BAŞKA BİR HAYVANCILIK MÜMKÜN

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Hayvancılığa, tarıma bide bu gözle bakın.. ÇOK güzel bi eser..

Çevreye ve insana dost hayvancılığın yerini endüstriyel hayvancılık alıyor.

Binlerce hayvanın daracık yerlere tıkıştırıldığı, kesif yemlerle beslendiği, mutsuz hayvan kalabalıkları dünyanın her yanına yayılıyor.

Bu hayvanların dışkıları ve idrarları, gübre/tezek olmanın yerine heba ediliyor. Hastalıklara karşı sürekli antibiyotik veriliyor. Yem ihtiyaçları da yoğun yemlerle karşılandığı için, tarlalarda ekilen azot bağlayıcılar ekilmiyor ve meralara önem verilmiyor, yağmalanıyor. Bu sorunlar sıralamakla bitmiyor.

Bütün bu olumsuzlukların insan sağlığı üzerine etkileri de bir o kadar karanlık bir tablo çiziyor. Damartıkanıklığınabağlıkalp-damarhastalıklarıvebunabağlıinmevekalpkrizi, parkinson, alzheimer, kanser,şekerhastalığı gibi kronikhastalıklar büyük oranda beslenmeye bağlı olarak gelişiyor.

Bir yandan endüstriyel hayvancılık için harcanan milyarlar, öte yandan bunun sonucu ortaya çıkan hastalıklarla mücadele etmek, kirlenen yeraltı sularını temizlemek için harcanan milyarlar, yine bizim cebimizden çıkıyor. Bu kadar para harcanmasına karşın, endüstriyel hayvancılıktan elde edilen et ve sütün kalitesi, özgür gezen ineklerin, özgür gezen tavukların etinin, sütünün ve yumurtasının kalitesinin yanına yaklaşamıyor.

Tablo bu kadar berrak ve epeyce bir kişi ve uzman bu durumun farkındayken, sorun ne? Endüstriyel hayvancılığa mahkûm muyuz? Başka yolu, yordamı var mı? İşte elinizdeki kitap bu sorulara cevap arıyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Türkçe
128 s. -- 2. Hamur-- Ciltsiz -- 14 x 21 cm
İstanbul, 2014
ISBN : 9786055895518

Ynt: BAŞKA BİR HAYVANCILIK MÜMKÜN

Mera olursa güzel de, güzel mera bulmak da mesele.

Bir de hazır mera konusu açılmışken koyunculukla uğraşan üstadlara sormak lazım meraya 1-1,5 km uzaklık çok mudur? Aynı şey büyükbaş için de geçerli.

Bir çok yerde mecburen bu uzaklıklardan gidildiğini biliyorum, sıkıntı oluyor mu bu durum?

abi kitapda..

endüstri haline gelmiş fabrika hayvancılığından, ve çevreye, insana olumsuz etkilerinden tut

otlayan, meradaki hayvanın etinin-sütünün.. öbüründen kata kat sağlıklı olduğuna kadar

kobi şeklindeki, burun kıvrılan aile işletmelerinin aslında TEK çıkış, sürdürülebilir tek secenek olduğuna kadar.. biçok önemli hayati konu ÇOK güzel özetlenmiş..

biçok açıdan insan sağlığı dahil hayvancılık ele alınmış öz olarak.. meraklısı kaçırmasın..

Yılmaz bilmiyom ama sanmam, fazla olsa yollardım sana elimde tek.. bu konuların meraklısı çok az o yüzden kitabı alcan başka yolu yok:)

yalnız bize dayatılan, sanki zorunlu istikametmiş gibi ezberletilen büyük, fabrika tarzı hayvancılığın iç yüzü, batıdan örneklerle çok güzel işlenmiş..

1-2 km melez-yerel hayvanlar için hiç bişe, gezinti sayılır:) yüksek verimli, bizim çoğrafyaya uymamışlar için çok..

DeHLiZ link=topic=79182.msg937001#msg937001 date=1416333911' Alıntı:
Mera olursa güzel de, güzel mera bulmak da mesele.

Bir de hazır mera konusu açılmışken koyunculukla uğraşan üstadlara sormak lazım meraya 1-1,5 km uzaklık çok mudur? Aynı şey büyükbaş için de geçerli.

Bir çok yerde mecburen bu uzaklıklardan gidildiğini biliyorum, sıkıntı oluyor mu bu durum?

