+ Konuya Cevap Yaz
20 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  17.11.2014 - 12:28 | Son Güncelleme: 17.11.2014-12:44

  Milliyet.com.tr »
  Dünya »
  Haber


  Kuş gribi geri mi döndü?
  İngiltere ' de bir ördek üretim çiftliğinde kuş gribi vakası görüldü. Bu ülkede 2008 ' den bu yana görülen ilk kuş gribi tehlikesi. Bunun üzerine bir başka kuş gribi vakasının Hollanda ' da da ortaya çıkması ise Avrupa Komisyonu ' nu harekete geçirdi. Komisyon acil önlemleri görüşmek üzere bugün toplanacak.

  İngiltere ' de bir ördek üretim çiftliğinde kuş gribi görüldüğü bildirildi. İngiltere Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Dairesi ' nden (Defra) yapılan açıklamada, ülkenin kuzeydoğusundaki East Yorkshire bölgesinde bulunan bir ördek üretim çiftliğinde kuş gribi virüsünün görüldüğü doğrulandı ancak toplum sağlığına yönelik riskin 'çok düşük' olduğu kaydedildi.

  Defra, ölümcül virüsün görüldüğü çiftlikteki tüm kanatlıların itlaf edileceğini ve çiftliğin etrafında 10 kilometrelik alanın yasaklı bölge ilan edildiğini duyurdu. Defra, virüsün son yıllarda endişe yaratan ve insan ölümlerine yol açan H5N1 türevi olmadığını vurguladı. İngiltere ' de son kuş gribi vakasına 2008 yılında rastlanmıştı.

  HOLLANDA ' DA İNSANA GEÇME TEHLİKESİ

  Hollanda ekonomi bakanlığı virüsün insanlara hasta kuşlarla çok yakın temas edilmesi halinde geçebileceğini duyurdu. Ülkede tavuk ve yumurta nakline üç günlük yasak konuldu. Avrupa Komisyonu Hollanda ' daki bir tavuk çiftliğinde kuş gribinin bulaşıcı bir türünün ortaya çıkmasının ardından acil önlemleri görüşmek üzere toplanacak. Komisyon bugün yapacağı acil toplantıda salgının yayılmasının nasıl önleneceğini ele alacak.

  Dünya sağlık Örgütü ' nün verilerine göre H5N1 kuş gribi virüsü 2003 ve Aralık 2013 arasında 648 kişide görülürken, 384 kişinin ölümüne yol açtı.

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  05 Kasım 2013
  Şehir
  Adapazarı-SAKARYA
  Yaş
  35
  Mesajlar
  609
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  Hemen Horozları kesim ben yau bize gelmeden. zuha-*-s

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  02 Nisan 2014
  Şehir
  bursa
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1,250
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  keşke gelse kus grıBı oldugu zaman da et fıyatları acAip ucuzlamıstı bızde her gun et yıyorduk

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  05 Kasım 2013
  Şehir
  Adapazarı-SAKARYA
  Yaş
  35
  Mesajlar
  609
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  Alıntı zac link=topic=79149.msg936505#msg936505 date=1416234440 Nickli Üyeden Alıntı
  keşke gelse kus grıBı oldugu zaman da et fıyatları acAip ucuzlamıstı bızde her gun et yıyorduk
  İlk etabda ucuzluyorda
  Ama sonrasındada baya bi uçuyor ve işin kötü tarafı adamlar önüne gelen Küçük başları katlediyor

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  02 Nisan 2014
  Şehir
  bursa
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1,250
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  Alıntı lordsaar link=topic=79149.msg936508#msg936508 date=1416234659 Nickli Üyeden Alıntı
  İlk etabda ucuzluyorda
  Ama sonrasındada baya bi uçuyor ve işin kötü tarafı adamlar önüne gelen Küçük başları katlediyor
  :s

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Geldi Geliyor Derken, Hastalık Adım Adım İstanbul'a Yaklaşıyor....  13.05.2015 - 16:38 | Son Güncelleme: 13.05.2015-16:51 Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber
  Gebze ' de 10 bin tavuk gece yarısı itlaf edildi

  KOCAELİ’nin Gebze İlçesi’nde bir çiftlikte dün gece 10 bin tavuk İl GıdaTarım ve Hayvancılık müdürlüğü ekiplerinin gözetiminde itlaf edildi. Tavukların kuş gribi virüsü nedeniyle itlaf edildiği belirtilirken açıklama yapılmadı.

