+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/3 123 SonuncuSonuncu
59 sonuçtan 1 ile 20 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  [size=18pt][size=14pt][size=12pt]
  Alıntı truva17 link=action=profile;u=3925 date=1416568212 Nickli Üyeden Alıntı
  Buğdayda çıkış sonrası ot ilacı atılırken çinkolu borlu gübreler karıştırılsa buğdayın gelişimine etkisi olur mu?

  http://www.armadatarim.com/index.php?page=urun&id=94

  bu ürünü meyve ağaçlarında bordo bulamacına karıştırıp atıyoruz. Çiçeklenmede meyve oluşumunda etkili bir gübre.

  Ayrıca şu ürünüde karıştırabilir miyiz?

  http://afiftarim.com/index1.php?id=80

  Sorunuz cewabı konunun uzmanı, sebazios rumuzlu Yılmaz üyemiz tarafından cewaplanmıştır...


  2 soru var. Ayrı ayrı cevap vereyim.

  1-) Hubuatta 'bor' tırı vırı, 'çinko' mücize elementler. Kaç tane akademik makale okudum bilmiyorum. Araştırmaların tamamında bor ' un hububatta 'verim artışı' değil, 'verim düşüşüne' neden olduğu sonucu çıkmış. Tek arttırdığı şey, yeşil aksamdaki proteyin oranı. Geri kalan her şeyde (tane verimi, boy, gelişim hızı, ağırlık, kuru madde) gerilemeye neden olmuş. Yetmemiş, fazlası 'bor toksisitesi' yapıp zehirliyor.
  Kısa ve öz: kullanılmamalı. Bu bilgilere dayanarak uzak durdum. Yani pratik tecrübem yok.

  Onu geçtim toprak 'bor' analizi de çok pahalı. Zaten her yerde yaptırılamıyor. Yaptırılsa dahi salt 'bor' ölçümü 200 lira/numune.

  Not: bilgiler hububat içindir. Geniş yapraklı ve dikili tarımda iş değişiyor.

  Çinko ise (toprakta noksanlık varsa ki Doğu ve Güney Doğu haricinde tüm ülkede eksikliği mevcut) çimlenme gücünden kardeşlenmeye, hektolitreden tane veriminden her alanda viagra etkisi yapıyor. Sırf tane verimine etkisi %20! (Şaka gibi ama gerçek) Eksiklik varsa (ki vardır) en uygun verilme şekli topraktan. Miktarı da 2kg/da çinko sülfat şeklimde saçıp karıştırmak. (Fazlası da zararlı. 2kg yeterli)

  Sonraki faydalı uygulama şekli tohum kaplaması ve yaprak uygulaması. Ama ilki kadar başarılı olamıyorlar.

  Mükemmel uygulama, uygun dozajlarda toprağa, tohuma ve yapraktan kombine uygulama. (%230 verim artışı görülen denemeler var ama bu ortalama verimin 150-200 kg civarındaki olduğu vasat altı arazilerde)

  Bitki, ihtiyaci olan Çinko ' nun büyük kısmını kardeslenme dönemine kadar alıyor. O nedenle uzmanlar yaprak yerine tohum kaplaması yada dogrudan topraga uygulanarak verilmesini üstüne basarak vurguluyorlar. Eğer bunlar yapılamadıysa geriye tek çözüm 1.si kardeslenme oncesi, 2. kardaslenme ortası olmak üzere 2 seferde yapraktan uygulamak. İlkbaharda (ozellikle kardeslenme sinrasi) verilen çinko ürün kalitesine etki eder ama kardeslenmeye faydali olmaz. Düşük kardeslenme dolayısı ile düşük başak sayısı yüzünden verim daha en basta %10-20 arası düşer.

  2-) linki verilen ürün pahalı. Fiyatını hiç bilmiyorum ama ona rağmen bu önermeyi gönül rahatlığı ile yapabiliyorum. Çünkü hangi yaprak gübresi olursa olsun. Sıvı hale dönüştürüldüğü an seyreltilme sonucu birim mikro element fiyatı yükseliyor. En uygun ve doğru yaprak gübresi, toz sülfat şeklinde alınıp kendi hazırladın gübredir. Nokta. (Çinko sülfattaki çinko oranı %22, bu gübrede %10. Kullanılacak miktar ve maliyet de hesaplarsan aradaki fiyat farkı %500 ' ü geçer)

  Doğrusu alırsın 1 çuval (25 kg) çinko sülfat. Dekara 200 gr atsan (ki yapraktan yeter) 125 dekar yere yeter. Fiyatı 80 lira. Dekar maliyetini var sen hesapla. (Dekara 0,64 lira masraf ile %10-20 verim artışı demek bu!)

