Buğdaylar Çıkışta

Ynt: Buğdaylar Çıkışta

hacimmet link=topic=79161.msg949192#msg949192 date=1419424878' Alıntı:
Dekara 10 ton gübreyle çok değil hayvan gübresi başta toprağı organik maddece zenginleştirir doğal olarak phsını düşürür toprağın nem tutma kapasitesini arttırır gübre kullanımını azaltıp maaliyeti düşürür hayvan gübresini homojen bir biçimde serdikten sonra toprak mutlaka nadas edilmeli gübre toprağa bütünüyle karışmalı özellikle bunu güz yada kış aylarında yaparsak üzerinden geçen kışla gübrenin asitliğide azalacaktır.
Abi bu sene koyun gübrem var yaklaşık bi 50 ton kadar onu 5 dönüme deneyip paylaşcam
sebazios link=topic=79161.msg949258#msg949258 date=1419442874' Alıntı:
Açıkçası uygun olup olmadığına karar vermenin en kolay yolu, toprak analizini bir mühendis arkadaşa göstermektir.

Şahsi görüşüm, azot takviyesi olarak entec 26 yerine granül üre kullanmak çok daha etkili olur.

Çinko olarak da %7 içerikli sıvı çinkoyu, 150ml/da atmak yerine, %22 içerikli çinko sülfatı, dekara 200-250gr gelecek şekilde kullanmanız, çok daha etkili olur. Paranız da cebinizde kalır.

Bahsettiğin durumun farklı sebepleri olabilir. Lakin kendimi bildim bileli beri hayvancılık ve çiftçiliğin içindeyim, hayvan gübresinin tarlaya herhangi bir zararının dokunduğunu ilk kez duyuyorum.

Ahmet, tarlalara yaptırdığınız son analizlerde organik madde miktarı kaçtı?
Abi Aksarayda okuldayım Ankaraya gittiğimde yazcam.

sadık07 link=topic=79161.msg950201#msg950201 date=1419694416' Alıntı:
bende 10 gün önce %26 can 20kg/dekar attım ve 2 gün önce ot ilacı,çinko ve yaprak gübresi uyguladım
en son dün çektiğim fotolar

Gübreyi erken atman iyi olmuş. Bugün ben de arazileri dolaştım biraz. Aşırı yağışlar dolayısıyla azot yıkanmış galiba. Ufak ufak azot eksikliği hissedilmeye başlanmış.

Şu an bu ihtiyacı nasıl karşılasam diye düşünüyorum. Can yada üre kullansam, hem gelişimi hızlandıracak, hem de erken sapa kalkmaya neden olacak. Gelişim zaten olması gerektiğinden biraz önde olduğundan bu hiç iyi olmaz.

Sadece ihtiyacı karşılayacak, daha doğrusu 10 gün içinde olması muhtemel azot eksikliği stresini önleyecek kadar yapraktan vermeyi düşünüyorum. En azından üreyi vaktinde atabilmek adına zaman kazanmış oluruz. Yoksa azot eksikliği, doğrudan kardeşlenmeyi etkileyecek.

Ekim esnasında 5kg saf azot verdik ve yetmedi özetle. Şu tekrar kesinleşti aklımda: gübrelemede, o yılın yağış miktarı ve formu, kullanılacak gübre miktarından çok daha önemli.

yılmaz abi sana birkaç sorum olacak şimdi ben 30 dekar bir tarlada deneme yapacam traktörün lastik genişliği 42 cm ve pulverizatör iş genişliği 12 metre olduğu için tüm tarlalara uygulama şansım yok 30 dekarda kayba razı olacam artık yapacağım uygulamaya gelirsek:

-toplamda 3 defa yapmayı düşünüyorum bunun 1inde ilaveten yabancı ot mücadeleside olacak denemeler iyi sonuç verirse seneye 16 metre bi makina ve dar tekerlekli traktör ayarlayıp tüm tarlalara uygullamak olacak
-uygulamalarda magnezyum çinko ve demir vermeyi düşünüyorum hangi markanın hangi ürünü ve dekara kaç gram kullanmak gerekli? dekara 20 lt su ile uygulanacak.
-tenekede ısıtma olayını nasıl yapıyorsun? mesela yılmaz abi sülfat içerikli gübrelerin çözünmesi için 25 30 derece sıcaklık lazım demişsin tenekede hümik asit içindemi eritiyorsun gübreleri? ve ısınmış suyu holdere aktarına tekrar soğuyor bu durumda çökelme olmazmı?
-birde demir için gübretaşın sitesinde bitki 35-40 cm boya kulaşınca 1. uygulama 15-20 gün sonra 2. uygulama tavsiye edeilmiş ve dozaj kısmındada sadece 300-500 yazıyor birim yok kaç gr uygulamalıyım?

