+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu
34 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Hayvanlarına melas veren varmı

Melas bildiğiniz üzere hemen hemen bütün feni yemlerin içine katılıyor.Melas ı fabrikadan alıp kullanan varmı aranızda ? Bu sene ben hayvanlarımda denemeyi düşünüyorum 1 tonu 380 tl fiyat verdi fabrika.Kullanıp fayda gören varmı ? yada kullananlar nasıl kullanıyor , faydalı bişey elbet ama sahada kullanıcı yorumu önemli

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Ynt: Hayvanlarına melas veren varmı

Melas başkan bu nedir Slaj yada küspe tarzımı yau faydalıysa alalım yau + - nelerdir bi kısaca anlatırmısınız çok merak ettim :S

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

http://tr.wikipedia.org/wiki/Melas burada bi kısa bilgi gördüm ama Maşallah baya bi sektörde kulanılıyormuş ama giderek azalıyor buda yakında bunun fiyatı uçar zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s

aslan26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    7 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Eskisehir şeker fabrikası melas satıyor.Almak isteyenler bidon goturup alabiliyorlar.Sıvı olarak satılır.Genelde hayvanlara verilen sap,slaj ,kuspe karsımlarının ustune dokup karıstırılarak verilir.

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Ben araniza yeni katildim melas bildigim kadariyla enerjisi yuksek sulandirip kullaniliyormus ben de bu sene kullanmayi dusunuyorum

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı serkan6640 link=topic=78924.msg933762#msg933762 date=1415478271 Nickli Üyeden Alıntı
    Ben araniza yeni katildim melas bildigim kadariyla enerjisi yuksek sulandirip kullaniliyormus ben de bu sene kullanmayi dusunuyorum
    Hoş geldiniz aramıza .....

aslan26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    7 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı serkan6640 link=topic=78924.msg933762#msg933762 date=1415478271 Nickli Üyeden Alıntı
    Aramıza hoş geldiniz.Melas koyu bir kıvamdadır suyla inceltilip kullanılır hatta bilmeyenler pancar pekmezi bile zanneder.

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Bizim burada birisi söyledi geçen bana bunuda , sulandırıp matkabın ucuna bi alet yapmış onla karıştırınca pekmez kıvamına geliyormuş hayvanlara özellikle bizim gibi açık besi yapanlar için kışın en iyi enerji kaynağıymış.Saman balyasının üstüne tas ile döküyormuş.faydasını çok görmüş ama başka kullananlar varsa onlarında tecrübelerini almak istedim.Ayrıca birazda araştırdım küsbeden daha yararlıymış , küsbe midede yer kapladığından gecici tokluk veriyormuş ama bu direk enerji veriyormuş...

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

1 Ton alsam 5 Ton su basam zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s
    ohh ohh suyundanda koyyy
    Tamamdır yau Küspe derdim kalmadı bunu almak lagzım sevdim yau bu işi güçç*-* güçç*-* güçç*-*

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

27 ton küspeyi 1800 tl ye alacaktım bende vazgeçtim , çünkü onu koruyacak yerim yok küfleniyor vs taşıma ayrı dert.Aynı işi hatta daha fazlasını görüyor bu.

