Konya bolgesi arazi kiralama hesaplari

Mevcut bir tarimsal isletmenin yakininda veya uzaginda kiralik olarak islenebilecek araziler zaman zaman soz konusu oluyor. Forumda 'su kadar arazi varmis kiralasam, sonra gidip traktor ekipman alsam' seklinde bir kac konu var. Bu baslik altinda Konya bolgesi sartlarinda, mevcut tarimsal isletmelerin kapasitesine ek olarak, yakininda kiralama yoluyla isleyebilecegi alanlarin karlilik durumlarini tartisabiliriz.

Ynt: Konya bolgesi arazi kiralama hesaplari

Bir kac ornek vereyim, kuruda 25tl-80tl arasi dekar kiralama fiyatlari duyuyorum, 80tl/dekar tarla kirasi ile nasil para kazanilir anlamis degilim. Sulu olunca isler daha da gariplesiyor, 300tl/dekara kadar cikan fiyatlardan bahsediliyor. Sizce suluda konya sartlarinda zarar ettirmeyecek uzun donemli (ornegin bes yil) kiralik tarlanin tavan fiyati ne olur ? Benim aklimdan gecen rakam 100tl/dekar uzeri fiyatlarin karli olmayacagi yonunde... Bir de bu rakamlari cikarmak icin ne ekilir? Benim dusunebildigim 5 yillik bir programda ;
1. sene: fig + silaj misir
2. sene: tohumluk sozlesmeli bugday
3. sene: fig + silaj misir
4. sene: tohumluk sozlesmeli bugday
5. sene: fig + silaj misir

seklinde... tabi alanin buyukluguyle uygulanabilirlik zorlasiyor...

eeemreee link=topic=78985.msg935069#msg935069 date=1415826015' Alıntı:
Hocam burada 550 yan komşu kiraladi tarlayi . Fidancilar 700 e kadar çıkıyor.
oranin neresi oldugunu anlayamadim malesef :) fidancilar icin mevki onemlidir muhtemelen ancak buyuk arazi kiralayacaklarini sanmiyorum. ben daha cok mevcut ekipmandan daha fazla faydalanabilmek icin kiralama yoluyla arazi isleme karli olabilir mi onun dusuncesindeyim. Fidan daha cok isgucu ve bilgi yogunluku bir is bizim alanimizin disinda...

Bizde de hayvancilik ile ugrasanlar hem kiralik hem satilik piyasasini, ticaret ile ugrasanlar da satilik piyasasini yukseltiyor. Hayvancilik ile ugrasanlar kar etmesem bile garanti silajim olur dusuncesi ile giriyorlar sanirim. Ticaretin baska kollari ile ugrasanlar ise fiyatin yukari dogru gittigini gorduler ve yatirim amacli aliyor.

cem.ispir link=topic=78985.msg935112#msg935112 date=1415844151' Alıntı:
oranin neresi oldugunu anlayamadim malesef :) fidancilar icin mevki onemlidir muhtemelen ancak buyuk arazi kiralayacaklarini sanmiyorum. ben daha cok mevcut ekipmandan daha fazla faydalanabilmek icin kiralama yoluyla arazi isleme karli olabilir mi onun dusuncesindeyim. Fidan daha cok isgucu ve bilgi yogunluku bir is bizim alanimizin disinda...

Bu arada aklıma geldi geçen 600 dönüm yer ama karışık sulu susuz ekilen yeri var ekilemyeni 11 e kapatmislardi.

Konunun özüne dönersek karlı görünüyor zira küçük çiftçiye göre az kar ediyor gorunsede yüzde olarak yinede güzel paralar kalacaktır.

mesut_src link=topic=78985.msg935093#msg935093 date=1415828244' Alıntı:
Yalnız Konya ' da bir Dönüm 2.5 dekar. Pancar ekilecek araziler 550 Havuççılar 1000 Hubabatta 400 civarı gidiyor.
Mesut bey , ben bu fiaytlari nasil cikartabildiklerini anlayamiyorum, konya donumunu dekara cevirince pancar icin 220 tl, hububat icin 160 tl sadece arazi kirasi veriyorlar. Sulu sartlarda oldugunu dusunursek, pancar in tonu 140 tl, bugdayin kilosu 90 kurus olsa, 1.5 ton pancar 180 kilo bugday sadece arazi kirasi icin, bunun tohumu, suyu, gubresi, sulama isciligi, pancar kotasi, bir senelik emek...

cem.ispir link=topic=78985.msg935116#msg935116 date=1415845222' Alıntı:
Mesut bey , ben bu fiaytlari nasil cikartabildiklerini anlayamiyorum, konya donumunu dekara cevirince pancar icin 220 tl, hububat icin 160 tl sadece arazi kirasi veriyorlar. Sulu sartlarda oldugunu dusunursek, pancar in tonu 140 tl, bugdayin kilosu 90 kurus olsa, 1.5 ton pancar 180 kilo bugday sadece arazi kirasi icin, bunun tohumu, suyu, gubresi, sulama isciligi, pancar kotasi, bir senelik emek...
evet aynen öyle ama yapacak bişey. Millet Çatır Çatır kiralıyor.

Bilecik/Gölpazarında 120 dönüm kadar kiralık arazim var dönümü 100 lira buğday ve ayçiçiği ekiyoruz.Buğdayda ortalama yıllık yağış miktarı ile beraber buğdayda 450-650 arası.Beyaz eğlencelik ayçekirdeğinde ise 120-180 kg arası verim alıyoruz.Güzel para kazanıyoruz diyebilirim allah bereket versin. bim-*s

bugdayda ıyı derecede sayılacak yeşil anızına 150 lıra verıpde ekıyorum parada kazanıyorum patates pancar aycıcek fasulye yerı gıbı
cıcek 150 pancar 150 ıla 170 patates 200 lıra dekar