sorularım biraz fazla oldu ama internette tam olarak istediğim bilgiler yok deneyen birisi olarak senin tavsiyelerin daha önemli :)

İsmail Pelit link=topic=79161.msg954704#msg954704 date=1420644642' Alıntı:
yılmaz abi sana birkaç sorum olacak şimdi ben 30 dekar bir tarlada deneme yapacam traktörün lastik genişliği 42 cm ve pulverizatör iş genişliği 12 metre olduğu için tüm tarlalara uygulama şansım yok 30 dekarda kayba razı olacam artık yapacağım uygulamaya gelirsek:

-toplamda 3 defa yapmayı düşünüyorum bunun 1inde ilaveten yabancı ot mücadeleside olacak denemeler iyi sonuç verirse seneye 16 metre bi makina ve dar tekerlekli traktör ayarlayıp tüm tarlalara uygullamak olacak
-uygulamalarda magnezyum çinko ve demir vermeyi düşünüyorum hangi markanın hangi ürünü ve dekara kaç gram kullanmak gerekli? dekara 20 lt su ile uygulanacak.
-tenekede ısıtma olayını nasıl yapıyorsun? mesela yılmaz abi sülfat içerikli gübrelerin çözünmesi için 25 30 derece sıcaklık lazım demişsin tenekede hümik asit içindemi eritiyorsun gübreleri? ve ısınmış suyu holdere aktarına tekrar soğuyor bu durumda çökelme olmazmı?
-birde demir için gübretaşın sitesinde bitki 35-40 cm boya kulaşınca 1. uygulama 15-20 gün sonra 2. uygulama tavsiye edeilmiş ve dozaj kısmındada sadece 300-500 yazıyor birim yok kaç gr uygulamalıyım?

sorularım biraz fazla oldu ama internette tam olarak istediğim bilgiler yok deneyen birisi olarak senin tavsiyelerin daha önemli :)

O gördüğün 300-500 ibaresi, 1 dekara atılacak gr miktarı.

Madem deneme yapıyorsun, farkı görmek 3 değil de için 5 sefer tarlaya gir.

1-) ot ilacı (dar-geniş) + çinko 200gr/da (kardeşlenme ortası)
2-) potasyum nitrat 400gr/da + kök boğazı ilaçlaması (kardeşlenme ortası-sonu arasında)
3-) potasyum nitrat 400gr/da + çinko 200gr/da + magnezyum sülfat 400gr/da + demir sülfat 400gr/da (kardeşlenme sonu - sapa kalkım başı)
4-) potasyum nitrat 400gr/da + sistemik etkili pas ilacı (sapa kalkım-bayrak yaprak)
5-) pas ilacı + sistemik etkili süne ilacı

- dekara 20 litre su yazman güzel lakin depo hacmini yazarsan, depoya ne kadar atacağını daha kolay hesaplarız.

- Hümik yerine fülvik asit tavsiye ederim. Ben şelatlama amacı ile Hümik asit kullandım. Ayrıca erimeyi kolaylaştırıyor. Asıl katma sebebimlerim bunlar. Miktar da 100ml/da civarında.

- ısıtma işlemi için 3 teneke alıyorsun. 3 ' ünü de Yarıdan az fazla su doldurup ateşin üstüne koy, ısınsın. (tam doldurursan gübreleri eklediğinde taşar). El yakmayacak kadar (ılıktan biraz fazla) ısıtıyorsun. Isındıktan sonra:
1-) önce Hümik-fülvik asiti koy. Karıştır.
2-) 2. Gübreyi kat, eriyene kadar karıştır.
3-) 3. Gübreyi koy, eriyene kadar karıştır.

Tüm gübreler bittip eriğinde, karıştırıcısı çalışan depoya dök.

Not: bi depoya atılacak gübreyi 3 teneke su ile anca eritirsin. O nedenle 3 teneke su hazırladık.

Gübre işi bittiğinde, ısıtılmamış su koyduğun bir kapta da ilacı hazırla. Onu da depoya koy. Kokteylimiz hazır.

Afiyet olsun.

