Ciftciliğe adim

Arkadaşlar forumabir kac ay önce uye oldum.Degisik konularda tartışmaları okuyorum. Cok güzel faydali ve bir okadar da seviyeli bir forum. Bende değerli fikirleriniden yararlanmak istiyorum. Ben kamuda calisan hekimmim emeklilik gunlerinde hem oyalanacagim hemde ekonomik kazanc elde edebileceğim tarim yatirimi dusunmekteyim.Aklimda ceviz bahcesi kurup daha sonrda bunu küçük kombine bir çiftlik haline getirmek var.bunun icin bazi aklıma takilan sorular var. böyle bir amac icin m si 4-5 tl ye sulama kanali alanlarimi tercih etmek yoksa kuru alanlarda yari hatta 1/3 fiyatli arazi edinip derin sondaj ile su saglamak mi daha ekonomik ve verimli olur.Tabi susuz arazilerde yandakileri alarak büyütme imkani daha fazla.Arazi düşündüğüm bölgede Ezine civari düşündüğüm arazi miktarı sulak olursa 40-100 dönüm kuru arziler icinde 150-200 dönüm. Fikirlerinizi bekliyorum. Saygılar

Ynt: Ciftciliğe adim

Benim babamda emekli sınıf öğretmeniyi , emekli olalı 7 sene oluyor ve 7 senedirde büyükbaş hayvancılıklar uğraşıyor.Çok memnun severek hayali olan birşeydi.Bende üni okuyordum okulum bitti ve yanına geldim bu sene.Ceviz olayına geline ben Kırşehir Kaman dayım.Cevizin harman olduğu yer.İlk 5-6 sene hiç kazancınız olmaz ama ondan sonraki seneler her sene üstüne koya koya ilerler.Çocuklarınız falan varsa çok güzel bir yatırım olur

Isteginizi kirmak gibi olmasin ancak tarimsal faaliyet cok kapsamli bir konu, ozellikle daha once hic ilgilenmemis olanlar icin anlasilmasi cok guc dinamikleri var.

Tarimsal faaliyet ile ugrasan guvenilir yakinlariniz varsa onlarla beraber baslamanizi oneririm. Dusundugunuz bolgede en azindan tanidiklarinizin olmasi cok faydalidir. Arazi secimi konusunda sulu olan tarlalarin sulama duzenini sulu olmayan tarlalarin ise sondaj yapilabilirligini degerlendirmeniz gerekiyor. Ornegin yaninda sulama kanali bulunan bir tarlada ihtiyaciniz oldugunda su alamamaniza neden olabilecek bir su sirasi olabilir. Ayni sekilde sondaj ile su cikarmayi dusuneceginiz bir arazide DSI ' den ruhsat almaniz gerekebilir, ruhsat gereken durumda bulundugunuz alandaki yer alti su kaynaklari yetersiz ise vermeyebilirler.

Ceviz bahcesi icin bolgede yapilmis baska ornekleri arastirin, eger yapilmis bir ornek yoksa cok buyuk bir risk alarak ise girdiginizi kabul edin.

saygilar.

başka alana yönelin desem diyecenizki siz niye yapıyorsunuz.
yapın desem umduğunuzu bulamayacağınız büyük ihtimal. ...
bu kezde diyecenizki neden baştan söylemediniz.
inşallah sizin için hayırlısı olsun.
çiftlik ve ceviz işinde bilgili arkadaşlar illa size bilgiler verecektir.

