SÜT VE BESİ ÇİFTİĞİ - ARANIZA KATILIYORUM

Arkadaşlar Merhaba

Bu yaz başı itibari ile bir süt ve besi çiftiği kuma aşamasındayız. 2 arkadaş sermaye ortağı olacağız. Bir arkadaşımızda bu işi çocuklugundan askerlik çağına kadar aile çiftliği olarak yürütmüş bir kişi. Sonrasında ara vermiş. Bu arkadaşımızda işin tekink kısmını yürütecek. Bir nevi işletme müdürümüz olacak. Sermayemiz 700 - 800 civarı. İşi Balıkesir civarında yapacağız. Asıl niyetimiz arkadaşımızın memleketi olan Kepsut ta yapmak. Ancak biz Merkeze bağlı Pamukçu köyunde bir adet kiralık çiftlik bulduk. İlk etap da dam yapmak yerine 5 sene süreli olarak işi bu kiralık çiftlikte yurutmek ıstıyoruz. Dama vereceğimiz para ile hayvana ve yem ekıme yatırım yapmak daha mantıklı gelıyor. İlk sene 20 - 30 hayvan koymayı düşünüyoruz. Ancak Kiralayabilidiğimiz kadar yer kiralayarak silaj, yonca, fig, yulaf, arpa, buğday ve bakla ekme niyetindeyiz. Ikıncı sene ıse bu yemlerin hazır olması ile beraber elimızdeki sermayeye göre 70 - 100 bas arası inek koymayı dusunuyoruz. Süt ve besi işini beaber yurutmek ıstıyoruz. Irk olarak ıse holsteyn de karar kıldık

Sütten kazandıgımız parayla süt veren hayvanlar hariç ne kadar besi hayvanı buyutebilersek o kadar besi hayvanı olsun elimizde diyoruz. Tabi bu hayvanlar elimizdeki anaçların yavruları olacak. Ancak gerkirse dışarıdan buzağıda alabiliriz. sütten kazandıgımız paraya bağlı olarak. ilk ıkı sene bı beklentı içınde değiliz. Çiftlik kendini çevirse ve besi hayvanlarını büyütse bize yeter. Bizde işin başında bulanacağız. Sermaye ortakları olarak bu işten çok anlamıyoruz ama elimizden geleni yapıp öğrenmeye çalışacağız.

Siz tecrübeli arkadaşlarımızın konu hakkındaki görüş ve tavsiyeleri nelerdir acaba?

Merak eetiğim diğer bu konu ıse bu işin prosedurleri.Bu çiftlik için şirket kurmak zarundamıyız. Ayrıca bu işin vergilendirmesi nasıl olmakda?

Tşk ederim / Hepinize kolay gelsin.

Ynt: SÜT VE BESİ ÇİFTİĞİ - ARANIZA KATILIYORUM

Şimdiden kolay gelsin bol kazançlar.Daha önce yapmamışsınız siz sanırım ortağınız yapmış bu işi size diyebileceğim tek şey 7/24 bakım şart.Eğer tam bir ekibiniz olmazsa bu işler sizi sıkabilir çünkü sosyal bişeylere vaktiniz kalmıyor.Onun haricinde bence proje plan gayet güzel.Vergisi algısı yok şirketleşmediğiniz sürece.

@ UÖZKAN.77 Gerek burdan gerkse diğer kaynaklardan alimden geligice araştırma yapıyorum. özellikle beslenme ve hastalık konularında. İşin başinda duracak şahıs üçüncü bir kişi. Yani biz iki ortağız. Üçüncü kişi ise ortak olmayacak ve bizle beraber işin başında duracak işden anladığı için. Biz ona aylık ödeme yapacağız. Ayıca çalışacak adamda bulunacak tabi.

Santiago Peki neden bazı çiflikler şirketleşmiş. Şirketleştiğimiz zaman avantajlarımız neler oluyor. Çiftiği açmak için izlememiz gereken yasal prosedur nedir. Nereye başvurmamız gerekiyo bahsedebilirmsisniz acaba

navigator link=topic=78782.msg932080#msg932080 date=1414878839' Alıntı:
@ UÖZKAN.77 Gerek burdan gerkse diğer kaynaklardan alimden geligice araştırma yapıyorum. özellikle beslenme ve hastalık konularında. İşin başinda duracak şahıs üçüncü bir kişi. Yani biz iki ortağız. Üçüncü kişi ise ortak olmayacak ve bizle beraber işin başında duracak işden anladığı için. Biz ona aylık ödeme yapacağız. Ayıca çalışacak adamda bulunacak tabi.

Santiago Peki neden bazı çiflikler şirketleşmiş. Şirketleştiğimiz zaman avantajlarımız neler oluyor. Çiftiği açmak için izlememiz gereken yasal prosedur nedir. Nereye başvurmamız gerekiyo bahsedebilirmsisniz acaba
İlk başta İlçe Tarım a giderek İşletme Tescil belgesi almanız gerekli, tabi ahırın kira sözleşmesi v.s. içinde bulunan hayvanlar hepsi kayıt altına girer ve hayvancılık desteklemelerinden bu şekilde faydalanırsınız. Daha sonra ihityaç halinde kredi kullanacak olursanız bunların hepsi birer birer istenir.

Entegre tehsis oluyor onlar.Basitinden örnek verirsem bir firmanın alt tehsisi oluyorsun bi süre.Örneğin günlük 10 bin lt süt sütaşa vermek gibi , yada büyük et firmalarına kesime vermek gibi yada ihalelere katılmak için şirketleşmen gerekiyor.

peki biz şierketleşmeden istediğimiz kadar büyüybilioymuyuz. Kişi üzerine kayıtlı hayvan adedi sınırlaması varmı. Sanırım belli bir hayvandan sonra çifçi vergi muafiyetinden çıkıyorusn?

