Deutz Fahr 6040 Konya Altınekin'de Ilk kez ayçiçeği hasadında

Ilk kez ayçiçeği hasadında
13 Kasım 2014 Perşembe - 15:00

Konya ' daki tarım üretimin en önemli aktörlerinden biri olan su kuyularındaki seviye son dönemdeki kurak mevsim şartları nedeniyle oldukça düştü. Bu durum bölge çiftçisini de olumsuz şekilde etkiliyor. Konya Altınekin ' de tarımla uğraşan Mustafa Noras, özellikle kendi bölgelerindeki su seviyesinin çok fazla düşmesi nedeniyle, tarımsal ürün çeşitliliğinin azaldığını söyledi. Sulanabilir arazilerin azalmasıyla birlikte, kiralık tarla fiyatlarının da arttığını ifade eden Noras, bu durum sonucunda karlılığı düşen çiftçilerin bir kısmının üretimini azalttığını, bir kısmının ise farklı ürünlere yöneldiğini belirtti. Bölgenin iklim yapısı nedeniyle ikinci ürün ekimine de uygun olmadığını dile getiren Noras, bölgede daha önceleri yoğun şekilde ekilen pancar ve fasulyenin bu sorun nedeniyle ekiminin azaldığını söyledi. Bu ürün değişiminde kuraklığın yanı sıra bölgeye açılan yağ fabrikasınında ciddi payının olduğunu ifade eden Noras, şimdi bölgede yoğun şekilde ayçiçeği ekiminin yapıldığını sözlerine ekledi.

Çiftçilikten , biçerdöver müteahhitliğine

Bölgedeki su seviyesinin düşüşüne dikkat çeken Noras, 100 tabancaya su basabilen kuyuların şimdi 20 tabancaya zor su basabildiğini ve kazanılan paranın tamamına yakınının masraflara gittiğini dile getirdi. Bunun farklı çözümler bulmaya yönelttiğini belirten Noras, 'Bu arayış döneminin ardından baba mesleği olan, biçerdövercilik yapmaya karar verdik. Tabii bunun için yatırım yapmamız gerekiyordu. Önce farklı markalara ait biçerdöver modellerini incelemeye başladık. Çünkü, sadece buğday ve arpa ile para kazanamayacağımızı biliyorduk. Bunun içinde ayçiçeği ve mısırda da iyi performans sağlayacak bir makine almaya karar verdik. Neticede Deutz-Fahr 6040 modelini satın aldık. Makinenin şimdiye kadar ki performansında da son derece memnunuz' diye konuştu. Biçerdöver satın aldıktan sonra çiftçiliği azalttğını ve çok fazla tarla işlememeye başladıklarını belirten Noras, sadece kendine ait 100 dekar arazide karlı olduğunu düşündüğü ürünleri ektiğini bildirdi.

http://youtu.be/dNI_ie8vNG4

Ynt: Deutz Fahr 6040 Konya Altınekin'de Ilk kez ayçiçeği hasadında

Bu iç anadoluda biçerdöver müteahhitliği denen olay tam olarak neoluyor bilen arkadaşlar biraz açıklayabilirmi yani ben çiftçilikten biçerdöver müteahhitliğine olan kısmı pek anlamadım açıkçası ?

dustero link=topic=79085.msg935758#msg935758 date=1416050075' Alıntı:
Bu iç anadoluda biçerdöver müteahhitliği denen olay tam olarak neoluyor bilen arkadaşlar biraz açıklayabilirmi yani ben çiftçilikten biçerdöver müteahhitliğine olan kısmı pek anlamadım açıkçası ?
Normal biçerci oluyor.Bunlar dergiye roportaj verdikleri icin biraz biçerciligin tanımını suslemisler.

aslan26 link=topic=79085.msg935764#msg935764 date=1416051015' Alıntı:
Normal biçerci oluyor.Bunlar dergiye roportaj verdikleri icin biraz biçerciligin tanımını suslemisler.

Yanıt için teşekkürler. Operatör dense daha anlaşılır olur sanırım. Birde şöyle birşey duydum Ceylanpınar da biçim yapabilmek için bir müteahhite bağlı olmak gerekiyomuş iş bitirici belgesi falan varmış ve ona komisyon ödeniyormuş başka türlü biçim yapılamıyormuş bu tam olarak nasıl oluyor? yani mesela ben gidip tek başıma veya 4 5 biçerci arkadaşla ihaleye giremezmiyim illa bir müteahhit denilen kişiyemi ihtiyacım var? Müteahhit denilince benim aklıma sadece inşaat geliyor :)

dustero link=topic=79085.msg935775#msg935775 date=1416052859' Alıntı:
Yanıt için teşekkürler. Operatör dense daha anlaşılır olur sanırım. Birde şöyle birşey duydum Ceylanpınar da biçim yapabilmek için bir müteahhite bağlı olmak gerekiyomuş iş bitirici belgesi falan varmış ve ona komisyon ödeniyormuş başka türlü biçim yapılamıyormuş bu tam olarak nasıl oluyor? yani mesela ben gidip tek başıma veya 4 5 biçerci arkadaşla ihaleye giremezmiyim illa bir müteahhit denilen kişiyemi ihtiyacım var? Müteahhit denilince benim aklıma sadece inşaat geliyor :)
Avrupada tarim mutehaitleri var buradada yapilmak istenen o yani bir nevi teseron gibi bir sey.Tigemde mutehait istenmeside kurumsal bir firmaya bicim yaptirmak isteyebilirler belki onun icindir.