Doktor Bey kolay gelsin.Verimli ve sulak tarım arazilerine ağaç ekilmesi bence doğru değil.Ağaçlar daha çok diğer arazilerin değerlendirilmesi amacı ile nispeten kıraç arazilere ekilmeli çok az bir su ile damlama yöntemi ile hatta güneş enerjili sulama sistemleri ile sulaması yapılır.Bu şekilde iyi bir örnek de olmuş olur.

sarman63 link=topic=78992.msg934605#msg934605 date=1415736405' Alıntı:
Arkadaşlar forumabir kac ay önce uye oldum.Degisik konularda tartışmaları okuyorum. Cok güzel faydali ve bir okadar da seviyeli bir forum. Bende değerli fikirleriniden yararlanmak istiyorum. Ben kamuda calisan hekimmim emeklilik gunlerinde hem oyalanacagim hemde ekonomik kazanc elde edebileceğim tarim yatirimi dusunmekteyim.Aklimda ceviz bahcesi kurup daha sonrda bunu küçük kombine bir çiftlik haline getirmek var.bunun icin bazi aklıma takilan sorular var. böyle bir amac icin m si 4-5 tl ye sulama kanali alanlarimi tercih etmek yoksa kuru alanlarda yari hatta 1/3 fiyatli arazi edinip derin sondaj ile su saglamak mi daha ekonomik ve verimli olur.Tabi susuz arazilerde yandakileri alarak büyütme imkani daha fazla.Arazi düşündüğüm bölgede Ezine civari düşündüğüm arazi miktarı sulak olursa 40-100 dönüm kuru arziler icinde 150-200 dönüm. Fikirlerinizi bekliyorum. Saygılar

Hocam nerede dokturluk yapıyorsunuz :) Ben de diş hekimiyim, kendimi bildim bileli hayvancılığa ilgi duyarım ama halen yapamadım :)

Hocam ceviz olayını biz de düşündük, dayım da dermatolog, Haseki cildiyeden emekli oldu, şimdi özel sektörde çalışıyor. Çok düşündük, bundan 5 sene önce tam girecekken olmadı. Şimdi verim alırdık diyoruz ama olmuyor.

Sizinle benzer düşüncelerde biri olarak şöyle söyleyeyim, Siirt ' te ufak tefek en fazla 3 tane bir arada olacak şekilde kuzu koyun bakmıştım, aynı olur zannediyorsunuz ama olmuyor :) 7 dönümlük bağımız vardı, içinde fıstık, üzüm, badem ve çeşitli meyve ağaçları vardı.

Ancak 5 yıldır araştırmalarım, 4 yıldır da bu forumda okuduklarımdan sonra hiçbir şey bilmediğimi fark ettim. Dediğim gibi bağımızda çeşitli ağaç ve üzüm yetiştirdiğimiz halde, cevizi öğrendim başka bir sitede, koyunların sürü halinde olduklarında davranışlarının değiştiğini, cinslerinin ne kadar etkili olduğunu öğrendim.

Evdeki hesap hiçbir şekilde çarşıya uymuyor, dayım cevizi fıstık gibi zennetti örneğin :) yahu dayı dedim bu su ister, budaması daha hassas, başında durmak lazım dedim. Vazgeçti :) O sanıyordu ki, haftada 1 ayda bir gider bakarız Çanakkale ' ye :) Koyunculuğa merak saldı bir ara, gel sana anlatayım dedim, ondan da vazgeçti. O zannediyordu ki bir çoban koyarız başına arada bir gider bakarız :) Yahu çoban bazen senin gözünün önünde bile neler çeviriyor farkına varmıyorsun :)

Geçen biriyle konuştum, koyunculuk işine girip bırakan, 200 koyun almışlar birine vermişler, haftada bir gider bakarız demişler Silivri ' den Edirne ' ye :) Koyunlar ikiz doğurduklarında bakıcı bilerek 1 kuzuyu gözden çıkarıyormuş ki daha az kuzuyla ilgilensin diye. Başka biriyle konuştum, 65 dekar yerde ceviz yetiştiriciliği yapmak istemiş Çanakkale ' de, adamcağız Almanya ' da, akrabaları ilgilenecek güvencesiyle ekmiş cevizleri, akrabalar ilgilenmemiş tabi ki. Yahu insanın akrabası bile ilgilenmiyorken elin adamı neden ilgilensin? Öldü der, kurt yedi der, kaçtı der, ağaca hastalık geldi der, kargalar yedi der, der oğlu der.