Adı geçen
    63 Mesaj
    Etiketlenme
    2 Konu

Şeker Fabrikaları özelleşmeden önce bi kaç defa aldık ve yedirdik, saman veya balyaların üzerine eriterek döktük. Fabrikada saatlerce beklerdik bidonların dolmasını, çok katı bir kıvamdaydı ve kışın donardı, akşamdan varili yan çevirip kapağını açardık sabaha 1 teneke anca dolardı ve bunu eritmek için 2 misli kaynar suya ihitiyaç olurdu. Hayvanların tüylerinde gözle görülen bir şekilde düzelme olur ve daha iştahlı saman ve yem tüketirler.
    Ne zaman ki fabrikalar özelleşti; melasın tadı kaçtı. Adeta köpük helvası gibi süngerimsi bir yapıya dönüşmüş, 280 kg gelen varil 160 kg da doluyor ve bir faydası da olmuyor hayvanlarda.
    Daha çok toz saman kullanımından balya kullanımına geçilirken kullanılır, bazı yem fabrikaları palet yem yapımında kullanır, bazı kömürcülerde toz kömürü preslemede kullanır.
    Melas; fabrikadan çıkarken gümrükten mal çıkartılırmış gibi işlem görür. Devlette ve özel sektörde bürokrasisi değişmeyen tek nesnedir Kantara girersin, dara alınır, sonra gidip melası doldurursun, tekrar kantar ve kantar fişi. Sonra anbara gider işlem yaptırırsın, sonra muhasebeye, sevk irsaliyesi ve tekrar anbar, sonra vezneye fatura bedeli ödenir ve muhasebe de fatura kesilir. Çıkış işlemi için anbara gidip kapı çıkış evrakı alırsın Bu yüzden almaktan ve kullanmaktan vazgeçtim.

Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Arkadaslar biz 90 li yillarda yaklasik 10 yil besi ve sut ineklerine verdik
    Melas sekerfabrikalarinda seker rafine edildikten sonra kalan atik maddedir
    Icinde bir miktar seker vardir ve iki cesit olarak satilir
    Kalin ve ince melas
    Hayvanlara fazla veremezsiniz
    Sicak su ile inceltip sap veya yemle karistirirsiniz
    Fazla verirseniz hayvanin metabolizmasini bozar ve
    cigerlerine de zarar vereblir .Ne kaba yemden ne kesif yemden tasarruf ettirir

Asil kullanim amaci hayvanlarin sapi ve yemi istahli yemesini saglar
    Hayvanlarin cok sevdigi bir tatdir
    Birazda icerisindeki sekerden dolayi hayvana enerji verir
    Bunu koyunlarda cok severler
    Normal bugday sapini melasla karistir ver hicbirsey biakmaz yer

Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı nailyetek link=topic=78924.msg933784#msg933784 date=1415481001 Nickli Üyeden Alıntı
    Şeker Fabrikaları özelleşmeden önce bi kaç defa aldık ve yedirdik, saman veya balyaların üzerine eriterek döktük. Fabrikada saatlerce beklerdik bidonların dolmasını, çok katı bir kıvamdaydı ve kışın donardı, akşamdan varili yan çevirip kapağını açardık sabaha 1 teneke anca dolardı ve bunu eritmek için 2 misli kaynar suya ihitiyaç olurdu. Hayvanların tüylerinde gözle görülen bir şekilde düzelme olur ve daha iştahlı saman ve yem tüketirler.
    Ne zaman ki fabrikalar özelleşti; melasın tadı kaçtı. Adeta köpük helvası gibi süngerimsi bir yapıya dönüşmüş, 280 kg gelen varil 160 kg da doluyor ve bir faydası da olmuyor hayvanlarda.
    Daha çok toz saman kullanımından balya kullanımına geçilirken kullanılır, bazı yem fabrikaları palet yem yapımında kullanır, bazı kömürcülerde toz kömürü preslemede kullanır.
    Melas; fabrikadan çıkarken gümrükten mal çıkartılırmış gibi işlem görür. Devlette ve özel sektörde bürokrasisi değişmeyen tek nesnedir Kantara girersin, dara alınır, sonra gidip melası doldurursun, tekrar kantar ve kantar fişi. Sonra anbara gider işlem yaptırırsın, sonra muhasebeye, sevk irsaliyesi ve tekrar anbar, sonra vezneye fatura bedeli ödenir ve muhasebe de fatura kesilir. Çıkış işlemi için anbara gidip kapı çıkış evrakı alırsın Bu yüzden almaktan ve kullanmaktan vazgeçtim.
    Nail abi o brokrasiyi cok iyi bilirim
    Tam yarim gun 9 yere bavurarak alirdik
    Hatta babam beni fabrikada birakir kendi beklemez giderdi
    Fabrikalardaki makineler modernlesti artik ne melasda ne de kuspede seker kaliyor
    Yani tam rafine ediliyor

