Buğdaylar Çıkışta

Ynt: Buğdaylar Çıkışta

Ilk kez bugün dolaşma şansım oldu. Faklı bi tarladan görüntüler:

Buğday Cinsi: Tekira
1000 tane ağırlığı: 40-41 gr.
Kullanılan tohum miktarı: 21.5 kg/da
Kullanılan gübreler ve miktarları: 10kg/da üre (serpme) ve 10 kg/da 20-20 +Zn (mibzer ile ekim esnasında banda)
Ekim tarihi: 28 Kasım (Erkenci bir cins olduğu için kasten geç ekildi)

Çıkıştan kareler:

a0a537a8c44ddd1f9722634eb23aa00a.jpg

7bd2d8027495222875f6c95ed5ae2fe7.jpg

3ab8c0739395248c1658d4aa91e2ff3a.jpg

2fb139f15d5b5d3cb53161316e2540fd.jpg

b2ee1e887ef84aa9371147004b8b5f52.jpg

Son düzenleme:

ENES4422 link=topic=79161.msg945673#msg945673 date=1418494224' Alıntı:
Allah bereketli hasatlar nasip etsin. Bu fotoğraflar bizim yayla arazilerimiz gibi hatta bir an buralar sandım. :D

Sağ olasın. Trakya ' nın hemen hemen en dağlık bölgesinde çiftçilik yapıyoruz. Ovada oynamaya benzemez :D

Aşağıdakiler de, konuyu açarken çıkilarını paylaştığım buğdayların şu anki halleri:

6536d8e5d5389cdfbad33fd2a971e221.jpg

531d8083accf3a3c9c37f818b6e072b6.jpg

eaf25a02b293da6e7bc02fd64f8efcc3.jpg

d5e745125538147419bd3087a27a15e3.jpg

Son düzenleme:

ydincbayram link=topic=79161.msg945676#msg945676 date=1418494603' Alıntı:
Maşallah bereketli olsun Yılmaz.

Yakup Abi sağolasın. Cümlemize bereketi olur inşallah.

ismail_17 link=topic=79161.msg945679#msg945679 date=1418495179' Alıntı:
Koyunları salcanmı Yılmaz :D hem merdane çekerler hem kardeşlenmeyi arttırırlar

Açık etmiyor ama anlıyorum, Çoban çok fena bileniyo. Her an bir iş kazası yapacak diye korkuyorum :D

Yerler daha çamur. Yarın hava yağmaz da kısmet olursa yapraktan magnezyum sülfat ve ilk parti çinkoyu atıcam. Sonra top maryalarda :D

Bereketli olur inşallah.
Üre çözülürken toprağa bir miktar ısı verdiği için ( yanlış bilmiyorsam ) pancar ekiminden önce tarlaya serperiz bazen.
Siz buğdaya ilk dönemde atmışsınız. Azotun toprakta kalma süresini bildiğinizi düşünüyorum. Bu dönemde yaklaşık 6.5kg/da saf azot çok ve erken değil mi?

sadık07 link=topic=79161.msg945697#msg945697 date=1418499129' Alıntı:
bereketli olur inşallah

Sağ olun. Cümlemize.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=79161.msg945698#msg945698 date=1418499328' Alıntı:
maşallah. senesi bol olsun Yılmaz bey.
mevlam nazarlardan saklasın cok güzel gelişimi.
ekileli kısa bi zmn olmasına nazaran maşallah tarlayı tutmuş.

Sağol Mehmet Abi. Her zaman söylüyorum. Analizle hareket etmek lazım.

Bu tarlaya taban gübresi olarak sadece 10kg azot attığımı gören bazı'çok bilen' arkadaşlar, 'bu ekin kesinlikle bitmez, bitse de birşeye benzemez' yorumları yapmışlardı. Bu sıralar pek yorum gelmiyor :)

ofas link=topic=79161.msg945707#msg945707 date=1418502975' Alıntı:
Bereketli olur inşallah.
Üre çözülürken toprağa bir miktar ısı verdiği için ( yanlış bilmiyorsam ) pancar ekiminden önce tarlaya serperiz bazen.
Siz buğdaya ilk dönemde atmışsınız. Azotun toprakta kalma süresini bildiğinizi düşünüyorum. Bu dönemde yaklaşık 6.5kg/da saf azot çok ve erken değil mi?