  Gebze ' de 10 bin tavuk gece yarısı itlaf edildi

  Gebze İlçesi Molla Fenari Köyü’nde bir çiftlik sahibinin Balıkesir’den getirttiği 2 bin tavuğun yaklaşık 800’ü kümeslere konulduktan kısa süre sonra öldü. Tavukların telef olması üzerine durum Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bildirildi.

  Dün gündüz saatlerinde gelmeleri beklenen ekipler, iddiaya göre gece yarısı gelirken, Molla Fenari Köyü’nün yanı sıra Pelitli ile Denizli Köyü’ne benzer tavuk ölümlerinin olduğunu belirledi.

  Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bağlı ekipler köylerde panik havası yaratılmaması için gece yaklaşık 10 bin tavuğu itlaf ettirdi ve bunlar kamyonetle taşınarak kireçledikten sonra gömüldü. Bazı köylüler, tavukların canlı kanlı poşetlere konulup gömüldüğünü söyledi. Şu ana kadar, tavukların toplu ölümü ve itlafının guş gribinden mi, yoksa başka bir hastalıktan mı kaynaklandığı konusunda açıklama yapılmadı.

  KAYMAKAMLIKTAN AÇIKLAMA

  Gebze Kaymakamlığı açıklama yaparak, daha önce köy statüsünde olan Mollafenari Mahallesi’nde kanatlı hayvan ölümleri olduğunu doğruladı. Kaymakamlığın açıklamasında, şu ana kadar 2 bin 103 kanatlı hayvanın itlaf edildiği belirtilirken, kuş gribi olup- olmadığı konusunda bilgi verilmedi. Kaymakam Mehmet Aslan imzasıyla yapılan açıklama şöyle:

  'İlçemiz Mollafenari Mahallesinde muhtelif sayıda kanatlı hayvan ölümleri gerçekleşmiş olup, mahallede faaliyette bulunana bir kanatlı hayvan işletmesi sahibinin beyanına göre; ölümlerin, mahalleye gelen bir seyyar satıcıdan satın alındığı iddia edilen kanatlı hayvanlardan sonra görülmesi sebebiyle tedbir amaçlı olarak İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü hayvan sağlığı birimlerince Mollafenari ve civarı mahallelerde itlaf ve karantina çalışmalarının süratle yürütüldüğü şimdiye kadar 2103 kanatlı hayvan itlaf, 80 yumurta imha edilerek karantina tedbirleri uygulanmaktadır. İtlaf edilen hayvanların bedelinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca karşılanarak üreticilerimizin mağdur edilmeyeceği hususunda bilgilerinizi rica ederim.' Bu açıklamaya karşılık, Gebze’de sadece bir çiftlikte itlaf edilen tavuk sayısının 4 bine yakın olduğu belirtildi.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  14.05.2015 - 09:20 | Son Güncelleme: 14.05.2015-9:30 Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber
  Türkiye ' den tavuk ithalatını durdurdu
  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Tarım Bakanlığı, kuş gribi gerekçesiyle Türkiye ve İran ' dan yapılan tavuk ithalatını durdurma kararı aldı. Geçtiğimiz hafta da Azerbaycan, Türkiye ' nin bazı bölgelerinden tavuk ithalatına kuş gribi gerekçesiyle sınırlama getirmişti.

  Türkiye ' den tavuk ithalatını durdurdu
  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Tarım Bakanlığı, kuş gribi gerekçesiyle Türkiye ve İran ' dan yapılan tavuk ithalatını durdurduğunu açıkladı.

