sebazios - Yılmaz Tek Rakibimiz... :)

Ynt: sebazios - Yılmaz Tek Rakibimiz... :)

Arpa koyun gerisi oyun, diye duymuştum bir Konyalıdan .
Çok masraf etmeye gerek varmı bilmem işletmeye daha ucuz uygun bir mekan olabilir.
Daha öncede yazmıştım babam koyuncudur benim .
Şu an 80 dönüm etrafı tel çevrili yere salıyoruz koyunları bu gün babam ile beraber arpa ekiyoruz , tala işi olmayınca babam çıkarır gezdirir koyunları .
Uzun lafın kısası çölde uygun hayvan deve , bataklıkta uygun hayvan manda .
Bunun tersine zorlamaya gerek yok iklimin arazın neye uygun ise ona uygun hayvancılığı seçmek gerek .
Bataklıkta deve bakmak istiyorum olur para kuvvetine, şartlar uygun hale getirilir yapılır paraya dayanır her şey .
Çölde manda da aynı şekilde para kuvvetine şartlar uygun hale getirilir olur ama para kazanmaz ticareti zor.
Videolardaki mekanlar çok masraflı ülkemiz şartlarında o paraları o işten çıkarmak zor.
Zaten uygun yerde öyle çok masraflı mekana gerek yok mera hayvanı koyun kapalı bakılır ise karı ona göre .
Önemli i olan doğal imkanlar iklim toprak yapısı çevre nin koyuna uygunluğu .

Şu an kuru tarım holstein süt inekçiliği ve koyunculuk beraber yapıyoruz
Koyunculuğun tadı başka .

Adamlarda iş gücü çok ucuz bir de o var. Adamlar silaj için mısırı elle kesip makineye getiriyorlar :D Traktörü hareket ettirmiyorlar. Düşünün artık gerisini.

İsmail Ağabey, adamlarda bu kadar ucuz iş gücü olduktan sonra parayı dert etmemeleri normal, Filipinler, Endonezya, Malezya vb. ülkelerde turizm tavan yaptığı için, otellere et ve gıda temini yapanlar iyi para kazanıyor, diğer yandan çalıştırdıkları işçileri ayda 30 dolar gibi bir paraya çalıştırıyorlar. Düşünün 1 ₺ 300 Rupi (Hindistan para birimi) ediyor. Elle çekilen arabalar var, biniyorsunuz size bütün şehri gezdiriyor adam 1 dolara :) Hatta o kadar bile olmuyor bazen :) Siz düşünün gerisini.

Adamlar traktör alıp onu kullanacaklarına işleri insanlara yaptırıyorlar daha ucuza geliyor işte, kamyonu gördünüz yem dağıtan, kim bilir kaç yılından kalma :)

Murat Abi, üzülerek söylüyorum bu adamların en az 35 fırın ekmek yemeleri lazım. Tek ahırla olsa.. Ama olmuyor.

Hayvanların durumu içler acısı. Ayrı ayrı 22-23 tane topallık sorunu olan hayvan saydım. Tek sebebi beton zemin. Hangi cins olursa olsun, küçükbaş hayvanların toynak yapısı beton zemine uyumlu değildir.

Hergün iş makinası çalıştırıp masraf yapacaklarına, hiç dokunmadan bıraksalar da hayvanlar kendilerine biraz olsun altlık yapsalar, ayak problemi kendiliğinden düzelecek. Bir de iş yapıyorlarmış gibi 5 şişe antibiyotiği 10 yerde göstermişler. (Gösterdikleri de pek matah şeyler değil :) ) Yok inat ederlerse, ahırı eczane değil, ecza deposuna döndürseler kar etmez.

Irk seçimi de yalnış. Çok iyi diye tutup da Afrika kökenli dorper ' ı Filipinler ' e getirirsen doğal sonuç bu. Onu geçtim, bir de kendi kendilerine yapağı atmalarını bekliyorlar. Daha çok beklerler. Hayvanların yapağıları köseleye dönmüş, bir sürü adam var, müdahale etmiyorlar. Izlerken sinirlendim. Yapağı ve dermatoloji açısından da durum kötü yani.

Istedikleri kadar canlı ağırlık artışından bahsetsinler. Zayiatları hesaplayınca, o bölgedeki en kötü yerli ırkın verimine ulaşamazlar.

Bakım sistemleri de yanlış. Özellikle 6 aya kadar olan genç hayvanları yaş ve canlı ağırlıklarına göre sınırlayın öyle beslemeleri gerekiyor. Onlar tek noktada besliyorlar. Sonuç: büyük hayvanlar, yem başta olmak üzere her alanda küçükleri eziyor. Videolarda 8-10 tane hayvan çarptı gözüme. 6 aydan büyük ve taş çatlasın 30 kilo. Kuzu iken yanmış ve bir daha sağlıklı bir gelişim gösterememiş, kötü yanı gösteremeyecek de.

Vitamin-mineral eksikliğinden sayısız hayvanda lokal yapağı dökülmeleri var. Daha saymakla bitmeyecek sorunlar, aksilikler.

Başta 35 demiştim. Her insan yanılır. 50 fırından aşağısı kurtarmaz bunları.

Çok değil, şöyle 3-4 saat verseler bana, bu adamlarla oturup İki kelam konuşma fırsatım olsa, 'bak filipinli kardeşim' diyerek hatalarını tek tek anlatsam bilmem ama bi 10 sene hayır duası ederler. Yok, böyle giderlerse, İsmail Abi ' nin de dediği gibi 3-5 sene sürmez vururlar kapıya kilidi.

