Mf 3.085 Arka Tekerlek Agırlıkları

Merhabalar

Arkadaslar 3.085 4x4 kullanıcısıyım. Babam yakıtından bıraz şikayetçi. Daha once 265s kullanıyorduk. Ufak ara işlerde ve yolda gezerken yakıt tuketımını dusurmek ıcın arka tekerleklerde bulunan agırlıkları sokmeyı dusunuyorum.

traktorun ortalama agırlıgı 4500kg tekerleklerde 4 tane 50kg lık agırlık var cıkarınca 200kg hafıflemıs olacak.

önundekı agırlıklarda duruma gore azaltmayı ıstıyorum.

Bunu yaparak yolda kı yakıt tuketımını azaltabılır mıyım?

Ithal cogu traktorun arka tekerleklerınde agırlık yok. traktorun arkasının agır olması sadece cekılı malzemede gereklı oldugunu dusunuyorum. kullanndıgım her tarım aletı askılı tıp.

yorumlarınız ıcın sımdıden tesekkur ederım.

Ynt: Mf 3.085 Arka Tekerlek Agırlıkları

Yakıtla ilgili bi tecrübe/bilgim yok ama hafiflediği için daha pratik ve daha az yakması gerekli gibi mantıken.
Ne kadar da olsa ağırlık gezdiriyo sırtında bence daha rahat olacaktır hafif işlerde de daha az yakacaktır 200 kg az değil sonuçta ama pulluk vs. ağır işe girdimi çekiş çok düşer.

berat.yzn link=topic=79287.msg938309#msg938309 date=1416605198' Alıntı:
Yakıtla ilgili bi tecrübe/bilgim yok ama hafiflediği için daha pratik ve daha az yakması gerekli gibi mantıken.
Ne kadar da olsa ağırlık gezdiriyo sırtında bence daha rahat olacaktır hafif işlerde de daha az yakacaktır 200 kg az değil sonuçta ama pulluk vs. ağır işe girdimi çekiş çok düşer.

pullukta onundekı agırlıklar yeterlı olur sanırım cunku pulluk arkayı yere oturtturuyor. Biz bunu T5060 ta denedık arka tekerleklerde 3 tane agırlık vardı 3x50:150 150x2:300 kg tek agırlık bıraktık 200kg hafıflettık. 4 agırla cıktıgı bayırları 4 serı ıle cıkmaya basladı.

emrekaptan59 link=topic=79287.msg938311#msg938311 date=1416605427' Alıntı:
pullukta onundekı agırlıklar yeterlı olur sanırım cunku pulluk arkayı yere oturtturuyor. Biz bunu T5060 ta denedık arka tekerleklerde 3 tane agırlık vardı 3x50:150 150x2:300 kg tek agırlık bıraktık 200kg hafıflettık. 4 agırla cıktıgı bayırları 4 serı ıle cıkmaya basladı.
Çok extrem durumlar olmadığı taktirde yani agırlık gerektiren durumlar tarladan yük çıkarma vs gibi traktör üzerindeki ağırlık yüktür sonuçta. Hep şikayet ederler ya 90 beygir altı zf şanzımanlı erkuntlardan bayılma var yığılma var vs. seklinde sebebi tam olarak senin söylediğin, 75 hp traktör net bilmemekle birlikte 4 tonun üzerinde sanırım ve zf şanzıman da yüksek viteslerde de oldukça seri-süratli bi yapıya sahip böyle olunca rampada çabuk yığılma oluyor ama ağır olduğundan düşük vitesle de olsa çekip çıkarıyor. Oysa hafif olduğunda dediğin gibi yüksek vitesle çıkacağından mutlaka yakıtta da fark olacaktır düşüncesindeyim Emre.

berat.yzn link=topic=79287.msg938317#msg938317 date=1416606004' Alıntı:
Çok extrem durumlar olmadığı taktirde yani agırlık gerektiren durumlar tarladan yük çıkarma vs gibi traktör üzerindeki ağırlık yüktür sonuçta. Hep şikayet ederler ya 90 beygir altı zf şanzımanlı erkuntlardan bayılma var yığılma var vs. seklinde sebebi tam olarak senin söylediğin, 75 hp traktör net bilmemekle birlikte 4 tonun üzerinde sanırım ve zf şanzıman da yüksek viteslerde de oldukça seri-süratli bi yapıya sahip böyle olunca rampada çabuk yığılma oluyor ama ağır olduğundan düşük vitesle de olsa çekip çıkarıyor. Oysa hafif olduğunda dediğin gibi yüksek vitesle çıkacağından mutlaka yakıtta da fark olacaktır düşüncesindeyim Emre.

