ülkemizin çiftçisinin suçu neydi

videoyu izleyince açıkçası üzüldüm
bizim daha dün tanıştıgımız şatıl gibi klimalı traktör gibi çift çeker arka cam silecegi(bunla daha tanışamadık) 540ve 1000 devir kuyruk mili gibi saymakla bitmeyen birçok şeyi adamlar 25-30 sene önce babalar gibi kullanıyorlar ve birdiger üzücü olanda muhtemelen ülkemizi ikinci sınıf gördüklerinden bu teknolojiyi bizlere sunmayıpta herzaman ısrarla belirttigim yüzkarası 200 serisiyle saf gariban türk çiftçisinin gözünü boyamışlar yıllarca aklıma 1992 yılında ektigimiz 50 dekar karpuzu 32 milyona satıp 32 milyonun üstünede 52milyon 500bin daha koyupda toplam 87milyon 500bine aldıgımız sıfır km 240 mf geldi vay be nelere akıl almaz paralar vermişiz
tabi burda tesadüfen mf nin videosunu gördüm onu paylaştım fakat illaki bize bu kazıgı diger firmalarda atmıştır tesadüf mf denk geldi onu paylaşıyorum
burda suçlu biz çiftçilermi yoksa biz türk çiftçisini sömürü olarak gören kapitalsit traktör şirketlerimi yoksa uzel gibi koç gibi para gözlerimi yada ben yerliyim diyen fakat kendi vatandaşına en kötüyü layık gören traktör firmalarımız mı

buyrun video
özellikle dikaktlice tarihlerede dikkat ederek izlerseniz nedemek istedigimi daha iyi anlarsınız

http://youtu.be/FAv-BZEshPw

ben izleyice ilk aklıma evdeki traktörlere 1er bidon benzin döküp yakmak geldi

Ynt: ülkemizin çiftçisinin suçu neydi

yıl 1971 de babam traktöre yazılır 72 de traktör çıkar o zaman zırai donatımdaki arkadaşı evrakları 5000 lik ford doldurur babam kızar 3000 lik alır gelir. yıl 1987 traktör bayiden çıkar ofise sıraya girdiğinde kahvedeki konuşma bu traktör tarla çiğner. yıl 2014 bende ki makina şu an en küçüklerin içinde.
70 li yıllarda bildiğim kadarıyla almanya da çalışan bazı gurbetçilerimizin bazıları çift çeker makinaları Türkiye ye sokmuşlar. zaten kara sabandan yeni yeni kurtulmaya çalışan çiftçi ne varsa çarşıda onu alıp evine gelmiş.
bu kadar yazı yeter.
traktörüne iyi sahip çık olmayanlarda var.

sene 1975 devlet arazi dagıtımına başlar .aile bası 300 400 dekar düşecek olan toprak düşe düşe 53 dekar düşer .dagıtımı yapanlar yakın köylerdeki eşine dostuna peşkeş cekerler .bizim garibanlada 53 dekarı bişey zanneder ve tapuyu almak için 10 sene peşlerinde koşarlar sene 1984 tapular alınır.
ve sene 2014 30 yıl gecti baktıgınızda biz daha yeniyiz .yurt dısındaki sitelerde forumlarda 1800 lü yıllara dayanan aile işletmeleri ciftlikler ciftçiler var .biz anca daha mf cakması traktörlerle ugrasmaya devam edelim .belki 100 yıla kadar bişeyler degişir .

FEHİM link=topic=79003.msg934745#msg934745 date=1415768623' Alıntı:
yıl 1971 de babam traktöre yazılır 72 de traktör çıkar o zaman zırai donatımdaki arkadaşı evrakları 5000 lik ford doldurur babam kızar 3000 lik alır gelir. yıl 1987 traktör bayiden çıkar ofise sıraya girdiğinde kahvedeki konuşma bu traktör tarla çiğner. yıl 2014 bende ki makina şu an en küçüklerin içinde.
70 li yıllarda bildiğim kadarıyla almanya da çalışan bazı gurbetçilerimizin bazıları çift çeker makinaları Türkiye ye sokmuşlar. zaten kara sabandan yeni yeni kurtulmaya çalışan çiftçi ne varsa çarşıda onu alıp evine gelmiş.
bu kadar yazı yeter.
traktörüne iyi sahip çık olmayanlarda var.

