Buğdaylar Çıkışta

Ynt: Buğdaylar Çıkışta

Yılmaz bey ,yemin ediyorum bak bu kesinti vs oranını coğu gariban çiftçi vallahide billahide bilmiyor .aklı almıyor buğdayı götürüp veriyor ,geride ödeme günü ne verilerse onu alıyor.
ben ofiste uğraştığım gün öyle bir sinirlendimki elime cekiç aldım kantar üstündeki koca kamyonun arka kasayı acıp olan buğdayı kantar üstüne dökecektim.vallahi onca millet etme alım durur perşan oluruz bilmemne diyince vazgeçtim.
o gün eksper ne desen haklısın her yılki durum olsa inan bu buğday baş fiyattı ama benim yapacak bişeyim yok dedi.

sizin yaşadığınız bölgelerde durum nedir benim kendi gözlemlerim yozgat,ankara,kayseri... aşırı çavdar var olmayan tarlada var ama %80 çavdarlı kendi tarlalarımız da aynı şekilde gene sınıfta kaldık bu sene. sertifikalı buğday ekiyoruz tigem ama gene aynı işçilik de sıkıntı yok ama gene çavdar var bu konuda bilgisi olan aydınlatırsa sevinirim

sebazios link=topic=79161.msg1011797#msg1011797 date=1435954320' Alıntı:
Eksperya kılçıklı. Sorun olabilir. Aldane yada bezostaja-1 gibi kılçıksız bi cins olabilir.

Yalnız ciddi uyuz oldum ama. Adama diyorum ki, 'arkadaşım bi poşet numune getireyim, bak bakalım buğday yemlik mi, ekmeklik mi kendin gör'

Di mi yani? Sen görmediğin, bilmediğin, tanımadığın bi mahsül hakkında nasıl ön yargı yaparsın? Hayır numune getireyim, ölç, gör buğdayı diyorum, 'ölçmem' diyor. Ne emmeye, ne gömmeye.

Baktı iş büyüyecek, 'protein 10.5 ' in altında olursa alamıyoruz, ona göre getirirsin' dedi. Dedim proteyin 10 bile olsa alacaksın. Nasıl almıyorsun!

'Proteyin 10.5 ' ten düşük olunca 720 liradan alıyoruz' dedi.

Yav buğdayı 780 liradan hemen alacak tüccar var zaten.

Valla bir buğday alacaklar ama, yok fiyat oyunları, yok kıl eksperler vs illallah ettirdiler.

Her sene bir kulp buluyorlar birde sedim çıktı şimdi başımıza... Eksperlere elinde odunla gidicen yaa başka dilden anlamıyorlar burda adamın birinin kamyonu karıştırdılar 13 rutubete 15 yazmışlar adam büronun camlarını indiriyordu. Eksper özür dilerim abi aman abi yapma abi sopayı yiycekti ana avrat yediği küfürde cabası oldu. Eksperinden hammalına bu sistem çiftçiyi bezdirmek için kurulmuş ondan sonra alın biz size şukadar verdik bukadar destek yaptık.

Allah bereket versın senesıne cıkarsın sebazıos

yapacak bir sey yok sistem bole işlıyor sen ordakı adamı dovsen ne olacak kı sorun cozelmez ordakı camı ındırsen nolcak kı ordakı adamlarından sucu yok onlarda emır kulu iş yukardakılerde emır onlardan gelıyor o yukardakılerı bulup kırmak lazım

Bereketli olsun Yılmaz Hocam, Buğdayın Hikayesi gibi bir konu oldu, teşekkürler.
Aslında bu işte mutlu olunacak yanlarda var, mesela; şartlar ne olursa olsun en iyisini yetiştirin ve hasat ettin.
Para etmemesi ve pazar sıkıntısı ayrı ayrı konular :)

Yılmaz bey,buğdaydaki proteyin vb şeyleri biz kendimiz anlayamazmıyız .yani yemlik durumunu kurtarıp kurtarmıycanı.
yada bu proteyin ölcen cihaz pahalı bişeymi bilğin varmı acaba .bi kac arkadaş bi araya gelip alabilirim o yüzden sordum.
bizim burda ne yazıkki borsa vb yer yok mecbur un fabrikalarına veriyoruz ,onlarda gönlüne kalmış bişey fiyat ne tuttururlarsa onu veriyorlar .
şimdiden cvp için teşekkürler ALLAH razıolun.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=79161.msg1011814#msg1011814 date=1435959726' Alıntı:
Yılmaz bey ,yemin ediyorum bak bu kesinti vs oranını coğu gariban çiftçi vallahide billahide bilmiyor .aklı almıyor buğdayı götürüp veriyor ,geride ödeme günü ne verilerse onu alıyor.
ben ofiste uğraştığım gün öyle bir sinirlendimki elime cekiç aldım kantar üstündeki koca kamyonun arka kasayı acıp olan buğdayı kantar üstüne dökecektim.vallahi onca millet etme alım durur perşan oluruz bilmemne diyince vazgeçtim.
o gün eksper ne desen haklısın her yılki durum olsa inan bu buğday baş fiyattı ama benim yapacak bişeyim yok dedi.