  Üstelik içinde %3 bor olması nedeni ile de linki verilen bu gübrenin hububatta, özellikle erken dönemde kullanılması doğru değil. Onun yerine yukarda dediğim gibi çinko sülfat, beraberinde biraz da potasyum nitrat eklenir. (Gelişim için nitrat azotu, soğuğa dayanıklılık için potasyum) Oh, miss

  Not: Abi bu mesajdan bi konu aç da, bir daha soran olmasın. Vallahi yazması çok zor (Daha da yazacağım çok şey var, kendimi tutuyorum)

  [/size][/size][/size]

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  16 Ekim 2013
  Şehir
  kırklareli
  Yaş
  37
  Mesajlar
  6
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  Yılmaz, verdiğin cevap için ben de teşekkür ederim keza bu yapraktan bitki besleme konusu tam bir muamma. Burada bu konuyu biraz daha derinleştirmek/açıklamak üzere ( konunun uzmanını bulmuşken ) tartışabiliriz, bilgili arkadaşlarımızın fikirlerini, bilgi sahibi olmayan arkadaşlarımızın da duasını almış oluruz.
  Çinko sülfat ' ın şelatlanmış biçimde satılan çinkolara göre yapraktan alım bakımından( maliyet bakımındaki uçurum bariz) bir farklılık var mı sence?
  Şelatlama konusu geniş bir konu fakat amino asit içeren ürünlerin bu tür besleme ürünlerini hatta kullanılan ilaçları şelatlayıp bitki tarafından daha fazla alınmasını sağladığını iddia ediyor bir çok üretici. Senin Amino asitler konusundaki fikrin/tecrübelerin nelerdir?EMINELCIN nickli arkadaşımız geçen yıl stym25 isimli bir ürünü kullandığını, sonuçlarından da memnun olduğunu yazmıştı forumda hatırladığım kadarıyla. Kendisi buralardaysa bu yıl aynı ürünü kullanacak mı, alternatif bir ürün mü kullanacak, doz/uygulama zamanı gibi konularda tecrübelerini bizimle paylaşırsa memnun oluruz.sebazios


 3. #3

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  Konuyu da, soruyu da geç gördüm, kusura bakma. Özelden gelen soruya yazdığım bir cevabı aynen aktarıyorum:

  Alıntı sebazios link=action=profile;u=21173 date=1417349644 Nickli Üyeden Alıntı

  Şelat konusuna gelince. Ilk önce ne olduğu ve hangi amaçla kullanıldığını bilmek gerekiyor. Bilmeyenler için müsaadende ufak bi bilgilendirme yapayım:

  Şelat, kelime olarak latince yengeç kıskacı demek. En önemli işlevi, element durumundaki metalleri halka şeklinde bir molekül bağına alarak yarayışsız forma dönüşmelerini engellemek. Bir nevi yemekleri saklamak için kullandığımız kaplara benzer. O kaplar olmazsa yemek yere-masaya dökülür, dağılır, kirlenir ve kısa sürede yenmeyecek hale gelip ziyan olur. Oysa kapta olduğu sürece istemediğimiz an gidip alır, afiyetle yiyebiliriz.

  Iz elementler ve bazı bitki besinleri de şelat hemen hemen aynı işlevi görür.

  Piyasa hazır şelatlar bulmak mümkün. Farkl tipleri var. Kullanım yerine ve amacına göre uygun bir çeşit alıp kullanılabilir.

  Lakin onun yerine doğrudan doğruya kendisi de bir şelat türü olan amino asit, hümik asit ve fülvik asit de kullanmak mümkün. Benim yaprak uygulamalarında Hümik ve fülvik asit kullanma sebebim çoğunlukla budur. Tek başına çok yaralı olmayan bu maddeler, şelat olarak kullanıldığında oldukça işe yarar olabiliyorlar.

  Ayrıca kendi gözlemim. Mesela yapraktan nitrat azotu vermeniz gerekiyor. Nitrat azotunu eritmek genelde çok zor oluyor. Çünkü nemen hemen tüm azot formları gibi nitrat azotu da erirken dışarıya ısı verip suyu soğutuyor. Hatta konsantrasyon yoğun ise su o kadar soğuyor ki, el sokulmaz hale geliyor. Soğuyan su da elementin erimesini engelliyor.

  Oysa suya daha öncesi Hümik yada fülvik asit karıştırmak, soğumasını engellemese bile, içerisindeki şelat sayesinde erimeyi en az 3 kat hızlandırıyor. Kolay eriyen, ayrıca şelat sayesinde doğru şekilde muhafaza edilen mikro elementler ise bitki tarafından çok daha rahat ve kayıpsız alınabiliyor.

  Özetle (bence) doğru olan, Hümik asidi doğrudan toprağa uygulamak, bu fırsat kaçtı ise, fülvik asidi şelat maddesi olarak, birden çok kez yapraktan, ama diğer besin elementleri ile karıştırarak kullanmak.

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  02 Nisan 2014
  Şehir
  bursa
  Yaş
  29
  Mesajlar
  1,250
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  Leonardit ve zeoliti de unutmayın.

