Gres Pompası Doldurmak

Daha çok pulluk, tırmık, kazayağı gibi rulman olmayan araçları kullandığım için gres yağıyla çok fazla işim olmuyor. Fakat işimiz düştüğü zaman pompa gres pompası doldurmak tam bir işkence, sürekli hava alıyor. Her yer gres oluyor. Ama adamlar işi çözmüş. Videoyu izleyince bana hak vereceksiniz.
How to refill a grease gun

Ynt: Gres Pompası Doldurmak

Gres pompası doldurmak gerçekten gıcık işlerden birisi. Çok vakit kaybettiriyor. Üstünün başının batmasıda ayrı bir dert. Eskiden böyle el pompasıyla yapardık. Bu sıkıntılardan dolayı havalı el pompasına geçtik. Ama biçerdöver gibi çok yağlanan aletlerde çok çabuk bitiyordu. En sonunda büyük bir teneke alan havalı pompaya geçtik. Artık senede bir defa dolduruyorz. Bitince hava yapıyor. Ama bu tarz el pompalarınıda hergün doldura doldura çözdüydüm. Çok nadir hava yapıyor artık...:D

Pancar zamanı makinayı hergün yağlamaktan bıkkınlık geldi desem yeridir. Hergün gres pompasını doldura doldura alıştım hava yaptırmadan tıkır tıkır basıyorum :D Makinaları evde yağlarsam havalı gres pompası kullanıyorum ama oda soğukta iş yapmıyor gres kalınlaşınca basmıyo :(

paylaşım yapan kardeşime teşekkürler . yaptığımız işin gereği en çok kullandırdığımız aparat ( alet ). yalnız bunun fazla kulananlar için ciddi maliyet olacağını söyliyeyim . bizim meslekte devamlı kulanılma zorunluluğundan dolayı çok sarfiyat olur .
erkan kardeşimizin kullandığı yöntem en ucuzu bilgi .( büyük teneke ve basınç ayarlı aparat olması gerekir ) . havalı olan pompalarda ayar olmazsa zamanla fazla basınçtan dolayı conta patlatmaları olur . DİKKAT ........
sonrada patlayan conta değiştirilmezse yağı dışarıya atar ve yağlamanın ömrü kısa olur . iyi akşamlar .

burada tek işe yarayan nokta..
Tüp değil kapağı tam sıkmadan itekleme yayını setbest bırakması.
ve bu sayede havanın mekanizmaya değil açık olan kapak arasından çıkmasıdır..
dolum için evden aldığımız yemek kaşığını cekicle düzleyip onunla
doldurmak...

Bu da meşakkatli.

Ben pompayı doldurma işini (ayar yapıyor ayağına yatarak) çevredeki en yakın kurbanlardan birine kilitlerim.

Çok temiz ve pratik oluyo..

sebazios link=topic=79198.msg937189#msg937189 date=1416351852' Alıntı:
Bu da meşakkatli.

Ben pompayı doldurma işini (ayar yapıyor ayağına yatarak) çevredeki en yakın kurbanlardan birine kilitlerim.

Çok temiz ve pratik oluyo..
10 ay işmakinası yağcılığı yaptım, :) istersem gres pompasını - 20 de doldurayım yine havalı olmaz. Yalnız o zamandan bu yana bir şey değişti, eski Made ın germany Mato marka gres pompaları şimdiler de pek bulunmuyor, ED 500 ler bile hep PRC olmuş.

El pompasının Sırf, doldurma ve çabuk bitmesi sebebiyle pressol marka mekanik 12 kiloluk olanından aldım, bir elimle basıp bir elimle ucunu tutuyordum, fiyatı da 60 ero falandı yanlış hatırlamıyorsam, daha sonra 350 tl ye max extra marka havalısını aldım işi kolaylaştırdım.

Biçerdövere veya ballyaya
Hangimarka ne renk kaç dereçelik gıres kullanıyorsunuz

Ben biçerede balyayada şelin sarı renkli erime derecesi 180 derece olanını kullanıyoru 3 litresi 50 tlydi

mahomi85 link=topic=79198.msg937424#msg937424 date=1416420455' Alıntı:
Biçerdövere veya ballyaya
Hangimarka ne renk kaç dereçelik gıres kullanıyorsunuz

Ben biçerede balyayada şelin sarı renkli erime derecesi 180 derece olanını kullanıyoru 3 litresi 50 tlydi
Biz biçerede balya makinasnada petrol ofisinin 3 e3 sarı gresinin kullanıyoruz.