Abi söylediğin doğru. Hak arama, hakkını sorgulama konusunda en zayıf kesim çiftçi kesimi. Geçen orta yaş üstü bi ağabeyimize rastladım ofis çıkışı. Sordum:
- Kaçtan aldılar?'.
- Bilmiyorum valla. Memur fiyat söylemedi.
- E söylemesine gerek yok ki, elindeki fişte yazıyor zaten fiyat.
- Ha bunda mı yazıyor, ben bunda bi tek kilo yazıyo sanıyom ya. hani neresinde?

Adam elindeki fişte yazan fiyatı bulamıyor. Sonra bu adama protein değerlerinden doğan ilave fiyatı ve bu fiyattan yapılan haksız kesintileri anlat :D

3.105d link=topic=79161.msg1011819#msg1011819 date=1435960374' Alıntı:
sizin yaşadığınız bölgelerde durum nedir benim kendi gözlemlerim yozgat,ankara,kayseri... aşırı çavdar var olmayan tarlada var ama %80 çavdarlı kendi tarlalarımız da aynı şekilde gene sınıfta kaldık bu sene. sertifikalı buğday ekiyoruz tigem ama gene aynı işçilik de sıkıntı yok ama gene çavdar var bu konuda bilgisi olan aydınlatırsa sevinirim

Biçim öncesi ilçe tarımdan bilir kişi getirtip rapor tutturun. Ardından o raporla Itiraz edeceksiniz. Gerekirse toplanıp, gerekirse bireysel dava açacaksınız. Kısaca hakkınızı arayacaksınız.

Bu işlemlerle uğraşmak zor geliyorsa, seneye yine çavdarlı tohum alacaksınız.

Bu kadar basit.

dustero link=topic=79161.msg1011828#msg1011828 date=1435961281' Alıntı:
Her sene bir kulp buluyorlar birde sedim çıktı şimdi başımıza... Eksperlere elinde odunla gidicen yaa başka dilden anlamıyorlar burda adamın birinin kamyonu karıştırdılar 13 rutubete 15 yazmışlar adam büronun camlarını indiriyordu. Eksper özür dilerim abi aman abi yapma abi sopayı yiycekti ana avrat yediği küfürde cabası oldu. Eksperinden hammalına bu sistem çiftçiyi bezdirmek için kurulmuş ondan sonra alın biz size şukadar verdik bukadar destek yaptık.

Sedim ve gluten fiyatı etkilemiyor Süleyman. Lakin etkilemese de çok haksiz ve yanlı uygulamalar var.

Herkes bilir. Buğday bir yığına döküldüğünde, nispeten buğdaya göre daha hafif olan yabancı maddeler (yabancı ot tohumu, kavuz parçaları, çer-çöp gibi) yığının kenarlarına akar. Hali ile romorkun ortasındaki buğday, kenarlara göre daha temiz, kenarlarındaki ise daha pis ve çöplü olur.

Eksper, mal sahibine gıcık olduysa eğer, dikkat ettim sondayı romorkun kenarlarına vuruyor. Doğala olarak mal sahibininin buğdayı, olması gerekenden çöplü çıkıyor ve bu fiyat kesintisi olarak dönüyor tabi. Bu sistemden çok şahıs hatası ama özüne bakınca, şahısa bu hata toleransını tanıyan sistem de hatalı.