  Tarım Bakanı Abdulsettar Mecit, düzenlediği basın toplantısında, Süleymaniye ' nin Piremegrun nahiyesinde kuş gribinin ortaya çıkması nedeniyle Türkiye ve İran ' dan tavuk alımını durdurduklarını söyledi. Kuş gribi vakasının yaşandığı yerlerden alınan örneklerin, Erbil ve Süleymaniye ' deki laboratuvarlarda incelendiğini aktaran Mecit, 'Kuş gribi, hayvandan hayvana ve hayvandan insana bulaşan bir hastalıktır. Ancak insandan insana bulaşmaz. Bu nedenle vatandaşların kendilerini korumaları için sağlıklı tedbirler almalarını rica ediyorum' dedi.
  Mecit, konunun dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu ' nda da ele alındığını ifade ederek, kuş gribiyle mücadele için Tarım Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Belediyeler Bakanlığı arasında ortak bir heyetin oluşturulduğunu kaydetti.

  Maliye Bakanlığı ' nın da kuş gribiyle mücadele için 500 bin dolar bütçe ayırdığını belirten Mecit, açık ortamlarda ve hijyenik olmayan yerlerde yapılan tavuk satışlarının da yasaklanması gerektiğini söyledi.

  Kuzey Irak ' ı başka ülkeler de izleyebilir

  Konuyu değerlendiren Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca ise kağıt üzerinde böyle bir gelişmenin söz konusu olduğunu ancak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile ekonomi bakanlığı yetkililerinin IKBY ' deki ilgili bakanlıkla görüşmeler yürüttüğünü ifade etti.

  Koca, böyle kararların başka ülkelerden de gelebileceğini belirterek, ikili ilişkiler ile söz konusu yasakların daha başlamadan kaldırılacağına inandıklarını dile getirdi. Bu konunun 1-2 gün içerisinde, hafta sonuna gelmeden çözüleceğine inandıklarını vurgulayan Koca, 'Bu daha yeni bir olay. Yüklemelerimizi durdurmadık. Bende gümrük kapılarından alacaklarını düşünerek Irak ' a doğru sevkiyatlarımı devam ettiriyorum' diye konuştu.

  Koca, Türkiye ' de kuş gribine karşı gerekli önlemlerin alındığının altını çizerek, şunları kaydetti: 'İthalat ile ilgili bütün ülkelerden böyle şeyler çıkabilir. Bizim için önemli pazar Irak olduğu için özel takibimizde. Bu sorunu alt seviyede değil, üst seviyede hemen çözme aşamasındayız. Bu olay başladı, kısmi bir bölgede çıktı. Türkiye ' de her bölgede yok, risk de yok. İki bölgede çıktı, gerekli karantina uygulandı. Bölgedeki riskli hayvanlar itlaf edildi. Türkiye ' de Edincik Bölgesi ' nde sınırlı kaldı, o risk de yok edildi.'

  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ' ndan alınan bilgilere göre de, yetkililerinin ilgili taraflarla görüştüğü öğrenildi. Söz konusu yasağın sadece Balıkesir ' in Bandırma ilçesindeki tavuklar için getirildiği belirtildi.

  BESD-BİR ' in paylaştığı bilgilere göre, Irak ' a 2014 yılında 226 bin 734 ton beyaz et ihraç edildi. Bu rakamın 2015 ' te 500 bin tona çıkarılması hedefleniyordu. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, daha önce habur Sınır Kapısı ' ndan geçen kanatlı et ürünlerinde gümrük vergisini tır başına 7 bin dolara çıkarmıştı. Ancak Türkiye ' nin devreye girmesiyle bu rakam 700 dolara çekilmişti.

  IKBY ' nin, kuş gribi gerekçesiyle Türkiye ' den tavuk alımını durdurma kararının, beyaz et sektörünü olumsuz etkileyeceği belirtiliyor. Irak ' ta, Türkiye ' den gönderilen tavuk eti 'marka' olarak kabul ediliyor ve en çok bu et tüketiliyor.

 8. #8
  sinan35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  14 Aralık 2014
  Şehir
  İzmir
  Yaş
  35
  Mesajlar
  384
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  Alıntı Hermiyas link=topic=79149.msg936500#msg936500 date=1416232996 Nickli Üyeden Alıntı
  17.11.2014 - 12:28 | Son Güncelleme: 17.11.2014-12:44

  Milliyet.com.tr »
  Dünya »
  Haber


  Kuş gribi geri mi döndü?
  İngiltere ' de bir ördek üretim çiftliğinde kuş gribi vakası görüldü. Bu ülkede 2008 ' den bu yana görülen ilk kuş gribi tehlikesi. Bunun üzerine bir başka kuş gribi vakasının Hollanda ' da da ortaya çıkması ise Avrupa Komisyonu ' nu harekete geçirdi. Komisyon acil önlemleri görüşmek üzere bugün toplanacak.

