Yonca'yı Rulo Balya Makinası ile Paketlemek

[size=12pt]Şu anda hali hazırda yumurta tavukçuluğu ile uğraşmaktayız.Orta kapasitede devam ediyoruz.Bir yandan da tarım ve hayvancılık işi için 3-4 yıldan beri araştırma yapmaktayız.100 dekara yakın ekim yapıyoruz yonca-silaj fiğ ekiyoruz.

Büyükbaş için yonca ihtiyacımız oluşacak ve ben 6-7 aydan beri rulo balya ve bunun streçlenmesi ile ilgili araştırma yapmaktayım ve bilgilerimi daha da geliştirmek için fikirlerinize ihtiyacım var.Bu konu hakkında bilgisi olan ya da rulo balya makinası kullanan üyelerimizden bilgi almak ve bu konu altında herkesin fikir edinmesini sağlamak istiyorum.Daha önce bir konu açılmış fakat ben daha derli toplu olması adına bu konuyu açmak istedim.

-Bu makinaları almak ne kadar mantıklı (maddi açıdan amortisman süresi vs..)
-Başkalarının ürünlerini de paketleyebilir miyiz?(Normal balya makinalarına karşı çalışabilir mi?)
-Makinalar kaç tl civarında?
-Kaç hp ' lik traktör gücü istiyor?
-Normal kare balya ile arasında kaç kg fark oluyor?
-Aklıma gelmeyen avantaj ve dezavantajlardan bahsederseniz..

[/size]​

Ynt: Yonca'yı Rulo Balya Makinası ile Paketlemek

biz sılaj paketleme makinası aldık komel 500 luk 220 bin tl ye aldık makinayı + 65 kw jenerator aldık 2. elden 15 bin tl de o 2 traktore ihtiyaç var kepçe ve balye tutucu tek traktor ile idare edebiliriz belki diye düşündük ama kesinlikle olmuyor 2 traktor şart kepçe tutucu ayrı olarak. yani baya maliyetli bi iş bi 500 kg lık paketin yapımındaki masraflar 10 12 lira arası oluyor streç + file+jenerator yakıtı+tutucu yakıtı masrafları. kendi işinizde kullanacaksanız eger işin içinden zor çıkılır. 20 milyona paketliyoruz dışarıya 500 kg lı paketi yani 8 10 lira arası bi kazanç oluyor paket başına sabahtan aksama kadarda çalışırsanız eger 300 350 arası paket yapabiliyoruz yani sabah 9 aksam 11 e kadar falan yonca paketi hakkındada yan koyden birisi 2 araba getirdi paketledik paket makinası tam onu randımanlı yapmıyor paket olarak yapıyor ama makinanın içerisi donmuyor kayışlar donmuyor gibi şeyler oluyo ve arka besleyici kazana sıkışıyor yonca fig gibi şeyler. yani bu tur makinalarda sılaj ve pancar küsbesi randımanlı çalışıyor yonca fig vb gibi şeyler paketleyecek olsan sabahtan akşama 100 paket yapabilirsin anca. karlılık olarak çalıştıgı sürece karlı.

bende hep merak etmişimdir benim asıl merakım ahırda bu nasıl açılıp hayvanlara dağıtılıyor normal balyayı kaldırıp yemliklerin başında açıyoruz paket paket paylaştırıyoruz bu nasıl taşınıp dağıtılacak sanırım bizim ahırlarımız müsait değil bu iş için ama şu varki her yıl yulaf otunu ıslatmadan dama sokabilmek için büyük çaba harcıyoruz maalesef bazı seneler ıslanıyor ama bu makine olsa hem daha kaliteli ot olur hemde daha kısa zamanda streçleyip tarladan kaldırabiliriz otu ama ama ama

yeniçiftçi link=topic=78933.msg933933#msg933933 date=1415544580' Alıntı:
bende hep merak etmişimdir benim asıl merakım ahırda bu nasıl açılıp hayvanlara dağıtılıyor normal balyayı kaldırıp yemliklerin başında açıyoruz paket paket paylaştırıyoruz bu nasıl taşınıp dağıtılacak sanırım bizim ahırlarımız müsait değil bu iş için ama şu varki her yıl yulaf otunu ıslatmadan dama sokabilmek için büyük çaba harcıyoruz maalesef bazı seneler ıslanıyor ama bu makine olsa hem daha kaliteli ot olur hemde daha kısa zamanda streçleyip tarladan kaldırabiliriz otu ama ama ama
Bu tip balyalari ahıra sokmadan parcalayip hayvanlara verilebilir veya yer musait ise kepceyle ahira getirilip verilir veya rulo balyayi parcalayip ahira ufleyen makina var onunlada verilebilir.Bu rulo makinalarinda streclenip balya yapildigi icin yagmurda cigde otun kurumasini beklemeye gerek yok ve ozellikle yoncada bicer bicmez balya yapildigi icin bir yilda bir bicim daha fazla yapilir.

Horozkentli-Yasar link=topic=78933.msg933915#msg933915 date=1415533951' Alıntı:

biz sılaj paketleme makinası aldık komel 500 luk 220 bin tl ye aldık makinayı + 65 kw jenerator aldık 2. elden 15 bin tl de o 2 traktore ihtiyaç var kepçe ve balye tutucu tek traktor ile idare edebiliriz belki diye düşündük ama kesinlikle olmuyor 2 traktor şart kepçe tutucu ayrı olarak. yani baya maliyetli bi iş bi 500 kg lık paketin yapımındaki masraflar 10 12 lira arası oluyor streç + file+jenerator yakıtı+tutucu yakıtı masrafları. kendi işinizde kullanacaksanız eger işin içinden zor çıkılır. 20 milyona paketliyoruz dışarıya 500 kg lı paketi yani 8 10 lira arası bi kazanç oluyor paket başına sabahtan aksama kadarda çalışırsanız eger 300 350 arası paket yapabiliyoruz yani sabah 9 aksam 11 e kadar falan yonca paketi hakkındada yan koyden birisi 2 araba getirdi paketledik paket makinası tam onu randımanlı yapmıyor paket olarak yapıyor ama makinanın içerisi donmuyor kayışlar donmuyor gibi şeyler oluyo ve arka besleyici kazana sıkışıyor yonca fig gibi şeyler. yani bu tur makinalarda sılaj ve pancar küsbesi randımanlı çalışıyor yonca fig vb gibi şeyler paketleyecek olsan sabahtan akşama 100 paket yapabilirsin anca. karlılık olarak çalıştıgı sürece karlı.

Yalniz benim bahsettigim makina sizinkiyle ayni degil direk silaj yapip paketliyor