 5. #5
  fatihcastle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Mart 2009
  Şehir
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  2,289
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  Konu gercekten cok faydalı yalnız bilgiler cogu kisinin anlayacagi gibi degil mesela basite indirerek bugdayin boyu 2.yapraktayken dekara dekara şu kadar şunu atacaksın hatta şu marka denenmiş faydasi görülmüştür bugdayin boyu şu boya gelince şu maddeleri karistirip atacaksin ...gibi eger bu sekilde bi aciklama olursa ayni konu ayni dönemlerde hortlamaz kanaatindeyim bikere uyguladiktan sonra alisilir yapilir

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  Alıntı zac link=topic=79297.msg944601#msg944601 date=1418180555 Nickli Üyeden Alıntı
  Leonardit ve zeoliti de unutmayın.
  Unutmayın derken açıklayalım mı, faydalı anlamında mı?


  Alıntı fatihcastle link=topic=79297.msg944629#msg944629 date=1418205824 Nickli Üyeden Alıntı
  Konu gercekten cok faydalı yalnız bilgiler cogu kisinin anlayacagi gibi degil mesela basite indirerek bugdayin boyu 2.yapraktayken dekara dekara şu kadar şunu atacaksın hatta şu marka denenmiş faydasi görülmüştür bugdayin boyu şu boya gelince şu maddeleri karistirip atacaksin ...gibi eger bu sekilde bi aciklama olursa ayni konu ayni dönemlerde hortlamaz kanaatindeyim bikere uyguladiktan sonra alisilir yapilir

  Hemen:

  - buğdayda bor kullanmak riskli. Çeşide göre faydası da zararı da olabiliyor. Lakin zararı çoğunlukla daha fazla.

  Ayrıntılı bilgi:
  http://journals.tubitak.gov.tr/agric...-15-9901-6.pdf  - çinko (eksiklik varsa) muhakkak kullanın.

  1-) ekim öncesi toprağa 2kg/da
  2-) tohumu sellektörden geçirirken tohum kaplaması olarak
  3-) erken 3 yaprak döneminde ve kardeşlenme ortasında olmak üzere de 2 defa yapraktan.

  Yukarıdaki 3 uygulama ile (duruma göre) %225 ' e kadar verim artışının yakalandığı, araştırmalar ile kanıtlanmış.

  Ayrıntılı bilgi için:

  http://www.drt.com.tr/blog/2008/01/t...-bir-konu.html

 7. #7
  fatihcastle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Mart 2009
  Şehir
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  2,289
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  Alıntı sebazios link=topic=79297.msg944767#msg944767 date=1418230018 Nickli Üyeden Alıntı
  Unutmayın derken açıklayalım mı, faydalı anlamında mı?  Hemen:

  - buğdayda bor kullanmak riskli. Çeşide göre faydası da zararı olabiliyor.

  Ayrıntılı bilgi:
  http://journals.tubitak.gov.tr/agric...-15-9901-6.pdf  - çinko (eksiklik varsa) muhakkak kullanın.

  1-) ekim öncesi toprağa 2kg/da
  2-) tohumu sellektörden geçirirken tohum kaplaması olarak
  3-) erken 3 yaprak döneminde ve kardeşlenme ortasında olmak üzere de 2 defa yapraktan.

  Yukarıdaki 3 uygulama ile (duruma göre) %225 ' e kadar verim artışının yakalandığı, araştırmalar ile kanıtlanmış.

  Ayrıntılı bilgi için:
  http://ziraatdergi.gop.edu.tr/Makale...41_123-128.pdf

  http://www.drt.com.tr/blog/2008/01/t...-bir-konu.html
  Açıklamalariniz gercekten cok iyi ve faydalı tesekkurler
  erken 3 yaprak döneminde ve kardeslenme ortasinda ilaçla beraber mi ayri mi iki atim arasini 15 gün yapsak yetermi ve 800lt 65 dönüm atiyorsa nekadar katmamiz gerkiyor

 8. #8

  Üyelik Tarihi
  03 Mayıs 2009
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  41
  Mesajlar
  3,160
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  Ekinde dr tarsa nın sıvı çinkosunu kullandım ve gerçekten faydasını gördüm. Mutlaka öneriyorum, markası güvenilir bir firma olduktan sonra en ucuz olanı dahi kullanmanız mutlak fayda getirecektir.

 9. #9

  Üyelik Tarihi
  22 Ekim 2013
  Şehir
  KAYSERİ
  Yaş
  23
  Mesajlar
  1,286
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  Çok değerli bilgiler Yılmaz abi teşekkürler. Nisan da ot ilacı atarken yani ortalama bitki boyu 10-15 cm arasında iken uygulamayı düşünüyorum ben. Bide çinko sülfat 200gr/da olacak potasyum nitrat ne kadar olsa daha iyi olur takribi bişe söyleyebiilir misin abi. Tekrar teşekkürler abi.