Amid (üre), amonyum yada nitrat azotu olması farketmeksizin tüm azot türleri erime esnasında dışarıya ısı verir. Bu da bulundukları ortamın (ısınmasını değil, bilakis tam tersi) soğumasını sağlar.

Aynı şekilde yoğun nitrat kullanımı, erken bahar döneminde gerçekleşen don olaylarında zararı arttırdığı için kullanılırken dikkatli olunması hatırlatır her zaman.

Özetle azot toprak ve bitkiyi ısıtmaz. Aksine soğutur.

Denemek için: 1 kg kadar azotlu gübreyi suda eritin. erime ilerledikçe suyun buz gibi oluğuna şahit olacaksınız.

Taban gübresinde kullanılan azot miktarını belirleyen en büyük etken, buğdayda kullanılması düşünülen toplam azot miktarıdır. Taban güvresinde kullanılması gereken azot miktarı, toplam olarak kullanılması planlanan azot miktarının 1/3 ' ü kadar olmalıdır. Ben bu yıl 700kg hedef verim ile 18 kg saf azot vermeyi planladığıma göre 6-6,5 kg azot taban için ideal rakam.

Ayrıca her ne koşulda olursa olsun, sağlıklı bir kardeşlenme yakalamak için tabana minimum 5kg saf azot verilmeli. Bunun yanında, bu yılki gibi bol yağışlı senelerde oluşan yıkanma kayıplarını telafi etmek için bu rakamı %30 oranında arttırmanın kesinlikle zararı olmaz.

sebazios link=topic=79161.msg945711#msg945711 date=1418504294' Alıntı:
Bu tarlaya taban gübresi olarak sadece 10kg azot attığımı gören bazı'çok bilen' arkadaşlar, 'bu ekin kesinlikle bitmez, bitse de birşeye benzemez' yorumları yapmışlardı. Bu sıralar pek yorum gelmiyor :)

Amid (üre), amonyum yada nitrat azotu olması farketmeksizin tüm azot türleri erime esnasında dışarıya ısı verir. Bu da bulundukları ortamın (ısınmasını değil, bilakis tam tersi) soğumasını sağlar.

Aynı şekilde yoğun nitrat kullanımı, erken bahar döneminde gerçekleşen don olaylarında zararı arttırdığı için kullanılırken dikkatli olunması hatırlatır her zaman.

Denemek için: 1 kg kadar azotlu gübreyi suda eritin. erime ilerledikçe suyun buz gibi oluğuna şahit olacaksınız.

Taban gübresinde kullanılan azot miktarını belirleyen en büyük etken, buğdayda kullanılması düşünülen toplam azot miktarıdır. Taban güvresinde kullanılması gereken azot miktarı, toplam olarak kullanılması planlanan azot miktarının 1/3 ' ü kadar olmalıdır. Ben bu yıl 700kg hedef verim ile 18 kg saf azot vermeyi planladığıma göre 6-6,5 kg azot taban için ideal rakam.

Ayrıca her ne koşulda olursa olsun, sağlıklı bir kardeşlenme yakalamak için tabana minimum 5kg saf azot verilmeli. Bunun yanında, bu yılki gibi bol yağışlı senelerde oluşan yıkanma kayıplarını telafi etmek için bu rakamı %30 oranında arttırmanın kesinlikle zararı olmaz.
Eriyen ürenin suyu soğuttuğuna biliyorum, suyu soğuturken etrafımda toprağı ısıtır denmesi çelişkili geliyor ama açıkçası üzerinde durmadığım gibi test etmedim ve ben sadece bir kez uygulamıştım.