  İngiltere ' de bir ördek üretim çiftliğinde kuş gribi görüldüğü bildirildi. İngiltere Çevre, Gıda ve Kırsal İşler Dairesi ' nden (Defra) yapılan açıklamada, ülkenin kuzeydoğusundaki East Yorkshire bölgesinde bulunan bir ördek üretim çiftliğinde kuş gribi virüsünün görüldüğü doğrulandı ancak toplum sağlığına yönelik riskin 'çok düşük' olduğu kaydedildi.

  Defra, ölümcül virüsün görüldüğü çiftlikteki tüm kanatlıların itlaf edileceğini ve çiftliğin etrafında 10 kilometrelik alanın yasaklı bölge ilan edildiğini duyurdu. Defra, virüsün son yıllarda endişe yaratan ve insan ölümlerine yol açan H5N1 türevi olmadığını vurguladı. İngiltere ' de son kuş gribi vakasına 2008 yılında rastlanmıştı.

  HOLLANDA ' DA İNSANA GEÇME TEHLİKESİ

  Hollanda ekonomi bakanlığı virüsün insanlara hasta kuşlarla çok yakın temas edilmesi halinde geçebileceğini duyurdu. Ülkede tavuk ve yumurta nakline üç günlük yasak konuldu. Avrupa Komisyonu Hollanda ' daki bir tavuk çiftliğinde kuş gribinin bulaşıcı bir türünün ortaya çıkmasının ardından acil önlemleri görüşmek üzere toplanacak. Komisyon bugün yapacağı acil toplantıda salgının yayılmasının nasıl önleneceğini ele alacak.

  Dünya sağlık Örgütü ' nün verilerine göre H5N1 kuş gribi virüsü 2003 ve Aralık 2013 arasında 648 kişide görülürken, 384 kişinin ölümüne yol açtı.
  murat abi verilmiş sadakam varmış, salma tavukçuluğa girecektik nerdeyse, herşeyde bir hayır vardır işte...

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  Yakın bir koye, dışarıdan 40 tavuk getirdiler. Su an koydeki tavukların yarısınin öldüğüne dair duyum geldi.

  Kus gribi mı bilmem. Uzmanı değilim. Ama riskli bir hastalık olduğu da saklananilme eşini gecti.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  16 Haziran 2012
  Şehir
  denizli
  Yaş
  19
  Mesajlar
  1,749
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  Alıntı sebazios link=topic=79149.msg1001423#msg1001423 date=1431614684 Nickli Üyeden Alıntı
  Yakın bir koye, dışarıdan 40 tavuk getirdiler. Su an koydeki tavukların yarısınin öldüğüne dair duyum geldi.

  Kus gribi mı bilmem. Uzmanı değilim. Ama riskli bir hastalık olduğu da saklananilme eşini gecti.
  o arada oluyor yav tavukların doğasında var abartmamak lazım bana sorarsanız bu iş bi politika gibi bişey et fiyatlarını istedikleri gibi oynatmak için yapılıyo diye tahmin ediyorum yoksa normal gribinde ölüm tehlikesi var bulup çıkarıyolar bu yüzbinde 1-2 tane olan kişileri
  gribin kuşu domuzu diye bize bişeyler yapıyolar ammaa....