Asıl kural, her römörkün ön, orta ve arka kısmından olmak üzere 3 farklı yerden örnek almak. Böyle yapılmadıysa itiraz hakkınız var.

xperia link=topic=79161.msg1012074#msg1012074 date=1436127966' Alıntı:
Allah bereket versın senesıne cıkarsın sebazıos

yapacak bir sey yok sistem bole işlıyor sen ordakı adamı dovsen ne olacak kı sorun cozelmez ordakı camı ındırsen nolcak kı ordakı adamlarından sucu yok onlarda emır kulu iş yukardakılerde emır onlardan gelıyor o yukardakılerı bulup kırmak lazım

Aynen dediğin gibi. Sükuneti, efendiliği eldem bırakmamak lazım.

nailyetek link=topic=79161.msg1012432#msg1012432 date=1436294995' Alıntı:
Bereketli olsun Yılmaz Hocam, Buğdayın Hikayesi gibi bir konu oldu, teşekkürler.
Aslında bu işte mutlu olunacak yanlarda var, mesela; şartlar ne olursa olsun en iyisini yetiştirin ve hasat ettin.
Para etmemesi ve pazar sıkıntısı ayrı ayrı konular :)

Sağ olasın Nail Abi. (Abi senin gibi delikanlı adama Emmi diyorlar, hiç olmuyor :D )

Abi aslında güzel olan şu. Toprak, ona göstermiş olduğun ilgiyi inkar etmiyor ve bir şekilde karşılığını veriyor. Bu paylaşım bu açıdan güzel oldu. kumsal ve zayıf olduğu için mal yapmıyor diye bilinen tarlalardan, hiç umulmayacak kalitede buğdaylar yetiştirilebileceğinin kanıtı oldu bir bakıma.

Verim üstü üstüne 590 kg. Ortalama fiyat 853 lira.

Bu ilgiyi göstermeseydik, çıkan buğday 680 liraya naz-niyaz satılacak, yemlik bi buğday olacaktı. Daha ilginci, o buğdaydan dekara '735 kilo' buğday alsak bile şu anki ciroyu toplayamayacaktı.

Kısaca artık kalite, verimden daha önemli hale geldi.

Ali Cebeci link=topic=79161.msg1012537#msg1012537 date=1436347786' Alıntı:
Otları biçtik ama daha bağlatamadık, nadasların bi boyunu yapamadık, tarlalar beton olmuş.
Biçerler de bir haftaya çıkar köye tabi yağmur olmazsa.

Hadi bakalım Ali. Hayırlısı ile kaldırırsınız inşallah.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=79161.msg1013013#msg1013013 date=1436562212' Alıntı:
Yılmaz bey,buğdaydaki proteyin vb şeyleri biz kendimiz anlayamazmıyız .yani yemlik durumunu kurtarıp kurtarmıycanı.
yada bu proteyin ölcen cihaz pahalı bişeymi bilğin varmı acaba .bi kac arkadaş bi araya gelip alabilirim o yüzden sordum.
bizim burda ne yazıkki borsa vb yer yok mecbur un fabrikalarına veriyoruz ,onlarda gönlüne kalmış bişey fiyat ne tuttururlarsa onu veriyorlar .
şimdiden cvp için teşekkürler ALLAH razıolun.

Mehmet Abi hububat analiz cihazlarının fiyatları hakkında bilgim yok. Internette satan yerler var ama tahminim fiyatları tuzludur.

Onun yerine yapabileceğin en güzel şey, 2 kg kadar buğdayı, içerisine numune ücretini de koyup kargo ile göndermek. Kalite analizleri, toprak/yaprak analizleri gibi uzun zaman alan işler değil. Laboratuvar teknikerinin eline geçtikten sonra bir gün içinde değerleri sana bildirirler.

Şu an numune başı analiz fiyatı 40-50 lira arası birşey. Buğdayın 4-5 farklı yerine sonda (sonda yoksa uzun bir borusu sokarak) alacağın numuneyi poşete koyup laboratuvara gönderiyorsun. Kargo ile en geç 2 günde gider. 3. Gün sonuçlar elinde olur.

Sitede moderatörümüz Alper (Alper4u) arkadaşımızın da zaten tam olarak mesleği bu. Şu an Tekirdağ ticaret borsasında ürün kalite analizlerini yapan laboratuvar teknikeri kendisi. Kendisi ile irtibata geçip doğrudan ona dahi yollayabilirsin. Sinerji olur :)

Sivaslı 750 link=topic=79161.msg1013024#msg1013024 date=1436575790' Alıntı:
arkadaşlar aranızda buğday satan var mı kaça sattınız?

Tüccarlarda 680-700 arası. Iyi buğday ise 750 ' ye kadar çıkıyor.

TMO da ise buğdayın kalite ve cinsine göre değişiyor fiyat. Genel olarak 724-850 arası.

FEHİM link=topic=79161.msg1013025#msg1013025 date=1436586268' Alıntı:
şu an en iyi tmo satanlardan duyduğuma göre 804- 842 çoğunlukla fiyat aralığında. tüccar 680- 740 aralığında.