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

geçen royal ın vitamolix denen yalama kovasını aldım. Ben tadına baktım grin-*-s benim bile hoşuma gitti.Bunda da bol melas varmış

Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

ben kullanıyorum çiftliğimde kendi yemimi ürettiğim için bi zorunluuluk benim için olmazsa olmaz yemlemeyi tmr şeklinde karma makinasıyla veriyorum vede melas rasyonun lezzetini arttırıyor fabrika yemlerinde zaten melas gibi lezzet arttırıcılar olduğu için sorun yok ama kendi yemini yapıyorsan lezzet sorunları olabiliyor bu sebeple kullanmak zorundayız neredeyse.yem tüketimini arttırdığı tartışma götürmez.bunun yanı sıra rasyonun daha homojen karışmasını vede hayvanın rasyon içeririsindeki yemi seçememesini sağlıyor partiküller birbirine yapışıp iyi karıştığı için hayvan tamamını tüketiyor. ama enerji kaynağı olarak kullanmayı düşünüyorsan rasyonda uzak dur derim çünkü pahalı bir enerji kaynağıdır bi mantığı yoktur mısır ,arpa gibi tahıllar çok daha yüksek vede daha ucuz enerji kaynaklarıdır....

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Çok koyu kıvamlı deniyor , hayvanlara verirken nasıl kullanıyorsunuz onu ?

Adı geçen
    1 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

1 e 3 sulandırıyorum ben zaten o şekilde kullanılır aksi takdirde dediğiniz gibi çok koyu.

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

kaynar su dökümü mü oluyor.Kusura bakmayın kullanmadığım için bilmiyorum birde ben 60 hayvana verecem bundan oyüzden yüklü almayı düşünüyorum biraz.Alıpda kullanamazsam kötü olur

Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

Alıntı neo8787 link=topic=78924.msg933999#msg933999 date=1415556817 Nickli Üyeden Alıntı
    ben kullanıyorum çiftliğimde kendi yemimi ürettiğim için bi zorunluuluk benim için olmazsa olmaz yemlemeyi tmr şeklinde karma makinasıyla veriyorum vede melas rasyonun lezzetini arttırıyor fabrika yemlerinde zaten melas gibi lezzet arttırıcılar olduğu için sorun yok ama kendi yemini yapıyorsan lezzet sorunları olabiliyor bu sebeple kullanmak zorundayız neredeyse.yem tüketimini arttırdığı tartışma götürmez.bunun yanı sıra rasyonun daha homojen karışmasını vede hayvanın rasyon içeririsindeki yemi seçememesini sağlıyor partiküller birbirine yapışıp iyi karıştığı için hayvan tamamını tüketiyor. ama enerji kaynağı olarak kullanmayı düşünüyorsan rasyonda uzak dur derim çünkü pahalı bir enerji kaynağıdır bi mantığı yoktur mısır ,arpa gibi tahıllar çok daha yüksek vede daha ucuz enerji kaynaklarıdır....
    Başkan şimdi bu ürün 320TL le tonu ise diyorum kış aylarında kulansak.
    Acaba hangi sinin yerini daha çok tutar Slaj mı Küspemi ?

Çünkü bagzı zamanlarda küspe yada slaj bitiyor , diyorum bu MELAS ı onun yerine geçici katkı olarak kulansak faydası olurmu yada hangisnin yerine fayda eder .

nforcer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adı geçen
    0 Mesaj
    Etiketlenme
    0 Konu

rasyondakı enerjı mıktarı azsa melas takvıyesı yapılabılır..özellikle yukSek sut verımlı ıneklerde melas takvıyesı yapılması avantaj saglar..yem tuketımınde de ıstah artısı sağlar..

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/2 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)