O konuda netbir bilgim yok ama bizim burada bir adam var 800 küçük başı var , hatta işletme listesinde falanda görmüştümbu adam şirket değil normal üretici kimliğinde.Sanırım isteğe bağlı oluyor o

Maşallah Maşallah 1001 Maşallah bereketli olsun bol kazançlı olsun şimdiden hayırlı olsun *098*-
Öncelikle güzel düşünce bende aynı taktiği uyguluyorum benım hayvan sayım az olmasına ragmen dışarıda 1500 TL ye çalışmaktan iyidir diye düşündüm ve ufakdan başladım 1-2-3 inek derken şuan 25 büyük baş hayvanım var ve aile çiftliği sayılırız...
İlk etabda çok çok sorunlarla karşılaştım aklına gelmiçek sorunlarla tabi bunların çoğu bilinçsiz olmaktan kaynaklanıyor ,ama yılmadım yıkılmadım aç kaldım hayvanlarımı aç bırakmadım ;D

İşallah siz bu sorunlarla karşılaşmasınız...

Dikat edilmesi gereken bence en önemli konu HERKEZİ DİNLİCEN ama sana yarayan bilgileri uygulucan bununla kastım:
Ben hep çevremdeki insanları örnek almaya çalıştım onların dediklerini fikirlerini uygulamaya çalıştım sonra fark etimki adamların dedikleriyle uyguladıkları arasında bi dengesizlik var ve aldığım bilgileri ben uygulamaya başladıkca fark etimki bi yanlışlık var örnek verim bi olayımı....
Veteriner dostum geldi Sedat bu ahırın 10 Numara buraya sal bızalarını Yaz kış birşey olmaz dedi ,aradan 1 hafta geçmeden bızam öldü hayvanlar CEYRANDA kaldı üşütü 350 TL aşı parası verdim anca geri kalanları toparlıya bildim....
Size bir yeniçiftci olarak destekola bilecegim tek konu ne yapın ne edin elinzideki İneğin bızasının bızası olasıya kadar kendinizi sıkı tutun pes etmeyin ,o günü Allahımın izniyle gördüğünüzde saten İşletmeniz Rayına oturmuştur.....
Alışverişleirnize çok dikat edin Mevsimlik alış veriş yapın BOl bol BOl bol kaznaçlar....

Hayırlı olsun işiniz.
Çiftçilik belgesi için tarla tapusu kendinizin yada kira sözleşmesi , muhtar onayı ile ilçe tarıma başvuru .
Hayvanları aldığınız kişilerden kulak küpe numaraları sizin üzerinize devir teslim satışı geçişi ile hayvancılık işletmesi için yine muhtar onayı ile ilçe tarıma başvuru.
Şirket işini iyi bilmiyorum ama büyük kredi yada büyük işler için gerekli zannedersem belli avantajları var bana hiç gerekmedi .

ismail abi aklıma bişey takıldı yau ben benim ineğin birini 2 kere Veterinere (120TL Makbuzlar bende halan) aşılatım ama tutmadı sonra Komşuya çektirdim Simentale teşvik almam için b imahsuru olurmu yoksa alamazmıyım Smental olursa bızam?

Hayirli olsun bereketli bol kazanclar. denwyimlerinizi ara ara paylasmaya devam edin benim gibi bu isleri yapmaya niyetli olan insanlarda faydalansin. sorup kacanlardan olmayin.

sütü veya eti işlediğin zaman şirket olman gerekiyor şirket olduğun zaman %8 kdv %20 kurumlar vergisi ödersin şahıs olduğun zaman %2
direkt satış yapan kimse şirket kurmuyor kurman mantıksız yani yada başka bir işin olcak iki işi birleştireceksin

Yau hazır vergi demişken bu yıl devlet baba bizim eve geldi ,Evi Ahırı gezdi ,çayımızı içti sonra bi kağıt cıkardı başladı yazmaya :Traktör ,ekipmanlar ,ramorklar, Ahıra geçti :büyük baş ,küçük baş ,Tavuk gil,
sonra Tarlaları gezdiler ne ektik ne biçtik hepsini yazdılar gitiler ,sizde böyle birşey oldumu yau bu yıl ilk kez başıma geldi önceden biz kağıdı doldurup gönderiyordsuk zuha-*-s

isin basinda bulunmayacaksaniz, sadece yatirimci olarak katilacaksaniz, iki kez dusunmenizi oneririm. sonucta buyuk rakamlari kontrolunuzun cok az olabilecegi bir ise bagliyor olabilirsiniz ve akceli isler karistiginda ne yapilacagi belli olmazsa kaybiniz da buyuk olur. (ben sahsen hayvanciliktan hic anlamadigim icin her ne kadar disaridan karli gorunse de, devlet tesvik dagilimlari ile zorla bizi yonlendirse de, bulasmak istemiyorum.)

ben başlarken dikkat ettiğim konu çifliğime girecek tüm hayvanların testli şekilde almıştım fil gibi düveler sadece testlerden geçemediği için kalmıştı sahada almamıştım alınan düvelerde süt verimi tahmini ,kolay doğum yapabilirmi tahmini, baya gezmiştim

kızgınlık dönemlerini çok iyi takip ettim not alarak hergün çünkü geçen zaman zarar yazıyor senede 1 buzağı alamıyacaksam o hayvanı bakmanın anlamı yok

belkide en önemlisi hayvanın altınıda alcan sağımada katılcan ayağın boka basacak üniversite mezunuyum hergün takım elbisemi giyerek gittiğim işimi bırakıp sevdiğim işi yapcam dedım iyikide başlamışım hem çok daha fazla kazanıyorum hemde mutluyum

HAYIRLISI OLSUN ALLAH UTANDIRMASIN