Turan 11 İnç 4'lü Yarı Otomatik Pulluk Hakkında?

Merhaba arkadaşlar ikinci el turan marka yarı otomatik 96 model pulluk almayı düşünüyorum. Daha önce pimli pulluk kullandım. Pimli pulluğa göre kullanımı nasıldır? Taşa yada sert toprağa geldiğinde çabuk atar mı? Taşlı araziler için önerirmisiniz. Tecrübe ve görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Ynt: turan 4 lü 11 inç yarı otomatik pulluk

abi bizim Köyde bi yakınım kullanıyor ilk zamanlar iyiydi yarı otomatik atıyo geri Gelip düzeltiyo filan bi kaç sene Geçti şikayet etmeye başladı cayır süremiyormuş Mesela şuan yarı otomatiğin mandalları asındiği için çabuk atıyormuş. Böyle Devam ederse ileri De sert toprakta taşta olduk olmadık yerde atmaya başlar düşüncesindeyim ben karar sizin.

berat.yzn link=topic=79153.msg936899#msg936899 date=1416320767' Alıntı:
abi bizim Köyde bi yakınım kullanıyor ilk zamanlar iyiydi yarı otomatik atıyo geri Gelip düzeltiyo filan bi kaç sene Geçti şikayet etmeye başladı cayır süremiyormuş Mesela şuan yarı otomatiğin mandalları asındiği için çabuk atıyormuş. Böyle Devam ederse ileri De sert toprakta taşta olduk olmadık yerde atmaya başlar düşüncesindeyim ben karar sizin.
Bizdede ayni sekil yarı otomatik turan pullugu var otomatik yayları zamanla deforme oluyor ve cabuk atıyor o zaman ustaya goturup ayar yaptırıyoruz duzeliyor.

acar42 link=topic=79153.msg936889#msg936889 date=1416317826' Alıntı:
anlaşılan turanın yarı otomatiğini kimse kullanmıyor. Kendi göbeğimizi kendimiz kesecez...
Hiç bulaşma, her sene ustasına götürüp ayar yaptırman gerekir. Canı isterse atar, istemezse atmaz ve otomatik makarasının olduğu kısmı yamultur, şaseyi yamultur vesselam.11_13 inc 12-14 inc ayarlıdır, bir dağıttınmı neden dir bilinmez 14 den 12 inc e düşüremezsin, son ayak devamlı yamulur, gözle farkedemesende usta yere yatırıp ölçtüğünde yamuk çıkar :) Daha yazıyım mı?

berat.yzn link=topic=79153.msg936899#msg936899 date=1416320767' Alıntı:

benim korktuğum ve çekindiğim kısımda senin dediğin gibi otomatiklerin aşınmış olması ve çabuk atması 15 senedir alpler pimli kullanıyorum daha pim kesmeyen ağız var bu yüzden alplere devam sanırım. teşekkürler yorum için..

nailyetek link=topic=79153.msg936963#msg936963 date=1416329543' Alıntı:
Hiç bulaşma, her sene ustasına götürüp ayar yaptırman gerekir. Canı isterse atar, istemezse atmaz ve otomatik makarasının olduğu kısmı yamultur, şaseyi yamultur vesselam.11_13 inc 12-14 inc ayarlıdır, bir dağıttınmı neden dir bilinmez 14 den 12 inc e düşüremezsin, son ayak devamlı yamulur, gözle farkedemesende usta yere yatırıp ölçtüğünde yamuk çıkar :) Daha yazıyım mı?

yorum için teşekkürler. dahasını yazabilirsin sıkıntı yok :D alpler 4 lü 10 lu parasına turan 4 lü 11 li cazip gelmişti ama bu kadar sıkıntılıysa alpler almak daha mantıklı.

aslan26 link=topic=79153.msg936907#msg936907 date=1416323954' Alıntı:
Bizdede ayni sekil yarı otomatik turan pullugu var otomatik yayları zamanla deforme oluyor ve cabuk atıyor o zaman ustaya goturup ayar yaptırıyoruz duzeliyor.

