ZETOR-Parça/Servis/Rektefe-Fotoğraflı ÖRNEK OLAY

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Bu başlık altında Zetor 6421 özelinde 'bi zetor alsam' ta Çek cumhuriyetine mi gitcem? yoksa aylarca yatar mı? yoksa ne? sorusuna bizzat başımıza gelen ÖRNEK bi olayla meraklısını aydınlatmaya çalışcaz arkadaşlar..

Özetle;

*2. el aldığımız 6421 yaklaşık 2500 saatteydi..

*yaklaşık 1-2 ayda 100-200 saatte bizde yaptı

*İLK sahibi çok bakımsız ve özellikle hava filtresine dikkat etmediğinden ustanın deyişi ile 'turboda çok güçlü olunca.. toz emmiş.. onlarda içerde zımpara vazifesi görüp' piston ve gömlekleri aşındırmış..

*İşin garibi bu motor bu haliyle pulluğuda, römorkuda, anız mibzerinide rahat çekince bizde bişeyden şüpelenmemiştik.. sadece son zamanda azıcık nazlanıyodu bizde sadece yağı ve filtreleri değişcek sandık..

*Sorunun daha büyük olduğunu, yağ yaktığını anlayınca.. Çorumdan Yılmaz ustayı çağırdık..

*Usta motoru tanıdı.. aslında nerdeyse tüm zetorlardan özellikle Çorum ve çevresi haberi var.. hatta geçen İstanbul-Kavacıka kadar gitmiş.. bizden önce çoluk çocuğun elindeymiş Amasyada.. nasip..

*Sulu gömlek olduğundan 1 günde söktü.. erzuruma taşlamaya götürdük aynı gün..

*ertesi gün Keşan-Hasan usta 2500 TL değerinde piston-gömlek.. vs yolladı..

*Taşlama vs (350 TL) bitince parçalar elimize geçti.. Yılmaz usta tekrar geldi.. ve 2 günde taktı.. (kendi dükkanı olsa işler daha hızlanabilirdi.. burda emanet bi yer bulduk..)

*Zaten İLK geldiği gün 'canını sıkma ülke genelinde özellikle iç anadolu civarı sürekli geziyom.. 1 hafta içinde ayağa dikemediğimiz zetor olmadı demişti' ki haftalarca hatta aylarca yatan yerli-ithal biçok motor var Çorumda demişti..

*Gerçektende bugün bismillah dedik ilk marşa bastık:)

*Hazır ustasını bulmuşken daha saati gelmeden 90 ' lığada bakım yapcak ve döncek

*6421 nerdeyse rektefe oldu.. yarım rektefeden fazla.. hatta ısıtma bujilerinin 4 ' ü birden patlakken nasıl çalıştığınıda öğrenmiş olduk.. yani külli bakımsız bi motormuş..

*Yarında TÜM masraf netleşcek.. paylaşcam..

Zetor 6421-SES

Ynt: ZETOR-Parça/Servis/Rektefe-Fotoğraflı ÖRNEK OLAY

Motoru indirmeden onarım yapılabilmesi açısından sulu gömlekler iyidir lakin dayanıklılık konusunda gördüğüm, yaşadığım tecrübeler bende soru işaretleri bıraktı bu tip motorlarda.

Son rakam tahminim 4 yada biraz üstü civarında olacaktır.

Umut Abi sen de biliyorsundur. Bu işte püf noktası honlama. Mükemmel olmalı, çünkü hata affetmez. İnşallah gerekli özeni göstermişlerdir.

Geçmiş olsun Umut usta, ikinci el Zetor alırken bir değil 41 kere araştırmak gerekiyor demek ki...

Geçmiş olsun hocam. Genele göre iyi bi servis süresi olmuş fakat bizim ege özellik le odemis için baya süre sikintli . Burada traktor boş yatamiyor maalesef illaki bi şekilde motor çalışıyor 12 ay.