 10. #10

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı
  Alıntı fatihcastle link=topic=79297.msg944769#msg944769 date=1418230359 Nickli Üyeden Alıntı
  Açıklamalariniz gercekten cok iyi ve faydalı tesekkurler
  erken 3 yaprak döneminde ve kardeslenme ortasinda ilaçla beraber mi ayri mi iki atim arasini 15 gün yapsak yetermi ve 800lt 65 dönüm atiyorsa nekadar katmamiz gerkiyor
  İlaçla birlikte karıştırılacak atılabilir. Iki atım arasında ister isteme 15 gündem fazla fark olacaktır çünkü 3 yaprak ile kardeşlenme arasında (iklime göre değişmekle birlikte) en az 1.5 ay zaman farkı olur.

  Gübretaş ' ın sıvı çinkoları var. 1-5-20 litre olarak satılıyor. Litre fiyatı 8 lira idi en son. Dekara 200ml gelecek şekilde, yani 1 litreyi 5 dekara atacak şekilde kullanıyorsunuz. 50 dekara 10 litrelik çinko gibi.

  Aynı çinkoyu Raxil yada Lamador gibi sürme/Rastık ilaçları ile içerisine karıştırarak tohum kaplaması olarak da kullanabilirsiniz. Dozaj tam aklımda değil ama 1 litre ile 400-500 kg civarı tohum ilaçlaması yapılabiliyor diye hatırlıyorum.

  Yaprak gübrelerinin bitkiye iyi nüfuz edebilmesi için ne kadar bol su ile kullanırsanız o kadar iyi sonuç alırsınız. Çünkü yeşil aksam tamamen yıkamak lazım. Mesela sıvı çinko için firma tarafından önerilen rakam 200-250ml gübrenin 100 kg su ile 1 dekara atılması.

  Yani firma:
  800 litre depoya 2 litre koyup bunu 10 dekara atın diyor. 60 dekara 12 litre ve 6 depo su demek bu. Tabi başta da dediğimi gibi bu firmanın önerdiği atım şekli.

  Dekara atılacak çinko miktarı 200-250ml olduktan ve yayıcı yapıştırıcı kullandıktan sonra suyu biraz kısmanın zararı olmaz.

  Bu nedenle:
  800 litre depoya 4 litre sıvı çinko koyup bunu 20 dekara atmak, yakıt bakımından daha ekonomik bir yöntem olur. 3 depo su ile 60-65 dekar yeri halledersiniz.

  Ha sizin dediğiniz gibi 800 litre ile 60-65 dekar yere atmak, ister ilaç olsun ister gübre, pek önerilecek birşey değil çünkü hangi ilaç yada gübre olursa olsun, homojen bir dağılım için dekara en az 20 litre, ideali ise 40 litre su ile atmaktır. Pülverizatör (ilaçlama makinası) ile atılan neredeyse tüm maddeler için geçerli bir durumdur bu.

  Eğer sen 800 litre su ile 65 dekar atıyorsan hangi ilacı atıyorsan at, hatalı atıyorsun demektir çünkü dekara 12.3 litre su düşüyor. Bu kadar az su ile atılan ilaç yada gübrenin etki derecesinde muhakkak kayıp olur.

  Unutmayın. Dekara 30 kg su kullanırsanız, bitkiyi komple yıkar, ilaç ile gübrenin her aksama nüfuz etmesini sağlarsınız.

  Dekara 10kg su kullanırsanız, bitki bırakın adam akıllı yıkamayı, üstün körü, değdi değmedi bir ilaçlama yapmış olursunuz. İş kalitesi düşer.

  Kısaca bir ilaç yada gübrenin dekara ayrılacağı miktar kadar, ne kadar su ile atılacağı da önemli. Elinizdeki 800 litrelik depo ile ne atarsanız atın 40 dekarı geçmeyin.


  Alıntı ydincbayram link=topic=79297.msg944851#msg944851 date=1418243864 Nickli Üyeden Alıntı
  Ekinde dr tarsa nın sıvı çinkosunu kullandım ve gerçekten faydasını gördüm. Mutlaka öneriyorum, markası güvenilir bir firma olduktan sonra en ucuz olanı dahi kullanmanız mutlak fayda getirecektir.
  Çinko, tespiti kolay bir madde olduğundan firmalar çok fazla dalavere yapamıyor. Ürünlerinde garanti ettikleri içerik bulunmazsa ve bu tespit edilirse ciddi şekilde başları yanar.

  Kullanımda ekonomi isteniyorsa, en ucuz ve en etkili yöntem toz haldeki çinko sülfat alıp şelatlayarak kullanmak. Piyasada hazır şelatlar bulunmakta.

  Bunun dışındaki hiçbir yöntem, bu kadar ekonomik olamaz çünkü alınan ürünlerin hiçbiri bu konsantrasyonu sağlayamaz.

