Bismillah...Suriyeli iş adamı, TKDK desteği ile Türkiye'de fabrika kurdu...

07.11.2014 - 11:27 | Son Güncelleme: 07.11.2014-11:29

Milliyet.com.tr »
Ekonomi »
Haber

Suriyeli iş adamı Türkiye ' de fabrika kurdu
Ülkesindeki iç savaşta rejim güçlerince düzenlenen saldırıda fabrikaları yıkılan Suriyeli iş adamı Mahmut Zagrit, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ' nun (TKDK) sağladığı destekle Kahramanmaraş ' ta fabrika kurdu.

0Sitene Ekle

Zagrit, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1979 yılında İtaya ' ya öğrenci olarak gittiğini ancak Hafız Esed döneminde çıkan iç savaş nedeniyle 3. sınıfta okulu bırakarak iş hayatına atıldığını söyledi. Kısa sürede iyi yerlere geldiğini belirten Zagrit, daha sonra zeytin, yoğurt ve peynir alanında kendi firmasını kurarak Ortadoğu ' ya ihracat yapmaya başladığını ifade etti. İşleri iyi gidince kendi ülkesine dönerek, 1992 yılında fabrika kurduğunu anlatan Zagrit, şöyle konuştu:

'Fabrika iyi iş yapınca 2005 yılında ikincisini kurarak Lübnan, Irak ve Dubai ' ye ihracat yapmaya başladım. Fakat iç savaş başlayınca şartlar ağırlaştı, araçlarımız durdurulup mallarımız yağmalanmaya başladı. En sonunda da fabrikalarımı bombaladılar. Çalışanlarımı alıp cezaevine attılar ve beni öldürmek istediler. Bunun üzerine her şeyimi bırakıp Türkiye ' ye sığındım.'

Elinde kalan sermaye ile Türkiye ' de iş kurmak için araştırma yaparken, Kahramanmaraş TKDK İl Koordinatörlüğü ile tanıştığını vurgulayan Zargit, 'Benden istedikleri şartları yerine getirerek bir fabrika kurup, üretime başladım. Asya ve Ortadoğu ' ya ihracat için hazır duruma geldik. İhraç yapabilecek 80 firma arasında yer alıyoruz. Bunun için gerekli işlemlerin tamamlanmasın bekliyoruz' dedi.

2 milyon 600 bin liralık proje

TKDK İl Koordinatörü Ömer Süha Uslu da kurumlarının, özellikle yurt dışı ve AB ' den sağlanan kaynakları yatırımcıyla buluşturduğuna işaret etti. Uslu, Suriye ' de çıkan olaylarda her şeyini kaybeden ve iş kurmak için kurumlarına proje sunan Zagrit ' in istenen şartları yerine getirerek, sunduğu 2 milyon 600 bin liralık projenin onaylandığını ifade etti.

Zagrit ' in Avrupa ve Ortadoğu ' da edindiği 30 yıllık mesleki birikimiyle Türkiye ' de de ciddi bir ticaret ağı oluşturacağına inandığını vurgulayan Uslu, işletmenin tam kapasiteyle çalışması durumunda günlük 10 ton süt işleyeceğini ve bu sayede 25 kişiyi istihdam sağlanacağını sözlerine ekledi.

Ynt: Bismillah...Suriyeli iş adamı, TKDK desteği ile Türkiye'de fabrika kurdu...

Sinirim tepeme cikti, rezalet! Sermayesi varsa gelsin burada isini kursun acik ekonomi boyle bir sey tamam da, devlet kaynaklari ile bunun finanse edilmesi nedir ? Hibe destegine yazildigimiz ekipmanlar icin milyonuncu yedek sirada biz beklerken 'Suriyeli iş adamı'na milyon liranin uzerinde destek. O uretim istihdam sagliyor da biz hobi olarak yapiyoruz bu isi her halde...

Ynt: Bismillah...Suriyeli iş adamı, TKDK desteği ile Türkiye'de fabrika kurdu...

suriyelilerin çoğu burayı dingonun ahırı olarak görüyor. .
emin olun çoğu yaşadığı batağa dönmeyecek..
bin babam bin...

ben kurmak için dil döktüm bakanlıga yazmagıdımız yer kalmadı.dayı ve para şart adama bak sisteme bak..ne diyelim...adam icralık kredi verirler yok ya ben artık ne deyim...yazamıyorum da...

Yavuz hoca çoktan seçmeli sorununun cevabı c sanırsam:)
Yusuf abi adamlar istanbul da bizim fatih ilçesinde sanırım ortalama bir anadolu ili nüfusundan kalabalıklar evleri arabaları tam hiç te yoksul falan değiller kiralar 600-700 falandı bizim semtte şimdi 1000 liranın altında daire kalmadı sanırım bize savaştan kaçanlarını değil zenginlerini gönderdiler ye kürküm ye

historyman link=topic=78891.msg933408#msg933408 date=1415375666' Alıntı:
Yavuz hoca çoktan seçmeli sorununun cevabı c sanırsam:)
Yusuf abi adamlar istanbul da bizim fatih ilçesinde sanırım ortalama bir anadolu ili nüfusundan kalabalıklar evleri arabaları tam hiç te yoksul falan değiller kiralar 600-700 falandı bizim semtte şimdi 1000 liranın altında daire kalmadı sanırım bize savaştan kaçanlarını değil zenginlerini gönderdiler ye kürküm ye