1/3 konusunda ise sizin toplam hedeflediğiniz verim ve ihtiyacı olan saf azotu düşündüğümde bana çok gibi geldi. Yani 1/4 belki hatta 1/5 gibi bir oran tabiiki bana göre daha isabetli olabilirdi. Acizane düşüncem bu oranda verilen saf azot vejatatif aksamın artmasını teşvik edecek ve iklimin soğuk gitmeme riskine göz önüne alınırsa kesin faydalı olur. Ama diğer yandan verdiğiniz azotun toprakta muhtemel kalma süresinde bitki bunu iklimin ilk bahar ve yazla kıyaslandığında daha soğuk zamana denk geleceğinden ne kadarını kullanabilir veya ihtiyacı olur bence muğlak bir nokta.

Yıkanma konusunda bulunduğunuz bölge çok yağış alıyor galiba e buda bir etken tabi göz önünde bulundurulması gereken bir nokta tabi.
Yani sonuç olarak iklim, verim beklentisi ve toprağın durumuna göre hareket ettiğiniz yazmışsınız.
Tekrar bereketli olsun demek düşer.
Allah emeklerinizi boşa çıkarmasın inşallah

sebazios link=topic=79161.msg945711#msg945711 date=1418504294' Alıntı:
Sağ olun. Cümlemize.

Sağol Mehmet Abi. Her zaman söylüyorum. Analizle hareket etmek lazım.

kardes bu sene yağışlı gidiyo diyosun ya yıkanma fazla oluyo diyosun zaten bu yağan yağışlar doğal azot değilmi ?

deniz14000 link=topic=79161.msg945810#msg945810 date=1418560760' Alıntı:
kardes bu sene yağışlı gidiyo diyosun ya yıkanma fazla oluyo diyosun zaten bu yağan yağışlar doğal azot değilmi ?

Tam anlayamadım ama azot ile su tamamı ile farklı şeylerdir ve birbirlerinin yerlerini tutmaları olanaksız.

Ha, her ikisi de birbiri icin gereklidir ve birbirlerinin tüketimlerini arttırırlar ama kesinlikle aynı şey degillerdir.

Yılmaz abi maaşallah nazar değmesin durum çok iyi biz bazı lanlarda hexaferm süper 8-21+zn kullandık dekara 20 kg bide banda 5kg süper ekin verdik azot ve fosfor noksanlığı olacağı aşikar ama sence bu gübrelerdeki çinko bitkiye yeterli olurmu?

sebazios link=topic=79161.msg945856#msg945856 date=1418572726' Alıntı:
Tam anlayamadım ama azot ile su tamamı ile farklı şeylerdir ve birbirlerinin yerlerini tutmaları olanaksız.

Ha, her ikisi de birbiri icin gereklidir ve birbirlerinin tüketimlerini arttırırlar ama kesinlikle aynı şey degillerdir.
sunu diyorum yagan yagmur dogal azot bulundurmiyomu icinde

Yağan yağmur saf sulardan bir tanesidir. H2O, 2 Hidrojen 1 Oksijen.
Bitkiler havadaki karbondioksidi bağlayarak organik maddeler yapmaktadır. Fakat bitkilerin, havada bulunan azot (N2) gazını kullanmaları mümkün değildir. Gelişmeleri için büyük öneme sahip olan azotu, azotlu bileşikler halinde topraktan alırlar. Topraktaki azotun kullanılır hale gelmesi ile tabiatta azot devinimi gerçekleşir. Mesela hayvanların vücudunda bulunan azot, onlara bitkiler sayesinde geçer.

İsmail Pelit link=topic=79161.msg945858#msg945858 date=1418573139' Alıntı:
Yılmaz abi maaşallah nazar değmesin durum çok iyi biz bazı lanlarda hexaferm süper 8-21+zn kullandık dekara 20 kg bide banda 5kg süper ekin verdik azot ve fosfor noksanlığı olacağı aşikar ama sence bu gübrelerdeki çinko bitkiye yeterli olurmu?

Yeterli olmaz İsmail.

