2014-2015 sezonu buğday ekimi

Ekim yöntemi : Serpme ( mibzerin hortumları cıkarılıp ekim üzerine diskaro cekiliyor)
Tohum: Adana 99 ( ekmeklik bugday)
Tohum miktarı : 27 kg / dekar
Gübre : Gübretaş Süper Ekin 13.25.5+10(so3)+ zn
Gübre miktarı : 35 kg / dekar

Ynt: 2014-2015 sezonu buğday ekimi

Tesekkurler Hacı bey,
Bolgede bu sekilde bir alıskanlık var araziler ikinci üründen cıktıgı için ( bu tarlada ikinci ürün soya vardı) tohumluk miktarını biraz artırıp serpme olarak ekiyorlar bu sekilde olunca tohum ve gubre yukarıda kaldıgı için diskaro çekip tohumun üzeri örtülüyor ( cukurova bolgeside gubre serpme makinası ile genelde bugday ekimi yapar) . Ben 2 yıl önce aile işlerini devraldım sulama sistemlerini oturttuktan sonra girdi maliyetlerine el attım. bende neden bu sekilde ekim yapıyorsunuz neden fazla tohum atıyorsunuz dediğimde babam ben bu sistemde 600-700 kg / dekar verim alıyorum dedi. Aynı verimi alabikeceksen istediğin gibi ek dedi. İşin gercegi sistemi bir anda değiştirmek istemedim diger parcalarda 25 kg tohumluk kullanarak hortumlu ekecegim verimde fark olup olmadığını gözlemleyeceğim. Cunku su anda fazladan%10-15 tohum kullanıyorum ve diskaro içinde dekara 1,1 lt mazot yakıyorum. Bunlar hep extra masraf

Ünsal Abi kolay gelsin. Senin yöntemi daha önce ben de denedim. Özellikle tohumun homojen dağılması açısından faydalı oluyor. Tohumun gelişimi açısından 2 tohum arasında olması gereken ideal mesafe 4X5 cm. Ama maalesef mibzerler (en düşük) 12.5 cm sıra arası veriyor ve sıra üzeri çok sık oluyor. Bu bakımdan iyi. Lakin hiçbir şöför, tarlaya ekilmiş olan milyonlarca tohumun tamamını 4 cm gibi standart bir derinliğe görmemez. Bu açıdan da mibzerler kaçınılmaz.

Yöntemin diğer kötü yanı, taban gübresi banta verilmediği için gübrede bulunan fosforun (özellikle kreçli topraklarda) Kalsiyumfosfat ve Hidroksifosfat gibi yarayışsız/az yarayışlı formlara dönüşmesini hızlandırıyor oluşu. Zaten bitkinin verilen fosforun ilk yıl maksimum %30 ' ndan faydalanabileceği düşünülünce, mibzerin yakıtından çok daha önemli bir israf yapılmış oluyor.

Özetle taban gübresinde fosfor var ise, banda verilmeli.

Tesekkurler
İşin aslı benim cok betendiğim bir yontem degil asırı tohum kullanımı diskaro işçiliği gorunen masraflar birde tabi bu işlem sırasında toprak yuzunde kalan tohumlarda olacak diskaronun ortmedigi
Bu ekilen arazide sprink ile yagmurlama yapılacak
Diger arazilerde mibzer ile 14,5 cm e ekecegim 25 kg tohum 35 kg gubre hesaplaması uzerinden oradaki sulama sistemleri pivot ve toprakaltı damla alacak
Ben yaklasık 1000 dekar bugday ekiyorum kullandıgım tohum su an için 29 ton gibi
29 x 1550 tl : 45 bin tl tohum maliyetim var % 20 daha az tohum kullansam yaklasık 9 bin tl cebimde kalır birde 1000 dekarın diskarosu var
1000dekar x 1,1 lt x 4,5 tl : yaklasık 5 bin tl de bu yapıyor
Yani yılda 14 bin tl cebimde kalabilir her yıl bir mibzer parası nereden bakarsanız bakın
tabi hedefim anıza ekim mibzeri almak gelecekte hem bugday için hem mısır için

Kolay gelsin bereketli olsun,
1998 yılın da hasbel kader Viranşehir köylerinde tarlalardan taş temizleme işinde bulundum, Beko Exavatörün çıkardığı kayaları loder ile sınırlara taşıdık, tarlaların içinde toplanan taşların yığınları vardı, yanlış hatırlamıyorsam tunç denirdi. Onları falan temizledim, ekim yöntemi o zaman da öyleydi, yalnız çok kesekli olduğu için mibzerle dolaşıp tohumu ve gübreyi tarlaya ekerler ve sonrası çekili diskaro ile toprak kül olana kadar içinde dolaşılırdı.
Bence o kadar emek çekildikten sonra mibzer ile belli bir derinliğe ekilse daha mantıklı, bazen tabuları yıkmak gerekebilir.

