Kamalı Pulluk Hakkında

Arkadaşlar içimizde 'kamalı pulluk' yada 'kamalı bıçak' denilen tür pulluk kullanan var mı? Varsa iyi yada kötü yönlerini yazabilirler mi?

Not: bilmeyenler için kamalı pulluk:

Şu an için en yaygın Alpler tarafından üretilen pulluklarda kullanılır. Pullukta en çok aşınan parça olan bıçağın uç kısmının, kulağın içerisine doğru uzatılması ile elde edilmiş pulluk tipidir.

Avantajı, uç bittiğinde, komple bıçağı yada ucu değiştirmek yerine, ucu tutan cıvata ve somun gevşetilip uç istenilen miktarda öne alınır ve '0' maliyet ile yep yeni bir bıçak sahibi olmamızı sağlar. Bu açıdan oldukça uzun ömürlü ve ekonomik bir tasarımdır.

Bir diğer avantajı da, bıçak ucu yassı bir demir yerine kama şeklimde olduğundan, taşlı ve sert topraklarda daha az deforme olması, dolayısı ile daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasıdır.

Örnek:

Ynt: Kamalı Pulluk Hakkında

yılmaz kardeşim bu tip pulluklar bir ara bizim buralarda , ( çerkezköy , saray ) cıvarlarında bayağı satıldı . sonra bunları kullanan arkadaşlar hemen hemen tamamı değiştirdi .
kendim kullanmadım ama bildiğim vede duyduğum kadarıyla kurak tavda çok iyi . güzel batıyor . fakat ağır topraklarda fazla randıman vermediler . kapı komşumuzda vardı . köyde bayağı arkadaş aldı ama hiç memnun kalmadılar ( eğer aynı pulluklar ise )
seninde dediğin gibi kamalı olduğundan burun kısmı en fazla aşındığından masrafı az oluyordu . fakat ağır tavda hiç randıman vermediler .toprak ağır olunca tahtalar ( kulaklar ) güzel sıyırmadı . vede daha az çim aldıklarını duydum .
tahminimce yanılmıyorsam daha önceleri tarım kredi koperatifi bunlardan getiriyordu . sonar bunlar bizim buralarda kayboldu .
sadece kurak sürüm yapacaksan kullanılabilir .

Ben kullandım Yılmaz aşağı yukarı 10 yıl kadar oldu alalı alpler 11 no dörtlü

Senin Fotodaki pulluğun aynısı

İyi yönleri çeneli bıçağa göre biraz daha dirençli sağlam sadece bu

Kötü yönleri süpürge dediğimiz kısım en altta sizde süpürge diyorsunuz herhalde çok kalın çünkü kamaları onlar tutuyor çabuk batmaz pulluk .

Kamalar çabuk körelir bir bıçağa iki yada üç defa kama demircide dövmek gerekir sıcak demirci sorun .

Ben normal çeneli bıçağa çevirmek istiyorum ama kütükler değişik uydurabilirmiyiz bilmem .

Sağlam taşa takılınca hiç şansı yok üç defa grangı kestik ( kollara takılan çeki ortadan kırıldı ) sonra kamyon aksından yaptık .

Kama kırdığımızın sayısını bilmiyorum .

Dört beş defa ok yamulttuk .

Sağlam taşta çok kullanışlı değil tavsiye etmem benimkiler çaptan kaçık duruyor kenarda .

Yaylı alpler kullanıyoruz şu an taşta çok rahat taşın üzerine indirip yürüyorum hiç sorun yok ya söküyor taşı yada atlayıp geçiyor çok rahat .

Çalışması da süper .

v9xuu.jpg

Bak bu fotoda belli oluyor diğer çizi kamalı pulluğa ait çevirmesi bile kötü, otlar duruyor.

@EROL AKGÜN, @ismail_17, @alipasalierkan

Erol Abi, İsmail Abi ve Erkan, bilgiler için teşekkürler.