sen memnunsun sanırım turandan ustaya götürdüğünde ne gibi işlem yapıyor ayardan kastın ne kaç senedir kullanıyorsun ve hiç otomatik kısmını değiştirdin mi? Teşekkürler...

acar42 link=topic=79153.msg937237#msg937237 date=1416384995' Alıntı:
sen memnunsun sanırım turandan ustaya götürdüğünde ne gibi işlem yapıyor ayardan kastın ne kaç senedir kullanıyorsun ve hiç otomatik kısmını değiştirdin mi? Teşekkürler...

bende yarı otomatik 4 14 turan kullanıyorum .2012 model . daha öncesinde 265 mf döneminde 1991 den 2012 ye kadar 3 16 no turan kullandık. turan pulluk yapı olarak degişik bi pulluk. .turanı daha cok kullanma nedenimiz taslı ve sert alan oldugu için kullanıyoruz. ünlü denedik turana göre cok güzel rahat ama gelelimki turanın yaptıgı işi sert tarlada yapmıyo .. Turanda deforme oldugu zaman ustaya götürüyosun pullugu parcalıyo ve içindeki böle pime benzeyen bir sey var ne oldugunu bilmiyorum o degişiyo sorun kalmıyo. .(etrafımızda 100 kişi içinden 90 turan 2 ünlü geri kalnıda alpler ve degişik marka)

acar42 link=topic=79153.msg937237#msg937237 date=1416384995' Alıntı:
Bizim pulluk 30 yıllik pulluk zamanla otomatik yaylarının ayarı kaciyor usta onları ayarliyor .Bazende tasa geldimi otomatik atamıyor ve kolun kulagini kiriyor.

Turan pulluk traktörü tutar zorlar ama sert zeminde batmayacak derdi olmaz asvaltı bile sürersin. Otomatik işine gelince bakımlarını aksatmadan yaparsan pek sıkıntı olmaz fakat otomatiğin yay kısmı pim kısmı küflenir de otomatik atmazsa pulluğu bükersin. çamurlu ve ağır tavlı tarlada ünlü alpler gibi pulluklara göre daha iyi iş yapıyor aynaları fazla çamur tutmuyor. Toprağı diğer pulluklar gibi tam çevirmez yana yatırıp bırakır tarlada fazla ot vs varsa onların üzerini kapatmaz.

Düz Pulluk daha Hesaplıya gelmezmi yarı otamatikden :S
Sonuçda her yıl tamire götüreceksen en ufak tamir 50TL dersek 4 yıl sonra saten eski tarz puluk bıçaklarının parasını ona vermiş olumuyormuyuz.
Yanlış anlamayın Babam 7 yıldan sonra ilkez Pullun bıcaklarını deniştirdi gecen ay 310 Tl ye patladı bize 4 bıçak ve Sıcak Dövme ve usta masrafları toplamı.

Not : Yanlız yeni Bıçakların ağız ucu biraz uzun yapılmış o yuzden sakat gibi duruyor eski ağız daha ovaldi okadar uzun deildi.Ama şimdi süper batıyor orası ayrıkonu zuha-*-s *098*-

lordsaar link=topic=79153.msg937622#msg937622 date=1416432776' Alıntı:
Sonuçda her yıl tamire götüreceksen en ufak tamir 50TL dersek 4 yıl sonra saten eski tarz puluk bıçaklarının parasını ona vermiş olumuyormuyuz.
Yanlış anlamayın Babam 7 yıldan sonra ilkez Pullun bıcaklarını deniştirdi gecen ay 310 Tl ye patladı bize 4 bıçak ve Sıcak Dövme ve usta masrafları toplamı.