Meranın En güzeli en yakın olanı , enerji kaybetiyor hayvanlar gidip gelirken .
Önce holstein inekten bahsetmek isterim kapalı bağlı sistemi sevmez çok yürümeyide sevmez .
Verimide ona göre çünkü holsteinde günlük 20 kg sütü beyenmeyiz isteriz 35 kg.
Eski yerli ırk inekler olsa fazla verim yok , zaten 8 - 10 kg süt veriyor yürümekten de korkmaz ama sütü de ilaç gibi yoğurdu da peyniride ona göre güzel.Bizim koyunlar kıvırcık cinsi her gün 5 ila 10 km yol yürürler ama otlaya otlaya gitse gelse daha güzel olur

Teşekkürler, dün bir ziraat mühendisi arkadaşla tartıştık bu konuyu. Ağıl-ahır 300 mt ' den fazla uzak olursa koyunlar için iyi olmaz diye diretti. Ben de koyun yiye yiye gider zaten dedim. Dinletemedim :D

Keçide 10-12, koyunda 4-6 km ' ye kadar menzil olabiliyor. Tabi cinste çok önemli.

Mesela bizdey yerli yoz sığırlar günde 10 km ' ye kadar günübirlik otlamaya çıkarlar ama damda bakılan holstein ' lar sulanmak için çeşmeye zor iniyorlar :D

sebazios link=topic=79182.msg937037#msg937037 date=1416336862' Alıntı:
Keçide 10-12, koyunda 4-6 km ' ye kadar menzil olabiliyor. Tabi cinste çok önemli.

Mesela bizdey yerli yoz sığırlar günde 10 km ' ye kadar günübirlik otlamaya çıkarlar ama damda bakılan holstein ' lar sulanmak için çeşmeye zor iniyorlar :D
Yılmaz kardeş gecen senemi neydi Bereket TV de bi belgesel izliyordum Avusturyada Smental hayvanlar hakındaydı,Programda çarpıcı olan konu anlatım kısaca.
Adamlar hayvan baktığı iklimleir corafyayı tanıtırken bir çiftci cok dikatimi çekti adamda bizim YERLİ IRK dan 60 Tane sağlır inek vardı ve adamla konuştuklarında adam aynen şu cümleleri söyledi BENİM HAYVANLARI GÜTÜĞÜM YER YÜKSEK VE TAŞLIK KONUMDADIR DİYE ORMAN ARASINDA ,ve BEN ARAŞTIRDIM EN UYGUN HAYVAN BUNLARMIŞ DİYE Bİ AÇIKLAMA YAPTI Adam şok oldum.

DeHLiZ link=topic=79182.msg937028#msg937028 date=1416336553' Alıntı:
Teşekkürler, dün bir ziraat mühendisi arkadaşla tartıştık bu konuyu. Ağıl-ahır 300 mt ' den fazla uzak olursa koyunlar için iyi olmaz diye diretti. Ben de koyun yiye yiye gider zaten dedim. Dinletemedim :D

böyle canlılar, tarım, hayvanlar hakkında milim milim verilen bi rakam varsa bilinki yanlıştır!

ne yani 301 metre uzakta olsa açlarından ölcekmiler:) yerli yörük sığırları var.. boz ırkta denir.. sürekli ormanda günlük bilmem kaç km yaparlar.. orda yatıp kalkıyolar hatta..

DeHLiZ link=topic=79182.msg937028#msg937028 date=1416336553' Alıntı:
Başkan ben gecen hafta hayvanları bıraktım gütmeyi Mısır 10 ayın başlarında başladı vurulmaya burada ben hemen saldım bütün BÜYÜKve KÜÇÜK BAŞ hayvanları dışarı düşün sabah 10:00-18:00 arası hayvanları yol kenarları ve Biçilen tarlarda güddüm ,akşamda tekrar içeri aldım 2 ay boyunca ohh günde 1 övün yem karıyordum.
Yanlız Koç giti Koca ineğe kafa attı inekde korkusundan Manavların tarlayı biraz ezdi 2 sıracık mısır giti adamın :D

lordsaar link=topic=79182.msg937069#msg937069 date=1416340003' Alıntı:
Başkan ben gecen hafta hayvanları bıraktım gütmeyi Mısır 10 ayın başlarında başladı vurulmaya burada ben hemen saldım bütün BÜYÜKve KÜÇÜK BAŞ hayvanları dışarı düşün sabah 10:00-18:00 arası hayvanları yol kenarları ve Biçilen tarlarda güddüm ,akşamda tekrar içeri aldım 2 ay boyunca ohh günde 1 övün yem karıyordum.
Yanlız Koç giti Koca ineğe kafa attı inekde korkusundan Manavların tarlayı biraz ezdi 2 sıracık mısır giti adamın :D