6421... toplam: 1 gün sökme + 2 gün takma.. Toplam: 7000 TL

90 ' lık.. yarım gün.. İLK defa hiç olmayacak iş devirdaim değişti (Yılmaz usta ilk defa bu arızayı gördüm dedi).. ön teker dönüş artırıldı.. ve genel bakım.. Toplam yarım gün ve 1000 TL.

Bu masraflara yağ+antifiriz+yol+otel+tüm filtreler.. vs dahildir.

Zafer senin mevzun geçti.. 6441 için ÇOK temiz diyo usta..

Yılmaz okuduğum kadarıyla sulu gömleğin her + ' sı olan şey gibi bazı eksi yönleri de varmış.. ama ustaya özellikle sordum bunun sıkıntısı olurmu diye yok dedi..

Murat abi dereyi deliye yoklatırlarmış.. trakkulüp için sevabıyla günahıyla TÜM zetor denemelerini yazıyoz işte.. BAKIMSIZ zetor alınmaz vesselam:)

yada alınca direk Çorum-Yılmaz ustaya bi uğrayacak..

TÜM bu mecara 1 hafta kadar sürdü ve masraf ortada..

Yalnız 6421 resmen kükrüyo, değermi karar sizin.. seri 4 ile ok gibi kalkıyo bilmeyen sakatlık yapar.. :)

Cümleten sağolun, cana gelmesin, ne desek boş.. nasip kısmet..

Tekrar geçmiş olsun Umut Abi. Masraf cidden büyük. Zorlasan, bizim senede 1000-1500 saat kullandığımız JD 1120 ' den bi tane alırsın.

Yalnız Abi, şunu da demeden edemeyeceğim, ne kadar bakımsız, ihmal edilmiş olursa olsun, 2500 saat çok düşük.

Bi akrabam var. 12 yıldır aynı motoru kullanıyor. Motor rahat 30 yaşında. Polemik oluşmaması içim marka varmiyorum.

Motor gece gündüz tozun, toprağın içimde. Ben yıkandığını bilmem. Yağmur yıkarsa amenna. Bakım denen şeyin nasıl birşey olduğunu unutmuştur motor. 10 yıldır aynı yağ, aynı suyla. Bir bakımı 3-5 yılda bir yeni akü takmak.

Geçen sordum: 'hava filtresini bari arada temizliyosunuz di mi?' Diye. Hava filtresi nerde bilmiyor adam. Yok yani. Tek sefer temizlememiş.

Kısaca 6421 en azından sizin elinize geçtiğinde bakım gördü. Üstelik alındığı an gayet sağlıklı çalışıyordu. Hatırlıyorum. Tercih sebeplerinden biri de 'sesiydi' Ne mibzerler, ne römorklar çekti. Böyle yapmaması gerekiyordu.

Yılmaz.. İLK halini bilmediğimizden bize bu hali 64 ' lük motor için iyi geliyormuş demekki..

dediğim gibi halen anlamadığım kör topal haliyle, 4 ' ü birden patlak ısıtıcı-bujileriyle.. pullukta çekti-römorkta-anız mibzeride.. hemde seri 3 ile..

böyle devam etsek kranka kadar inecekmiş.. pistonlarla kurtulduk..

Yalnız şimdiki ses harbi başka.. üste video attım..

aynen durum bu.. zaten meraklısı için paylaştım.. araştıran/düşünen bilsin tüm yönlerini..

sebazios link=topic=78900.msg933703#msg933703 date=1415469972' Alıntı:
Tekrar geçmiş olsun Umut Abi. Masraf cidden büyük. Zorlasan, bizim senede 1000-1500 saat kullandığımız JD 1120 ' den bi tane alırsın.

Yalnız Abi, şunu da demeden edemeyeceğim, ne kadar bakımsız, ihmal edilmiş olursa olsun, 2500 saat çok düşük.

Bi akrabam var. 12 yıldır aynı motoru kullanıyor. Motor rahat 30 yaşında. Polemik oluşmaması içim marka varmiyorum.

