Ekin kambur böceği (zabrus) yada ekin kurdu

merhaba arkadaşlar bu yıl havaların yağışlı ve sıcak gitmesinden dolayı kış gelmeden ekin kurdu (zabrus) tarlalarda çalışmaya başlamış. Pazar günü kısmetse ilaç atmayı düşünüyorum. Daha önce böyle bir durumla karşılaşan arkadaşlar bana önerebileceğiniz mücadele şekli ve ilaçlar var mı? yardımcı olursanız sevinirim..

Ynt: Ekin kambur böceği (zabrus) yada ekin kurdu

bizim taban tarlalarda ekim oncesi tohum ilaclamasi yapiliyor, yamactakini ilaclamadan ekmistik, bir kontrol etmek gerekecek. Tesekkurler bilgi verdiginiz icin, ekim sonrasi ilac yapilabiliyorsa ogrenmek lazim. Cikistan sonra mi karsilastiniz sorunla, yoksa cikis oncesi tohum kaybi mi fark ettiniz?

Kolay gelsin bizim bölge geneli zabrus kurdu zararımız meşhurdur zaten :) eğer tohum kaplaması yapmadıysanız ki yapmışsanızda pek faydası yok acıkcası :) ancak holderle tarlaya süne ilacını atarsanız kurtulursunuz süne ilacının dozu yüksek olsun biz Robin kulanıyoruz genelde :) adını yanlış yazmış olabilirim :) ama zira ilac satanlara robin diyin bilirler kolay gelsin :)

cem.ispir link=topic=78875.msg933388#msg933388 date=1415368201' Alıntı:
bizim taban tarlalarda ekim oncesi tohum ilaclamasi yapiliyor, yamactakini ilaclamadan ekmistik, bir kontrol etmek gerekecek. Tesekkurler bilgi verdiginiz icin, ekim sonrasi ilac yapilabiliyorsa ogrenmek lazim. Cikistan sonra mi karsilastiniz sorunla, yoksa cikis oncesi tohum kaybi mi fark ettiniz?
tohum ilaçlaması yaptık ama fayda etmiyor ekin çıktıktan sonra fark ediliyor tohuma birşey yapmıyor ekin taze iken toprak altından kökü kesip yaprağını yiyor.

Arslanlar 5070 link=topic=78875.msg933389#msg933389 date=1415368829' Alıntı:
Kolay gelsin bizim bölge geneli zabrus kurdu zararımız meşhurdur zaten :) eğer tohum kaplaması yapmadıysanız ki yapmışsanızda pek faydası yok acıkcası :) ancak holderle tarlaya süne ilacını atarsanız kurtulursunuz süne ilacının dozu yüksek olsun biz Robin kulanıyoruz genelde :) adını yanlış yazmış olabilirim :) ama zira ilac satanlara robin diyin bilirler kolay gelsin :)

zabrusa karşı etkili cansa üretimi jokker diye bi ilaç buldum ilaçı holderle atacağız ama işte sıkıntı olan mevsim, bu zamanda ekine fazla atmak zarar eder mi gelişimine olumsuz etki yapar mı

acar42 link=topic=78875.msg933394#msg933394 date=1415373129' Alıntı:
zabrusa karşı etkili cansa üretimi jokker diye bi ilaç buldum ilaçı holderle atacağız ama işte sıkıntı olan mevsim, bu zamanda ekine fazla atmak zarar eder mi gelişimine olumsuz etki yapar mı
ekine zarar vermez canlılara zarar verir sadece bitkiler haric hava kuşuları imkan vermiyorsa dekara uygulayacağınız dozu artırın abi o dediğin ilacı ne duydum ne biliyorum ki yılardır zabrus ilacı atarım öyle basitede alma geciktirirsen tarlada ekin bırakmaz kolay gelsin :)