Bugün siz kamuda hastanede çalışıyorsunuz, benim kendi muayenehanem var Fatih ' te, ben çalışmayayım buraya maaşlı bir hekim oturtayım desem maaşını alır hasta bakmaz oturur. Düşünün ki bunu hekimler bile yapıyor. O yüzden özel sektörde prim sistemi var, yaptığın ciroya göre yüzde.

Eğer Çanakkale ' de yapmayı düşünüyorsanız, Mehmet Bey ' in de dediği gibi kıraç arazileri bulun, ama çok eğimli olmasın, çok dağlık kayalık olmasın. Bir de Mehmet Bey güneş enerjisi demiş ama benim tavsiyem rüzgar gülü olacak. Ne elektrik masrafı ne başka bir şey, Türkiye ' nin en fazla rüzgar alan şehri Çanakkale ' de en iyisi rüzgar gülü. Hayvan gübresi atın mutlaka, ceviz hayvan gübresini sever, hatta koyuncularla anlaşın yaptıktan sonra salsınlar koyunları arada, yabani otlar için birebirdir. Aynı zamanda gübrelerini de bırakmış olurlar toprağa.

Siz dediğim gibi emekliliğinize kadar iyice bir araştırın konuyu, bilgi sahibi olun, gidin gezin cevizlikleri, sorunlarını ve sorunların çözümlerini öğrenin. 6 yıllık tıp fakültesini bitiren biri için böyle bilgileri öğrenmek zor olmaz :)

Arkadaşlar güzel paylaşımlarla bulunmuşsunuz öneri ve uyarılarda benim için çok değerli.Elinize sağlık teşekkürler .Bu işlerin balıklama dalınacak bir mecra olmadığının farkındayım,kişlik olarak fazla ayrıntıcı bir insanım bazan bu özelliğim bazı girişimlerimede engel olmuştur.Ham hayallere kapılıp boyumdan büyük işlere kalkışmak gibi bir huyum olmadı .Her insan zaman zaman yanlış işlere girip zarar edebilir.Ancak önemli olan kaldıramıyacağı zararlar edeceği risklere atılmamaktır.Yeni fikirler ve paylaşımlarda beklemekteyim Saygılar.

Arazinin yakınında elektrik varsa sondaj daha verimli olur. Ceviz çok alan kaplayan bir ağaç. Bu sebeple yaptığınız yatırımın verimli olması için geniş araziye ihtiyacınız var. Hakkınızda hayırlısı olsun.

Eğer ceviz bahçesi kurmak istediğiniz Ezine; sizin veye eşinizin memleketi değilse,memleketiniz değil ama işinde sürekli başında bulunamayacaksanız,işin başında bulunamazsanız bile sizin yerinize sizin kadar işinizi takip edebilecek ve işe hakim bir kişi veya yakınınız yoksa,50-100 dekar gibi hobi ötesi ciddi bir yatırımı lojistik olarak destekleyebilecek tesisleri kurmayacaksanız dertsiz başınıza dert alıp bu işe hiç girmeyin.