Motor gece gündüz tozun, toprağın içimde. Ben yıkandığını bilmem. Yağmur yıkarsa amenna. Bakım denen şeyin nasıl birşey olduğunu unutmuştur motor. 10 yıldır aynı yağ, aynı suyla. Bir bakımı 3-5 yılda bir yeni akü takmak.

Geçen sordum: 'hava filtresini bari arada temizliyosunuz di mi?' Diye. Hava filtresi nerde bilmiyor adam. Yok yani. Tek sefer temizlememiş.

Kısaca 6421 en azından sizin elinize geçtiğinde bakım gördü. Üstelik alındığı an gayet sağlıklı çalışıyordu. Hatırlıyorum. Tercih sebeplerinden biri de 'sesiydi' Ne mibzerler, ne römorklar çekti. Böyle yapmaması gerekiyordu.
markayı ver polemik olmaz.senin dediklerin biraz mantıga ters.250 saat motoru kullandın mı yag resmen su oluyor ki 10 yılda yag degıl batak olur o.yeni olması bişey degıştırmez hala oglumun ls plus 90 100 saatte toz almasından dolayı motor kitlendi.bizim motorda tozda toprakta 7000 saattir çalışıyor ve bişeyi yok.atalarımız ne demiş bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur.tamamen kullanmaya bakar bu iş.

tekrar geçmiş olsun tahminimden fazla masraf çıkmış bir tane 3binlik ford parası

sebazios link=topic=78900.msg933703#msg933703 date=1415469972' Alıntı:

yılmaz bu dedigin şekil kullananlar var bizim burda
birtane 450 fiat vardı mesela adam 1 civata bile degiştirmedi eskiden hatırlarım ben küçüktüm bizim traktörlerin lastigi eskiyip yeni lastik taktıgımızda adama verirdik bziim eski diye degiştigimiz lastikle bizim yeni lastigin eskimesini beklerdi adam:)gerçi adamın atrlasıda çok azdı 20-30 deakr anca
traktör adamla yaşadı adam ölünce çocuklarından biri tamir ettirip kullanayım demiş baba yadigarı deyip
ama 8-9bine yeni gibi yaparım demiş ustanın biri hatta boyada yapacakmış ama bütçe elvermemiş birde miras malı ortagı çok
sonunda satmışlar traktörü 6bine
birkaçtanede 3binlik ford var sahipleri mazotunu koyar devam eder eskirse lastikleri ya kaplama ya ucuz yollu birşeyler takarlar vs

ama dediigm gibi butür örnek çok az ve bu şekilde kullanılan traktörün kendi parası kadar tamir parası çıkıyor zaten :)
misal bizim 98 model 240 vardı düzenlli şekilde bakımı vs yapıldıgı halde 2500 saati görmedi senede 250-300 saat anca çalımıştır ortalama ve rektefe oldu ve de rektefesi çok da tuzlu olmuştu bize göre
çünkü aynı tarihlerde8-9bin saatteki 55-56 fiatıda rektefe yaptırmıştık fiat 2binlirayı bulmamıştı 240 mf 3bini devirmişti hatat 3500e yakın masrafı olmuştu
zetor hernekadar iyi traktör olsada şu görünen masrafı ile şimdilik alınabilecek traktör sınıfında degil malesef
sonuçta begenmedigimiz yerliler bile aynı arızayı açsa herhalukarda bu rakamın yarısına kolaylıkla tamir edilir

geçmiş olsun umut bey .masraf gerçekten buyuk olmuş . 6421 kaça almıştınız birde sormak istediğim .gömlek dediğiniz olay nedir pistonların motor bloğunun içinde hareket ettiği noktanın ic kısmımı. o kısım ise o bloğa uygun piyasada muadil gömlek bulunamazmı. yanlışım varsa bilgisizliğime verin.

Biraz tuzlu olmuş ama olan olmuş artık. Zamanında ve hakkıyla yapılmayan bakımın acısı bir sonraki sahibinden de olsa çıkıyor ne yazık ki..
En ucuz tamir ' ' bakım ' ' dır.