  Çinko sülfat gübresindeki çinko oranı %22
  En baba sıvı çinkoda %10

  Buna bir de ambalaj ve nakliye masrafını ekleyince, sıvı gübreler, sülfat formundaki toz gübrelerden 'en ama en az' 5 kat daha pahalıya gelir.

  Ha avantajı yok mu? Var. Şelatlı olması ve kullanım kolaylığı. Başka yok.

 11. #11

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı
  Alıntı berat.yzn link=topic=79297.msg944856#msg944856 date=1418245510 Nickli Üyeden Alıntı
  Çok değerli bilgiler Yılmaz abi teşekkürler. Nisan da ot ilacı atarken yani ortalama bitki boyu 10-15 cm arasında iken uygulamayı düşünüyorum ben. Bide çinko sülfat 200gr/da olacak potasyum nitrat ne kadar olsa daha iyi olur takribi bişe söyleyebiilir misin abi. Tekrar teşekkürler abi.
  Her seferinde 400gr/dekar kardeşlenme sonundan itibaren 20 gün ara ile 3 sefer. Yani toplamda 1.2 kg/dekar, gluten ve protein değerlerinin tavan yapması için yeterli.

 12. #12
  fatihcastle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Mart 2009
  Şehir
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  2,289
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  Alıntı sebazios link=topic=79297.msg944868#msg944868 date=1418248106 Nickli Üyeden Alıntı
  İlaçla birlikte karıştırılacak atılabilir. Iki atım arasında ister isteme 15 gündem fazla fark olacaktır çünkü 3 yaprak ile kardeşlenme arasında (iklime göre değişmekle birlikte) en az 1.5 ay zaman farkı olur.

  Gübretaş ' ın sıvı çinkoları var. 1-5-20 litre olarak satılıyor. Litre fiyatı 8 lira idi en son. Dekara 200ml gelecek şekilde, yani 1 litreyi 5 dekara atacak şekilde kullanıyorsunuz. 50 dekara 10 litrelik çinko gibi.

  Aynı çinkoyu Raxil yada Lamador gibi sürme/Rastık ilaçları ile içerisine karıştırarak tohum kaplaması olarak da kullanabilirsiniz. Dozaj tam aklımda değil ama 1 litre ile 400-500 kg civarı tohum ilaçlaması yapılabiliyor diye hatırlıyorum.

  Yaprak gübrelerinin bitkiye iyi nüfuz edebilmesi için ne kadar bol su ile kullanırsanız o kadar iyi sonuç alırsınız. Çünkü yeşil aksam tamamen yıkamak lazım. Mesela sıvı çinko için firma tarafından önerilen rakam 200-250ml gübrenin 100 kg su ile 1 dekara atılması.

  Yani firma:
  800 litre depoya 2 litre koyup bunu 10 dekara atın diyor. 60 dekara 12 litre ve 6 depo su demek bu. Tabi başta da dediğimi gibi bu firmanın önerdiği atım şekli.

  Dekara atılacak çinko miktarı 200-250ml olduktan ve yayıcı yapıştırıcı kullandıktan sonra suyu biraz kısmanın zararı olmaz.

  Bu nedenle:
  800 litre depoya 4 litre sıvı çinko koyup bunu 20 dekara atmak, yakıt bakımından daha ekonomik bir yöntem olur. 3 depo su ile 60-65 dekar yeri halledersiniz.

  Ha sizin dediğiniz gibi 800 litre ile 60-65 dekar yere atmak, ister ilaç olsun ister gübre, pek önerilecek birşey değil çünkü hangi ilaç yada gübre olursa olsun, homojen bir dağılım için dekara en az 20 litre, ideali ise 40 litre su ile atmaktır. Pülverizatör (ilaçlama makinası) ile atılan neredeyse tüm maddeler için geçerli bir durumdur bu.

  Eğer sen 800 litre su ile 65 dekar atıyorsan hangi ilacı atıyorsan at, hatalı atıyorsun demektir çünkü dekara 12.3 litre su düşüyor. Bu kadar az su ile atılan ilaç yada gübrenin etki derecesinde muhakkak kayıp olur.

  Unutmayın. Dekara 30 kg su kullanırsanız, bitkiyi komple yıkar, ilaç ile gübrenin her aksama nüfuz etmesini sağlarsınız.

  Dekara 10kg su kullanırsanız, bitki bırakın adam akıllı yıkamayı, üstün körü, değdi değmedi bir ilaçlama yapmış olursunuz. İş kalitesi düşer.

  Kısaca bir ilaç yada gübrenin dekara ayrılacağı miktar kadar, ne kadar su ile atılacağı da önemli. Elinizdeki 800 litrelik depo ile ne atarsanız atın 40 dekarı geçmeyin.


  Çinko, tespiti kolay bir madde olduğundan firmalar çok fazla dalavere yapamıyor. Ürünlerinde garanti ettikleri içerik bulunmazsa ve bu tespit edilirse ciddi şekilde başları yanar.