http://www.trakkulup.net/muhabbet-teknik-bilgiler-182/balon-tekerde-agirlik-sart-mi/ konuyu bastan sona okudum. ıcı dolu bos baya yorumvar ancak sonuca ulasamadım.

bnm kullandıgım tek çekılı malzeme romork oda 5 tonluk tek dıngıl. Bıde 4 tekerlı romork var ama onunla aman aman bır yuk tasımıyoruz.

Dıger kullandıgım malzemeler askılı tıp. asırı bayır bır arazıde yok bulundugum yerde. en yakın zamanda sokup fark olursa aktaracagım. gercı ıslerıde bıtırdık ama:D

ağırlık traktorün patinaj yapmasını ve dengeli çekiş yapmasını sağlar.
Ağırlık gereken işler dışında kullanılan tonajı taşımak için devamlı enerjiye yani yakıta ihtiyaç vardır.
sırtınızda taşıdığınız 50 kğ ağırlıkla dağa yokuş yukarı çıkmak ile boş çıkmak arasındaki fark gibi..
bence ihtiyaç haricinde ağırlık hem motor ömrünü. .
teker yıpranma payını.
daha fazla yakıt yakmayı.
ve performansında düşüklüğü de peşinde getirir.
en iyi yol bütün ağırlıkların yerine ve çalışmasına göre takıp çıkarmak.

Şimdi şöyle diyim Uzel Deutz serileri yolda biraz yakar. Heleki turbosuz 265 ile kıyaslarsan fark 5te 3 oranında olur. Ağırlık eksilterek yakıta çok katkı sağlayamazsın öyle olsaydı 3.650 kg gelen 5725 ler yolda çok çok az yakıyor olurdu ama Landini Powerfarm 95 ten daha çok yakıyor. 3.085 4200kg civarında, mesele senin taktığın pulluk burda. Eğer 3 lü 16 takıyorsan ağırlık azalttığında tutunma sorunu yaşamazsın. 4 lü 14 takıyorsan gene yaşamazsın. Taktığın pulluğu söylersen nekadara kadar hafifletebilceğini söyleyebilirim.

dustero link=topic=79287.msg938326#msg938326 date=1416606540' Alıntı:
Şimdi şöyle diyim Uzel Deutz serileri yolda biraz yakar. Heleki turbosuz 265 ile kıyaslarsan fark 5te 3 oranında olur. Ağırlık eksilterek yakıta çok katkı sağlayamazsın öyle olsaydı 3.650 kg gelen 5725 ler yolda çok çok az yakıyor olurdu ama Landini Powerfarm 95 ten daha çok yakıyor. 3.085 4200kg civarında, mesele senin taktığın pulluk burda. Eğer 3 lü 16 takıyorsan ağırlık azalttığında tutunma sorunu yaşamazsın. 4 lü 14 takıyorsan gene yaşamazsın. Taktığın pulluğu söylersen nekadara kadar hafifletebilceğini söyleyebilirim.

abi daha pulluk almadım bu sene yerlerı enıstemın 3lü 18 ile surdum 2 karıstan fazla derınlıkte 3litre yaktı.

pulluk olarak usta yapısı 3lu 16 dusunuyoruz.

ama bızım cıftcılıgımız hayvancılıga dayalı her hafta hayvan gubresı atıyorum ben. ılk baharda ot bıcıp kasayla getırıyoruz. Sırf bu ara ısler ıcın gıttım pat pat aldım:D

bı nebze olsun traktore bınmeyelım dıye

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=79287.msg938324#msg938324 date=1416606485' Alıntı:
Ağırlık gereken işler dışında kullanılan tonajı taşımak için devamlı enerjiye yani yakıta ihtiyaç vardır.
sırtınızda taşıdığınız 50 kğ ağırlıkla dağa yokuş yukarı çıkmak ile boş çıkmak arasındaki fark gibi..
teker yıpranma payını.
emrekaptan59 bak kardeşim Yusuf abi benim anlatmaya çalıştığımı daha net açıklamış. Teşekkürler abi.

