Süt Birlikleri ve kartel

[size=14pt]yaklaşık 3 aydır süt toplayıp toptan istanbuldaki esnafa satıyoruz.Bu süreçte birçok süt birliği ile süt alımı konusunda ilişkilerimiz oldu.Bu toplantılar esnasında şunu gördümki SÜT BİRLİKLERİNİN ŞİRKETLER İLE YAPTIKLARI SÖZLEŞMELER REKABETİ ENGELLEMEKTEDİR.Nasılmı ?hiçbir birlik extradan sözleşme süresince başka bir kurum kişi yada organizasyona hiç bir ad yada bedel altında süt veremez.Bununla ilgili görüşmemizden birkaç not aktarayım sögütlü adapazarında söğütlünün süt birliği ile görüştük fiyat olarakta nakit ve günlük ödeme yapacağımızı belirttik teminat vermeyi kabul ettik sögütlü birliği ile çalışan şirket ödemelerini %40 bir ay sonra %60 ise 4-5 aylık çekler ile ödüyor ve biz dedikki bize buyume şansı verin biz 6-7 ton hedefindeyiz günlük nakit verelim.Başkan size bilgi vereceğiz dedi bir iki güne toplantı var tamam deyip çıktık o gün bugün haber yok.
Yani arkadaşlar hala sütün fiyatını düşürmeye çalışan şirketleden şikayet ederken esasında birlikler bu işin rekabete açılmasınıda engelliyor.
Saygılar...
Volkan AKBULUT[/size]

Ynt: Süt Birlikleri ve kartel

Başkan siz resmi yoldan niye gidiyorsunuzki onu anlamadım onun yerine adapazarı sani bölgeisndeki süt birliğin önüne sabah saat 09:00-11:30 arası gidin orada yaklaşık 50 tane süt araçları var ,sütü ondan alın zuha-*-s

Bu basetimizi kimse duymasın ;D ;D ;D

Bizim burada 2015 de süt birliği sütleri alım yapmaya başlıycakmış , gerçi seçimde var ozamanlar belki bir seçim vaadi olabilir bu bilemiyorum şuan.Birlik başkanı ile görüştüm illa hayvanı değiştir sütçülük yap.Dedim yaparım yapmasınada ekili dikili bi tarlam bile yok.Ben yonca , fiğ , slaj vs olmadan nasıl bakabilirim bozkır anadoluda ona.Bugün traktör alarak bi başlangıç yaptım 1-2 seneye sistemi oturturlarsa bende geçebilirim ona.Şuanda da gelip alırım dedi kendinin 50 hoştayn ı var. 1.10 fiyat verdi.Günlük 2000 lt çıkarırsan geliyim dedi.

Şayet 2015 te pastörize süt piyayasası ihracata kayacak yani şehirlerde süt sıkıntısı olacak günlük süt anlamında eğer sözleşmeler devam eder şehirdeki toptancılar süt birliklerinden faydalanmamazsa üretici aynı sıkıntıları çekmeye devam edecek

volkanakbulut link=topic=79022.msg935006#msg935006 date=1415821710' Alıntı:
LOORDSAR fiyatları ne yav kangren oldum valla bu meseleden sani dediğin sanayimi?
Başkan ben ufak süt üreticisiyim ama burada tanıdığım sütcülerin coğu 2-3 yerle baglantılı çalışıyor .Anlatmaya çalıştığım adam sütleri topluyor serbest piyasaya çalışıyor bagzı sütcülerde Sütbirle çalışıyor .
Mesala bizim Süleymanbey köyünde 2 sütcü ikamet ediyor bunların 1 sütbilre baglı sütcü o sabah 08:00-11:00 arası süt topluyor aynı şahıs bide akşam 16:00- 20:00 arası süt topluyor.
ikinci sütcü de sadece günde 1 kere saat 10:00-15:00 arası süt topluyor ama o sütünü talep üzerine ve anlaşma yaptığı yerlere veriyor elinde kalan sütüde ya Özgüllü ye yada süt birle veriyor.

