Jenz 232 tozunu attriyot yine makinalarin ;)

Jenz 232 traktor ve Jenz Hem 561 woodchipper odun silajinda alk-*s güçç*-*
nGn82M.jpg

Ynt: Jenz 232 tozunu attriyot yine makinalarin ;)

Kevin486 link=topic=79158.msg936585#msg936585 date=1416243249' Alıntı:
Jenz 232 traktor ve Jenz Hem 561 woodchipper odun silajinda alk-*s güçç*-*
nGn82M.jpg

Sewgili Kewin Odun silajını niçin yapıyorsunuz we odun silajı nerelerde kullanılıyor? Sunta, MDF üretmek için mi yoksa başka sektörlerde de kullanılıyor mu?

Hermiyas link=topic=79158.msg942907#msg942907 date=1417763057' Alıntı:
Sewgili Kewin Odun silajını niçin yapıyorsunuz we odun silajı nerelerde kullanılıyor? Sunta, MDF üretmek için mi yoksa başka sektörlerde de kullanılıyor mu?
Moderatorum bunlar sunta yapimi icin bigas fabrikalarina koylerde yapilip satiliyor yada tarlalarla topraga karistiriliyor boylece kimyasal gubre kullanimi azaliyor topragin canliligi artiyir ve tavuk ciftliklerinde bir ustte arkadasimin bahsettigi gibi tavuklarin altlarina atmak icin kullaniliyor

Kevin486 link=topic=79158.msg943381#msg943381 date=1417858753' Alıntı:
Moderatorum bunlar sunta yapimi icin bigas fabrikalarina koylerde yapilip satiliyor yada tarlalarla topraga karistiriliyor boylece kimyasal gubre kullanimi azaliyor topragin canliligi artiyir ve tavuk ciftliklerinde bir ustte arkadasimin bahsettigi gibi tavuklarin altlarina atmak icin kullaniliyor

Teşekkür ederim Kewin, demekki şunu öğrenmiş oluyoruz topraklara organik gübre için, lüzumsuz ömrünü tamamlamış ağaçlar talaşlar w.s.s. parçalanıp toprağa atılıyor ABD ' de...

Hermiyas link=topic=79158.msg943382#msg943382 date=1417859259' Alıntı:
Teşekkür ederim Kewin, demekki şunu öğrenmiş oluyoruz topraklara organik gübre için, lüzumsuz ömrünü tamamlamış ağaçlar talaşlar w.s.s. parçalanıp toprağa atılıyor ABD ' de...
Moderatorum abd de bunlar sanayiye donmus sekilde artik ben almanyada akrabalarim var onlari ziyarete gittigimde bunlari cok girdum oralarda koylerde akrabalarimin komsularindada var bunlardan ne ise yariyor bunu yapmak dedigimde onceki mesajda yazdigim gibi bir cevap aldim ve sunu anladim koylerde nasil ekin bicilip satilip para kazaniliyorsa ormanin bol oldugu koylerdede bunlar yapilip satiliyor ve para kazaniliyor banada cok mantikli geldi aslinda bir ara akrabalarimin komsuduyla gitmistim oyle agac ogutme sezonunda boyle bir yigin tomruk yapiyorlar buyuk bir harman yeri gibi yerde ve bir tir geliyor en az yani artik siz dusunun :)

Kevin486 link=topic=79158.msg943388#msg943388 date=1417861412' Alıntı:
Moderatorum abd de bunlar sanayiye donmus sekilde artik ben almanyada akrabalarim var onlari ziyarete gittigimde bunlari cok girdum oralarda koylerde akrabalarimin komsularindada var bunlardan ne ise yariyor bunu yapmak dedigimde onceki mesajda yazdigim gibi bir cevap aldim ve sunu anladim koylerde nasil ekin bicilip satilip para kazaniliyorsa ormanin bol oldugu koylerdede bunlar yapilip satiliyor ve para kazaniliyor banada cok mantikli geldi aslinda bir ara akrabalarimin komsuduyla gitmistim oyle agac ogutme sezonunda boyle bir yigin tomruk yapiyorlar buyuk bir harman yeri gibi yerde ve bir tir geliyor en az yani artik siz dusunun :)

