğin sadece anne baba ve kardeşler için geçerli ..
Eğer mirasçı olarak bunların dışında yakınları ve mirascilari varsa..
kira kontratı yapması lazım. ...
arkadaş tabuları alıp destek alabilmem için izleyeceğim yol nedir demiş. .
buna istinaden izlenecek yol anlattığım gibidir.. sevgili abimm :)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=78731.msg931646#msg931646 date=1414784903' Alıntı:
fehim abi ben satın alabilmesinin yolunu anlattım. .
destekleme degil.. o senin dediğin sadece anne baba ve kardeşler için geçerli ..
Eğer mirasçı olarak bunların dışında yakınları ve mirascilari varsa..
kira kontratı yapması lazım. ...
arkadaş tabuları alıp destek alabilmem için izleyeceğim yol nedir demiş. .
buna istinaden izlenecek yol anlattığım gibidir.. sevgili abimm :)

Yusuf, sen bu konulara teknik olarak yakınsın galiba. Bahsi geçen araziler atalardan bize miras kalmış. Her ölümde araziler paylaşılmış ama güncel tapuları çıkarılmamış. Elimizde güncel tapular olmadığı için de hiç destekleme alamıyoruz.
İlk amacım ekip kaldırdığım araziden bir şekilde destekleme alabilmek.
İkincisi ise resmi olarak zaten kendimizin olan arazimizin tapularını çıkarmak.

Ayrıca bu arazilerin tapusunun çıkması diğer hissedarlarında işine gelir. Onlarda destekleme alabilir

Bu konularda hiç bilgim olmadığı için, bilenlerden yardım istedim.
Yapmam gereken işlemleri yazarsanız çok işime yarayacak. Nereden başlayacağım?

yani destekleme yapamazsın tapu çıkarmak lazım. .
e bunun içinde dediğim gibi önce tamamını intikal ettir..
ölü kimse olmasın tapularda ..sonra vekalet almaya başla. .
yada dediğim gibi dava aç. .
satmakta direnen ve çiftçi olmayanlara sulh hukukta dava açıp kanunen alım yapabilirsin..
önce oraya ait tapu kadastrodan ada ve parseli çıkarttır

sonra devam edelim.

FEHİM link=topic=78731.msg931636#msg931636 date=1414783867' Alıntı:
Geçen kış bu konuda bir konu açmıştım ama önemsiz gibi göründü galiba pek talep yoktu.
bu yazdıklarınızın hiç biri olmuyor. sadece bir yolu var. bir bedeli zam gelmediyse noter 44.50 tl
iki tarım ilçeden gidip bir tane TAHÜTNAME istiyorsunuz. bu tahütnanenin iki şartı var biri işlediğiniz yerin hissedarı olacaksınız ikinciside hissedarlar sağ olacak. eski konuyu bulabilirsem link lerim.

Paylaştığınız link için teşekkürler. O taahhütname iki- üç kuşak öncesi için işletilebilirmi? Ayrıca başka ne tür belgeler yada işlemler gerekiyor?

Yusuf kardeşim hissedarlarla aramızda bir anlaşmazlık yok. Zaten herkesin arazisi bölünmüş yeri belli ama güncel tapular yok. Elimizdeki en yeni tapu 80 lere ait, hatta daha eski tapular var.
Bu iş mahkemesiz filan olmazmı?

halil altın link=topic=78731.msg931700#msg931700 date=1414789962' Alıntı:
Yusuf kardeşim hissedarlarla aramızda bir anlaşmazlık yok. Zaten herkesin arazisi bölünmüş yeri belli ama güncel tapular yok. Elimizdeki en yeni tapu 80 lere ait, hatta daha eski tapular var.
Bu iş mahkemesiz filan olmazmı?
olur tabi tapu varsa ilk önce intikal ettirmen lazım ..
sonra ister kira sözleşmesi istersen sadece size düşen payı muvaffakatname ile destek kaydı yaparsın.