Santiago link=topic=79022.msg935026#msg935026 date=1415822910' Alıntı:
bugün bi kanalda altyazıda denk geldim , okullara süt olayının ihalesi olmuş sanırım.Ona görede bi kıyaslama yapmak lazım

Büyük bir firma almazsa ihaleyi yine bozuk sütleri içirecekler çocuklara. Yazık, geçen sefer zehirlenenlerden sonra...

volkanakbulut link=topic=79022.msg935023#msg935023 date=1415822761' Alıntı:
lordsaar yav nasıl yapalım o dediğin yere gitsek bağlantı kurabilirmiyiz? sani dediğin sanayimi??
Başkan dediğim gibi süt birliğin önündeki sütcüler onların kendi adamları pat diye oray gidip süt istesen adamlar müslüman malesinde ıstakoz satılmaz der ama 10 metre ilerde konuşsan yau bu ıstakoz da Allahımın bi yarattığı der :D

volkanakbulut link=topic=79022.msg935096#msg935096 date=1415828467' Alıntı:
tamam o sanayi dediğin adapazarı organize sanayi orda birlik olarak söğütlü var diye biliyorıum onun ordamı?
Hayır başkan orayada gide bilirsin tabi ,
Bizim sütcü sütleri Zirai Aletler sanayi sitesinin hemen yanındaki
Çevre yolunundan ilerliyorsun Karasu yoluna doğru 30 Metre ileride Sağda .

Tam tarifi : Sanayinin sonuna geliyorsun sağda Işıklar var ışıklardan düz ilerle 30 metre sonunda Sağ kolda kalıyor saten hemen görürsün Süt birlikdiye bi tabelası var yem ve depolarıda görürsün saten.

Olayın esasında damızlık birliklerinin süt toplamasının yanlışlığı da war...

Asli görewlerini bırakıyorlar işin ticaretine bakıyorlar...Ticareti esnaf iş adamı yapar...Birlikler değil...

Eşyanın tabiatına aykırı hareket eden hiç bir şey başarılı olamaz...Başarılı gibi görünsede....

Hermiyas link=topic=79022.msg936418#msg936418 date=1416210939' Alıntı:
Olayın esasında damızlık birliklerinin süt toplamasının yanlışlığı da war...

Asli görewlerini bırakıyorlar işin ticaretine bakıyorlar...Ticareti esnaf iş adamı yapar...Birlikler değil...

Eşyanın tabiatına aykırı hareket eden hiç bir şey başarılı olamaz...Başarılı gibi görünsede....

Murat Ağabey, birlikleri yönetenler iş adamları olunca böyle oluyor :) Bizde parası olan seçim kazanır, aynı şey futbol takımları için de geçerli. Bakınız Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor ve diğerleri :) Bu birliklerin başında olan adamlar normalde olduğundan çok daha fazla kişiyle tanıştıkları için daha fazla iş yapıyorlar, işte bu yüzden de birliklere başkan olabilmek için, yönetime girebilmek için para döküyorlar. Çiftçiyi, esnafı zanaatkarı düşündüklerinden değil :) Ben sırf reklamı olsun, televizyona çıksın da adamı tanısınlar diye diş hekimleri odası başkanı olmuş adam biliyorum. 2 sene yaptı çekti gitti, bu zamana kadar onun kadar televizyona çıkan başka başkan olmadı :) Şimdi çok büyük bir polikliniği var :) Sözde en etik davranması gereken kişiler bunlar :)

DeHLiZ link=topic=79022.msg936437#msg936437 date=1416218534' Alıntı:
Murat Ağabey, birlikleri yönetenler iş adamları olunca böyle oluyor :) Bizde parası olan seçim kazanır, aynı şey futbol takımları için de geçerli. Bakınız Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Trabzonspor ve diğerleri :) Bu birliklerin başında olan adamlar normalde olduğundan çok daha fazla kişiyle tanıştıkları için daha fazla iş yapıyorlar, işte bu yüzden de birliklere başkan olabilmek için, yönetime girebilmek için para döküyorlar. Çiftçiyi, esnafı zanaatkarı düşündüklerinden değil :) Ben sırf reklamı olsun, televizyona çıksın da adamı tanısınlar diye diş hekimleri odası başkanı olmuş adam biliyorum. 2 sene yaptı çekti gitti, bu zamana kadar onun kadar televizyona çıkan başka başkan olmadı :) Şimdi çok büyük bir polikliniği var :) Sözde en etik davranması gereken kişiler bunlar :)

Her işi beceremediğimiz gibi bunu da ŞARKLI olarak yaptığımız için her işimiz çürük çarık....