Çiftçi, üretimi terk ediyor; Gıda güvenliği alarm veriyor

Çiftçi, üretimi terk ediyor; Gıda güvenliği alarm veriyor

ŞABAN GÜNDÜZ - İZMIR
9 Kasım 2014, Pazar

2003-2013 yılları arasında, çiftçinin temel girdi maliyetleri yüzde 400 oranında arttı. Tarım kredileri, 10 yılda devasa boyutlara ulaştı. 2003’te 3,6 milyar lira olan tarım kredisi hacmi, 10 kat artarak 40 milyar liraya ulaştı. Ürün fiyatları ve maliyetlerin artmasıyla borçlanan 1 milyona yakın çiftçi, üretimi terk etti.

Tarım sektöründe girdi maliyetlerinin devamlı artması, çiftçiyi topraktan uzaklaştırıyor. Son 10 yılda 1 milyona yakın çiftçi üretimi terk etti. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın verilerine göre 2003-2013 yılları arasında, çiftçinin temel girdi maliyetlerinde yüzde 400’e varan oranlarda artış meydana geldi. En temel girdilerden olan mazot ve gübre, çiftçinin belini büktü. Son 10 yılda mazotta yüzde 300’leri bulan artış yaşandı. 2003 yılında 94 kuruş olan mazot, bugün 4,40 liraya çıktı. Gübredeki artış ise yüzde 370’leri buldu.

Çiftçinin en fazla kullandığı amonyum sülfatın tonu 2003’te 162 lirayken 2014’te 514 liraya, amonyum nitrat 193 liradan 855 liraya, üre 237 liradan 1040 liraya, amonyum fosfat 257 liradan 1364 liraya yükseldi. Buna karşılık aynı dönemde ürün fiyatları en fazla yüzde 170 civarında arttı. Bu da çiftçiye borçlanma olarak geri döndü. Üretimden para kazanamayınca borcu borçla kapatmaya başladılar. Bankalardan kullanılan tarım kredileri, 10 yılda devasa boyutlara ulaştı. 2003’te 3,6 milyar lira olan tarım kredisi hacmi, 10 kat artarak 40 milyar liraya ulaştı. Çiftçinin kullandığı kredilerin yüzde 70’i, ipoteklilerden oluşuyor.

Çiftçinin üretimi bırakmasının gıda güvenliği açısından büyük bir tehlike oluşturduğuna dikkat çeken Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İzmir Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, “Maliyetlerin artmasıyla birlikte çiftçi sayısında da düşüş gözleniyor. Son 10 yılda üretim yapan çiftçi sayısı, 3 milyondan 2 milyona geriledi. Çiftçi, üretimi terk ediyor. Bu, gıda güvenliği açısından ciddi risk oluşturuyor. Birleşmiş Milletler, tehlikenin farkına vararak 2014’ü Aile Çiftçiliği Yılı ilan etti. Dev şirketlerle tarımın geleceğini şekillendiremeyiz.” dedi. Domatesin fiyatının 10 yıl önceyle hemen hemen aynı olduğunu, 2003-2013 yıllarında hal fiyatlarının neredeyse hiç değişmediğini belirten Çiftçi, “Çiftçilerin önünde en fazla bir iki yılı var. Borçlar katlanmış; döndürülemez duruma gelince araziler kaçınılmaz olarak el değiştirecek, yani bankalar aracılığıyla şirketlerin eline geçecek.” diye konuştu.

Çiftçinin içinde bulunduğu durumu değerlendiren ZMO Şube Başkanı Ferdan Çiftçi, tarımda durumun gittikçe kötüleştiğini söyledi. 2014 yılının çiftçiler açısından kötü bir yıl olduğunu hatırlatan Çiftçi, şöyle devam etti: “2013 Aralık ayında buğday ekimiyle birlikte kuraklık da başladı. Buğdayda yüzde 20’ler seviyesinde rekolte düştü. Dünyada söz sahibi olduğumuz fındık, kayısı, kuru üzüm ve kuru incirde de üretim ciddi oranda azaldı. Üzümde de aynı şekilde kurumadan kaynaklanan kalite kaybı yaşandı. Geçen yıl 5 lira olan üzüm, bu sene 2,5 liraya ancak satılabiliyor. Yaş meyve sebzede her yıl sıkıntılar üst üste biniyor. Uygulanan politikalar nedeniyle bir döngü halinde devam ediyor.”