- Marka olarak piyasada çok dolandırıcı firma var. Toros ve Gübretaş ' tan şaşma. En azından denetimden geçiyorlar.

- Ilık suda erittiğimiz karışımı tekrar soğuk suya dökünce, içindeki gübreler katılaşmaz mı, diye sormuşsun:

Çayın içine atıp karıştırdığımız şekerler, çay soğuyunca katılaşıp çöküyor mu? :D

Önemli Not-1: Bu gübreleme programı, hem verim, hem de kalite için genel iyileştirme amacı ile hazırlanmış bir programdır. Özellikle kumsal ve hafif bünyeli, düşük verimli (500kg/da ve altı verim alınan) topraklarda daha etkili sonuçlar veriyor. Çünkü bu topraklardaki kireçlilik, tuzluluk ve yüksek PH gibi unsurlar, ya topraktaki besin maddelerini yarayışsız forma dönüştürüyor, ya da bitkinin bu besin elementlerini almasını zorlaştırıyor. Ikisinde de sonuç aynı yere çıkıyor: bitki alamıyor!

Bu nedenle yapraktan yapılan uygulamalar, besin elementlerini, toprak ile bulmuşturmadan, daha hızlı ve etkili şekilde bitkiye kazandırabiliyorlar.

Önemli Not-2: En iyi ve doğru uygulama, güvenilir bi laboratuvarda 40 liraya yaptırılmış basit bi yaprak analizi ile planlanacak uygulamadır.

Örneğin analizde, şiddetli fosfor noksanlığı görülür. Yapraktan yapacağımız orta seviye bir MAP (mono amonyum fosfat) uygulaması ile kalite olmasa bile, verim açısından çok daha iyi bir sonuçlar alabiliriz.

Yada azot noksanlığı tespit edilir, dekara fazladan 5-10 kg ' lık bi azotlu üst gübre takviyesi ile yüksek oranda verim artışı sağlanabilir.

Yukarıdaki verilen programın,
- hastalıklara karşı direnci arttırdığı
- don ve soğuğa karşı dayanıklılık sağladığı
- proteyin ve gluten değerlerini yükselttiği
- yatmaya karşı direnç oluşturduğu

Sonuçlarına birebir kendi tecrübelerim ile ulaştım.

Zaten bu uygulamalar, hem irtibatta olduğum hocalarımızın tavsiyeleri, hem de okumuş olduğum 20 ' nin üzerinde akademik makale ve çalışma ile oluşmuş/şekillenmiş uygulamalardır.

sebazios link=topic=79161.msg955089#msg955089 date=1420755337' Alıntı:
O gördüğün 300-500 ibaresi, 1 dekara atılacak gr miktarı.

Madem deneme yapıyorsun, farkı görmek 3 değil de için 5 sefer tarlaya gir.

1-) ot ilacı (dar-geniş) + çinko 200gr/da (kardeşlenme ortası)
2-) potasyum nitrat 400gr/da + kök boğazı ilaçlaması (kardeşlenme ortası-sonu arasında)
3-) potasyum nitrat 400gr/da + çinko 200gr/da + magnezyum sülfat 400gr/da + demir sülfat 400gr/da (kardeşlenme sonu - sapa kalkım başı)
4-) potasyum nitrat 400gr/da + sistemik etkili pas ilacı (sapa kalkım-bayrak yaprak)
5-) pas ilacı + sistemik etkili süne ilacı

- dekara 20 litre su yazman güzel lakin depo hacmini yazarsan, depoya ne kadar atacağını daha kolay hesaplarız.

- Hümik yerine fülvik asit tavsiye ederim. Ben şelatlama amacı ile Hümik asit kullandım. Ayrıca erimeyi kolaylaştırıyor. Asıl katma sebebimlerim bunlar. Miktar da 100ml/da civarında.

- ısıtma işlemi için 3 teneke alıyorsun. 3 ' ünü de Yarıdan az fazla su doldurup ateşin üstüne koy, ısınsın. (tam doldurursan gübreleri eklediğinde taşar). El yakmayacak kadar (ılıktan biraz fazla) ısıtıyorsun. Isındıktan sonra:
1-) önce Hümik-fülvik asiti koy. Karıştır.
2-) 2. Gübreyi kat, eriyene kadar karıştır.
3-) 3. Gübreyi koy, eriyene kadar karıştır.

Tüm gübreler bittip eriğinde, karıştırıcısı çalışan depoya dök.

