TEDAŞ'tan borcu olan çiftçiye müjde

13.11.2014 - 16:28 | Son Güncelleme: 13.11.2014-16:28

Milliyet.com.tr »
Ekonomi »
Haber

TEDAŞ ' tan borcu olan çiftçiye müjde
Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. (TEDAŞ), borcu olan çiftçilere müjdeli haber vererek, tarımsal sulama borcu olan çiftçilerin borç faizlerini affedeceğini duyurdu.

İHA

TEDAŞ, tarımsal sulama borcu olan çiftçilerin, kooperatiflerin, sulama birliklerinin, belediyelerin ve kamu kuruluşlarının 6552 sayılı kanun ile, Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış Şirketlerinin özelleştirilmeden önceki TEDAŞ’a olan tarımsal sulama borçları ile kamu kuruluşu ve belediyelere ait borçların ödenebilmesi için büyük imkan sağlıyor.

30 Kasım 2014 tarihine kadar bölgesindeki dağıtım ya da perakende şirketine müracaat eden çiftçilerin borcunu 31 Aralık 2014 tarihine kadar tek seferde ödemesi halinde faizlerin silineceğini bildiren TEDAŞ, 30 Kasım 2014 tarihine kadar müracaat edilmesi durumunda senede bir kez yıl sonuna kadar ödenebilecek şekilde 5 yıla kadar vade yapılabileceğini ve yıllık yüzde 5 gecikme uygulanacağını duyurdu.

BORÇLU BELEDİYE VE KAMU KURULUŞLARINA KOLAYLIK
TEDAŞ’tan yapılan açıklamada, yine özelleştirme öncesi TEDAŞ’a borçlu olan belediyelerin ve kamu kuruluşlarının da borçlarını ödeyebilmeleri için kanunda kolaylıklar sağlandığı kaydedildi. Açıklamada, 31 Aralık 2014 tarihine kadar peşin ödeme yapılması durumunda yıllık ortalama yüzde 21 gecikme yerine yıllık ortalama yüzde 7 gecikme uygulanarak borçların ödenebileceği gibi 36 aya kadar da 2 aylık ödeme periyotları ile 18 eşit taksitle yıllık yüzde 5 gecikme uygulaması ile ödeme yapılabileceği ifade edildi.

Yapılan açıklamada, 'Örneğin, 2005 tarihinde bin TL borcu olan bir çiftçimiz bu kanun çıkmasaydı borcunu 4 bin 230 TL olarak ödeyecekti. İcra takibi ve mahkeme masrafları ile borç miktarı 7-8 bin TL’yi bulacaktı. Yapılan düzenleme ile 30 Kasım 2014 tarihine kadar çiftçimizin müracaat etmesi ve 31 Aralık 2014 tarihine kadar tek seferde ödeme yapması durumunda sadece anapara olan bin TL’yi ödeyerek borcunu bitirecek. Çiftçimiz, borcunu taksit ile ödemek isterse 5 yıla kadar yılda 1 kez ödeme yapacak şekilde 5. yılın sonunda bin 295 TL ödeyerek yine borcunu bitirmiş olacak' denildi.