Almanya Eurotier Fuarı

Geçen hafta Hannover, Almanya Eurotier fuarındaydım. Muhteşem bi fuardı. Avrupanın en büyük hayvancılık fuarı. Spermalarını kullandığım firmalarla tanıştım, görüştüm. Simental ve hayvancılık üzerine incelemelerde bulundum. Birkaç resmi paylaşıyorum.

e2d8b429067ed2c5f4fdfa61383e2373.jpg

9fb8494b01323b3a997b8673213d9c59.jpg

f9c67b6bf01e9a845ad3f06da4bdca0a.jpg

c6ad8ea501ca3faab485389d94cfdd5d.jpg

df1e4bc7f43174eefb51f999bb5e8563.jpg

9a8b32d81b66f7b61b29716d0048214c.jpg

efa6db70ebf7fc4c97ff30a23dfdbb56.jpg

6f302fd9d0fba3ff6db6ad7c766ce31a.jpg

c288a39f4f5b359c6148cf8c4e5de42a.jpg

f735eb2e78fb8c7557625c39ee6e90f6.jpg

Ynt: Almanya Eurotier Fuarı

Paylaşım için teşekkürler. Eurotier fuarı hayvancılık alanında ciddi anlamda uğraşan kişilerin muhakkak gitmesi gereken bir fuar. Sitemizden de bir üyemizin fuarda bulunması gerçekten çok iyi olmuş. Umarım bu yurt dışı fuar ziyaretleri artarak devam eder. Ekip ekipte geziler düzenleriz.

Güzel bi fuara benziyor. Ülkemizde bu denli ciddiye alınan bi hayvancılık fuarının olması lazım. Avrasya tarım ve hayvancılık fuarı ' ndaki hayvancılık ibaresi, sırf çiftlik mekanizasyon ve otomasyon sistemleri üreticilerinin de fuara katılım göstermesi için konulmuş bir isimden ibaret. İçi boş.

Bence içinde hayvan olmayan hayvancılık Fuar ' larına bir son verilmeli.

Fotoğraflar için teşekkürler, gerçekten yararlı bir fuara benziyor. İstanbul ' da gittiğim fuarda Tigem ' in standı haricinde hayvancılık namına neredeyse hiçbir şey yoktu, bir iki mekanizasyon firması vardı o kadar. Sanırım diğer fuarlar da aynı şekilde Yılmaz ' ın da dediği gibi. Genellikle traktörler vs. gösteriliyor.

Oysa burada da olduğu gibi spermalarını konuştuğumu hayvanlar, onların yavruları, melezleri vb. şekilde tüm özellikleri tanıtılacak şekilde düzenlense fuarlar, bir Wille gelmese bile en azından özelliklerinin videolar aracılığı ile hayvancılık ile uğraşanlara anlatılması insanların artık daha fazla araştırarak daha elit sürüler elde etmesini sağlar.

Angusun üzerine boyalarla rakamlar yazılmış, bölgelere ayrılmış, hayvanın neresinden ne yapılıyor diye de yazıyordur büyük bir ihtimalle orada bir panoda. Bu çok büyük bir özellik, hele ki bizim ülkemizde bunun tanıtımının yapılması şart. İnsanlar her eti et diye yiyor, bir de damak zevkimizle övünüyoruz. Aslında yemek ve et konusunda bile geri kaldık. İnsanımız kasap ona ne verirse onu yediği ve et seçmeyi bilmediği için maalesef kaliteli etin de bir kıymeti olmuyor. Ancak böyle fuarlar ile kasaplar da bilinçlenip ona göre fiyatlandırma yapar, ona göre de çiftçi kaliteli ete sahip hayvan yetiştirir, ona da göre de kazanır...

Sonra birden düşündüm de burası Türkiye :) Yatma zamanım gelmiş :)

Bu arada bir ek yapayım: Barış Ağabey ' i ziyaretimde kendisine anlatmıştım burada da söyleyeyim. Ağustos ayında Fransa ' ya gitmiştim, orada gittiğim et restoranlarında menülerde etlerin yanında hangi cins hayvandan etin geldiği yazıyordu :( Bir restoranda simental yedim, başka bir restoranda limuzin, diğer bir restoranda ise şarole :) Fiyatları da diğer hayvanlara göre değişiyordu :) Fotoğraf çekmeyi unuttum, çok hoşuma gitmişti bu durum.

Guzel fotograflar.Adamların fuarlarından hayvancılıga verdikleri onem,ciddiyet belli oluyor.Geçtigimiz kış Istanbul da animalia hayvancılık fuarına gittik fuarı 15 dk da gezdim bitti.Ne canlı hayvan vardı, ne sperma şirketleri ,anahtar teslim çiftlik kuran firma bile yoktu.Üç,beş firmayla fuar yapıyolardı.Hayvancılık fuarları bana göre;canlı hayvanından,tohuma,hayvancılık mekanizasyonlarından,yem ve yem bitkileri tohumlarına kadar bütunuyle çiftçilerin bilgi alabilecegi şekilde olmalı.

Fuarda beni en çok etkileyen şey katılımcı profiliydi. Avrupa ' nın dört bir yanından güleryüzlü, efendi ve meraklı insanlar. Çoğunluğu da gençler ve bayanlar oluşturuyordu. Bizde durum o kadar farklı ki. İnsan üzülüyo.

Yurtdışı fuarlara katılmak Türk çiftçisine büyük yararlar sağlayacaktır.
Türkiyedeki besi ile Avrupadaki besi arasındaki farklar çok daha net bir şekilde görülecektir.
Lütfen resimler ile beraber izlenimlerinizi de paylaşın.

Saygılar
Sertaç SINGIN
Mimar

Adamlar her isi hakkiyla yapiyor ve herkes isini yapiyor.
Beside para varmis deyince almanyadaki bir sanatci bu ise kalkismiyor o sanatini icra ediyor.
Malesef bizde durum farkli.
Resimler icin cok tesekkurler.bizde de olmaalli bu tip fuarlar.en azindan yilda 1 kere ve hakkini vererek

simentalci link=topic=79200.msg937219#msg937219 date=1416375982' Alıntı:
Fuarda beni en çok etkileyen şey katılımcı profiliydi. Avrupa ' nın dört bir yanından güleryüzlü, efendi ve meraklı insanlar. Çoğunluğu da gençler ve bayanlar oluşturuyordu. Bizde durum o kadar farklı ki. İnsan üzülüyo.
Bu Fuar bizde olsa nerede Kopuk Cambaz var doluşurlardı başına :D

Bizim tek sorunumuz Kimseyi Bizim elimize düşmesin kendi adıma konuşuyorum Biri elime düşdümü canını alsam doyamıyorum acaba ölüsüde Para yaparmı diye düşünüyorum bizim Hayvana bakış açımız bu oldu adamlar ise Bambaşka bi dünyada yaşıyor sanki :D