KENDİ GÜBRE DAĞITMA RÖMORKUNU KENDİN YAP !!

Arkadaşlar forumda son zamanlarda hayvan gübresi dagıtan arkadaslar gördüm.genelde dampersiz römroklar var .bu yöntemle belki işleri daha kolaylaşabilir diye düşündüm .

--- Öncelikle römorka bunu uyguladıgınızda kesinlikle römork işlevini yitirmiyor işiniz bitince sökülüp römork başka işlerdede kullanılabilinir.

---Daha sonra gereken malzemeler bi hurdacıdan 300 500 tl ye temin edinilir.çok pahalı olmaz yani bi tane eski biçerdöverlerden cıkma helezon eski şaflar ve bi kaç dişli profil ve sacdan baska bir sey yok .

---Öyle cok işcilik isteyen bir şeyde degil yani gerekli malzemleri aldıktan sonra cok rahat kendin yapabilirsin .

---Tarlada tek tek yıgınlar halinde yıgıpta onları dagıtmak eşit bi şekilde yaymak yerine bence bu küçük işletmelerde iş görebilir.

arkadaşlar bu römorkun içerisindeki V seklinde olmak zorunda degil .tek helezon yerine daha ufak capta 3 4 helezonu pararlel yerleştirdikten sonra o en arkadaki döner sistem kullanılmayıp dedigim gibi daha cok helozon kullanılarak ve dişli sistemini büyülterek halı gibi serilip gidilebilinir bunuda ben düşündüm . :D :D

Palazoğlu Kum Dağıtma Römorku

örneginde oldugu gibi biz kum yerine gübre dagıtıcak .

• Beğen
Tepkiler: omerfrksarikaya
Ynt: KENDİ GÜBRE DAĞITMA RÖMORKUNU KENDİN YAP !!

murat_saribas link=topic=79209.msg937259#msg937259 date=1416388832' Alıntı:
şaft dönüşlerde problem olacağı için hydro motor daha mantıklı olur diye düşünüyorum

Onu bende düşündüm fakat sert dönüş yapılmadıgı sürece sorun cıkartmıyomuş.Bide genelde bölge olarak düz yapıya sahip yerlerde hiç proplem olmaz .sıra sonuna kadar düz gitikten sonra kuyruk milini kapatıp dönüş yapılır daha sonra sıraya girince calıştırılır.bi sorun olmaz .ama meyilli dar dönüş isteyen küçük tarlalrda hydro motor fikri güzel olur.

atacan-- link=topic=79209.msg937279#msg937279 date=1416392091' Alıntı:
güzel paylaşım

Teşekkür ederim .

Ercan AYKUŞ link=topic=79209.msg937375#msg937375 date=1416413088' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler mükemmel *098*-
Ercan AYKUŞ link=topic=79209.msg937375#msg937375 date=1416413088' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler mükemmel *098*-

Sagol ercan abi .

insertend link=topic=79209.msg937370#msg937370 date=1416412134' Alıntı:
Aklın yolu bir. Kafamda tasarladığımın bire bir aynısı :)

:) :)

XERİON link=topic=79209.msg937367#msg937367 date=1416411316' Alıntı:
çok güzel fikir ve faydalı bir paylaşım paylaşımınız için teşekkürler. Ayrıca birde tarlada çalışma videosu isterim ok-*-s

öncelikle teşekkür ederim. abi bunu bi yerde gördüm ve sizinle paylaşmak istedim kendi yaptıgım bir sey degil ama yapsam da su alttaki kum dagıtan römorkun sistemi gibi yapmayı düşünmüştüm.bu yapılanın videosu vardı youtube bir türlü bulamıyorum .bulursam inşallah en kısa zamanda atmaya calısırım . :) :)

Bilgiler için teşekkürler. Benzer sistemleri farklı videolarda görmüştüm. Home made olarak yapılır ama yapım esnasında bayağı bir teknik veri gerekir. Bantlı dağıtıcı vardı benim aklımda.

Nir şekilde yapmak lazım çünkü gerekli bir ekipman. Kendinimizi bir şekilde dağıtıyoruz ama amcamın ahırın önündeki 50 ton gübreyi gördükçe içim gidiyor.

sebazios link=topic=79209.msg937509#msg937509 date=1416427147' Alıntı:
Bilgiler için teşekkürler. Benzer sistemleri farklı videolarda görmüştüm. Home made olarak yapılır ama yapım esnasında bayağı bir teknik veri gerekir. Bantlı dağıtıcı vardı benim aklımda.

Nir şekilde yapmak lazım çünkü gerekli bir ekipman. Kendinimizi bir şekilde dağıtıyoruz ama amcamın ahırın önündeki 50 ton gübreyi gördükçe içim gidiyor.

zuha-*-s zuha-*-s 50 ton ne demek abi ya işkencenin başka bi adı . Dedigin gibi youtubede var böle sistemler ama bu en azından iş görür bi sistem gibi işcilik ve maddi yönden basit .en azından dedigin gibi yabancı ülkelerde her türlü atıl vaziyetteki ekipmalar parcalar kullanılıp iş görecek şeyler ortaya cıkarıyor adamlar bizde neden olmasın ki . bugun 4 tonluk gübre dagıtma römorku 15 den asagı görmedim .yani büyük işletme olmadıgımıza göre sadece gübre römorku olarak kullanmak bizi sıkıntıya sokar .

ilkertetik link=topic=79209.msg937411#msg937411 date=1416418746' Alıntı:
öncelikle teşekkür ederim. abi bunu bi yerde gördüm ve sizinle paylaşmak istedim kendi yaptıgım bir sey degil ama yapsam da su alttaki kum dagıtan römorkun sistemi gibi yapmayı düşünmüştüm.bu yapılanın videosu vardı youtube bir türlü bulamıyorum .bulursam inşallah en kısa zamanda atmaya calısırım . :) :)

Şöyle bişey bulabildim

katı gubre dagıtma remorku

harika olmuş yapan herkimse tam benim kafadanmış.ama tek sıkıntı taş olursa helezonun durumu ne olur.bunun için başka şeyler geliştirmek lazım.mesela en üste bi izgara yapıla billir helezona zarar verecek taşları engellemek için büyük gözenekli olabilir yani..

Paylaşım için çok teşekkürler bende bunu arıyordum. Romork özelliğini kaybetse de olur çünkü gübre dağıtma romorkları normal romorktan pahalı. eski tandem romorklardan 5 tonluk falan 2 tane (kendim için düşünüyorum) modernize edilebilir.
Helezona taş sıkışırsa ne olur acaba?
Geliştirmek lazım. Ama öyle çok büyük bi taş olmazsa bişey olmaz büyük ihtimalle