‘ARAZİLER İPOTEK ALTINDA’

Çiftçinin yetersiz ve dengesiz desteklemeler sebebiyle 10 yıldır finansman sıkıntısı da yaşadığını dile getiren Çiftçi, üretici üzerindeki maliyet baskısının desteklemelerle düşürülmesi gerektiğinin altını çizdi. Bankalardan alınan tarım kredilerindeki artışa da dikkat çeken Çiftçi, “BDDK verilerine göre 2003’te 3,6 milyar lira olan tarımsal kredi hacmi, 2014’te 10 kat artarak 39,9 milyar liraya ulaştı. Çiftçinin yüzde 70-80’i kredi kullanıyor. Son 4-5 yıldır çiftçi, borcunu kredi alarak kapatmaya çalışıyor.

Üretimden faydalanamadığı için borçlarını ödeyemiyor. Bankalardan alınan tarım kredilerinin tamamı ipotekli olduğu için çiftçinin toprakları rehin alınmış durumda.” şeklinde konuştu. Ege Bölgesi’ndeki toprakların yüzde 70’inin ipotek altında olduğunu belirten Ferdan Çiftçi, “Üretim yapıp da kredi kullanmayan çiftçi neredeyse yok. Şu anda bir kırılma sürecine doğru gidiliyor. Kırılma yaşanmadan önlemlerin alınması lazım, yoksa araziler el değiştirecek; ya banka el koyacak ya da büyük şirketlere geçecek.” dedi.

Ynt: Çiftçi, üretimi terk ediyor; Gıda güvenliği alarm veriyor

devletin şirketide ziraat Bankası. .
ve çoğumuzun borcu var. .
demekki devletin sisteminin..
hem ürettiğimizde..
hem mazotta..
hem gübrede
kuyu suyu elektriklerinde..
et üretiminde..
yem fiyatlarında. ..
veterinerlik ücretleri. ..
yerlerde gezen buğday fiyatları. .
pancar pamuk çekirdek fiyatları. .
v.s v.s derken...
şimdide bunların kaynağı olan çiftçinin toprağına gözünü dikmiş desene...
Yıllık yaptığı hacizlerle toplu satım ve ardından topulastirma
al sana şirket arazisi..
Köylü kendi toprağında işçi çalışacak belkide..
boğuluyoruz efendiler...
derin nefes alın. ..
belki biz paçayı Sıyırırız ama sonradan gelenlere hiç şans yok..

girdi malıyetlerının yukselısı dogru ama cıcftcıdede kabahat var bence 80 hp traktor ısını gorurken 100 hp almak gıbı yasantı sekıllerımız bıle sehrı aratmayacak nıtelıkde yanı kredı cekerken dıkkatlı olmak lazım

Özellikle buğday arpa ekiminde aşırı düşüş var susuzlar artık hiç ekilmiyecek gibi sulukardaysa %50 oranında hububattan kaçış var yüksek verime rağmen fiyat dengesizlikleri ayrıca arkasına ekilen 2.ürürnün geç kalmadından dolayı hububattan kaçılıyor

arkadaşlar devlet bu işi çözmelı adam uretıyor para kazanamıyor aradakı aracılar adamın sattığının tam ıkı üç katı para kazanıyor bu paranın yarısı çıftçının alıne geçse ınsanlar bakın işlerıne nasıl sarılacak ama çıftçı çamurda tozda guneşte çalışır butun malıyetler ona yansır adam gelıp yok paraya çıftçının malını alır çıtçıden çok para kazanır çıftçı nıye kızmasın nıye bu işi bırakmasın soylermısınız

Geçim darlığı çektirip toprak sattırmak için uygulanan 30 yıl ilerisi düşünülmüş bilinçli bir politika. Tarımda da yandaş şirketleşme hakim.