Bizim arkadaşlardan biri Kadın doğum doktoru.İstanbul çocuğu.Toprağı saksıda görmüşlerden.Nerden öğrenmişse öğrenmiş geçen yıl kafayı cevize taktı.Ceviz aşağı ceviz yukarı.Bütün mevzu ceviz.Şöyle karlı böyle kazançlı.Bu durum haftalarca sürdü.Etrafındaki avanesinden 3-4 doktoruda etkiledi.Bunlar kalkıp Sakarya nın kuş uçmaz kervan geçmez bir yerinde 40 dekar yer buldular,görmeye gittiler.Ben sadece bunları izliyorum.Hiç yorum yapmıyorum.Birgün bana bu işimiz için ne düşünüyorsun dedi.Şöyle konuştuk:
-Senin Sakarya ' nın dağlarında ne işin var?40 dönüm arazide ne işin var?Al 1-2 dekar yer,hobi olarak uğraş.İş olmazsa toprağın kalır.
-Beraber uğraşıcaz.
-Hangi boş zamanınızda?Ayrıca burayı nasıl sevk ve idare edeceksiniz?40 dekar yeri direk ve tel örgüyle çevireceksin.Kaç tane direk kaç metre tel? Ayrıca ağaçların altındaki toprağı işlemen lazım.
-Niçin?
-Çünkü otlanacak.Otlar ağaçların besinine ortak olacak.Sonbahar gelince otlar kuruyacak.Oralardan geçen kötü niyetli birinin bir izmariti veya kibrit tanesi senin belki 5-6 yıllık emeğini ve bütün ağaçlarını yok edecek.
-Ne yapmam gerekir?
-Uygun güçte bir traktör ve uygun toprak işleme makinaları alacaksın.Bunları siz gidip yapamayacağınıza göre kullanan bir kişi bulacaksınız ve bu kişi aynı zamanda ailesiyle birlikte orayı bekleyecek.Bu kişiye maaş vereceksin.bahçede yatamayacaklarına göre uygun sosyal tesis yapacaksın. Bu kişiyi memnun kalmadık diye 5-6 yıl sonra işten çıkartırsanız sigortasız çalıştırdı diye sizi mahkemeye verecek.Nasıl sulayacaksınız,taşıma suyla değirmen döner mi,dönerse değer mi?Yıllarca uğraşacaksınız.Daha ortada ceviz yok.Üstüne üstlük eğitim ve bilgi anlamında hiçbir tarımsal altyapınız yok.Siz bu işten ne kazanacaksınızki bunlara değsin? Gübre ve ilaçlama makinalarından,budama masraflarından da bahsediyim mi,devam ediyim mi?
Arkadaş o günden sonra bir daha cevizi ağzına almadı.

sebazios link=topic=78992.msg937993#msg937993 date=1416523657' Alıntı:
Cemal Abi, sağlık reformu hastalara olduğu kadar doktorlara da yaramadı galiba :)
Olacağı buydu :)

DeHLiZ link=topic=78992.msg938037#msg938037 date=1416558365' Alıntı:
Cemal Hoca ' m izindeyim :) Erken emeklilik düşünüyorum :) Ama önce biraz para kazanmak şart :)
Tavsiyem:Erken emeklilik düşünmeyin.İstanbul ' a yakın yerlerde tarımsal işler yapıp hem güzel vakit geçirin hem de asıl işinizden para kazanmaya devam edin. Hayvancılık yapacaksanız büyük hocamız ' Yılmaz ' kardeşimizlede tanışıyorsunuz nasıl olsa.Sırtınız yere gelmez.Sizi ziyaret etmek isterim.

Göktürk- link=topic=78992.msg938258#msg938258 date=1416599265' Alıntı:
Eğer ceviz bahçesi kurmak istediğiniz Ezine; sizin veye eşinizin memleketi değilse,memleketiniz değil ama işinde sürekli başında bulunamayacaksanız,işin başında bulunamazsanız bile sizin yerinize sizin kadar işinizi takip edebilecek ve işe hakim bir kişi veya yakınınız yoksa,50-100 dekar gibi hobi ötesi ciddi bir yatırımı lojistik olarak destekleyebilecek tesisleri kurmayacaksanız dertsiz başınıza dert alıp bu işe hiç girmeyin.