Not : Yanlız yeni Bıçakların ağız ucu biraz uzun yapılmış o yuzden sakat gibi duruyor eski ağız daha ovaldi okadar uzun deildi.Ama şimdi süper batıyor orası ayrıkonu zuha-*-s *098*-
Duz pulluk elbette hesaplı olur ama taşlı arazide iş yapmaz tasta otomatik atmayacagi için ya soforu surekli one yapıstırır yada bir yerini eger ,ama yarı otomatik taşta atar ve pullugu kurtarir.

Turan pulluk hiç kullanmadım. Bölgemde de kullanan hiç yok. Net ve Youtube üzerinden fotoğraflarını incelediğimde, sürekli olarak kulakları 'dik' kulak kullandığını gördüm. Bu da sapı örtme konusunda pulluğu başarısız yapıyor benim gözümde. Kurakta işlemek, tezek çıkartmak vs ise amaç, ayrıca sapı örtmesini sorun etmiyorsanız pulluk yerine 4 ayak çizel, fantom yada çoklu patlatan kullanmak daha mantıklı bence. Hem daha derin, hem de daha etkili işler.

O değil de benim asıl merak ettiğim, aynı arazide bu yarı otomatikler ile tam otomatikleri kıyaslasak durum nasıl. Özellikle kurakta, sert zeminde?

sebazios link=topic=79153.msg937661#msg937661 date=1416446082' Alıntı:
Turan pulluk hiç kullanmadım. Bölgemde de kullanan hiç yok. Net ve Youtube üzerinden fotoğraflarını incelediğimde, sürekli olarak kulakları 'dik' kulak kullandığını gördüm. Bu da sapı örtme konusunda pulluğu başarısız yapıyor benim gözümde. Kurakta işlemek, tezek çıkartmak vs ise amaç, ayrıca sapı örtmesini sorun etmiyorsanız pulluk yerine 4 ayak çizel, fantom yada çoklu patlatan kullanmak daha mantıklı bence. Hem daha derin, hem de daha etkili işler.

O değil de benim asıl merak ettiğim, aynı arazide bu yarı otomatikler ile tam otomatikleri kıyaslasak durum nasıl. Özellikle kurakta, sert zeminde?
Eger arazide taş yoksa yarı otomatik daha iyi çünkü otomatik pek kolay atmıyor,ama tam otomatik hafif sert yerde veya kamış kökünde bile hafifde olsa atıyor.Ama arazi taşlı ise o zaman tam otomatik daha iyi çünkü yarım otomatikdeki gibi ileri geri yapıp vakit kaybı olmuyor.Yarı otomatikde bazen otomatik atamayıp kulak kırmada oluyor ama tam otomatikde böyle bir sorun yok.