Not: bi depoya atılacak gübreyi 3 teneke su ile anca eritirsin. O nedenle 3 teneke su hazırladık.

Gübre işi bittiğinde, ısıtılmamış su koyduğun bir kapta da ilacı hazırla. Onu da depoya koy. Kokteylimiz hazır.

Afiyet olsun.

- Marka olarak piyasada çok dolandırıcı firma var. Toros ve Gübretaş ' tan şaşma. En azından denetimden geçiyorlar.

- Ilık suda erittiğimiz karışımı tekrar soğuk suya dökünce, içindeki gübreler katılaşmaz mı, diye sormuşsun:

Çayın içine atıp karıştırdığımız şekerler, çay soğuyunca katılaşıp çöküyor mu? :D

Önemli Not-1: Bu gübreleme programı, hem verim, hem de kalite için genel iyileştirme amacı ile hazırlanmış bir programdır. Özellikle kumsal ve hafif bünyeli, düşük verimli (500kg/da ve altı verim alınan) topraklarda daha etkili sonuçlar veriyor. Çünkü bu topraklardaki kireçlilik, tuzluluk ve yüksek PH gibi unsurlar, ya topraktaki besin maddelerini yarayışsız forma dönüştürüyor, ya da bitkinin bu besin elementlerini almasını zorlaştırıyor. Ikisinde de sonuç aynı yere çıkıyor: bitki alamıyor!

Bu nedenle yapraktan yapılan uygulamalar, besin elementlerini, toprak ile bulmuşturmadan, daha hızlı ve etkili şekilde bitkiye kazandırabiliyorlar.

Önemli Not-2: En iyi ve doğru uygulama, güvenilir bi laboratuvarda 40 liraya yaptırılmış basit bi yaprak analizi ile planlanacak uygulamadır.

Örneğin analizde, şiddetli fosfor noksanlığı görülür. Yapraktan yapacağımız orta seviye bir MAP (mono amonyum fosfat) uygulaması ile kalite olmasa bile, verim açısından çok daha iyi bir sonuçlar alabiliriz.

Yada azot noksanlığı tespit edilir, dekara fazladan 5-10 kg ' lık bi azotlu üst gübre takviyesi ile yüksek oranda verim artışı sağlanabilir.

Yukarıdaki verilen programın,
- hastalıklara karşı direnci arttırdığı
- don ve soğuğa karşı dayanıklılık sağladığı
- proteyin ve gluten değerlerini yükselttiği
- yatmaya karşı direnç oluşturduğu

Sonuçlarına birebir kendi tecrübelerim ile ulaştım.

Zaten bu uygulamalar, hem irtibatta olduğum hocalarımızın tavsiyeleri, hem de okumuş olduğum 20 ' nin üzerinde akademik makale ve çalışma ile oluşmuş/şekillenmiş uygulamalardır.
yılmaz abi tüm ayrıntısıyla anlatmışsın çok teşekkür ederim :)
evet uygulamayı 5 seferdede yapabilirim ama bizim bölge fazla yağış almadığından (verim250-350 kg arası değişir) ve tohum ilaçlanarak kullanıldığından kökboğaz, pas gibi hastalıklarla daha hiç tanışmadık sadece bikere kalitesiz ilaçtan dolayı sürme yani halk arasında kör olarak bilinen hastalığa yakalattık. Diyeceğim o ki şimdi benim okulda olmam tüm uygulamaları kendim yapamayacak olmam ve besin elementleri dışında ek katkının sadece yabancı ot ilacı olduğunu düşünürsek programı 4 e indirsek nasıl olur?

-Bitki analiz konusundada bende senin yazını görmeden önce bizim bölümün analiz listesine bakıyordum kdv hariç 45 liraymış bitki analizi buraya yaptıracam hatta beraber toprak analizide yaptırmayı düşünüyorum azotlu g,übreyi tam belirlemek için. Normalde dekara 10-11 kg 33lük amonyum nitrat kullanırız bu sene ya 2 sefer 10 ve 8kg yada tek sefer 15 kg uygulayacaz yağış durumuna göre. Toprağımızda senin dediğin gibi kireçli ve organik madde düşük bide ilaçlama deposu 600 litre 30 dekarı tam kapatır o yüzden o tarlayı seçtim zaten yeri biraz uzak ama olsun :)