Tabi en doğru sonuç, analize bakarak söylenebilir ama genel iç Anadolu topraklarını baz alırsak yetmez.

26490fa0d370014cc224e9826f591d70.jpg

Hexaferm 8-21 +Zn süper ' in içeriği yukarıda. Içerisindeki çinko miktarı %0.2. Türkçesi: 1000 ' de 2.

Gübreyi 20 kg kullandınız ise dekara sadece 40gr (gram) suda eriyebilir element çinko verilmiş oldu. Üstelik bu toprağa verildi!

Toprakta noksanlık varsa bitkinin tam randımanlı gelişebilmesi için tabana (yani toprağa) verilmesi gereken çinko miktarı ise dekara '400-500gr' civarında olmalı. (Örneğin 2 kg çinko sülfat)

Sizin verdiğiniz miktar, olması gerekenin en çok 10 ' da 1 ' i. Yeterli olur mu olmaz mı sen karar ver :D

Bot: bu tip bol içerikli taban gübreleri İsveç çakıları gibidir. Içerisinde herşey bulunur ama bi-iki element dışında hiçbiri tam manada yeterli değildir. Örneğin dekara vermiş olduğunuz azot 1.6kg. Olması gereken (minimum) 5 kg. Bu, kardeşlenmede düşüş ve yavaş gelişim olarak geri dönecek maalesef.

deniz14000 link=topic=79161.msg945879#msg945879 date=1418575856' Alıntı:
sunu diyorum yagan yagmur dogal azot bulundurmiyomu icinde

Yok öyle birşey. Yağmur suyu, saflık derecesi yüksek bi sudur ve içerisinde 2 hidrojen ile 1 oksijen atomunun dışında pek de birşey yoktur içinde. Öyle denilen gibi azot falan barındırmaz.

Yağmur suyunun içerisinde azot olduğunu sanmak, su içince karnının doyduğunu sanmak ile aynı şeydir.

Son düzenleme:

ENES4422 link=topic=79161.msg945884#msg945884 date=1418576446' Alıntı:
Yağan yağmur saf sulardan bir tanesidir. H2O, 2 Hidrojen 1 Oksijen.
Bitkiler havadaki karbondioksidi bağlayarak organik maddeler yapmaktadır. Fakat bitkilerin, havada bulunan azot (N2) gazını kullanmaları mümkün değildir. Gelişmeleri için büyük öneme sahip olan azotu, azotlu bileşikler halinde topraktan alırlar. Topraktaki azotun kullanılır hale gelmesi ile tabiatta azot devinimi gerçekleşir. Mesela hayvanların vücudunda bulunan azot, onlara bitkiler sayesinde geçer.

Bilgiler doğru lakin ufak bi ayrıntı var. Baklagiller, köklerimde bulunan nozulların sayesinde havadaki azotu, nozulların çalışma ve performansı oranında toprağa aktarabilirler.

Misal karışımsız ekilmiş fiğ, bakla yada yem bezelyelesi, dekara ortalama 8-12 kg arası saf azot kazandarabiliyor.

sebazios link=topic=79161.msg945894#msg945894 date=1418578494' Alıntı:
Bilgiler doğru lakin ufak bi ayrıntı var. Baklagiller, köklerimde bulunan nozulların sayesinde havadaki azotu, nozulların çalışma ve performansı oranında toprağa aktarabilirler.

Misal karışımsız ekilmiş fiğ, bakla yada yem bezelyelesi, dekara ortalama 8-12 kg arası saf azot kazandarabiliyor.

Evet başka sanayi tip bitkilerde gösterilebilir. Fakat konuyu dağıtmamak için kısa bir cevap yazma gereği duydum.

yılmaz merhaba öncelikle verdiğin faydalı bilgiler için teşekkürler bende taban gübresi olarak 25kg/da hexaferm süper 8-21-zn kullandım şimdi 10kg/da entec 26 atmayı düşünüyorum faydası olurmu acaba birde atmayı düşündüğüm çinko %7 içerikli dekara 150cc uygunmudur.