Yılmaz ' ım bende zaten fark ettim o yüzden ironi bi başlık attım... :)

Yazdıklarına harfiyen katılıyorum seni de Filipinler ' e Haywancılık bakanı olarak atıyorum...

Küçükbaş işinde bizden geri bir millet bulduk şükredelim halimize...

Ha wideoların sonundaki hatun da fena değil, gerçi ben Japon hatunlarını daha çok beğenirim... ;) Beğenmekle kalmaz bayılırım....

sebazios link=topic=78889.msg933717#msg933717 date=1415471658' Alıntı:
Farkettim Murat Abi. Ama kızdım adamlara. Modernleşicez diye nane yiyen, sonra da yedikleri banenin reklamını yaparak tüy dikenlere karşı fena bir garezim var :)

O değil de Abi, şunu bir okur musun:

https://eksisozluk.com/uruguay-vatandasligina-gecmek--4281173

Yılmaz 1 yıldır ben düşünüyorum :D milyon nüfus var, 13,5 milyon hayvan var :) onedio.com diye bir site var, orada da 'tası tarağı toplayıp Uruguay ' a taşınmak için 21 neden' diye bir başlık vardı :D Onu okuduktan sonra karar vermiştim :) Yeni Zelanda da denenebilir bak :p

sebazios link=topic=78889.msg933688#msg933688 date=1415467775' Alıntı:
Murat Abi, üzülerek söylüyorum bu adamların en az 35 fırın ekmek yemeleri lazım. Tek ahırla olsa.. Ama olmuyor.

Hayvanların durumu içler acısı. Ayrı ayrı 22-23 tane topallık sorunu olan hayvan saydım. Tek sebebi beton zemin. Hangi cins olursa olsun, küçükbaş hayvanların toynak yapısı beton zemine uyumlu değildir.

Hergün iş makinası çalıştırıp masraf yapacaklarına, hiç dokunmadan bıraksalar da hayvanlar kendilerine biraz olsun altlık yapsalar, ayak problemi kendiliğinden düzelecek. Bir de iş yapıyorlarmış gibi 5 şişe antibiyotiği 10 yerde göstermişler. (Gösterdikleri de pek matah şeyler değil :) ) Yok inat ederlerse, ahırı eczane değil, ecza deposuna döndürseler kar etmez.

Irk seçimi de yalnış. Çok iyi diye tutup da Afrika kökenli dorper ' ı Filipinler ' e getirirsen doğal sonuç bu. Onu geçtim, bir de kendi kendilerine yapağı atmalarını bekliyorlar. Daha çok beklerler. Hayvanların yapağıları köseleye dönmüş, bir sürü adam var, müdahale etmiyorlar. Izlerken sinirlendim. Yapağı ve dermatoloji açısından da durum kötü yani.

Istedikleri kadar canlı ağırlık artışından bahsetsinler. Zayiatları hesaplayınca, o bölgedeki en kötü yerli ırkın verimine ulaşamazlar.

Bakım sistemleri de yanlış. Özellikle 6 aya kadar olan genç hayvanları yaş ve canlı ağırlıklarına göre sınırlayın öyle beslemeleri gerekiyor. Onlar tek noktada besliyorlar. Sonuç: büyük hayvanlar, yem başta olmak üzere her alanda küçükleri eziyor. Videolarda 8-10 tane hayvan çarptı gözüme. 6 aydan büyük ve taş çatlasın 30 kilo. Kuzu iken yanmış ve bir daha sağlıklı bir gelişim gösterememiş, kötü yanı gösteremeyecek de.

Vitamin-mineral eksikliğinden sayısız hayvanda lokal yapağı dökülmeleri var. Daha saymakla bitmeyecek sorunlar, aksilikler.

Başta 35 demiştim. Her insan yanılır. 50 fırından aşağısı kurtarmaz bunları.

Çok değil, şöyle 3-4 saat verseler bana, bu adamlarla oturup İki kelam konuşma fırsatım olsa, 'bak filipinli kardeşim' diyerek hatalarını tek tek anlatsam bilmem ama bi 10 sene hayır duası ederler. Yok, böyle giderlerse, İsmail Abi ' nin de dediği gibi 3-5 sene sürmez vururlar kapıya kilidi.
Yılmaz abi kuzuların yanık olması ne demek yani kuzu neden yanar :(

ORION link=topic=78889.msg977474#msg977474 date=1425316336' Alıntı:
Yılmaz abi kuzuların yanık olması ne demek yani kuzu neden yanar :(

Kuzu doğduktan sonra ilk 3 aylık donemde herhangi bi sebepten (beslenme problemi, susuzluk, yeterli süt emmeme, hastalık vs) gelişim problemi yaşadığında iç organlarda (özellikle de akciğer ve karaciğerde) kalıcı bı hasar oluşur. Bu hasara yanma, hasara uğrayan kuzuya da 'yanık' denir.

Ve bir daha asla normal bi gelişim gösteremez. Canli ağırlık artısı 3 ' te 1 ' e düşer.. Hastalıklara karsı dayanıksizlasir. Verim diye biraey kalmaz. Dişe dokunacak kadar olduğu an sürüden çıkartmak en mantikli yol olur.