Avrupa'dan Aysan Tiller (kültivatör) Örnekleri....

Ynt: Awrupa'dan Aysan Tiller Örnekleri....

ismail_17 link=topic=79089.msg935790#msg935790 date=1416055917' Alıntı:
Neden marmaralılar :)

Abi pozitif ayrımcılık yapıyor, çaktırma :)

Murat Abi bizim kültüvatörlerden ucuz olabilir ama kaliteli ve kullanışlı değil.

Bunların çift yaylıları (ilk yayın arkasında kısa destek yayı olanlar) daha makbul. Tek yaylıları kolay kırılıyor ve yeterli basıncı oluşturamadıklarından işçilik kalitesi biraz daha düşük.

Merdane baskı ayarlarını da ayrı yapmışlar. Bu her ayar gerektiğimde traktörden
inmek gerekir. Bu tipler daha sağlam ama her merdaneyi ayrı ayrı, üstelik aynı açıda ayarlamak demek.

Hatta bu sıralar Erkan ' ların yeni aldığı İtalyan bacaklara daha fazla talep var. Tarla işçiliğini görmedim ama kullananlar hemfikir.

sebazios link=topic=79089.msg936452#msg936452 date=1416222125' Alıntı:
Abi pozitif ayrımcılık yapıyor, çaktırma :)

Murat Abi bizim kültüvatörlerden ucuz olabilir ama kaliteli ve kullanışlı değil.

Bunların çift yaylıları (ilk yayın arkasında kısa destek yayı olanlar) daha makbul. Tek yaylıları kolay kırılıyor ve yeterli basıncı oluşturamadıklarından işçilik kalitesi biraz daha düşük.

Merdane baskı ayarlarını da ayrı yapmışlar. Bu her ayar gerektiğimde traktörden
inmek gerekir. Bu tipler daha sağlam ama her merdaneyi ayrı ayrı, üstelik aynı açıda ayarlamak demek.

Hatta bu sıralar Erkan ' ların yeni aldığı İtalyan bacaklara daha fazla talep var. Tarla işçiliğini görmedim ama kullananlar hemfikir.

İyisini gösterdiniz de beğenmedük mü!? :)

nailyetek link=topic=79089.msg936474#msg936474 date=1416227185' Alıntı:
Biiiir Aysanım bile olmadııı.....:) nasıldı şarkı? o aklıma geldi görünce, şiddetle ihtiyaç eğer tavda kısacası çamurda işe yarıyan bir aletse.

Çamurda her iş zor , ama diskaroya göre çamura biraz daha uygun merdanesiz olan kısmı, biz çamurda tohum falan örteriz aysan ile.

Kaz ayağının biraz daha farklısı yaptığı iş benzer , alırsan aysan yada döşemen marka ayak olsun üzerinde.
Çamur demişken yeni dıskaronun arka sağ baştaki mili kopardık geçen gece çalışırken çamur sardı ileri geri yaparken yarısı kaldı geride , söktüm yeniden kaynattık .

ismail_17 link=topic=79089.msg936486#msg936486 date=1416229269' Alıntı:
Çamurda her iş zor , ama diskaroya göre çamura biraz daha uygun merdanesiz olan kısmı, biz çamurda tohum falan örteriz aysan ile.

Kaz ayağının biraz daha farklısı yaptığı iş benzer , alırsan aysan yada döşemen marka ayak olsun üzerinde.
Çamur demişken yeni dıskaronun arka sağ baştaki mili kopardık geçen gece çalışırken çamur sardı ileri geri yaparken yarısı kaldı geride , söktüm yeniden kaynattık .
Geçmiş olsun bende pukluğun BIÇAKlarını deniştirdim geçen hafta ve dün gece 1ci puluğun ve 3 pulun ucunu yamışım Sabah babam Sopayla uyandırdı yermisin yemezmisin daha yeni kendime geldim:D

ismail_17 link=topic=79089.msg936486#msg936486 date=1416229269' Alıntı:

Diskaro dan yana sıkıntımız yok, en azından kopartacak motorumuz yok İsmail aga, Döşemen markalı 3 sıralıları bizim bölgede satılmaya başladı, bakalım yaza doğru yeniden şekillendiriz ekipman işini, yada kurakta toprak işleyecek bi traktör alıp eylülde tüm işleri halletmek lazım.

sebazios link=topic=79089.msg936569#msg936569 date=1416241299' Alıntı:
Nail Abi merdaneyi çıkartırsan traktörün gidebildiği her toprağı işler. Kumsal yerlerde merdaneyi de çıkartmaya gerek yok.

Krala şöyle birşey yakışır:
http://youtu.be/orXt_yBnyWI
:D Bu devrilir bizim nadasların içinde, bu sene çok geç kalmışım heral de, az önce geldim tarladan, en başa döndük. Önce 1 kat kazyağı çekip tohum ve gübreyi elle serptim sonra 2 kat kaz ayak çekmeye çalıştım, sanki asfalt oldu. Yalnız bizim fiğ bu görüntüye göre tanburla falan biçilmez, eğer 2 güne üzeri yellenirse birde sürgü geçerim. Yarın diskaro ile hazırladığım yeri mibzerle ekmeyi planladım, pek düzügün olacağını sanmıyorum.

Awrupa'dan Aysan Tiller Örnekleri....

https://vimeo.com/112082090

Abi sana böyle birşey yeter. 2 liraya bulunur. Videoda direk 10 numara pullukla sürülmüş yere çekiyorum. Hemen ardından mibzerle bezelye ektim buraya.

Aynı alet bu yıl 450-500 dekar yer işledi. 2-3 tane bacak kırmıştır anca. Hala kız gibi.

Bezelyelrin şu anki hali:

c4e6ba7091aab6e4096eeffef654f56f.jpg

Yalnız patikleri 'jet patik' denen geniş patriklerden kullanmanı şiddetle tavsiye ederim. Hem toprağı inceliyor, hem de varsa otu kesiyor.

Bakalım kısmet, bu arada yem bezelyesi konusunda babam çok ısrarlı, henüz tohum temin edemedim, bilgilendireyim :) Yazlık ekim olacak, kış oldukça sert geçer bizde.

ismail_17 link=topic=79089.msg936644#msg936644 date=1416249677' Alıntı:
Çay az bu keyife Gürkan hocam köpüklü bir kahve gider.
Sagolasin ismail abi. bu mevkiye 2 kez dolu vurdu. Biri cok zarar yapti. Neyse bictik bagladik. Balyalari kaldirdigimiz gibi hemen disk tiller yaptim. Tekrar yagmur geldi yeserdi tarla. 2. Sefer disk tiller yaptim. Yine ara ara yagislar geldi. Bu videolardaki gibi yeserdi tekrar. Gubre sactik aysan cekip kanola ektik. Suan mahsul cok guzel

beyler ayakları neden kırdığınızı sizlere yazayım yerlerde taş veya sert bir zemin yoksa çoğunlukla dönerken koruyucu yayın üzerinde ters U şeklinde koruma olmadığındandır. şu ana kadar kullandığım ve gördüğüm aysanlar içinde bu parça bir tek döşemenlerin ürettiği aysanlar da var.