EywAllah Kewin;

Oha yani bizim Mısır silajında yaşadıklarımızı adamlar odun sılajında yaşıyorlar oralar için normaldir gerçi, biz mısır silajını sığırlara weririz sığırın karnını doyurur et we süt üretiriz, Alamanlar BioGas tesisinde elektrik üretiminde kullanılır...Bence Alamanlar daha akıllı yaptıkları ile enerji pahalı, ot ucuz we bir şekilde bulunur ama enerji zor bulunur cinsden...

Hermiyas link=topic=79158.msg943382#msg943382 date=1417859259' Alıntı:
Odun talaşını ineklerin altına serildiğinde en kaliteli kompost gübre yapılır.

Hüseyin Akkaya link=topic=79158.msg943468#msg943468 date=1417887171' Alıntı:
güzel bir iş ve her türlü degerlendiriyor abd ve diger avrupa ülkelerinde bi ara küçük agaçlarında kendi yürür sılaj makinasıyla biçildigini gördüm ölede yapılıyormu ??
hayir ama uzun ince sazlık gibi dallar vardır bazı tarlalarda ve class gibi o buyuk silaj makinalari ile onlarin bicimi yapiliyor onlerine misir tablasindan farkli baska bir tabla takilarak yapiliyor

aslan26 link=topic=79158.msg943410#msg943410 date=1417874937' Alıntı:
Odun talaşını ineklerin altına serildiğinde en kaliteli kompost gübre yapılır.
evet arti kis aylari oralarda cok ser gecer bildiginiz uzere ve o ineklerin altina serilen talas katmani arti hayvanlar usumuyorlar cunku bastiklari talaslar sicak tutuyor onlari uzerine yatiyorlar yuvarlaniyorlar tipki saman gibi yumusak oluyor ve o katman temizlenip traktore yuklenip tarlaya dokuluyor ve dogal gubre ilede karistigindan topraga cok yuksek verim ve canlilik sagliyor turkiyedede bu tur islere girisilse fena olmaz ama turkiyede neredeyse 4 bolgede 4 farkli mevsim yasaniyor buda bu isi heryerde yapmaya izi vermiyor ama dogu karadenizde ozellikle yapilabilit(hizli buyuyen agaclarla tabikide)

Kevin486 link=topic=79158.msg943595#msg943595 date=1417903290' Alıntı:
evet arti kis aylari oralarda cok ser gecer bildiginiz uzere ve o ineklerin altina serilen talas katmani arti hayvanlar usumuyorlar cunku bastiklari talaslar sicak tutuyor onlari uzerine yatiyorlar yuvarlaniyorlar tipki saman gibi yumusak oluyor ve o katman temizlenip traktore yuklenip tarlaya dokuluyor ve dogal gubre ilede karistigindan topraga cok yuksek verim ve canlilik sagliyor turkiyedede bu tur islere girisilse fena olmaz ama turkiyede neredeyse 4 bolgede 4 farkli mevsim yasaniyor buda bu isi heryerde yapmaya izi vermiyor ama dogu karadenizde ozellikle yapilabilit(hizli buyuyen agaclarla tabikide)
Odun talaşı inek çiftliğinde zemine 50-60 cm kalınlığında serilip üzerinden hergün özel makina ile 10cm katman alınarak bir yerde depolanıp kompost gübreye dönüştürülüyor.Bu yöntem ile hayvan gübresinin olumsuz yönleri etkisiz hale getirilmiş ve gübre daha zenginleştirilmiş hale geliyor.Bizim bölgede bu talaş işi yapılabilir çünkü hem ormandan hemde akrsuların kıyılarından epey odun çıkıyor.