ilkertetik link=topic=79153.msg937274#msg937274 date=1416390905' Alıntı:
bende yarı otomatik 4 14 turan kullanıyorum .2012 model . daha öncesinde 265 mf döneminde 1991 den 2012 ye kadar 3 16 no turan kullandık. turan pulluk yapı olarak degişik bi pulluk. .turanı daha cok kullanma nedenimiz taslı ve sert alan oldugu için kullanıyoruz. ünlü denedik turana göre cok güzel rahat ama gelelimki turanın yaptıgı işi sert tarlada yapmıyo .. Turanda deforme oldugu zaman ustaya götürüyosun pullugu parcalıyo ve içindeki böle pime benzeyen bir sey var ne oldugunu bilmiyorum o degişiyo sorun kalmıyo. .(etrafımızda 100 kişi içinden 90 turan 2 ünlü geri kalnıda alpler ve degişik marka)
alpler kullanıcısı olarak pulluk için falan ustanın yolunu bilmeyiz. Biz ne traktörü nede ekipmanları üzecek yoracak işlerden kaçınırız. Bizdede 100 kişiden 90 ı alplerdir. Durum böyle olunca yıkalacak bir tabu var ortada ama paranın kazanmasıda çok zor :)
aslan26 link=topic=79153.msg937276#msg937276 date=1416391112' Alıntı:
Bizim pulluk 30 yıllik pulluk zamanla otomatik yaylarının ayarı kaciyor usta onları ayarliyor .Bazende tasa geldimi otomatik atamıyor ve kolun kulagini kiriyor.
alışkanlıklara göre sıkıntılı gibi görünüyor ama hayırlısı. Belkide hiç birşey olmaz senelerce ama emin olamamak işte...
coyote26 link=topic=79153.msg937326#msg937326 date=1416403456' Alıntı:
bence turan alma ağır kaçıyor emsal ınctekı pulluklara göre...Bazen 4-12 MKO takıyorum cok rahat yada unlude cok rahat cekıs ve keyıflı surum ama 4-12 turanda aynı tadı alamıyorum her ne hıkmetse...
zaten o işin ayrı bir boyutu turanın fabrikasını aradım 96 model yarı otomatik özellikleri için o model için özellik veremeyiz dediler siz üretmediniz mi dedim nasıl veremezsiniz. o modelin bilgilerine ulaşamayız dediler )))
Barış UZEL link=topic=79153.msg937611#msg937611 date=1416432202' Alıntı:
Turan pulluk traktörü tutar zorlar ama sert zeminde batmayacak derdi olmaz asvaltı bile sürersin. Otomatik işine gelince bakımlarını aksatmadan yaparsan pek sıkıntı olmaz fakat otomatiğin yay kısmı pim kısmı küflenir de otomatik atmazsa pulluğu bükersin. çamurlu ve ağır tavlı tarlada ünlü alpler gibi pulluklara göre daha iyi iş yapıyor aynaları fazla çamur tutmuyor. Toprağı diğer pulluklar gibi tam çevirmez yana yatırıp bırakır tarlada fazla ot vs varsa onların üzerini kapatmaz.
zaten taşlı tarla için toprağı çevirmesi fazla önemli değil ama traktörü tutar dedin hakkını kaybetti turan :)
lordsaar link=topic=79153.msg937622#msg937622 date=1416432776' Alıntı:

normalde yeni modellerde tabiki yarı otomatik pahalı ama bu pulluk takastan geçmiş 2.el fabrikada işlem görmüş sıfır ayarında alpler 4lü 10 inç 1800 tl turan ise bakıldığı kadar bakılmış işte oda 1800 tl cazip kısmıda burası pimli ile uğraşmaktansa yarı otomatik olsun mu ki ama yorumlara göre seninde dediğin gibi bakım masrafları fazla olursa hiç anlamı yok pim çakmaya devam :D
aslan26 link=topic=79153.msg937660#msg937660 date=1416445479' Alıntı:
Duz pulluk elbette hesaplı olur ama taşlı arazide iş yapmaz tasta otomatik atmayacagi için ya soforu surekli one yapıstırır yada bir yerini eger ,ama yarı otomatik taşta atar ve pullugu kurtarir.

o kadarda değil otomatikler yokken taşlı araziler sürülmüyormuydu. Taşlı arazilerde ona göre sürülüyor kullanımla alakalı tamamıyla yorumlara ve araştırmalarıma göre otomatik pullaklara daha fazla güveniyor insanlar ben hiç pimli pullukların öndeki çekiyi tutan kısmının kırıldığını görmedim ama yarı otomatikte gördüm hemde geneli kırık
sebazios link=topic=79153.msg937661#msg937661 date=1416446082' Alıntı:

yarı otomatik yada tam otomatik taşlı araziler için tarlada taş yoksa senin dediğin aletler her şekilde iş yapar zaten. Tarla topraksa otomatik pulluğa gerek yok bence normal pimsiz (deveboynu deriz biz) pulluk işini çok rahat görür. Ayarlamasını iyi yaptığın sürece her pulluk her zemine batar bence
zac link=topic=79153.msg937663#msg937663 date=1416446207' Alıntı:
en guzelı vanvey le dısc pulluk gerısı yalan
tercih meselesi tabiki ama disc pulluk bir nebze tamam ama çok saplı yada otlu yada çok tavlı toprakta zor iş yaparsın ancak vanveyle tarla nasıl sürülür onu bilmiyorum işte :D