Silajlık mısırın hububat mibzeriyle ekimi

Ynt: Silajlık mısırın hububat mibzeriyle ekimi

İSHAK ÇAVUŞ AYDIN link=topic=79329.msg938866#msg938866 date=1416762351' Alıntı:
Biz iki sezondur ikinci ürün olarak silajlık mısır ekmekteyiz.Kendimizin ve köyümüzde pnömatik mibzer olmadığından çevredende zor şer bulup ekiyoruz.Acaba mısırı normal hububat mibzeriyle ekmemiz mümkün mü :S
Şanzımanlı mibzerler ile ekilebilir diye biliyorum. sıra arası tohum klapelerinden ayarlanır. Sitemizde belki deneyen vardır

Biz iki sezondur ikinci ürün olarak silajlık mısır ekmekteyiz.Kendimizin ve köyümüzde pnömatik mibzer olmadığından çevredende zor şer bulup ekiyoruz.Acaba mısırı normal hububat mibzeriyle ekmemiz mümkün mü :S
ekılır ama

1 sıra arası olmayacak tırmık atamassın
2 bıcım olmayacak ancak elle kesersın sıra bagımsız makıneler bıle sıra azcık karıssın yatırıp bırakıyor
3 uygun aralıkta nasıl mıbzer olursa olsun ıstenılen sekılde ekım olmaz.
4 aycıcegı eken makınenın dısklerını degıstırıp ekıyoruz daha uygun olsn dıye.

velhasıl benım gorusum sılajlık mısır havalı makıneden harıc mıbzerle felan ekılmez abi

Soruya soruyla cevap vereyim:

Havalı makina icat olmadan önce mısır yetiştirilemiyor muydu?

Havalı makina kaç yıldır var?

25-30 yıl

Mısır kaç yıldır ekiliyor?

6000-8000 yıl

Pnömatik ekiciler, hem sıra üzeri, hem de sıra arası mesafeyi net olarak ayarlayabilmesi ile şu an için en gelişmiş ekim makinalarıdır. Yani Mısır, ayçiçeği gibi sıra üzeri mesafenin de önemli olduğu ürünlerde ideal ekim için kullanılması gereken ekim makinaları bunlardır.

Ama aksi olmaz demek de yanlış.

Şanzımanlı mekanik mibzer sıra arası mesafeyi gayet kolay ayarlıyabilirainiz, ama sıra üzerini istediğiniz hassasiyette ayarlama olanağınız olmaz.

Özetle:
1-) Şanzımanlı olması kaydı ile,
2-) Dekara atılacak tohumu (%50-100 arası) arttırılarak
3-) Çıkış sonra da el ile tekleme yapıp sıra üzeri mesafeyi belirleyerek

Hububat mibzeri ile oldukça başarılı ekimler yapılabilir.

Unutmayın, pnömatik havalı ekicinin icat edilmesinin tek nedeni, sıra üzeri mesafeyi de kontrol altına almaktır. Hatta onu, mekanik şanzımanlı mibzerden ayıran belki de tek ciddi özellik farkı budur.

Sıra üzeri mesafeyi (tekleme yaparak) el ile ayarladığınız taktirde amacınıza ulaşırsınız.

Not 1-) Tüm hububat mibzerlerinde kullanım kılavuzlarında 'mısır' ekebileceği zaten belirtilmiştir.
Not 2-) 20 yıl kadar önce mekanik, üstelik şanzımansız ayçiçeği mibzer ile mısır ekimi yaptık ve tekleme sonrası güzel de sonuçlar alınıyordu.

Tohum sıra arası delikler röntgen filmi gibi şeylerle ayarlanabilir.
Gübre ise açık olan tohum gözünün yanındaki göz açık bırakılarak tohumunun yanına gübre atılabilir.
Örneğin 20 mibzerde 5 göz açık ise ayar cizelgesindeki miktarın 20/5 i gübre atılacaktır.
Gelelim asıl mevzu sıra üzerine...
Tohum bölümünde bildiğiniz gibi dişler mevcut. Bu dişler iyice temizlenip kuruduktan sonra arası silikon tarzı bir madde ile doldurularak sıra üzerine müdahale edilebilir ve yol gibi biryerde mibzerde yurutulerek duruma göre dişler doldurulabilir vs. diye düşünüyorum. Tohum kirilmamasi içinse dislinin altındaki çukur kısma bir miktar kum koyulur ise araya giren tohum miktari azaltilir ve nisbeten yumuşak yerde sikisacagindan kirilmaz düşüncesindeyim.
Test için bir alana bu işlemi uygulayan bilirsiniz. Üzerini naylon gibi birşeyle kapatılması sonucu görmek mümkün olabilir.
Düşünüyorum, düşüncesindeyim kelimelerinden anlaşıldığı uzere yazdıklarımın gübre hariç kısmını denemedim sadece tahmin.