Çok bişey gitmemiş bari. Koçu verin, ödeşin :D

Burda bir yazlıkçı virajı alamadı, zeytinliğe uçtu. Ölü/yaralı yok. 2 tane yetişmiş zeytini biçti. O kadar.

Zeytinlik sahibi, yazlıkçıya 'ağaç başı 1000, toplam 2000 lira yeter, hiç ziraatle uğraşmayalım' dedi.

Yazlıkçı celallendi. 'Ağaç ulan bu, adam mı ..kiyonuz, ne 2000 lirası?' dedi. Orta yolu bulamadılar.

Iş resmiyete düştü. Ziraat ' ten bilirkişi geldi, raporu tuttu:

'Yapılan keşif neticesinde 35 yaşında iki adet yetişmiş/verimde zeytin ağacının, meydana gelen kaza sonucu kıyıma uğradığı, dolayısı ile davacının, ağaç başı 2500 TL, toplam 5.000 TL tutarında zararının bulunduğu tespit edilmiştir.'

Üstüne keşif ve dava masrafları. Nokta.

Ben görmedim ama anlatanlara göre yazlıkçının gözleri felaket büyümüş o an :D

Not: Son santral meselesinde bu ağaçlardan 6000 tane kesildi.

sebazios link=topic=79182.msg937106#msg937106 date=1416342561' Alıntı:
Burda bir yazlıkçı virajı alamadı, zeytinliğe uçtu. Ölü/yaralı yok. 2 tane yetişmiş zeytini biçti. O kadar.

Zeytinlik sahibi, yazlıkçıya 'ağaç başı 1000, toplam 2000 lira yeter, hiç ziraatle uğraşmayalım' dedi.

Yazlıkçı celallendi. 'Ağaç ulan bu, adam mı ..kiyonuz, ne 2000 lirası?' dedi. Orta yolu bulamadılar.

'Yapılan keşif neticesinde 35 yaşında iki adet yetişmiş/verimde zeytin ağacının, meydana gelen kaza sonucu kıyıma uğradığı, dolayısı ile davacının, ağaç başı 2500 TL, toplam 5.000 TL tutarında zararının bulunduğu tespit edilmiştir.'

hahhahhah
yılmaz kardeş Erzen şirketinde bi Manav abim vardı senden iyi olmasın onunla sohbet ederken başından geçen sınır tartışmasını anlatı koptum gülmekten :D
Adam tarlasından geçiyor Mahsulü eziyor ertesi gün tekrar geçerken abimiz bunu yakalıyor indiriyor traktörden aşaya dövecek sonra vaz geçiyor bunlar başlıyor ağız kavgasına en sonunda abimiz dayanamıyor bunun yüzüne Tükürüyor buda bunu Mahkemeye veriyor 1600 TL ceza ödüyor :D Hakim demiş Kardeş adamı dövsen iyidi niye yüzüne tükürüyorsun demiş :D

sebazios link=topic=79182.msg937106#msg937106 date=1416342561' Alıntı:

Dur bir hesap yapalım Yılmaz

6000X2500 =1.500.000 TL

Bu hesaba göre Kolin firmasının (Daha doğrusu santrali yaptıran Devletin) köylüye ödemesi gereken para. O da en az.

Bu arada Umut Ağabey, zeytin senin 10 kuşak torununu doyurur :) Zeytinin ömrü 1000 yıldır derler. Keza Fıstık ağacı da öyledir, sıcak iklimde dağda kendinden biter iki ağaç da, o yüzden ömürleri öyle de uzundur. İki ağacın meyvesi de birbirine benzer aslında, birinin dışı serttir, diğerinin içi, ama ikisinde de amaç kıraç, sıcak, susuz yerde hayatta kalmaktır.

Yüzlerce yıl sellerin, fırtınaların yıkamadığı ağaçları insan eli yıkıyor ya o acı işte...