abi haklısın deidign yıllarda babamda 3000lik ford almış zirai donatımdan fakat smaniyede ve adanada trktör yokmuş çok ileri tarihe gün veriyolarmış traktörü teslim için en sonunda babam malatyaya gitmiş ordaki zirai donatımdan bir tane almış sürüp getirmiş ordan buraya :)
burda benim bahsetmek istediigm traktörün büyük yada küçük olması yd tekçeker çiftçeker olayı degil
dogr biz çiftçeker traktörlerle veya tekçeker olsada büyük olan traktörlerle 2000li yıllarda tanıştık fakat benim irdeledigim olay farklı
uzun laffın kısası adam yapmış 30 sene önce biz daha yeni kullanıyoruz o sistemleri o teknolojileri
zaten videoyu izleyince herşey açıkça görülüyor
sanırıım dünya 3 e ayrılıyor
birinci dünya ülkeleri
ikinci dünya ülkeleri
üçüncü dünya ülkeleri
bizde sanırım şuanda ikinci dünya ülkesiyiz tarım ve tarımda kullanılan makina ekipmanlar konusunda

omerfarukkoc link=topic=79003.msg934859#msg934859 date=1415802633' Alıntı:
Abi 'Pakistan İşi New Holland' Başlıklı Konunda Anlatmak İstediğin, Bu Konundaki Sorunun Cevabı Zaten...

evet aynen kardeşim
gece ard arda seyrettim diyebiliriz 2 videoyu
ve azda olsa ben olayı anladım vede üzüldüm
bazen bana diyorlar sen şu markalardaki traktörü kullanıyorsun ve şu markayıda daha çok kullanıyorsun çok mu seviyorsun yada fanatiklikmi var falan diyorlar
benim cevabım hazır herzaman :)
demirin plastigin neyini seveyim
işimi görüyorsa kötünün iyisiyse yeter
param kadar traktöre biniyorum olay bukadar açık ve net :)
elin avrupalısı amerikalısı uzaya çıkar yer uçagı gibi traktöre biner :)
biz freni tutmuyor mazotu çok yakıyor hangi renk olsun tartışması yaparız :)
inşallah tez zamanda uyanırız

YAVUZ_13 link=topic=79003.msg934861#msg934861 date=1415803166' Alıntı:
inşallah tez zamanda uyanırız
Uyanığız Zaten!!...
Adamın 50 Dekar Yeri Var Gitmiş 100 HP Çifçeker Klimalı Kabinli Traktör Almış Diyerek Çoğu Kişi Kızsada, Bu Mevzu Bu Durumun Artık Böyle Olmadığını Gösteriyor...

omerfarukkoc link=topic=79003.msg934869#msg934869 date=1415803676' Alıntı:
Uyanığız Zaten!!...
Adamın 50 Dekar Yeri Var Gitmiş 100 HP Çifçeker Klimalı Kabinli Traktör Almış Diyerek Çoğu Kişi Kızsada, Bu Mevzu Bu Durumun Artık Böyle Olmadığını Gösteriyor...

biraz beyin jimnstigi yapalım ozaman :)
verdigin örnekten yol çıkarak bir soru sorayım
kar zarar vede gelir gider dengeleri vede üretim maliyetleri ve üretilen ürünün satışı sonrası kalan kar oranı gözönünde bulundurulursa bu adamın yaptıgı iş dogrumu yanlışmı
dogruysa bu traktör bukadar tarlayla kendini kaç yılda amorti eder
yanlışsa neden yanlış

YAVUZ_13 link=topic=79003.msg934858#msg934858 date=1415802448' Alıntı:
abi haklısın deidign yıllarda babamda 3000lik ford almış zirai donatımdan fakat smaniyede ve adanada trktör yokmuş çok ileri tarihe gün veriyolarmış traktörü teslim için en sonunda babam malatyaya gitmiş ordaki zirai donatımdan bir tane almış sürüp getirmiş ordan buraya :)
burda benim bahsetmek istediigm traktörün büyük yada küçük olması yd tekçeker çiftçeker olayı degil
dogr biz çiftçeker traktörlerle veya tekçeker olsada büyük olan traktörlerle 2000li yıllarda tanıştık fakat benim irdeledigim olay farklı
uzun laffın kısası adam yapmış 30 sene önce biz daha yeni kullanıyoruz o sistemleri o teknolojileri
zaten videoyu izleyince herşey açıkça görülüyor
sanırıım dünya 3 e ayrılıyor
birinci dünya ülkeleri
ikinci dünya ülkeleri
üçüncü dünya ülkeleri
bizde sanırım şuanda ikinci dünya ülkesiyiz tarım ve tarımda kullanılan makina ekipmanlar konusunda