İyiki varsınız. *098*- ok-*-s .Yorumlarını,bilgilerini ve en önemlisi değerli dakikalarını esirgemeyen değerli arkadaşlarımın hepsine çok teşekkür ederim güçç*-* güçç*-* alk-*s alk-*s.İletilerdende anladığına göre ben en iyisi havalı mibzer bulmaya çalışayım.Ektiğim yer 10-15 dekar değilde daha fazla veya çevremde eken çok olsaydı mibzer almayı düşünürdüm.

Barış UZEL link=topic=79329.msg938867#msg938867 date=1416762756' Alıntı:
Şanzımanlı mibzerler ile ekilebilir diye biliyorum. sıra arası tohum klapelerinden ayarlanır. Sitemizde belki deneyen vardır
Ben ektim Bozkurt ile, sıra arasını ayarlamak için gözleri koli bantı ile kapattım, yalnız standart 70 cm ayarlıyamadık. Önce az tohum koyup sert zeminde yürüyüp tohum sıklığını ayarlarsın, sonra devam, çapa biraz dert olabilir. Bazı daneleri kırabilir, ufak tohum seçersen daha iyi olur.

nailyetek link=topic=79329.msg939119#msg939119 date=1416827402' Alıntı:
Ben ektim Bozkurt ile, sıra arasını ayarlamak için gözleri koli bantı ile kapattım, yalnız standart 70 cm ayarlıyamadık. Önce az tohum koyup sert zeminde yürüyüp tohum sıklığını ayarlarsın, sonra devam, çapa biraz dert olabilir. Bazı daneleri kırabilir, ufak tohum seçersen daha iyi olur.

Nail Abi sana gerçekten iyi bir mibzer lazım. Bu sıralar çok iyi ve uygun mibzerler düşüyor. Yerini eken ve değiştirme niyetinde olanlar satılığa çıkartıyor.

Sıra arası mesafe ayarı için:

7df1468f5f4a3a316a6b6062936d6e4a.jpg

macera aramaya gerek yok :D
tohum kaybı ekstra tohum masrafı sıraların düzensiz olması ek işçilik vs vs gibi birsürü olumsuzluk olur
en güzeli pnomatik mibzer
eger ki pnomatik mizer varsa yakınlarınızda onla ektirin bence
fakat eger yakınlarınızda yoksa ozaman
2 yol var
egerki piyasayada çalışırım epeyde sıraya ekim yaptıgım(mısır ayçiçegi vs) arazim var diyorsanız 8-10binliraya baltalı yerli pnomatik mibzerler var işinizi görür
eger piyasada pek iş olmaz benimde ekim yaapcagım arazim az derseniz ikinci el temiz makinalar var 3-4bine alırsınız ufak tefek bakımla size ömür boyu yeter :)

mesela köyümzüde butür ürünelr genel olrak pnomatik mibzerle ekiliyor
birkaç istisna var onlar eskiden pamuk soya mısır falan ektigimiz normal eski düz mibzerle ekiyor onların artısı traktörün hızı veya gücü önemli degil kuyurk mili kullanmadıkları için
sadece traktörün hidroligi mibzeri kaldırabiliyorsa yeterli
onların eksisi ekim süresi ve günlük ekilebilen arazi miktarı az mibzerin üzerindede 1 veya 2 kişi bulunuyor yani ekstra işçilik oluyor vede sıra arası sorunu olmasada sıra üzeri sorunu oluyor bazen çok sık bazen çok seyrek olabiliyor buda sık olursa tohum israfı seyrek olursa verim kaybı demek

Sıra dengesiz olmazmı ? ve Dönümüne baya bi Tohum gider gibi geliyor bana denge olmaz biz 18 Santimde ekiyoruz normal mısırı slaj lık olan daha kısa ola bilir ama bu tarz ekimde baya bi yakın olur tohumlar galiba .

2-3 yıl önce ektik sıkıntı olmaz hibrit tohum zaten 1 er tane düşüyor sadece ayar yapamazsan sıra üzeri biraz sık olabilir sıra arasını ise mibzerine göre en öndeki 4 ayağı 70 şer cm ayarla ve diğer gözleri kapa