Bizim arkadaşlardan biri Kadın doğum doktoru.İstanbul çocuğu.Toprağı saksıda görmüşlerden.Nerden öğrenmişse öğrenmiş geçen yıl kafayı cevize taktı.Ceviz aşağı ceviz yukarı.Bütün mevzu ceviz.Şöyle karlı böyle kazançlı.Bu durum haftalarca sürdü.Etrafındaki avanesinden 3-4 doktoruda etkiledi.Bunlar kalkıp Sakarya nın kuş uçmaz kervan geçmez bir yerinde 40 dekar yer buldular,görmeye gittiler.Ben sadece bunları izliyorum.Hiç yorum yapmıyorum.Birgün bana bu işimiz için ne düşünüyorsun dedi.Şöyle konuştuk:
-Senin Sakarya ' nın dağlarında ne işin var?40 dönüm arazide ne işin var?Al 1-2 dekar yer,hobi olarak uğraş.İş olmazsa toprağın kalır.
-Beraber uğraşıcaz.
-Hangi boş zamanınızda?Ayrıca burayı nasıl sevk ve idare edeceksiniz?40 dekar yeri direk ve tel örgüyle çevireceksin.Kaç tane direk kaç metre tel? Ayrıca ağaçların altındaki toprağı işlemen lazım.
-Niçin?
-Çünkü otlanacak.Otlar ağaçların besinine ortak olacak.Sonbahar gelince otlar kuruyacak.Oralardan geçen kötü niyetli birinin bir izmariti veya kibrit tanesi senin belki 5-6 yıllık emeğini ve bütün ağaçlarını yok edecek.
-Ne yapmam gerekir?
-Uygun güçte bir traktör ve uygun toprak işleme makinaları alacaksın.Bunları siz gidip yapamayacağınıza göre kullanan bir kişi bulacaksınız ve bu kişi aynı zamanda ailesiyle birlikte orayı bekleyecek.Bu kişiye maaş vereceksin.bahçede yatamayacaklarına göre uygun sosyal tesis yapacaksın. Bu kişiyi memnun kalmadık diye 5-6 yıl sonra işten çıkartırsanız sigortasız çalıştırdı diye sizi mahkemeye verecek.Nasıl sulayacaksınız,taşıma suyla değirmen döner mi,dönerse değer mi?Yıllarca uğraşacaksınız.Daha ortada ceviz yok.Üstüne üstlük eğitim ve bilgi anlamında hiçbir tarımsal altyapınız yok.Siz bu işten ne kazanacaksınızki bunlara değsin? Gübre ve ilaçlama makinalarından,budama masraflarından da bahsediyim mi,devam ediyim mi?
Arkadaş o günden sonra bir daha cevizi ağzına almadı.

Olacağı buydu :)
Tavsiyem:Erken emeklilik düşünmeyin.İstanbul ' a yakın yerlerde tarımsal işler yapıp hem güzel vakit geçirin hem de asıl işinizden para kazanmaya devam edin. Hayvancılık yapacaksanız büyük hocamız ' Yılmaz ' kardeşimizlede tanışıyorsunuz nasıl olsa.Sırtınız yere gelmez.Sizi ziyaret etmek isterim.
Hocam her zaman beklerim. Yılmaz ' ı ziyaret ettim. Konuştuk Yılmaz ' la bol bol. Bakalım insallah yüzyüze görüşüp konuşuruz.

arkadaşlar yanlış anlamayın da şimdi Ardahan da herkeş diş tekniyeni koyunculuk hemşire büyük başbesi ve kasap petrol sahibi koyunculuk tarımda çalışan 2 kişi inekçilik yapıyor bunlar benim bildiğim bişeylerle uğraşmak çok güzelde kendi mesleğinizde büyüyün ve daha çok kazanç ve istihdam yaratın ekmek verdiğiniz insanları gördükçede mutlu olun.