aynen öyle ziya tarım trakyanın yarısın satın aldı bankaların çiftçimin ipotekli olan arazisini satışa çıkartıyo bu satışa borçlunun yakını köylüsü akrabası da katılıyo fakat alması mümkün değil çünki ziya tarımın temsilcisi sınır tanımıyor kaça çıkarsa çıksın alıyo korkarım yakında cinayet çıkacak yazıktır bu köylü vatandaşa

dustero link=topic=78932.msg933937#msg933937 date=1415545931' Alıntı:
kıredi kulanmak gibi lüks e özentilli ve istekli olmamız gibi :) örnek vermek gerekirse kendimden verim kimseden bahsetmiyim 100 parram vardı gittim 400 bine bicer aldım sırf inad icin peki bu akıl karı mı? Hayır diyil yarın öbür gün Taksitleri cıkaramazsam bunda devletin kıredi imkânlarının bi sucu yok benim var dimi en azından ben böyle döşünyorum :) bi başka örnek vermek gerekirsede kapısında 285 vebenzeri traktörleri olanlar ve işlerini karşılayabilmelerine rağmen o traktörü peşinata verip 100 lük 110 luk traktörler alanlar bile var alırken iyi ya ödeyemeyince devletin politikaları mı kötü? Bence diyil :) ha gübre pahlıdır mazot pahlıdır tmm kuru tarımda parra yoktur gelir gideri karşılamaz ona bişey diyemem haklısınız :) ama ben taksitle traktör aldım bicer ve benzeri alet ekipman aldım taksitlerini ödeyemediğimde devleti suclayamam :) ayağını yorganına göre uzat demiş atalarımız :)

Arslanlar 5070 link=topic=78932.msg933940#msg933940 date=1415546641' Alıntı:
kıredi kulanmak gibi lüks e özentilli ve istekli olmamız gibi :) örnek vermek gerekirse kendimden verim kimseden bahsetmiyim 100 parram vardı gittim 400 bine bicer aldım sırf inad icin peki bu akıl karı mı? Hayır diyil yarın öbür gün Taksitleri cıkaramazsam bunda devletin kıredi imkânlarının bi sucu yok benim var dimi en azından ben böyle döşünyorum :) bi başka örnek vermek gerekirsede kapısında 285 vebenzeri traktörleri olanlar ve işlerini karşılayabilmelerine rağmen o traktörü peşinata verip 100 lük 110 luk traktörler alanlar bile var alırken iyi ya ödeyemeyince devletin politikaları mı kötü? Bence diyil :) ha gübre pahlıdır mazot pahlıdır tmm kuru tarımda parra yoktur gelir gideri karşılamaz ona bişey diyemem haklısınız :) ama ben taksitle traktör aldım bicer ve benzeri alet ekipman aldım taksitlerini ödeyemediğimde devleti suclayamam :) ayağını yorganına göre uzat demiş atalarımız :)
:) kısa ve öz cevap vereyim yaptığın seni bağlar bunun bütün topluma yansıtamazsın. Suçlusun ve devlette en az senin kadar suçlu. Cebindeki 100bin lirayla sana 400bin tl lik mal almana müsade eden zihniyete devletin dur dememesi başlı başına intihara sürüklemektir. Bahsettiğimde buydu. Çok kişisel bir açılımda bulunmuşsun herkesin senin zihniyetinle hareket ederek ayağını yorganına göre uzatmadığı düşünmekle haksızsın. Önceden faizler yüksekti ama çiftçi ona rağmen borcunu ertesi sene kapayabiliyordu. Şuan faizler düşük ama aradan kaç sene geçiyor çiftçi belini küçük faize rağmen doğrultamıyor bütün temel bu sorunun altında... Bunu da biz kendi kendimize yapmadık haliyle. Yaşam şartları her geçen gün çiftçi için daraltılıyor birileri nemalansın diye.

dustero link=topic=78932.msg933944#msg933944 date=1415548329' Alıntı:
:) kısa ve öz cevap vereyim yaptığın seni bağlar bunun bütün topluma yansıtamazsın. Suçlusun ve devlette en az senin kadar suçlu. Cebindeki 100bin lirayla sana 400bin tl lik mal almana müsade eden zihniyete devletin dur dememesi başlı başına intihara sürüklemektir. Bahsettiğimde buydu. Çok kişisel bir açılımda bulunmuşsun herkesin senin zihniyetinle hareket ederek ayağını yorganına göre uzatmadığı düşünmekle haksızsın. Önceden faizler yüksekti ama çiftçi ona rağmen borcunu ertesi sene kapayabiliyordu. Şuan faizler düşük ama aradan kaç sene geçiyor çiftçi belini küçük faize rağmen doğrultamıyor bütün temel bu sorunun altında... Bunu da biz kendi kendimize yapmadık haliyle. Yaşam şartları her geçen gün çiftçi için daraltılıyor birileri nemalansın diye.
galiba benim kendimi örnek vermemi yanlış yorumladın ve işin rengi değişti :) şimdi kalkıp şu kadar kazandım veya zarar ettim diyecek halim yok ego tatmini yapacak halimin olmadığı gibi :) kısa ve öz cvb verim eğer herkes ( benim gibi) yapmayıp ayağını yorganına göre uzatıyorsa sıkıntı yok demektir :) kolay gelsin :)