İsmail Pelit link=topic=79161.msg955099#msg955099 date=1420756925' Alıntı:
yılmaz abi tüm ayrıntısıyla anlatmışsın çok teşekkür ederim :)
evet uygulamayı 5 seferdede yapabilirim ama bizim bölge fazla yağış almadığından (verim250-350 kg arası değişir) ve tohum ilaçlanarak kullanıldığından kökboğaz, pas gibi hastalıklarla daha hiç tanışmadık sadece bikere kalitesiz ilaçtan dolayı sürme yani halk arasında kör olarak bilinen hastalığa yakalattık. Diyeceğim o ki şimdi benim okulda olmam tüm uygulamaları kendim yapamayacak olmam ve besin elementleri dışında ek katkının sadece yabancı ot ilacı olduğunu düşünürsek programı 4 e indirsek nasıl olur?

-Bitki analiz konusundada bende senin yazını görmeden önce bizim bölümün analiz listesine bakıyordum kdv hariç 45 liraymış bitki analizi buraya yaptıracam hatta beraber toprak analizide yaptırmayı düşünüyorum azotlu g,übreyi tam belirlemek için. Normalde dekara 10-11 kg 33lük amonyum nitrat kullanırız bu sene ya 2 sefer 10 ve 8kg yada tek sefer 15 kg uygulayacaz yağış durumuna göre. Toprağımızda senin dediğin gibi kireçli ve organik madde düşük bide ilaçlama deposu 600 litre 30 dekarı tam kapatır o yüzden o tarlayı seçtim zaten yeri biraz uzak ama olsun :)

Kök boğazı ve pas sorunu yoksa, 4 seferde rahatlıkla atılır. Bunun için 1 ve 2. uygulamaları birleştirmek, yani toplam çinkoyu tek seferde 400gr/da doz ile atmak sorunu çözer.

Zaten sizi zorlayacak olan ilk atım. Daha sonrakilerde (gubreyi hazirlama konusunda) eliniz alışacağından çok daha kolay ve hızlı uygulama yaparsınız.

Potasyum takviyesi, yatmaya karsı dayanıklılık sağlayacağından azotlu gübreyi arttirip 2 seferde uygulamanızı öneririm. Maliyet ve fayda acısından ilk gübreyi erken donemde (en az 12kg) tavsiyem 15 kg üre, ikinci gübreyi 10 kg nitrat seklinde yerinde vermeniz güzel olur.

Yapılan araştırmalarda, verilen saf azot miktari aynı olduktan sonra, verilen azotlu üst gübrenin cinsinin (ure, 33 nitrat, can yada sulfat olmasinin) verime çok bı etkisi olmadıgı anlasilmis.

Yani bitkiyi yaprak analizine sokup, ihtiyacı olan tüm makro/mikro besinlerler ile besleyip canlandırdıktan, sağlıklı hale soktuktan sonra, aç bırakmanın hiçbir anlamı olmaz.

Hasta bi insan iyilestikten sonra nasıl iştahı artıyorsa, verim potansilellerine yaklaşan sağlıklı bir bitki için de durum aynı. Tüketim artar.

Sonuçta yapacağın deneme, tum bakimlari yapildiginda, sizin bolgede kuruda ekilmis bir bugdayin ne kadar verim yapabileceğini bulmak. Madem öyle, bu deneme her acıdan limitleri zorlayacağın bir deneme olmalı. Bu emekleri harcayıp, sırf azot noksanlığı yüzünden verim kaybı yasamak komik olur :D

Yoksa bu iş, kusursuz bı sofra hazirlayip o sofraya ekmek koymayarak, adami sofradan aç kaldırmaya benzer :D

Yağışlar dolayısıyla biraz geç kaldık. Bugün girebildiğimiz bazı yerlerin üyelerini atabildik.

Marka gübretaş. Normal üre.

7021bbf948d211022f743748a7513d36.jpg

97bd1fcecc475a48383bbcd864617a1e.jpg

Bu yılın trendi: 'magnezyum yeşili'. Ara ara behsettiğim şey bu işte. Bunu bir de demir sülfat ekleyerek yaptığınızda, tarladan çıkmak istemezsiniz.

Not: Arkadaki çamlar da yeşil.

14b3e2732e4a70ccaa27b9c0113e63a2.jpg

a1af9c59119ff512083493dedd9061f2.jpg

dba4d219376d4a1e4c4942c972c1e812.jpg

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: rifkiseker

İşte erken dönem çinkonun nanesi. Buğday ister, dört parmak, ister bir karış olsun, yere değmiyor, bükülmüyor. Kardeşlenmeye de dikkat bu arada.

