Kangal Boru Mu Contalı Pvc mi? Lütfen Yardımmmmmm.....

Arkadaşlar 25 dönüm yere bağ dikmeyi düşünüyorum.50 sıra olacak ve 150 metre sontajdan bağa kadar 150 metrede bağın genişliği olmak üzere 300 metre yer altı borusuna ihtiyacım var.4 lük yani 110 inç boru kullunmayı düşünüyorum. Saatte 80 ton suyum vur. Bağı damlama yapacağım. Bağların baş tarafına yeraltına 150 metre boru döşeyip her sıraya 1 er tane filiz çıkaracam. diğer 150 metreyi de sontajdan bağa kadar su getirmek için yine yer altına döşeyeceğim. Şimdi sorum şu?
1-Yer altına nomal contalı boru mu yoksa kangal boru mu döşemeliyim?
2-Fiyat olarak metrede 1 lira gibi normal contalı pvc boru daha avantajlı.
Kangal borular 100 metre halinde satılıyor araya 2-3 ek ile işimi görebiliyorum. kangal boru satan kişinin söylemiyle ne kadar az ek olursa o kadar sağlıklı olur.Su kaçırmaz vs.Contalı pvc borunun samanla contalarının eskidiği ve su kaçırmaya başladığı söyleniyor.
İki boruyuda test eden kullanan var mı?
Hangi boruyu tercih etmeliyim.Birde kangal borunun ekleri 100 tl civarındaymış. Bu ekler sağlıklı olur mu? Gördüğüm kadarıyla pvc boru daha sert malzeme kangal boru ise daha yumuşak malzemeden imal edilmiştir. Bu durum yer altında büzüşmelere su basıncıyla yamulmalara sebep olabilir mi? Kurulum olarak uzun ömür olarak sorun çıkarmayacak olan hangisidir? Birde yapıştırmalı pvc borular varmış bunlar nasıl kullanan varmı avantajları dezavantajları nelerdir?
Lütfen cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: Kangal Boru Mu Contalı Pvc mi? Lütfen Yardımmmmmm.....

Değerli kardeşim,kangal boru kanaatimce daha avantajlıdır..80ton su için neden 110luk düşünüyorsun.125lik veya140lık döşemeni tavsiye ederim..Nedeninegelirsek pompa motorun 110lukta fazla amper çekecektir..baharın ben ve komşum beraber yeraltı borusu döşettik,contalı 6mt lik olanlardan.Komşum 125 bense 140lık döşettim.tarla çıkışlarımız 125dir.Uzunluk benimki 1100metre,komşumunise 650 metredir. pompamız 37KWlık,22lt/sn..markalar aynı..şu anda benimki 66amper,komşumunkiise74amper akım çekiyor..pompalar kuyu içinde 70mtrede çalışmaktadır..

dengesiz link=topic=78844.msg933276#msg933276 date=1415299348' Alıntı:
Değerli kardeşim,kangal boru kanaatimce daha avantajlıdır..80ton su için neden 110luk düşünüyorsun.125lik veya140lık döşemeni tavsiye ederim..Nedeninegelirsek pompa motorun 110lukta fazla amper çekecektir..baharın ben ve komşum beraber yeraltı borusu döşettik,contalı 6mt lik olanlardan.Komşum 125 bense 140lık döşettim.tarla çıkışlarımız 125dir.Uzunluk benimki 1100metre,komşumunise 650 metredir. pompamız 37KWlık,22lt/sn..markalar aynı..şu anda benimki 66amper,komşumunkiise74amper akım çekiyor..pompalar kuyu içinde 70mtrede çalışmaktadır..
[/quo
Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim kardeşim.110 luk yani 4 lük yapmamın sebebi suyu biraz sıkarak tanzik oluşturmak sonuçta damlama olacak basınca ihtiyaç var tarlada tatlı bir meyil var.Amperin boruyla ilgisi olacağını sanmam hatta boru daraldıkça daha az su gelecektir ve daha az amper çekecektir diye düşünüyorum.Yanlışmıyım