  Kullanımda ekonomi isteniyorsa, en ucuz ve en etkili yöntem toz haldeki çinko sülfat alıp şelatlayarak kullanmak. Piyasada hazır şelatlar bulunmakta.

  Bunun dışındaki hiçbir yöntem, bu kadar ekonomik olamaz çünkü alınan ürünlerin hiçbiri bu konsantrasyonu sağlayamaz.

  Çinko sülfat gübresindeki çinko oranı %22
  En baba sıvı çinkoda %10

  Buna bir de ambalaj ve nakliye masrafını ekleyince, sıvı gübreler, sülfat formundaki toz gübrelerden 'en ama en az' 5 kat daha pahalıya gelir.

  Ha avantajı yok mu? Var. Şelatlı olması ve kullanım kolaylığı. Başka yok.
  Söz dedigini yapacam abi bide arpada bu uygulama-dozaj farki varmı ve yaprak gübresi olarak 26 mı 33 mü önerirsin

 13. #13

  Üyelik Tarihi
  02 Haziran 2014
  Şehir
  bursa
  Mesajlar
  10
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  Değerli arkadaşlar boru bilmemde çinkoyu ben kuru fasulyede bol miktarda kullanıyorum buğdayda da kulandım sonuç mükemmel verimden ziyade kuru fasulyenin lezzetine diyecek yok herkes bilmelidir ki bakliyat türleri çinkoya ihtiyaç duyar ve buda bizim topraklarımızda kısıtlıdır burada benimde bir sorum olacak genelde ben çinkoyu yapraktan kullanıyorum sonuç başarılı bazen 7,8, uygulama yapıyorum fasulye için fakat bazı firmaların ürünlerinde %6 veya %10 gibi değerler var bu değerler mahsulün çinko alımını ne kadar etkiler ve bunun kaçta kaçını kullanır ve de hangini kullanırsak daha fazla sonuç elde ederiz

 14. #14

  Üyelik Tarihi
  18 Nisan 2010
  Şehir
  Tekirdağ
  Yaş
  33
  Mesajlar
  6,771
  Adı geçen
  65 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı
  Alıntı fatihcastle link=topic=79297.msg944882#msg944882 date=1418251063 Nickli Üyeden Alıntı
  Söz dedigini yapacam abi bide arpada bu uygulama-dozaj farki varmı ve yaprak gübresi olarak 26 mı 33 mü önerirsin
  Arpa dahil tüm hububatlarda aynı dozajda uygulanabilir. 26 ve 33 derken o soruyu anlamadım.


  Alıntı murat ertugal link=topic=79297.msg944889#msg944889 date=1418251888 Nickli Üyeden Alıntı
  Değerli arkadaşlar boru bilmemde çinkoyu ben kuru fasulyede bol miktarda kullanıyorum buğdayda da kulandım sonuç mükemmel verimden ziyade kuru fasulyenin lezzetine diyecek yok herkes bilmelidir ki bakliyat türleri çinkoya ihtiyaç duyar ve buda bizim topraklarımızda kısıtlıdır burada benimde bir sorum olacak genelde ben çinkoyu yapraktan kullanıyorum sonuç başarılı bazen 7,8, uygulama yapıyorum fasulye için fakat bazı firmaların ürünlerinde %6 veya %10 gibi değerler var bu değerler mahsulün çinko alımını ne kadar etkiler ve bunun kaçta kaçını kullanır ve de hangini kullanırsak daha fazla sonuç elde ederiz
  Öncelikle kullanmanız güzel. Lakin kullanım şekliniz çok maliyetli. Yapraktan 7-8 sefer yarine topraktan 1 ve yapraktan 1 uygulama ile de aynı sonucu alırsınız.

  Hububat için konuşmak gerekirse, dekara 4-5 kg çinko sülfat atılıp 0-15 cm derinlikte karıştırıldığında, 3 yıl kadar tekrarlama gereği oluşmuyor.

  Bitkilere yapraktan verilen besin elementlerinin alınabilirlik miktarları:
  - kullanılan gübrenin türü
  - veriliş şekli
  - veriliş miktarı
  - veriliş zamanı
  - kullanılan gübredekinin ham element oranı
  - bitkinin vejitatif dönemi
  - ihtiyaç miktarı
  - hava sıcaklığı
  - güneşlenme durumu
  - birlikte kullanıldığı maddeler
  - şelatlar olup olmaması gibi

  Çok fazla sayıda değişken tarafından belirleniyor. Bu nedenle (taban gübrelerindeki gibi) kesin birşey söylemek zor.

  Mesela 'taban gübresindeki fosforun sadece %30 ' u ilk yıl bitki tarafından alınabiliyor.' diyebiliyoruz. Lakin yaprak gübresinde bu tip bir önermede bulunmak çok zor.