EVET biz ikinci sıradayız. Daha geçen ay mf nin çakmasını üretip adını hatırlayamadığım bir ülkeye ihraç edecekmişiz.
geçen günde konusu vardı bir MAN Traktör çiftçekeker ve 1956 model.hemde Türkiye de peki o yıllarda çiftçeker makinalar üretildiyse bizim çiftçekerler le tanışmamız 90 lı yıllarada oldu. Aradaki yıllarda hem sanayicimiz, hem siyasiler hemde traktör üreten devletler bizleri sadece para babası görmüşler.hiç kimse vatandaşını düşünmemiş. ve halende durumun değiştiği pek söylenemez.

YAVUZ_13 link=topic=79003.msg934872#msg934872 date=1415804122' Alıntı:
biraz beyin jimnstigi yapalım ozaman :)
verdigin örnekten yol çıkarak bir soru sorayım
kar zarar vede gelir gider dengeleri vede üretim maliyetleri ve üretilen ürünün satışı sonrası kalan kar oranı gözönünde bulundurulursa bu adamın yaptıgı iş dogrumu yanlışmı
dogruysa bu traktör bukadar tarlayla kendini kaç yılda amorti eder
yanlışsa neden yanlış
Basit Bi Cevap Vereyim :)
Bu Adam Bu İşe Dedesinden Kalma 50 Dekar Tarlasıyla Baslamıssa Ve Hakkaten Bu İşi Yapmayı Gönülden İstiyorsa, İleri de Bu 50 Dekarı Büyütecektir Elbet... O Yüzden Doğru...
Ama Böyle Bir Düşüncesi Yoksa Tamamen Keyf-Ehli Almışsa Yanlış...

bence sorun bizde...
onlar bu makinaları satmak için yapıyorlar burası kesin..
ama ülkemizde teknolojiden korkan biz çiftçiler herşeyi elimizle, zorla
ve dokunarak yapmayı nedense seciyoruz..
zoru başarmak kanımızda var..
anlıyorum eskiden zirai alet ekipman almak zormuş hadi oraya hakverdim herkez alamazmış.. alamayan eliyle zorlanmış amenna....

daha bugün patates Sökme makinası almak istedim. .
köydeki büyüklerden bir kaçı şöyle yorum yaptı. ...

yusuf o makinalar patatesi hem kesiyor hem tadını kaçırıyor. .. ba ba ba...
abi yapmayın kesebilirde tadını nasıl kaçırır hayret......
yok artık cehaletin sınırı yok...
adam halem daha dirgenle 30 dekar yeri Söküyor..
parası imkanı olduğu halde almıyor. ..
ben teknolojinin bize ulaşmadığına inanmıyorum.
dün haberlerde bir buklede diyoki..
Türkiye elektronik teknoloji kullanımında Avrupanın çoğu ülkesinden ileride .... ee buyrun demekki oluyormuş. ..
üfffffff bu çok uzar ara sıra gene örnek veririm :)

Arkadaşlar olaylara niye bukadar Düz mantıkla bakıyorsunuz anlamadım zuha-*-s
Size daha kötü 1-2 bilgi versem sizi 1930 lara götürsem sorunuzun cevabı oralarda zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s

O yılarda traktör fabrikamız vardı şimdi Tencere fabrikası oldu *098*-
O zamanlarda ucak fabrikamız vardı şimdi Çaydanlık fabrikası oldu *098*-
O zamanlarda otomobil üretiyorduk oda şimdi Tava fabrikası oldu *098*-

Bu günleri baz alırsak elin adamı bize satmış satmamış kandırmış kandırmamış ne önemi varki gene bu halimize şükür bu olmasaydı Öküzle sapan koşuyor olurduk *098*-