983c47fdb1169d09b7a83e6ef8d76dad.jpg

Çiftliğe gelenler bilir. Arazi bir tepenin en üst kısmında. Geçenki sert soğuklardan bu tarladaki buğdayların tamamı yanmıştı. Öyle böyle bir yanma değil ama. Yaprak namına hiçbirşey kalmamıştı. Yerden 3 parmaklık kısımları, yani sadece sapları kalmıştı :D

Iyi de oldu keza gelişimleri biraz öndeydi. Rayına oturmuş oldu.

Lakin bu kısımda azot stresi hissettirdi kendini. Gübre atıldı fakat üre faaliyete geçene kadar (12-14 gün) stres artmasın diye yapraktan bi takviye düşünüyoruz hava bozmazsa. (Pazartesi kar diyo tahminler. Duruma bakıcaz)

Özetle durumu istediğim gibi değil. Biraz ilgilenmek gerekecek.

55df1e8c9f92b08713040064e80cb8b8.jpg

88473747bdcc9017017bb28b51e4260a.jpg

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: rifkiseker

Şurda yazılan ve paylaşılan şeyleri devamlı okuyorum da... hem hayret ediyorum, hem acayip mutlu oluyorum, bu forumu baştan sona okuyan birinin ziraat fakültesi mezunu kadar bilgiye erişebileceğini düşünüyorum artık ciddi ciddi... tarım ile uğraşmıyorum, ama çok seviyorum, ilgim var, bilgisayar başında geçirdiğim vaktin 3/2 si forumda geçiyor, keşke daha fazla çiftçiye ulaşılabilse bu forum, insanlar doğru bilgiye doğru kaynaktan ulaşabilse, bilinçlense... burada yapmış olduğunuz paylaşımlardan ötürü hepinize çok teşekkür ediyorum, ayın 12 sinde izmirde tarım fuarı var, şeytan diyor git fuarın kapısında üzerinde sadece www.trakkulup.net yazılı kartvizit dağıt, daha çok insanın buradan haberi olsun, helal olsun hepinize......

ekiz link=topic=79161.msg967776#msg967776 date=1423337322' Alıntı:
kolay gelsin
bereketli olsun

Sağ olasın.

İsmail Pelit link=topic=79161.msg967785#msg967785 date=1423338809' Alıntı:
zamanında uygulama olmuş yılmaz abi kolay gelsin iyi görünüyor durum :)

Teşekkürler ismail.

tümosan 4155 link=topic=79161.msg967800#msg967800 date=1423340103' Alıntı:
Kolay gelsin abi güzel görünüyorlar
Kubota da pabuç istiyor :)

Istiyor valla. Ama bizim pabuçlar gibi değil. Iyı bi takım 7 gayme.

Arslanlar 5070 link=topic=79161.msg967816#msg967816 date=1423341485' Alıntı:
Kolay gelsin abi bereketli olsun :)

Teşekkür ederim.
sinan35 link=topic=79161.msg967836#msg967836 date=1423343793' Alıntı:
Şurda yazılan ve paylaşılan şeyleri devamlı okuyorum da... hem hayret ediyorum, hem acayip mutlu oluyorum, bu forumu baştan sona okuyan birinin ziraat fakültesi mezunu kadar bilgiye erişebileceğini düşünüyorum artık ciddi ciddi... tarım ile uğraşmıyorum, ama çok seviyorum, ilgim var, bilgisayar başında geçirdiğim vaktin 3/2 si forumda geçiyor, keşke daha fazla çiftçiye ulaşılabilse bu forum, insanlar doğru bilgiye doğru kaynaktan ulaşabilse, bilinçlense... burada yapmış olduğunuz paylaşımlardan ötürü hepinize çok teşekkür ediyorum, ayın 12 sinde izmirde tarım fuarı var, şeytan diyor git fuarın kapısında üzerinde sadece www.trakkulup.net yazılı kartvizit dağıt, daha çok insanın buradan haberi olsun, helal olsun hepinize......

Forum gerçekten faydalı. Bu işi yapan birinin düzenli takip etmesi gereken bi platform.

DeHLiZ link=topic=79161.msg967909#msg967909 date=1423388209' Alıntı:
Yılmaz eline sağlık, pazartesi gelecek kar geçen seferki gibi olmayacak sanırım.

Dediğin gibi oldu Gürsel. Sıyırıp geçecek galiba.