buğday ekimi

selam arkadaşlar. ben antalyadan sadık kasım ayı sonlarında 50 dekar buğday ekimi yapıcam, önceleri bizim buralarda hep fırfırla ekim yapıyorlardı bu sene bir kaç arkadaş mibzer aldılar mibzerle ekim yaptırmayı düşünüyorum sizce nasıl olur dekara ne kadar tohum atılır mibzerle, fırfırla 30-35 kg atıyorduk . mibzerle ekimde verim artışıda daha çok mu oluyor ? saygı değer arkadaşlar beni bu konuda bilgilendirebilirmisiniz ?

Ynt: buğday ekimi

Biz Tohumluk olarak sözleşmeli ekim için en fazla 24 kg. Sagittario tohumu veriyoruz. Ekim Mibzerlerinde Serpme ekime oranla daha muntazam bir çıkış elde edildiğinden 24 kg. sizin için de uygun olacaktır. Örneğin Yine sözleşmeli olarak Svevo ekilişi yaptırmaktayız. Svevo için dekara 22 kg. tohum veriyoruz. Aynı tohum İzmir/ Foça koşullarında, fazla kardeş yapmadığı için yeterli gelmez iken Tire / İzmir koşullarında Üreticilerimiz tohumun fazla gelmesinden şikayetçi oldular. Aynı İl - aynı tohum - farklı ekim normları - gerektiriyor. Siz de 10 ar dekarlık alanlarda farklı ekim normları ile deneme yapabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken en az 2-3 sene denemek gerekiyor ki yıllık yağışlar seneler arasında farklılık gösterebiliyor. Sizi aldatmaması açısından ok-*-s. Ürününüz bereketli olsun :D

Ynt: buğday ekimi

Net rakam. 1 metrekareye 500 buğday tanesi düşmeli. Bunun için:

1 avuç tohum al. Masaya koy. Bir bıçak yardımı ile (daha kolay olur) 500 tane say ve 1gr hassasiyeti olan hassas bir kantarda tart.

Çıkan rakam, hangi cins olursa olsun, elindeki buğdayın dekara atılacak miktarının kg cinsinden miktarıdır.

Hesap bu kadar basit.

Not 1: Her halükarda %10 fire payı koy üstüne
Not 2: Kuruya Ekimse, yakında yağmur yoksa, karınca için %10 daha koy.
Not 3: Kova yada elle saçılacaksa (tarla dışına kaçan ve gömülmeyenler için) %20 daha koy.