Abi şu an TMO ' da buğdayın fiyatına etki eden unsurlar şunlar.

1-) Cins: (ana olarak 3 sınıfa ayrılmış)

a-) birinci sınıf: 862 fiyat açıklanıp 840 lira üzerinden işlem yapılıyor. Aldane, Tekirdağ, flamura-85, saggitario (sekretarya), quality, Selimiye, eksperya gibi kırmızı sert cinsler bu sınıfta.

b-) ikinci sınıf: fiyat olarak 819 lira açıklanıp 798 lira üzerinden işlem yapılıyor. bayraktar-2000, KATE-A1, Gelibolu, golia, flamura-80 gibi yarı sert cinsler bu sınıfta.

c-) üçüncü sınıf: (yemlik) fiyat olarak 724 lira açıklanıp yine 724 lira üzerinden işlem görüyor. (Buna Allah vurmuş, bir de biz vurmayalım diyorlar. Kesinti yok yani)

Yemlik buğday silosu açmamış olan ofisler almıyor yada nazlanarak alıyor. Proteini 10.5 ' den düşük, sünesi 3.5 ' ten fazla, çepel, vasıfsız, düşük kaliteli yumuşak buğdayların tamamı da bu sınıfta.

Not: benim buğdayların çoğunluğu tekirdağ cinsiydi ve 862 açıklanıp 840 üzerinden hesaplanan sınıf yani.

2-) Rutubet: (%13.5 ' ten ne kadar düşükse o kadar artı puan, 14 ' yen ne kadar yüksekse ise o kadar eksi puan) rutubeti %14.5 ve üstü nemdeki buğdayları, siloyu bozma ihtimali yüzünden hiç almıyorlar. Ölçümü kolay olduğu için bunda bir numara yok. Neyse o.

3-) Protein: (12 ' den ne kadar yüksekse o kadar artı, ne kadar düşükse o kadar eksi puan) bazı ofisler 'protein 10.5 ' ten düşük olanları almıyoruz' deseler de açıklama gereği yemlik olarak (724 liradan) almak zorundalar. Fiyatı da en çok etkileyen unsur bu. Özellikle geç dönem azot gübrelemesi yapılmayan buğdaylarda sıkıntılı rakamlar çıkıyor bu sene.

Buraya kadar anlattıklarımız fiyatı arttırabilen özelliklerdi. Bundan sonrakiler sadece düşürmeye yarıyor.

4-) Süne/kımıl zararlısı: işte can sıkan yer burası.

Bu zarar fiyata olumlu yönde etki etmiyor. Sadece fiyatın düşmesine neden oluyor ve eğer buğdayınızdaki süne zararı %3.5 ' ten fazlaysa, ofis buğdayı almam dahi diyebiliyor. Almazlar da.

Öncelikle süne tahribatı,tahribatı tane sayımı yapılması gerekirken bu uygulanmıyor. (En azından bizim ofiste) Eksper o anki ruh haline göre değer giriyor. Ve fiyat ortaya çıkıyor. O an itiraz edilse belki sayım yaptırılabilir ama bizim de en büyük eksiğimiz burada. Kimse itiraz etmiyor.

Ikinci nokta da itiraz etmek için elinizde bir gerekçe olmalı. (Özel laboratuvarda yaptırılmış bir tahlil gibi) bu şekilde itirazınızın bir dayanağı olur.

Süne zararını önemli kılan bir diğer olay da, kesintilerin çok yüksek olması. Başıma gelmedi ama buğdayda %3.2 süne zararı olandan %7 kesebilmiyorlar. Ve kazanmış olduğunuz tüm arttırımları çöpe gidiyor. Bu duruma sayımın yapılmaması, değerin subjektif olarak girilmesi de eklenince, ne demek istediğimi anlamışsınızdır..

Örneğin (benim ki gibi) 13.4 protein bir buğdayız var. Bu protein için %3 (tonda 25 lira yapar) ekstra bi rakam gelecek diye seviniyorsunuz. Gidiyor, ürünü döküyorsunuz. Dönüşte fişe bir bakıyorsunuz ki süne zararı olmadığına emin olduğunuz buğdaya (hiç sayım yapmadan) %1.6 süne yazılmış!

Bu durumda alacağınız %3 ' lük ilave fiyat bir anda 2.5 düşüp %0,5 ' e iniyor. (O bahsettiğimiz ton başı 25 lira, ton başı 4 liraya iniyor yani)

5-) hektolitre: en baba haksızlığın yapıldığı yerlerden biri.