emekli olduktan sonra herkesin fazla abartmadan hayalini yaşaması taraftarıyım.bende seneye emekli oluyorum amacım bir traktör alıp 4 keçi 15 tavuk az da sebze turu şeyler ekip. rahatıma bakıcağım. birazda çocuklara meyvelik yapacağım o kadar. hayat dediğin su misali akıp gidiyor. artık gençler amca dayı diyorlar .sağa sola bakıyorum kime diyorlar diye. birde bakıyorum yaş 48 olmuş.

işde sıkıntıda bu zaten 4 keçi alıyon veyahut da 10 inek bakamayınca yada sıkılınca parayada ihtiyacın yok yani o hayvanın karına az ucuz sattın mı tüccar yada kasap diyoki o bu fiyata verdi piyasa bu bendemecburen dediği fiyata veriyom yani benimde hayalim ilerde çifçilği bırakınca eczane açmak bakalım hayırlısı hiçbirşeyde bilmiyom ama araştırıyom bayağıda karlı sıcak dükkan bide eleman buldummu tamam

İLK mesajla ilgili olarak..

Sondaj 10-15 bin tl civarı tutar.. bugün 150-160 metrede buldular yine bi köyde bizde ordaydık..

tabi nasip birazda.. bazen çok derine inmeden bulunuyo ama suyun kalitesi meselesi de var..

çiftçiliğe adımla ilgili.. adımı 2 ayağınızla atmayın.. kesinlikle bi ucundan olsun derim:)

Beyler Abiler sizde yaşlılık menopozuna benzer bir hastalıkmı oluyor yoksa rahatmı batıyor ,Cümlelerimi yanlış anlamayınız.
Ahırımın 100 Metre ilerisinde 2570 Metrekarelik bi arazi vardı ve 1 Mühendis 1 inşaat mühendisi 1 de doktor (BACANAK LARMIŞ GALİBA ) birleşiyor bu Araziyi alıyorlar,verdikleri para en az 2 katı tamam paraları çok Allah versin,haftanın 1 günü oda Pazar günü Komşularım geliyor iki ot kesiyor sağsolu suluyor sonra çekip gidiyor her tarafı ağac ektiler,çok güzel bi lafım yok Maşallah ama o aradaki ufak Deprem konutu gibi ev 2 kere soyuldu Arazinin önü Ayaşların urak yeri oldu ve fuş konusuna hiç girmiyorum.

Tamam herkez Yapamadığı şeyleri yapmak ister amenna yapında derim özelikle bağ bahçe olsun hayvancılık olsun bunlar Ata mesleğimiz ama adam gibi başında durun o bu biz onlar şunlarla bu iş yürümez.

Dehliz Kardeşimizin dediği gibi ben geçen sene 10 Tane Kuzu aldım Normal kuzu sakarya cıvarında 150 TL-200 Tl arasında iken ben Kuzuları 100 TL ye aldım ,ama kimden aldım çobandan adam koyun ekiz yada üçüz doğurdumu hemen sürülerin içinden seçiyor benim gibi onlarca müşterisi var hemen pazarlıyor.

ÇOBAN deyipde geçmeyin hayvancılık sektöründe işi çobanlara bırakırsanız sizin ona emanet etiğiniz 1000 baş hayvan olsun 1 yılda o hayvanları kendi safına geçire bilecke kişidir çoban örnek versem ben çobanınız olsam benim yanıma teftişe haftada 1 kere gelseniz size naparım şyt-*-sa zuha-*-s

Samancıyla 7 anlaşıp size o samanı 8 e aldırtırım
Sütü hergün %10 kırparım
Yemlerden en az %20 kırparım
Mazotan en az %20 kırparım
Kasapla anlaşıp yılda en az %10 hayvan öldürüm
Satışlarda iyi kötü alışlardada kötüyü iyi yaparım payımı alırım
vs
vs
vs
vs
Daha aklıma gelmeyen çok numara var ama neyse ona bi ara devam ederiz :)

sende iyi anlattın lord anlasalar geçen biri yazmıştı tam hatırlamıyom kusura bakmasın herkes çiftçilik yapmak istiyor ama hiç kimse ben çorap atölyesi ne bileyim bir sürü iş var onları yapmak istemiyor bence korkuyolar