  Lakin iyi sonuç almak için geçerli olan bazı kurallar var:

  - hava sıcaklığının yüksek olduğu (15 derece ve üstü)
  - bitkinin hızlı vejetatif dönemde girdiği (kardeşlenme ortası yada sapa kalkım gibi)
  - yayıcı yapıştırıcı kullanıldığı hallerde
  - sabah erken yada akşam üstü atıldığında
  - uygulama sonrası en azından 5 gün yağışın olmadığı
  - çok fazla (özellikle herbisit) ile karıştırılmadığı

  Uygulamalarda yarayışlılık çok daha yüksek oluyor.

  ***

  Ikinci sorudaki % miktarları aldığınız gübre içindeki çinko miktarını belirtir. 1 litre sıvı çinko aldığınızda bunun tamamı çinko değildir. Eriyik halde ve maksimum %10 civarında element halde çinko bulunur o üründe. Çoğunluğunda %5-8 arasındadır.

  Zaten bu nedenle 'sülfat' forumundaki toz çinko ' nun çok daha ekonomik olduğunu söylüyorum. Çünkü toz formdaki gübrede bulunan çinko miktarı %22 ile %30 arasındadır (suda eriyebilen Çinli %7-8). Yani sıvı gübredekinin 5-6 katı.

  Bitkinin alımını etkileyen faktörler:
  1-) gübredekinin element oranı (% olarak ne kasar yüksekse o kadar iyi)
  2-) şelatlanmış element oranı. (Gübretaş ' ın sıcı çinkosundaki toplam çinko %5 iken şelatlanmış çinko oranı %2 ' dir) (yine yüzde olarak ne kadar yüksekse o kadar iyi)

 15. #15

  Üyelik Tarihi
  01 Kasım 2013
  Şehir
  Ilgin/Konya
  Yaş
  39
  Mesajlar
  506
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  Bugdayda cinko konusu acilmisken, bir suredir aklima takilan bir durum var. Soyle ki bir tarlada taban gubresi yeterli kullanilmadigi icin verilecek fosfor miktarini yapraktan takviye etmek istiyorum. Bunun icin gubretas MAP ile onerilen miktarda ot ilacina karistirip kardeslenme doneminde vermeyi planliyorum. Topraklarda cinko eksikligi de var, ot ilacindan sonra da baskaca bir sekilde holder giremeyecek muhtemelen tarlaya, dolaysiyla kardeslenme doneminde cinko vermek de faydali. Ancak fosfor cinkonun alimini zorlastiriyor bu durumda cinkonun selatli hazir formundan kullanacak olsam kardeslenmede tek uygulama ile :

  herbisit + selatli cinko + MAP mi?
  herbisit +selatli cinko mu?
  herbisit + MAP mi ?

  hangisi daha verimli olur sizce ?

  not: verilen gubre dekara 22kg Gubretas super ekin. ~5.5kg/dk P , ~110gr/dk Zn yapiyor. Toprak 30% kirecli, pH 7.7

 16. #16
  fatihcastle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Mart 2009
  Şehir
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  2,289
  Adı geçen
  13 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  Alıntı sebazios link=topic=79297.msg944920#msg944920 date=1418256476 Nickli Üyeden Alıntı
  Arpa dahil tüm hububatlarda aynı dozajda uygulanabilir. 26 ve 33 derken o soruyu anlamadım.


  Öncelikle kullanmanız güzel. Lakin kullanım şekliniz çok maliyetli. Yapraktan 7-8 sefer yarine topraktan 1 ve yapraktan 1 uygulama ile de aynı sonucu alırsınız.

  Hububat için konuşmak gerekirse, dekara 4-5 kg çinko sülfat atılıp 0-15 cm derinlikte karıştırıldığında, 3 yıl kadar tekrarlama gereği oluşmuyor.

  Bitkilere yapraktan verilen besin elementlerinin alınabilirlik miktarları:
  - kullanılan gübrenin türü
  - veriliş şekli
  - veriliş miktarı
  - veriliş zamanı
  - kullanılan gübredekinin ham element oranı
  - bitkinin vejitatif dönemi
  - ihtiyaç miktarı
  - hava sıcaklığı
  - güneşlenme durumu
  - birlikte kullanıldığı maddeler
  - şelatlar olup olmaması gibi

  Çok fazla sayıda değişken tarafından belirleniyor. Bu nedenle (taban gübrelerindeki gibi) kesin birşey söylemek zor.

  Mesela 'taban gübresindeki fosforun sadece %30 ' u ilk yıl bitki tarafından alınabiliyor.' diyebiliyoruz. Lakin yaprak gübresinde bu tip bir önermede bulunmak çok zor.

  Lakin iyi sonuç almak için geçerli olan bazı kurallar var:

  - hava sıcaklığının yüksek olduğu (15 derece ve üstü)
  - bitkinin hızlı vejetatif dönemde girdiği (kardeşlenme ortası yada sapa kalkım gibi)
  - yayıcı yapıştırıcı kullanıldığı hallerde
  - sabah erken yada akşam üstü atıldığında
  - uygulama sonrası en azından 5 gün yağışın olmadığı
  - çok fazla (özellikle herbisit) ile karıştırılmadığı

  Uygulamalarda yarayışlılık çok daha yüksek oluyor.