80 ton/saat şu geçecek ise 125 lik contali bence daha uygun damla sulama için çok basınca ihtiyacınız olmaz ayrıca contali boru montajı iyi yapılırsa yüksek basınca dayanıyor musait bir zamanda daha uzun yazmaya çalışırım

cem.ispir link=topic=78844.msg933365#msg933365 date=1415359116' Alıntı:
80 ton/saat şu geçecek ise 125 lik contali bence daha uygun damla sulama için çok basınca ihtiyacınız olmaz ayrıca contali boru montajı iyi yapılırsa yüksek basınca dayanıyor musait bir zamanda daha uzun yazmaya çalışırım
İNŞALLAH KARDEŞİM BEKLİYORUM

Tekrar merhaba, konu hakkinda bildiklerimi gorduklerimi siralayayim:

Bulundugumuz bolgede yer altina boru dosemek suretiyle damla sulama ve cesitli sekillerde yagmurlama yapiliyor, yagmurlamada ozellikle 4 bar hatta 6 bar seviyesine cikan basinclar ile calismak durmunda kaldik. Damla sulama sistemlerinde bildigim kadari ile 1.5 2 bar seviyesinde basinclar ile calisiliyor dolaysiyla cok yuksek bir basinc ihtiyaciniz olmadigini tahmin ediyorum. Yer altina yapilan ana boru dosemelerinde bizim orada neredeyse herkes 6mt ekli borulari kullaniyor onceleri 6 bar basinca dayanikli borular kullaniliyordu, su anda genellikle 10 barlik borular doseniyor, 1 mt civari derinlige duzgun sekilde kuruldu ise 6 mt ekli borular ile sorun yasayan duymadim bugune kadar. Kangal borunun tercih edilmeme sebebi 110mm (4luk) kangal boru maliyeti ile kiyaslandiginda 125mm veya 140mm ekli borularin daha avantajli olmasi. Sulama sistemlerinde boru capi buyudukce yuzey surtunmesi azildigindan basinc kayiplari ve pompalama icin kullanilan enerji dusuyor. (uc seritli bir yolda trafigin iki seritli bir yola gore daha hizli akmasi gibi) bahsettiginiz 80 ton/saat cevremde duydugum uygulamalar ile kiyasladigimda 4luk borunun kabul goren kapasitesinin sinirlarina yakin, dolaysiyla 4luk boru kullandiginizda suyu borudan gecirmek icin harcayacaginiz enerji artacaktir. ben olsam en az 5lik boru ile tasimayi dusunurdum, suyu da derinden cektiginiz dusunulurse maliyeti ne kadar dusururseniz kardir. Diger taraftan 150 mt kisim zaten tarla basinda olacagi icin burada bir cok montaj olacak dolaysiyla butun olarak aldiginiz kangal boruyu cok sayida yerden delmeniz gerekecek. Simdi aklima gelen diger bir ihtimal de sorunlarin cozumu, ornegin boruyu gecirdiginiz yerde dipkazan gibi bir aletle boruya zarar gelmesi durumunda kangal da nasil bir sorun yasayacaginizi bilmiyorum ancak contali boruda en fazla 13mt bir kismi kazip tamiratini yapabilirsiniz. Bununla birlikte zaten 5lik boru kullanacaginiz durumda kangal boru fiyatlari cok yukselecektir. Son olarak bizim mevcutta 900 mt kadar doseli contali borumuz var 6 barlik borular ile 6.5 bara kadar yukselttik basinci, patlama vb bir sorunla normal sartlarda karsilasmadik. Ancak bir gun bir vanayi kapatip digerini acmayi unutmusuz, hepsi kapaliyken pompa calisinca (bir de su neden gelmiyor diye bekledik :)) contalardan birinden atmis, kazip orayi tamir etmemiz yeterli oldu.

usta elbette kangal boru bizim koyun icme suyu pvc boru ile yapildi 2 yil gecmedi her yerinden patliyo contalar kaciriyo catliyo agac koku giriyo basinca dayanagi yok mahallede ise kangal borudan yapildi 2 lik kangal boru 1 km asa yukari 200 m bi ek var eklerde pahali degil 20 lira daha tik demedi 24 saat su basiyo bnce gayet iyi yani tabi karar senn