Hocam Fatih ' te neredesin? Benim muayenehane Fatih ' te :) Historia Alışveriş merkezinin yakınındaki Pelit pastanesinin olduğu sokaktayım :)

Yakınız hocam ben şehreminideyim yanılmıyorsam sen ortodontisttin değil mi ne kadardır oralardasın

historyman link=topic=78891.msg933413#msg933413 date=1415376009' Alıntı:
Yakınız hocam ben şehreminideyim yanılmıyorsam sen ortodontisttin değil mi ne kadardır oralardasın

Yok ortodontist değilim, uzmanlık yok benim :)Ortodontistim var her ay gelen, 3 yıldır açtım muayenehaneyi ama 22 yıllık Fatihli ' yim, Şehremini Lisesi ve Çapa Ortaokulu mezunuyum :)

Musa Kazım abi herşey bize zarar veriyor olumsuz ne varsa alıştırıldık maalesef Arapça ' da güzel bi tabir var ehven-i şer derler anlamı kötünün iyisi dolayısıyla toplum olarak sadaka kültürüne çok fena alıştırıldık ve bu ülkede hiç mi adam yok o işi yapabilecek ama bir suriyeliye peşkeş çekilebiliyor. Tokat manda konusunda sözde desteklenen bir il geçen hafta birliği aradım dedim biz niksar ilçesinde manda yetiştirsek sütü nasıl satabiliriz bana cevaben il merkezine getir alayım yoksa kendin sat dedi il merkezi bize koyden hesap edersek 60km falan vardır buyur iş yap elin italyanı mozerella satar sana ama bir fabrika kurulamaz nedense yap tokata fabrikayı her gün süt ayağında sorun çok bizim memleketimizde neresinden tutsan çorap söküğü misali koskoca ilde dimesin dışında fabrika yok iyi kötü tekel ve turhal şeker vardı tekel kapatıldı turhal şeker fabrikası ise şekere koyulan kotalar yüzünden ne alemde bilmiyorum. Yazıyoruz adı siyaset oluyor siyaset eşittir hayatın ta kendisi.
Dehliz sen benden eskisin biz 1997 den beri oradayız ben de davutpaşa mezunuyum. Seninle mini bir trakkulüp buluşması yapalım o zaman klinikte

historyman link=topic=78891.msg933418#msg933418 date=1415376926' Alıntı:
Musa Kazım abi herşey bize zarar veriyor olumsuz ne varsa alıştırıldık maalesef Arapça ' da güzel bi tabir var ehven-i şer derler anlamı kötünün iyisi dolayısıyla toplum olarak sadaka kültürüne çok fena alıştırıldık ve bu ülkede hiç mi adam yok o işi yapabilecek ama bir suriyeliye peşkeş çekilebiliyor. Tokat manda konusunda sözde desteklenen bir il geçen hafta birliği aradım dedim biz niksar ilçesinde manda yetiştirsek sütü nasıl satabiliriz bana cevaben il merkezine getir alayım yoksa kendin sat dedi il merkezi bize koyden hesap edersek 60km falan vardır buyur iş yap elin italyanı mozerella satar sana ama bir fabrika kurulamaz nedense yap tokata fabrikayı her gün süt ayağında sorun çok bizim memleketimizde neresinden tutsan çorap söküğü misali koskoca ilde dimesin dışında fabrika yok iyi kötü tekel ve turhal şeker vardı tekel kapatıldı turhal şeker fabrikası ise şekere koyulan kotalar yüzünden ne alemde bilmiyorum. Yazıyoruz adı siyaset oluyor siyaset eşittir hayatın ta kendisi.
Dehliz sen benden eskisin biz 1997 den beri oradayız ben de davutpaşa mezunuyum. Seninle mini bir trakkulüp buluşması yapalım o zaman klinikte

Olur hocam beklerim her zaman ne zaman istersen :)

Normal bir çağdaş ülkeye gitmek için cebinde para olduğunu gösteren belgeyi ibraz etmedikçe turist vizesi bile alamazsın
Biz daha adamın cebine para koyarız böyle işte.vergi,fatura ve çalıştırdığı insanların ücret ve sigortalarını ödemesini temenni ediyorum.

mibzerimiz baya eskidi 50 lira verdik dişli aldık lastik yarıldı150 lira zincirler eski dedik150 lira 100 lira ustaya verdik daha öncesinden bi mibzer yazılmıştık çıkmadı tabiki.adamlar bu memleket kalkınsın diye bize hibe vermiyor yanlış anlamayın olayı :D

Bunlardan değil fakir çoğunluktan korkun, o ışıklarda cam silenler para vermeyince zombiye dönüşüyor, korku filminde buluyorsunuz kendinizi :D

Makine parklarını, werimliliği ön plana çıkaran yatırımlara başlanılmadığı sürece bireysel desteklemeler sadece birilerine para wirman etme düzenidir....

Bireysel değil, toplum bilinci we toplumsal hareket etmek gerekior...