Sonrada ATAMI çıkıp kötüleyen adamlar bi dönüp arkalarına baksın yada aynaya baksın duva*-*0

• Beğen
Tepkiler: hazarhh

sitemdeki çarklardan biri yanlış çalışıyorsa sistem komple yanlış çalışır genelde
ve ülkemizde de baştan sistemdeki ilk çark yanlış çalışmışki şuanda komple yanlışın içine sürüklenmiş durumdayız
misal mantıken günümüz şartlarında 50 dekar tarla da yetiştirilen mahsul hiçbir dogal afete ugramasa senede kaç dekar tarla satın aldırır
%10 diyelim yani 5 dekar
oda yemez içmez hepsini satın alacagımız tarlaya yatırırsak olur
ozaman 100bg boşa alınmış oluyor

bunlar işin teferruat kısmı
benim kafam hala videoda aslında :)
düşün adam 30 sene önce bir yenilik yapmış ürettigi traktörde
ve senin ülkende o yıllarda
o markanın çok daha katiletesiz daha özelliksiz daha basit modelleri satılıyor
ve işin komik taraf ı
adamın ürettigi son sistem traktörü kendi ülkesinde 1 lirayken senin ülkende aynı adamın ürettigi taban seviyedeki en kalitesiz ürünü 10 lira başka bir komiklikte sen o son sistem traktörü pahalıdaolsa herşeyi göze alıp kullanamk istesende o model senin ülkende satılmıyor :)
satılsada illaki biryerlerinden kırpıyorlar vede yinede daha pahalı satıyorlar
aynı olayı geçen ayalrda telefon alırken yaşadım
aynı marka aynı model telefonun avrupada satılanlarında kutu içeri ful ken ülkemizde satılan telefonda 10 liralık kulaklık 1 tanede şarz aletinden başka birşey yok hatta avurpada satılan aynı model aynı marka telefonun işlemcisi ile ülkemizde satılan telefondaki işlemci bile farklı :)
yinede alıyoruz ve kullanıyoruz

YAVUZ_13 link=topic=79003.msg934883#msg934883 date=1415806708' Alıntı:
sitemdeki çarklardan biri yanlış çalışıyorsa sistem komple yanlış çalışır genelde
ve ülkemizde de baştan sistemdeki ilk çark yanlış çalışmışki şuanda komple yanlışın içine sürüklenmiş durumdayız
misal mantıken günümüz şartlarında 50 dekar tarla da yetiştirilen mahsul hiçbir dogal afete ugramasa senede kaç dekar tarla satın aldırır
%10 diyelim yani 5 dekar
oda yemez içmez hepsini satın alacagımız tarlaya yatırırsak olur
ozaman 100bg boşa alınmış oluyor

bunlar işin teferruat kısmı
benim kafam hala videoda aslında :)
düşün adam 30 sene önce bir yenilik yapmış ürettigi traktörde
ve senin ülkende o yıllarda
o markanın çok daha katiletesiz daha özelliksiz daha basit modelleri satılıyor
ve işin komik taraf ı
adamın ürettigi son sistem traktörü kendi ülkesinde 1 lirayken senin ülkende aynı adamın ürettigi taban seviyedeki en kalitesiz ürünü 10 lira başka bir komiklikte sen o son sistem traktörü pahalıdaolsa herşeyi göze alıp kullanamk istesende o model senin ülkende satılmıyor :)
satılsada illaki biryerlerinden kırpıyorlar vede yinede daha pahalı satıyorlar
aynı olayı geçen ayalrda telefon alırken yaşadım
aynı marka aynı model telefonun avrupada satılanlarında kutu içeri ful ken ülkemizde satılan telefonda 10 liralık kulaklık 1 tanede şarz aletinden başka birşey yok hatta avurpada satılan aynı model aynı marka telefonun işlemcisi ile ülkemizde satılan telefondaki işlemci bile farklı :)
yinede alıyoruz ve kullanıyoruz
Yavuz kardeş Normal şartlarda başka bi ülke Halkından bukadar fazla vergi vs vs gibi unsurları alıp üstüne bukadar rahat zam zum kum bindirie bilseydi şuan o ülke Dünya lideri olurdu ne dim sana artık anla Başkan
Sen halan tarladan basediyorsun Doğu ileirmizde halan marabalık sürerken Adapazarında halan ağalar var ne diyorsun sen Yıl 3000 bile olsa türkiye denişmez......