unsal link=topic=78958.msg934283#msg934283 date=1415647646' Alıntı:
Tesekkurler
İşin aslı benim cok betendiğim bir yontem degil asırı tohum kullanımı diskaro işçiliği gorunen masraflar birde tabi bu işlem sırasında toprak yuzunde kalan tohumlarda olacak diskaronun ortmedigi
Bu ekilen arazide sprink ile yagmurlama yapılacak
Diger arazilerde mibzer ile 14,5 cm e ekecegim 25 kg tohum 35 kg gubre hesaplaması uzerinden oradaki sulama sistemleri pivot ve toprakaltı damla alacak
Ben yaklasık 1000 dekar bugday ekiyorum kullandıgım tohum su an için 29 ton gibi
29 x 1550 tl : 45 bin tl tohum maliyetim var % 20 daha az tohum kullansam yaklasık 9 bin tl cebimde kalır birde 1000 dekarın diskarosu var
1000dekar x 1,1 lt x 4,5 tl : yaklasık 5 bin tl de bu yapıyor
Yani yılda 14 bin tl cebimde kalabilir her yıl bir mibzer parası nereden bakarsanız bakın
tabi hedefim anıza ekim mibzeri almak gelecekte hem bugday için hem mısır için

Bır sorum olacak ben bugday tarımını tam olarak bılemıyorum bu ekım yontemınde malıyetler bu kadar mı oluyor...yanı oyleyse sız dekara 600 kg verım alınabılıyor yazmıssınız oncekı yazılarınızda o zaman hasat sonunda ortaya ıyı rakamlar cıkyor...ben mı hesabı yanlıs yapıyorum...

Bugday ekimi iki sekilde oluyor birincisi serpme seklinde digeri sıraya ekim seklinde ( tahıl mğbzerlerini ekici ayakları kullanarak) ikisi arasında tohum miktarı fark ediyor serpme de biraz daha fazla tohum kullanılıyor . Serpme yonteminin kullanılmasının sebebi ekipman eksikliği ( mibzer olmayısı gubre serpme makinası ile bugday ekimi) tarlanın cok iyi hazırlanamadıgı durumlarda ve benzeri durumlarda) toprak yuzeyini ortme acısındanda tohum miktarı artırılıyor' serpme ekim sonrası tohumun topraga karısmasını saglamak içinde diskkaro geciliyor werpilen tohumun üzerinden.
Sonuc olarak kullanılan fazla tohum ve diskkaronun harcagı mazot size ek maliyet olarak geri donuyor

Benim yaptıgımın denemelerde 26 kg / da mibzer ekimi ile 30 kg/da serpme bugday ekimi acısından verimde fark olmadı.
Sonucta bugday verimin bir ust limiti var bizim bolgede bu 600-700 kg/da aralıgında kar marjımı artırmak total maliyetlerimi azaltman için girdi maliyetlerimi kontrol etmem gerekiyor
1000 dekar bugday ektigimi dusundugumde tohum parasında yaklasık %15 ve 1200 lt mazot avantajım oluyor

unsal link=topic=78958.msg940377#msg940377 date=1417165169' Alıntı:
Bugday ekimi iki sekilde oluyor birincisi serpme seklinde digeri sıraya ekim seklinde ( tahıl mğbzerlerini ekici ayakları kullanarak) ikisi arasında tohum miktarı fark ediyor serpme de biraz daha fazla tohum kullanılıyor . Serpme yonteminin kullanılmasının sebebi ekipman eksikliği ( mibzer olmayısı gubre serpme makinası ile bugday ekimi) tarlanın cok iyi hazırlanamadıgı durumlarda ve benzeri durumlarda) toprak yuzeyini ortme acısındanda tohum miktarı artırılıyor' serpme ekim sonrası tohumun topraga karısmasını saglamak içinde diskkaro geciliyor werpilen tohumun üzerinden.
Sonuc olarak kullanılan fazla tohum ve diskkaronun harcagı mazot size ek maliyet olarak geri donuyor

Benim yaptıgımın denemelerde 26 kg / da mibzer ekimi ile 30 kg/da serpme bugday ekimi acısından verimde fark olmadı.
Sonucta bugday verimin bir ust limiti var bizim bolgede bu 600-700 kg/da aralıgında kar marjımı artırmak total maliyetlerimi azaltman için girdi maliyetlerimi kontrol etmem gerekiyor
1000 dekar bugday ektigimi dusundugumde tohum parasında yaklasık %15 ve 1200 lt mazot avantajım oluyor

Unsal Bey acıkcası su yuzden soruyorum...

Bende 95 dekar bır arazı alacaktım ama hesabı bılmedıgımden yanlıs yapmsıım vazgectım...araba takası ıle gelecektı tarla...

Sımdı yukarıda masrafları yazmıssınız 45 bın tohum mazot bı 45 bın de gubre olsa oratalama 120 bın 130 bın bı masraf olsa...

600 kılo verımle tonunu bugdayın 700 tl den satılsa 420 bın lıra gıbı bır para yapıyor sene de sıze kalan para 300 bın lıra gıbı

Ben 100 donum yer gıbı 10 da bırıne cektım sende 30 bın lıra yapıyor...araba hep zarar keske tarlayı alsaydım...hesabı gene yanlısmı yapıyorum...