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  Alıntı 55-46 link=topic=79149.msg1001425#msg1001425 date=1431614990 Nickli Üyeden Alıntı
  o arada oluyor yav tavukların doğasında var abartmamak lazım bana sorarsanız bu iş bi politika gibi bişey et fiyatlarını istedikleri gibi oynatmak için yapılıyo diye tahmin ediyorum yoksa normal gribinde ölüm tehlikesi var bulup çıkarıyolar bu yüzbinde 1-2 tane olan kişileri
  gribin kuşu domuzu diye bize bişeyler yapıyolar ammaa....
  Fıtratında var yani

 12. #12

  Üyelik Tarihi
  16 Haziran 2012
  Şehir
  denizli
  Yaş
  19
  Mesajlar
  1,749
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  Alıntı sebazios link=topic=79149.msg1001426#msg1001426 date=1431615172 Nickli Üyeden Alıntı
  Fıtratında var yani
  aynen ben köyde hersene duyuyom bu mevzuyu illa ki bi hastalık kapıyorlar birbirlerinden ama kuş gribi diyemeyiz tabi
  eskiden güvercin vardı komşumuzun onlarda aynıydı mesela kanatlıların genelinde oluyo galiba bu sorunlar

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  Alıntı sinan35 link=topic=79149.msg1001372#msg1001372 date=1431599978 Nickli Üyeden Alıntı
  murat abi verilmiş sadakam varmış, salma tavukçuluğa girecektik nerdeyse, herşeyde bir hayır vardır işte...
  Sinan her şeyde bir hayır war lakin, geleceğini 10 aydır benim bildiğim bir salgını, Bakanlığın bilmemesi we gereken önemi hassasiyeti göstermemesi ilginç olan....

  O zamandan sıkı tedbirler alınsa böyle olmazdı bak ihracat bile durdu duracak neredeyse...

  Klasik şark işidir, öwünme maksimum icraat sıfıra yakın...

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  Alıntı sebazios link=topic=79149.msg1001423#msg1001423 date=1431614684 Nickli Üyeden Alıntı
  Yakın bir koye, dışarıdan 40 tavuk getirdiler. Su an koydeki tavukların yarısınin öldüğüne dair duyum geldi.

  Kus gribi mı bilmem. Uzmanı değilim. Ama riskli bir hastalık olduğu da saklananilme eşini gecti.
  Alıntı sebazios link=topic=79149.msg1001426#msg1001426 date=1431615172 Nickli Üyeden Alıntı
  Fıtratında var yani
  Tawuk webası tawuğun fıtratında war, koruyucu hekimlik yaparsan ucuz atlatırsın, yapmazsan tawukcuklar ölür gider, sonra kafanı ellerinin arasına alır düşünür durur yurdum insanı we onun seçtikleri....

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  66 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....
  Alıntı Hermiyas link=topic=79149.msg1001543#msg1001543 date=1431672356 Nickli Üyeden Alıntı
  Tawuk webası tawuğun fıtratında war, koruyucu hekimlik yaparsan ucuz atlatırsın, yapmazsan tawukcuklar ölür gider, sonra kafanı ellerinin arasına alır düşünür durur yurdum insanı we onun seçtikleri....
  Bunu öğrendiğim iyi oldu. Fıtrat kelimesi ile başta ironi yapsam da aslında doğru şekilde kullanmışım.

 16. #16

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  15.05.2015 - 02:30 | Son Güncelleme: 14.05.2015-23:16 Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber

  Türk kanatlı et sektörünün korkulu rüyası kuş gribi, Balıkesir ve Kastamonu’nun ardından Gebze’ye de sıçradı.

  161 bin tavuğa ‘kuş gribi’nden itlaf!
  EKONOMİ SERVİSİ

  Göçmen kuşların rotası üzerinde görülen kuş gribi Avrupa’dan sonra Türkiye’yi de tehdit ediyor.

  Son vakaların görüldüğü Kocaeli’nin Gebze ilçesi Kaymakamı Mehmet Arslan, “Tedbir amaçlı olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü hayvan sağlığı birimlerince itlaf ve karantina çalışmalarının süratle yürütüldüğü Mollafenari ve civarı mahallelerde şimdiye kadar 2103 kanatlı hayvan itlaf edilerek karantina tedbirleri uygulanmaktadır” dedi.