  ***

  Ikinci sorudaki % miktarları aldığınız gübre içindeki çinko miktarını belirtir. 1 litre sıvı çinko aldığınızda bunun tamamı çinko değildir. Eriyik halde ve maksimum %10 civarında element halde çinko bulunur o üründe. Çoğunluğunda %5-8 arasındadır.

  Zaten bu nedenle 'sülfat' forumundaki toz çinko ' nun çok daha ekonomik olduğunu söylüyorum. Çünkü toz formdaki gübrede bulunan çinko miktarı %22 ile %30 arasındadır (suda eriyebilen Çinli %7-8). Yani sıvı gübredekinin 5-6 katı.

  Bitkinin alımını etkileyen faktörler:
  1-) gübredekinin element oranı (% olarak ne kasar yüksekse o kadar iyi)
  2-) şelatlanmış element oranı. (Gübretaş ' ın sıcı çinkosundaki toplam çinko %5 iken şelatlanmış çinko oranı %2 ' dir) (yine yüzde olarak ne kadar yüksekse o kadar iyi)
  Yaprak gübresi olarak %33 AN mı önerirsiniz %26 CAN gübresi mi
  geçen yıl 2 seferde 15 kg cimen gubresi attim ammavelakin yan tarla gübre atarken dalga dalga bizim tarlaya sıçramış, gübrenin geldiği yerler yığın şekilde diğer yerler normal (arpa 300 kg verim) sebebi dönem olarak yanlış bi dönemde mi gübreleme yaptım

 17. #17

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2009
  Şehir
  EDİRNE KEŞAN
  Yaş
  47
  Mesajlar
  2,332
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  o kadar uğraşıp yazmışsınız teşekkürler. bende bir soru yazayım. sıvı çinkonun kilosu 8 tl civarı yazmışsınız. 25 kiloluk toz çinko 40 tl ve yüzdelik oranı fazla. tozu eritip atsak daha ekonomik olmaz mı?

 18. #18

  Üyelik Tarihi
  31 Mart 2010
  Şehir
  eskişehir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  1,186
  Adı geçen
  1 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  takipteyim

 19. #19

  Üyelik Tarihi
  05 Eylül 2008
  Şehir
  Eskişehir
  Yaş
  28
  Mesajlar
  631
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  Konu süper. Elinize emeğinize sağlık.

 20. #20

  Üyelik Tarihi
  03 Mayıs 2009
  Şehir
  Manisa
  Yaş
  41
  Mesajlar
  3,160
  Adı geçen
  8 Mesaj
  Etiketlenme
  1 Konu

  Ynt: Buğdayda Çinko ve Bor Kullanımı  Alıntı FEHİM link=topic=79297.msg944958#msg944958 date=1418285470 Nickli Üyeden Alıntı
  o kadar uğraşıp yazmışsınız teşekkürler. bende bir soru yazayım. sıvı çinkonun kilosu 8 tl civarı yazmışsınız. 25 kiloluk toz çinko 40 tl ve yüzdelik oranı fazla. tozu eritip atsak daha ekonomik olmaz mı?
  Fehim abi bende onu düşünüyordum soruna bir şeyde ben eklemek istiyorum. 25 Kg lık toz ya da granül çinko yu suda eritip yabancı ot ilacıyla birlikte uygulamamızın bir sakıncası olabilir mi? Malum 1 lt lik sıvıları karıştırıyoruz ilaçla eğer bunu da karıştırabiliyorsak büyük masraftan kurtulur dilediğimizce de verebiliriz. Endişem ilaçla tepkimeye girerse ilaç da işe yaramaz çinko da.

+ Konuya Cevap Yaz
Sayfa 1/3 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Cevap: 29
  Son Mesaj : 06.Mayıs.2015, 08:14
 2. bugdaya sulu cinko atcak olan varmi?
  Konu Sahibi teco Forum Buğday
  Cevap: 63
  Son Mesaj : 02.Nisan.2015, 14:21
 3. tohumların hümik asit ve çinko ile ıslatılması
  Konu Sahibi aaltan68 Forum Gübreleme ve Bitki Besleme
  Cevap: 20
  Son Mesaj : 20.Temmuz.2013, 11:38
 4. hububatta çinko
  Konu Sahibi emrecanking Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 13
  Son Mesaj : 27.Şubat.2013, 20:25
 5. Çinko kullanımının önemi
  Konu Sahibi ydincbayram Forum Diğer Tarla Bitkileri
  Cevap: 7
  Son Mesaj : 24.Temmuz.2012, 01:10

Arama Motoru Etiketleri

bugday tane verimi icin onerilen gubreler forum

SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status