lordsaar link=topic=79003.msg934886#msg934886 date=1415807219' Alıntı:
Yavuz kardeş Normal şartlarda başka bi ülke Halkından bukadar fazla vergi vs vs gibi unsurları alıp üstüne bukadar rahat zam zum kum bindirie bilseydi şuan o ülke Dünya lideri olurdu ne dim sana artık anla Başkan
Sen halan tarladan basediyorsun Doğu ileirmizde halan marabalık sürerken Adapazarında halan ağalar var ne diyorsun sen Yıl 3000 bile olsa türkiye denişmez......

hani sistemdeki çarklardan bahsettim ya
ozaman en baştaki çark yani yönetim yani biiz yönetenlerden başlıyor diyebilriz bu ssorun :)

*098*- zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s
Yavuz kardeş anladın olayı yoksa nasıl 635 milyon dolara saray yapacan yada uçak alacan yani pes doğrusu ..
O saraya verecen parayla kactane 6R MF serisi alınırdı bi duşünsene yada kaç dekar tarla yada hiç olmasa Atamızn bize bıraktığı orman bize kalırdı zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s

lordsaar link=topic=79003.msg934889#msg934889 date=1415807582' Alıntı:
*098*- zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s
Yavuz kardeş anladın olayı yoksa nasıl 635 milyon dolara saray yapacan yada uçak alacan yani pes doğrusu ..
O saraya verecen parayla kactane 6R MF serisi alınırdı bi duşünsene yada kaç dekar tarla yada hiç olmasa Atamızn bize bıraktığı orman bize kalırdı zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s zuha-*-s

ben anladımda mevzu şaunda bizi bugün yönetenler degil ülke nüfusu nu yeni kimlik kartı ücretimizle yani 18 llira ile çarpmışlar çıakn sonuç aksarayın yapım maliyeti :) ama dediigm gibi bu yanlış bugün başlamadı tek sulu bunlar degil enbüyük suçlu bunlar olsada
bu yanlış hangi yönetenler zamanında başladı onuda merak ediyorum
atatürklemi başladı inönüylemi mendereslemi demirellemi ecevitlemi yada özallamı yada herkim zamanınında başladı kısaca

Arkadaşlar, Türkiye 1980 yılına kadar döviz sıkıntısı yaşıyordu. İnsanların cebinde dolar, mark taşıması yasaktı. İhracat bir kaç çeşit tarım ürününe dayanıyordu. Turizm yok denecek kadar azdı. Eğer yurtdışındaki gurbetçiler olmasaydı Türkiye ' nin döviz problemi daha fazla olacaktı. O yüzden Türkiye ' ye döviz maliyeti getirecek ürünlerin ithalatı zor oluyordu. Birazda ekonomi tarihi bilmek gerekiyor.

stulu link=topic=79003.msg934893#msg934893 date=1415808517' Alıntı:
Arkadaşlar, Türkiye 1980 yılına kadar döviz sıkıntısı yaşıyordu. İnsanların cebinde dolar, mark taşıması yasaktı. İhracat bir kaç çeşit tarım ürününe dayanıyordu. Turizm yok denecek kadar azdı. Eğer yurtdışındaki gurbetçiler olmasaydı Türkiye ' nin döviz problemi daha fazla olacaktı. O yüzden Türkiye ' ye döviz maliyeti getirecek ürünlerin ithalatı zor oluyordu. Birazda ekonomi tarihi bilmek gerekiyor.
Başkan yerden göe kadar haklı olduğun unsurlar var tabi döviz vs vs gibi unsurlar etken ola bilir yavuz kardeşimizin bu kısyaslamayı da eklemesi gerek ozamanki şartlar da etken bu konulara,Ama benim canımı sıkan ozaman ki teknelojiden daha kötü bi ürün yapsalardı ,yada daha kötüsünü sötylim bi taklit yapsalardı ,ve bu güne geldiğimizde elimizdekilerden daha daha iyi ve hesaplı ürünler elde olacana inanıyorum.