HAŞMET 110 HAVALI ROMÖRK FRENİ PERFORMANS TESTİ

Ynt: HAŞMET 110 HAVALI ROMÖRK FRENİ PERFORMANS TESTİ

Güzel paylaşım. Bu tarz gerekli özelliklerin artık her marka ve modelde standart olması gerek diye düşünüyorum. Sadece gösteriş olsun diye değil. Emniyet amaçlı. Sadece traktör içinde geçerli değil, ekipman firmaları içinde aynı şekilde. Yoksa kompresör olmuş fakat havalı fren olan römork yok. Ne anladık bu işten...

bu sıstem i kullanırken traktorun frenıne dokunmuyor sadece hava ıle romork un frenını mı aktıf edıyor eger ole bir seyse mukkemel bır sey bu 50 ton yuk ındırırir erkunt o zaman

Masallah güzel paylasm bikactane fotoğraf atabilirmisiniz römorkun kendi hava tankı mı var calısma sistemini merak ediyorum yoksa frene basınca direk körüklere havamı gönderiyor..
zac link=topic=79219.msg937385#msg937385 date=1416414962' Alıntı:
bu sıstem i kullanırken traktorun frenıne dokunmuyor sadece hava ıle romork un frenını mı aktıf edıyor eger ole bir seyse mukkemel bır sey bu 50 ton yuk ındırırir erkunt o zaman

Hayır ayagını frene basınca hem traktör hem römork frenliyor

Anca bu frene basinca tis sesine bitiyodum cok hosuma gidiyodu gercekten cok guzelmis bide disardan videosu ve resim atarmisiniz paylasim icin tesekkurler

motorda hava varsa piyasadan bulunur malzemesi.. tüp ve motora 2 adet bağlantı hortumu lazım o kadar.. abartmamak şartıyla elbette daha güvenli.. Çayırovanın var 300-500 tl tutar anca tahminim..

frene basınca aynı anda römorkta frenler.. tabi tüp hangi dingildeyse o dingildeki tekerler..

en son fotodaki MAVİ_SARI hortumları motorun arkadaki hava çıkışlarına takıyon.. o kadar..

hortumun biri römorktaki üstte fotoda var.. römorkun tüpü dolduruyo.. diğeride motorun frene basınca römorkuda frenletiyo... aslında bildiğin hidrolik-yağlı sistem sayılır.. zaten fiyatıda malzemeside aynı sayılır..

yalnız havalı fren hidrolikten hem güvenlik olarak hem kullanış olarak üstün..

römorku yapan usta sağolsun o zaman dediki.. medem motorunda hava var.. gel havalı yapalım.. yağlıdan çok fiyat farkı varmı dedim.. yok aynı dedi yaptı.. orjinal yani.. ama isteyen 1 günde de takar, basit..

doğrusu çokda kullanmıyoz.. ama olsun lazım olursa elimizin altında..

Avrupada yağlı-hidrolik sistem yasaklanmış galiba.. bazı sakatlıkları-eksiklikleri var.. dikkat edin avrupa videolarda römorklar hep havalı frenli zaten..

öyle atabildiğin kadar at fren var değil aslında.. 19-20 tonu geçmedik.. zaten römork taşımaz.. sadece 1 dingil frenliyo ayrıca istenirse römorkun tüm tekerlerede yapılır ama gerek yok..

asıl fren güvenli yük ve düşük vitesdir zaten..

• Beğen
Tepkiler: ilhan_mkp

UÖZKAN.77 link=topic=79219.msg937448#msg937448 date=1416422178' Alıntı:
römorku yapan usta sağolsun o zaman dediki.. medem motorunda hava var.. gel havalı yapalım.. yağlıdan çok fiyat farkı varmı dedim.. yok aynı dedi yaptı.. orjinal yani.. ama isteyen 1 günde de takar, basit..

doğrusu çokda kullanmıyoz.. ama olsun lazım olursa elimizin altında..

Avrupada yağlı-hidrolik sistem yasaklanmış galiba.. bazı sakatlıkları-eksiklikleri var.. dikkat edin avrupa videolarda römorklar hep havalı frenli zaten..

öyle atabildiğin kadar at fren var değil aslında.. 19-20 tonu geçmedik.. zaten römork taşımaz.. sadece 1 dingil frenliyo ayrıca istenirse römorkun tüm tekerlerede yapılır ama gerek yok..

asıl fren güvenli yük ve düşük vitesdir zaten..
umut abi peki senin römorku havasız bi traktör taksa havayı doldurmadan yürütebilirmi ?

yok olmaz... şu MAVİ-SARI üstteki hava hortumları motora takılacak.. motorda hava olacak.. hatta büyük ihtimal sadece hava değil havanın tüpüde olacak.. sistem bi bütün yani..

hatta daha ilerisi hepsi olsa bile motorun hava İLK sabah çalıştığında dolu olmuyo bizde mesela.. boş tüple de çalışmaz sistem.. dolmasını beklemek lazım.. zaten zetorda hava dolmadan SAKIN hareket etmeyin diyo ustalar.. hatta panelde tüp dolana ibre kalkana kadar yani 1-2 dakika koca bi STOP ikazı yanıyo..

şimdi işin garibi bu kadar anlatıyom ama inanın psikolojik bi güvenlik.. %99 üşendiğimizden ve gerek kalmadığından takmıyoz bile:)

yine diyecem 4x4 motorda önlerde fren varsa ve inişte düşük vitesdeysen 15-20 ton aralığında bile kullanmıyoz, ama olsun yinede iyidir..

burda 20 tona yakın yük var, takılı değil mesela.. niye uzun uzun anlattık o zaman, bilelim de lazım olur bigün:)

Son olarak tecrübe ile sabit... HER TARAFI FRENLİ DİĞER TİP RÖMORKLARDANSA.. BU TİP TENDEM/İKİZ DİNGİL OLANLAR HEM ÇEKİŞ HEM FREN OLARAK ÇOK ÜSTÜNLER.. yani AĞIR YÜKTE bu tipin frensizi bile bence öbürlerinin frenlisinden iyidir!

zac link=topic=79219.msg937385#msg937385 date=1416414962' Alıntı:

Abartmayalım haşmet 50 ton yükü indirmez. Fren pedalına basınca ilk olarak romörk fren yapıyor. Pedala biraz daha basınca traktör de fen yapıyor.

Hay Maşallah neoldu yau Erkunt avrupayamı girdi bizden önce anlamadım gitti ağlıyasım geldi *098*- *098*- *098*- *098*- *098*-
Bu gidişle uzkatan bi ER görmeye başladım gibi oda kırmızı benim canavarda :)