  Bu arada Balıkesir’in Bandırma ilçesinde, 3 Mayıs’ta karantinaya alınan bölgenin 10 kilometre uzağındaki Erdek’in Hamamlı Mahallesi’nde, yumurta üretimi yapılan 3 kümeste, kuş gribi şüphesiyle 161 bin tavuğun önlem amaclı itlaf edildiği bildirildi.
  ‘Moralimiz yüksek’


  Bu arada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Tarım Bakanlığı, kuş gribi nedeniyle Türkiye’den yapılan tavuk ithalatını durdurdu. Bunun üzerine başta Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere yetkililer konuyla ilgili görüşme halinde.

  Kısa süreli durdurulan ihracatın beyaz etçiyi vurmadığına dikkat çeken Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Başkanı Sait Koca, “Kısa süreli durumlar bizi etkilemez. Önemli olan uzamaması. Bunun için de Tarım Bakanımız, Ekonomi Bakanımız ve hatta Başbakanımız’ın da görüşmeler yaptıklarını biliyorum” dedi.

  Beyaz et ihracatının yarısından fazlasının yapıldığı Irak’ın önemli bir merkez olduğunu belirten Koca, “Ülkeler böyle durumların ardından masa başında önce yasaklama kararı alır sonra bilgilendirmeler ışığında her şey yoluna girer. O yüzden moralimizi yüksek tutuyoruz” diye konuştu.

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  13 Kasım 2012
  Şehir
  kahramanmaraş
  Yaş
  31
  Mesajlar
  479
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  Alıntı Hermiyas link=topic=79149.msg1001368#msg1001368 date=1431599439 Nickli Üyeden Alıntı
  13.05.2015 - 16:38 | Son Güncelleme: 13.05.2015-16:51 Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber
  Gebze ' de 10 bin tavuk gece yarısı itlaf edildi

  KOCAELİ’nin Gebze İlçesi’nde bir çiftlikte dün gece 10 bin tavuk İl GıdaTarım ve Hayvancılık müdürlüğü ekiplerinin gözetiminde itlaf edildi. Tavukların kuş gribi virüsü nedeniyle itlaf edildiği belirtilirken açıklama yapılmadı.

  Gebze ' de 10 bin tavuk gece yarısı itlaf edildi

  Gebze İlçesi Molla Fenari Köyü’nde bir çiftlik sahibinin Balıkesir’den getirttiği 2 bin tavuğun yaklaşık 800’ü kümeslere konulduktan kısa süre sonra öldü. Tavukların telef olması üzerine durum Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bildirildi.

  Dün gündüz saatlerinde gelmeleri beklenen ekipler, iddiaya göre gece yarısı gelirken, Molla Fenari Köyü’nün yanı sıra Pelitli ile Denizli Köyü’ne benzer tavuk ölümlerinin olduğunu belirledi.

  Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’ne bağlı ekipler köylerde panik havası yaratılmaması için gece yaklaşık 10 bin tavuğu itlaf ettirdi ve bunlar kamyonetle taşınarak kireçledikten sonra gömüldü. Bazı köylüler, tavukların canlı kanlı poşetlere konulup gömüldüğünü söyledi. Şu ana kadar, tavukların toplu ölümü ve itlafının guş gribinden mi, yoksa başka bir hastalıktan mı kaynaklandığı konusunda açıklama yapılmadı.

  KAYMAKAMLIKTAN AÇIKLAMA

  Gebze Kaymakamlığı açıklama yaparak, daha önce köy statüsünde olan Mollafenari Mahallesi’nde kanatlı hayvan ölümleri olduğunu doğruladı. Kaymakamlığın açıklamasında, şu ana kadar 2 bin 103 kanatlı hayvanın itlaf edildiği belirtilirken, kuş gribi olup- olmadığı konusunda bilgi verilmedi. Kaymakam Mehmet Aslan imzasıyla yapılan açıklama şöyle:

  'İlçemiz Mollafenari Mahallesinde muhtelif sayıda kanatlı hayvan ölümleri gerçekleşmiş olup, mahallede faaliyette bulunana bir kanatlı hayvan işletmesi sahibinin beyanına göre; ölümlerin, mahalleye gelen bir seyyar satıcıdan satın alındığı iddia edilen kanatlı hayvanlardan sonra görülmesi sebebiyle tedbir amaçlı olarak İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü hayvan sağlığı birimlerince Mollafenari ve civarı mahallelerde itlaf ve karantina çalışmalarının süratle yürütüldüğü şimdiye kadar 2103 kanatlı hayvan itlaf, 80 yumurta imha edilerek karantina tedbirleri uygulanmaktadır. İtlaf edilen hayvanların bedelinin Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca karşılanarak üreticilerimizin mağdur edilmeyeceği hususunda bilgilerinizi rica ederim.' Bu açıklamaya karşılık, Gebze’de sadece bir çiftlikte itlaf edilen tavuk sayısının 4 bine yakın olduğu belirtildi.
  tavukçuya mı üzüleceksin yoksa mısır fiyatlarına etkisine mi

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  03 Nisan 2015
  Şehir
  kahramanmaraş
  Mesajlar
  35
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  Alıntı azam link=topic=79149.msg1001692#msg1001692 date=1431718196 Nickli Üyeden Alıntı
  tavukçuya mı üzüleceksin yoksa mısır fiyatlarına etkisine mi
  aman uzak olsun gelmesin.

 19. #19
  CELAL KARABULUT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  22 Haziran 2012
  Şehir
  Denizli/Çivril-burdu
  Yaş
  20
  Mesajlar
  2,296
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Dikkat! Dikkat ! Kuş gribi geri geliyor....  bir zamanlar 3-5 tavuk öldü diye kuş gribi dediler köylerdeki bütün tavukları katlettiler sonra bakanın oğlu yumurta üretme çiftliği kurdu katlemek yerine aşı geliştirilebilirdi neyse bunlara köydeki ninem bile kanmaz kuş domuz at pire ... Gribi palan filan

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Kuş gribi İzmir'e de sıçradı  17.05.2015 - 12:55 | Son Güncelleme: 17.05.2015-13:14 Milliyet.com.tr » Ekonomi » Haber
  Kuş gribi İzmir ' e de sıçradı
  İZMİR ' in Menderes İlçesi ' nde, eski beldelerden Gümüldür ' de bir kişinin evinin bahçesinde beslediği ve telef olan 4 tavukta kuş gribi tespit edildi. Bunun üzerine bölgedeki bir mahalle karantina altına alındı.

  Gerekli önlemlerin alındığını belirten İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, başka ölümlerin görülmesi durumunda karantinanın genişleyebileceğini söyledi. Gümüldür ' ün Fevzi Çakmak Mahallesi ' nde yaşayan bir kişinin bahçesinde beslediği 4 tavuğun telef olması üzerine yapılan incelemede, kuş gribi virüsü tespit edildi.

  Bunun üzerine harekete geçen İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkilileri, bu bölgedeki tavukların itlaf edilmesi için çalışma başlattı. Gerekli önlemlerin alındığını belirten İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal şunları söyledi:

  'Bir vatandaşın ölen tavuklarında tespit var, yasal olarak o bölgeye yakın çevredeki hayvanların alınması gerekiyor. Tedbir amaçlı, şu anda ekipler bölgede çalışmalarını yürütüyor. Vaka evin bahçesindeki tavuklarda görüldü, entegre bir tesiste rastlanmadı. Duyumlarımıza göre dışarıdan satın alınan tavuklarda görülmüş. Şu anda sadece Gümüldür ' ün bir mahallesi karantina altında, ölüm vakası olursa orasıyla ilgili de gerekli önlemleri alacağız.'


+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. dikkat iki gün
  Konu Sahibi köylü Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 6
  Son Mesaj : 07.Haziran.2012, 07:30
 2. dikkat bu gece mazota zam geliyor depoyu doldurun
  Konu Sahibi nabolant Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 11.Ocak.2012, 10:17
 3. Dikkat! Kar geliyor
  Konu Sahibi manas Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 16.Ocak.2010, 21:30
 4. Karaoğlan geri geri 8 tekerli römorkla geliyor..
  Konu Sahibi bykangalli Forum Videolar (Alıntılar)
  Cevap: 2
  Son Mesaj : 09.Haziran.2009, 00:45
 5. dikkat büyük harfle yazmak bagırmak anlamına geliyor dikkat
  Konu Sahibi karakule Forum Muhabbet - Geyik
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 24.Aralık.2008, 20:02

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status