Hektolitre en basit hali ile buğdayın ne kadar ağır çektiğidir. Sizde hesaplayabilirsiniz. 100 litre buğdayın kaç kilogram geleceğini ifade eder ve un kalitesine/randımanına doğrudan etkidir. Bir buğday ne kadar ağır çekerse, o kadar kalitelidir diyebiliriz.

Normal sınıflandırmalarda 75 hektonun üzerindeki buğdaylar iyi kabul edilir. Ofis burda çıtayı yükseltip 77 ' ye çıkartmış. Yani buğdayınız 77 hektolitre geliyorsa fiyat kesmez. Ama 77 ' den aşağıya doğru ne kadar düşerse, o kadar çok fiyat keser.

Örneğin hekto 73.9 geldi. Yandınız. %1.5 fiyat kesintisi olur ki ton başı 13 lira kayıp demek bu. 20 tonda 260 lira :(

İşte ikiyüzlülük burada başlar. Hektolitre düştükte alçaltılan fiyat, hektolitre yüksek diye artırılmaz. Örneğin (bendeki gibi) 85.7 hektolitresi olan bir buğday getirirsiniz. (5 tonluk traktör romorku fazla şişirilmemesine rağmen 6750 kilo gelir) ve fiyata en küçük olumlu etkisi olmaz.

Yav madem bu önemli bir şey. Düşük olunca fiyat kesiyorsun. Yüksek olsun istiyorsun. Yüksek gelince niye ekleme yapmıyorsun mübarek?

O zaman düşük olandan da kesme.

Bunlar dışında, yabancı madde (yabancı ot tohumu, çer çöp vs), kırık tane, cılız tane, embriyosu kararmış tane vs bir sürü kesinti kalemi var. Yeter ki kesmek istesinler. Ha yalnız şu var, buğdayda bariz şekilde sorun yoksa bu kesintilerden çok bi puan düşmez. Ilacımı atmış, bakımını yapmış birinde olsa bile çok çok düşük olur kesinti.

Özetle.

TMO ' nun yaptığı 'KALITELİ BUĞDAYA %7 ' YE KADAR İLAVE FIYAT UYGULAMASI', isim olarak yanlış seçilmiş.

Onun yerine 'nereden keseceğimizi şaşırdık, kesecek yer arıyoruz uygulaması', isim olarak çok daha uygun olurdu :D

Keza benim bu işten çıkardığım anlam 'herkes sebazios gibi 9 kere tarlaya girsin, mal çıkartıcam diye telef olsun ama harmanda karşılığını katiyen beklemesin' gibi birşey.

Konuyu bastan sona zevkle okudum.
Yilmaz bey sizi tebrik ederim.
Birde yaptiginiz gelir gider kalemlerini detayli paylasirsaniz, yaptiginiz uygulamalarin degeri hissedilir sekilde artacaktir.
Ciftcilikten kazanc kalite ve verimi dogru oranda arttirmaktan geciyor.

BeCKHaM_711 link=topic=79161.msg1040342#msg1040342 date=1448848112' Alıntı:
Konuyu bastan sona zevkle okudum.
Yilmaz bey sizi tebrik ederim.
Birde yaptiginiz gelir gider kalemlerini detayli paylasirsaniz, yaptiginiz uygulamalarin degeri hissedilir sekilde artacaktir.
Ciftcilikten kazanc kalite ve verimi dogru oranda arttirmaktan geciyor.

Güzel fikir. Uygun bir zamanda tüm kalemleri tek tek yazıp muhasebesini yapalım.

• Beğen
Tepkiler: keskın 39
Cevap: Ynt: Buğdaylar Çıkışta

evet ofıse verdıgın her urunde devlet hambal parasını ssk parasını buna benzer cok kesıntı yapıyor bızde daha once boyle adam kayırmaca yuzunden cıftcının bırı ekperı vurdu eksper oldu ılceye ceza verdıler yıllarca ofıs acılmadı vuran haklıydı tuccarın malı 1. sınıf ciftcinin malı 2 . sınıf cıftcı belgesıne gore ofıse bugday verıyor tuccar tırlarla cekıyor sunu herkes ıyı bılmelı ben ofıse mal verecegım zaman naklıye +toprak bastı parası eger ogun bosaltamasam araca yatma parası bunları alt alta koydugun zaman hıc bırsey kazanamıyorur tarım bıtme noktasında suan