iyi güzelde arkadaşlar yinemi çiftçi suçlu...85lik demişsin ardından 110luk motor al adamın 100 dönüm tarlası yok alır zaruri derim ama adamda var 300-500 dönüm kendini düşünür vs alır kimsede buna birşey diyemez!!! sene 99 sonu 768 verdik 80-66 aldık 6 ayda tüm borcunu kapattık 8750 tl idi şuan 80lik bir fiatı 6 ayda ödeyecek durumumuz varmı allahımıza şükür ammmma yok!!! ektiğimiz yer aynı, ekilen ürünlerde değişiklik var domates pancar yok mısır ayçiçeği,buğday.babam çalışır yanına bir adam tutulurdu şuan kardeşim okuldan bende mesaiden vs ara bulursak yardıma gidiyoruz. allah razı olsun o damlamayı bulanlardanda öylelikle baş ediyoruz. mazot gübre tohum ilaç girdileri vs artarken ben nasıl çevireyim bu çarkı eeee!!! adamın anasını ağlatıyor yine başa geliyor... saksıda çiçek yetiştirmemiş adamı tarım bakanı, muhasebeciyi eğitim bakanı, elektrik teknisyenini enerji bakanı yaparsan böyle olur!!! ama kimde suçççç yine sende bende!!! neden yine başa getirirsinde ondan...

manas link=topic=78932.msg933913#msg933913 date=1415533640' Alıntı:
girdi malıyetlerının yukselısı dogru ama cıcftcıdede kabahat var bence 80 hp traktor ısını gorurken 100 hp almak gıbı yasantı sekıllerımız bıle sehrı aratmayacak nıtelıkde yanı kredı cekerken dıkkatlı olmak lazım
ahaaaa gitti geldi bizim aradaki 20 hp lik fark gene bizi suçlu etti :)

bütün suç 20 bg farkda:)

çiftçinin iğneyi kendine batırması.. motor alıp satma değil.. örgütsüz-birliksiz olması.. olanlarında tabelada kalması.. yoksa 1 motor almayla satmayla ne zengin ne fakir olunur:)

UÖZKAN.77 link=topic=78932.msg933959#msg933959 date=1415551027' Alıntı:
bütün suç 20 bg farkda:)

çiftçinin iğneyi kendine batırması.. motor alıp satma değil.. örgütsüz-birliksiz olması.. olanlarında tabelada kalması.. yoksa 1 motor almayla satmayla ne zengin ne fakir olunur:)
umut bu konuları senle çok konuştuk. ..
biz net üzerinden örgütlenemezmiyiz...
yokmu bir fikrin neler yapabiliriz...

abi örgüt olsan ne olur trakya birlik 2 sene evvel 1500 demedi bu sene kaç dedi?o sene 48 ton verdik bu yıl 60 tona yakındı ne oldu??? hayvan piyasası nasıldı yerli üreticiler seviniyorduk yani 18-19 oldu diye sonra bulgaristandan dışardan hayvan getirdiler kime olan oldu yine sana bana... sütün litre bazında fiyatında ne zammı oldu?? süt üreticileri birliği başkanı varda ne oluyor et üreticileri birliği varda ne oluyor... başlarında kim var varmı etrafında 3,5 ineği olan adam peki? birşey yapıyorda sana bana varmı faydası? ben bunu anlamıyorum, bir ara sendika diyorlardı forumdada memur sendikaları vs varda ne oluyor kimin oyuncağı...hiçbir şey olmaz abilerim kardeşlerim... şyt-*-sa AOÇ yık boz ardından saray yap dışardaki insanada günlük 1 lira artışlık zam yap olmaz arkadaş...bu devran böyle gitmez...