emrekaptan59 link=topic=79287.msg938330#msg938330 date=1416606817' Alıntı:
abi daha pulluk almadım bu sene yerlerı enıstemın 3lü 18 ile surdum 2 karıstan fazla derınlıkte 3litre yaktı.

pulluk olarak usta yapısı 3lu 16 dusunuyoruz.

ama bızım cıftcılıgımız hayvancılıga dayalı her hafta hayvan gubresı atıyorum ben. ılk baharda ot bıcıp kasayla getırıyoruz. Sırf bu ara ısler ıcın gıttım pat pat aldım:D

bı nebze olsun traktore bınmeyelım dıye

Mk1 3.085 e 3 lü 18 fazla geliyor tavda gidiyor ama kurakta sıkışıyor biz bunu denedik gerçi bizim pulluklar Dikyol :). 3litre yakması normal 3.095 2.4litre civarında yakıyor 3lülerle. 3 lü 16 ideal olur yeri gelir nadas yaparsın yeri gelir sıva sürersin hem 200kg hafifletmişte olursun sıkıntı olmaz.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=79287.msg938324#msg938324 date=1416606485' Alıntı:
teker yıpranma payını.

Tuzu kuru olan nası rahat konuşuyo :D

arazımız fazla egımlı degıl. hatta soyle acayım konuyu taktıgım malzemeler.

romorklar max 5 ton tek dıngıl
13 lu tıller
29 aysan
3 16 pulluk
4,5 metre tırmık
askılı mıbzer
askılı tıp havalı

ısledıgımız yerler parcalı 5 dekar 15 dekar 7 dekar boyle gıdıyo:D

harcadıgımız mazotun ^%30 yolda ve ara ıslerde kullanıyoruz.

aynen berat..
deutzun önündeki ağırlıkları ön kolları yaptığım zaman çıkarıp atmistim
320 kğ olması lazım.
sonra pullukla çalışma gerekti.. gittim tarlaya biraz sertti deutz ya patinaj yada önü havaya kalıyordu. .
geldim söktüğüm ağırlıkları bir platformda topladım tekrar taktım.
şimdi gerektiğinde takıyor. .
doger zamanlarda traktörün seriliğinin tadını çıkarıyom.

dustero link=topic=79287.msg938336#msg938336 date=1416607315' Alıntı:
Mk1 3.085 e 3 lü 18 fazla geliyor tavda gidiyor ama kurakta sıkışıyor biz bunu denedik gerçi bizim pulluklar Dikyol :). 3litre yakması normal 3.095 2.4litre civarında yakıyor 3lülerle. 3 lü 16 ideal olur yeri gelir nadas yaparsın yeri gelir sıva sürersin hem 200kg hafifletmişte olursun sıkıntı olmaz.
dık yol bızım malkarada kullanan pek yok oval ok genelde pulluklar. 18 lerle tavda surdum hakkını vererek 1ın agırı kımı yerde 3 takvıye serı ıle. 1 gunde 47 donum yer surduk.
pulluklardada 1 parmak kalınlıgında demır vardı.

3 16 olsa demırlerde yenı oldugunda tavda 1 agır ıle cok rahat surup yakıtıda azaltır gıbıme gelıyor.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=79287.msg938340#msg938340 date=1416607629' Alıntı:
aynen berat..
deutzun önündeki ağırlıkları ön kolları yaptığım zaman çıkarıp atmistim
320 kğ olması lazım.
sonra pullukla çalışma gerekti.. gittim tarlaya biraz sertti deutz ya patinaj yada önü havaya kalıyordu. .
geldim söktüğüm ağırlıkları bir platformda topladım tekrar taktım.
şimdi gerektiğinde takıyor. .
doger zamanlarda traktörün seriliğinin tadını çıkarıyom.
abı on kolun o faydası var ıste. ah bızım mıllet bı uyansa artıkta standart hale gelse keske.

konuyu dagıtmak gıbı olmasın ama yaza bızde 5060 a dusunuyoruz one cıgulı takıp arkasına potınger ıle aycıcegı yerlerını karıstırmak ıcın .