Kızgınlık göstermeme sorunu

İşletmemizde şuan anaç olarak 54 adet düve+inek bulunuyor.(40 tanesi inek).Şuan gebe hayvan sayısı 20 kalan 34 tanesinde herhangi bir kızgınlık belirtisi yok.Bazıların buzağları nerdeyse 6 aylık oldu ama yinede kızgınlık göstermiyorlar.Sabahları ve akşamları yem(besi yemi + arpa kırması + kepek + euromix katkı) veriyorum.Gün içinde ise arazide yeşilinide yiyor hayvanlar.Bu sene yazaın yeşilini tam alamadı kuraklıktan dolayı hayvanlar ama son 2 haftadır yağmurlar ile araziden faydalanmaya başladık.Sizde de böyle sorunlar varmı ? Yem rasyonunumu değiştirmem gerekiyor , çünkü bu şekilde büyük zarar ediyor işletme...

Ynt: Kızgınlık göstermeme sorunu

neden besi yemi kullanıyorsun sağmallarında ? yem miktarlarını yazarsan elimdeki bir proğram doğrultusunda enerji, protein değerlerini değerlendirebilirim, muhtemelen bu yüzdendir. yani büyük ihtimal protein değerlerin yüksek çıkacak

3 gündür besi yemini bıraktım ve süt yemi rasyonlu vermeye başladım.Ben süt sığırcılığı yapmıyorum önemli olan buzağ bende, bir veterinere danışmıştım madem süt istemiyorsun besi yemi kullan kuvvetlesinki kızgınlık gösterdin dedi , 2-3 ay oldu tık yok hayvanlarda , tek tük boğarsamalar var , sonra başka bir veterinere sordum oda süt yemi vermen gerekiyor dedi vs... rasyonu oluşturamadım bi türlü.Şuan süt yemi( 50 kg) + arpa kırması (50 kg) + kepek (30 kg ) + royal euromix katkı kullanıyorum.Sabah akşam balya üstüne karma olarak , gün içide merada hayvanlar

Kızgınlık probleminin başlıca sebebi kuru dönem besleme hataları ve laktasyonun başındaki besleme hataları yani mevcut rasyonu iyi irdelemek gerekiyor bahsettiğiniz rasyon ve uygulama mantığı çok yanlış görünüyor gızgınlık göstermemem oranınızda çok yüksek hayvanların yaşam payı artı süt verimleri için ihtiyacı olan protein+enerji,mineraller ve vitaminleri vermek lazım bunlar arasındaki yanlış farklarda bu gibi problemleri oluşturuyor eğer rasyonda enerji açığınız varsa kızgınlık problemi çekersiniz,eğer rasyonda protein fazlalığınız varsa yada ham protein ve byy-pas proteini arasındaki fark 0,30 altında ise yine kızgınlık ve döl tutmama problemi çekersiniz yani bunu birçok formulde sıralayabiliriz.En doğrusu uzman birine yeni bir rasyon oluşturmanız bence.