dikdörtgen balya makinaları teknik bilgiler

iyi akşamlar diliyorum herkese, ben biyosistem mühendisliği 4. sınıftayım. Ürmaksan(ağrıtürk) de staj yaptım. bitirme ödevi olarak balya makinalarından bazı teknik bilgilere ihtiyacım var. sizlere danışmak istedeim. haşbaylı standart sayabileceğimiz bir dikdörtgen balya makinasında;
dönümde kaç balya yapabilir ?
saatte aralıksız kaç balya yapabilir ?
arpa, buğday gibi farklı bitkilerde balya sayısı değişir mi? (yardımlarınızı bekliyorum )[/b][/b][/b][/i]

Ynt: dikdörtgen balya makinaları teknik bilgiler

Dönume çikan balya sayısı tarlanın ot ve sap verimine gore degisir.Balya makinası iyi çalıssın saatte 200-300 arası balya yapabilir.Balya sayısı bitkiden bitkiye ve sapın tarla yüzeyinde kalma suresine gorede degisir.Daha fazla teknik bilgi isterseniz yazın elimizden geldigince cevaplarız.

ersoyulubey link=topic=78732.msg931605#msg931605 date=1414780669' Alıntı:
iyi akşamlar diliyorum herkese, ben biyosistem mühendisliği 4. sınıftayım. Ürmaksan(ağrıtürk) de staj yaptım. bitirme ödevi olarak balya makinalarından bazı teknik bilgilere ihtiyacım var. sizlere danışmak istedeim. haşbaylı standart sayabileceğimiz bir dikdörtgen balya makinasında;
dönümde kaç balya yapabilir ?
saatte aralıksız kaç balya yapabilir ?
arpa, buğday gibi farklı bitkilerde balya sayısı değişir mi? (yardımlarınızı bekliyorum )[/b][/b][/b][/i]

1-) Dekara 0-50 arası (tamamen materyal yoğunluğa bağlıdır) balya yapabilir.

2-) saatt ortalama 100-130 balya hesap edilir ama materyalin turu/yapısı, balya büyüklüğü-sıkılıgı ve tarla durumuna gor ciddi degisiklik gösterir. Genelde 50 balya/saat ' ten aşağı, 250 balya/saatten yukarı çıkamaz. (şahsen görmedim)

3-) Paketlenecek materyal cinsi (arpa, buğday, yonca, cayirotu, vs) hem sayıya, hem de kaliteye dogrudan etki eder.

hoca bunları kabul etti, şimdi ise yazılı bir kaynak istiyor. yani dergide yayımlanmış olabilir. kanıtlanmış bir yazılı kaynak istiyor. biginiz varsa yardımlarınızı istiyorum

ersoyulubey link=topic=78732.msg935887#msg935887 date=1416068286' Alıntı:
hoca bunları kabul etti, şimdi ise yazılı bir kaynak istiyor. yani dergide yayımlanmış olabilir. kanıtlanmış bir yazılı kaynak istiyor. biginiz varsa yardımlarınızı istiyorum
Yazılı kaynak olarak ,bu makinayı ureten firmaların brosurleri var veya bazı çiftci egitim kitaplarındada yer alıyor bu makinalar eger isinizi gorurse onlara bir bakin.