lordsaar link=topic=78992.msg938296#msg938296 date=1416604011' Alıntı:
Beyler Abiler sizde yaşlılık menopozuna benzer bir hastalıkmı oluyor yoksa rahatmı batıyor ,Cümlelerimi yanlış anlamayınız.
Ahırımın 100 Metre ilerisinde 2570 Metrekarelik bi arazi vardı ve 1 Mühendis 1 inşaat mühendisi 1 de doktor (BACANAK LARMIŞ GALİBA ) birleşiyor bu Araziyi alıyorlar,verdikleri para en az 2 katı tamam paraları çok Allah versin,haftanın 1 günü oda Pazar günü Komşularım geliyor iki ot kesiyor sağsolu suluyor sonra çekip gidiyor her tarafı ağac ektiler,çok güzel bi lafım yok Maşallah ama o aradaki ufak Deprem konutu gibi ev 2 kere soyuldu Arazinin önü Ayaşların urak yeri oldu ve fuş konusuna hiç girmiyorum.

Tamam herkez Yapamadığı şeyleri yapmak ister amenna yapında derim özelikle bağ bahçe olsun hayvancılık olsun bunlar Ata mesleğimiz ama adam gibi başında durun o bu biz onlar şunlarla bu iş yürümez.

Dehliz Kardeşimizin dediği gibi ben geçen sene 10 Tane Kuzu aldım Normal kuzu sakarya cıvarında 150 TL-200 Tl arasında iken ben Kuzuları 100 TL ye aldım ,ama kimden aldım çobandan adam koyun ekiz yada üçüz doğurdumu hemen sürülerin içinden seçiyor benim gibi onlarca müşterisi var hemen pazarlıyor.

ÇOBAN deyipde geçmeyin hayvancılık sektöründe işi çobanlara bırakırsanız sizin ona emanet etiğiniz 1000 baş hayvan olsun 1 yılda o hayvanları kendi safına geçire bilecke kişidir çoban örnek versem ben çobanınız olsam benim yanıma teftişe haftada 1 kere gelseniz size naparım şyt-*-sa zuha-*-s

Samancıyla 7 anlaşıp size o samanı 8 e aldırtırım
Sütü hergün %10 kırparım
Yemlerden en az %20 kırparım
Mazotan en az %20 kırparım
Kasapla anlaşıp yılda en az %10 hayvan öldürüm
Satışlarda iyi kötü alışlardada kötüyü iyi yaparım payımı alırım
vs
vs
vs
vs
Daha aklıma gelmeyen çok numara var ama neyse ona bi ara devam ederiz :)

Helal süt emmiş bir adam bulunmadığı sürece evet, bunların hepsi olabilir.

4 kişi kağıt oynuyor. Içlerinden biri çok, biri de az biliyor.

Çok bilen, az bilene sürekli 'hiç anlamıyon, hiç bilmiyon, yanlış oynuyor, öyle oynanır mı? O öyle yapılır mı?' babında laf çarpıyor. Az bilen sıkıldıkça sıkılıyor.

Garson dayanamıyor olaya, çok bilene yaklaşıp:

'Oyun oynanmayı bilmiyorsa, hesap ödemeyi biliyordur.. Sen kendi oyununa bak arkadaşım' diye bir kapak koyuyor, bir daha masada çıt yok :)

Oyunu çok bilene:
'Nasıl her çoban tıp Fakültesi ' ni kazanıp doktor olabilme hakkına sahipse, her doktor da eğitimini alıp çobanlık yapabilir. Herkes kendi oyununa bakmalı'

Oyunu az bilene:
'Hesap ödemeyi bilmiyorsanız, oyun oynamayın. Daha önemlisi cebinizdekinden büyük hesapı olan masaya oturmayın'