Bizde neredeyse hiç yok bu pulluklardan. Fikir olarak güzel ama her güzel fikir pratikte güzelliğini koruyamıyor.

Erol Abi kulakların toprağı sıyrılma performansını etkilen nokta çoğunlukla kulak yapısıdır. Uç yapısı bu konuda etkili değildir tahminim. Bu tip pulluklarda çoğunlukla dik kulak kullanılıyor ve devirme kabiliyeti en düşük kulak da bunlar genelde. Yoksa şöyle bir kulak tipi kullanılsa sorun kalmaz:

345270cc9179bfd82fe05b0da051ee41.jpg

İsmail Abi, çeneli bıçak dediğin şu ise:

e37996f70184bca16a9a624441083f1f.jpg

bizde burunlu bıçak olarak geçer. Yakın zamana kadar en makbul görülenler onlardı ama artık onlar da popülitesini kaybetti. Şu an için en popüler tip, hem ekonomik, hem de kullanışlı olan parçalı kulak tipleri. Örneğin:

780825518cf026d76b718832c745e688.jpg

Bıçak bittiğinde sadece öndeki parçayı değiştirip devam edebiliyorsun:

6278adb0072e8d3aded518baf6c4c5d0.jpg

Süpürgelikten konusunda haklısın. Kalın olması sağlamlığı arttırıyor ama
pulluğun batışını zorlaştırıyor.

Erkan aksine batma konusunda performansları çok iyi duydum. Temas alanı düştüğü için basınç artıyor ve batma kolaylaşıyor. Açıklamalarında da tavsız, sert toprakta performansının iyi
olduğunu, hatta o amaçla üretildiğini yazmışlar.

Çevrede yaygın olmayınca insan merak ediyor kullanışlılığını..

yılmaz kardeşim ben kullanan arkadaşlarla beraber sürümler yaptık . inan ki kapama olayını görünce tamamen soguyorsun .
sürüm anında traktörü fazla tutmaz çünkü toprak tahtada fazla durmaz vede kapama yapmaz , sadece toprağı dayama yapar . çim az alır . arkadan bakınca sürülen yer sanki çayır gibi otlar dikil durur buda insanı sinir eder .onun için sıva sürüm yapman gerekir yinede otlar üst kısımda kalır . sürülen yer karık karık ( yol yol ) olur . hele yaş olursa hiç tatlı sürüm olmaz .
bizm topraklarımıza hiç uygun olmadığını herkez gördü vede hemen değiştirdiler . alacaksan tavsiye etmem . sürümden hiç memnun olmazsın .

Sert tavsız toprakta batar diye aldım kamalı pulluğu fakat sağ kolu tüm kapatıyorum sol kolu bayağı bir indiriyorum sonuna kadar dikiyorum sadece çizip gidiyor sert yerde hiç batmıyor neden olduğunu bir türlü çözemiyorum..Tutmuş toprakta fazla bir işe yaramıyor kamalı pulluk..

Sonuna kadar sola yaptırdığım halde sert yere burunlunun batıp bu kamalının batmamasının sebebi nedir aceba.kamalarıda ileriye sürdüm yine aynı tutmuş tavsız yerde sadece kamaların ucu batıp çizip gidiyor..Hatta batsın diye ne kadar sola yatırdıysam orta kolu hafif eğdi yinede batmadı sorun ney bir türlü bulamadım..

Sonuna kadar sola yaptırdığım halde sert yere burunlunun batıp bu kamalının batmamasının sebebi nedir aceba.kamalarıda ileriye sürdüm yine aynı tutmuş tavsız yerde sadece kamaların ucu batıp çizip gidiyor..Hatta batsın diye ne kadar sola yatırdıysam orta kolu hafif eğdi yinede batmadı sorun ney bir türlü bulamadım..
Abi motorun hassasiyetinden olabilirmi yada pullugun orta kolun ölcüsünden. Traktörü degistirdigimde ayni sorunu bende yasadim orta kolu 5 cm kadar kisalttim düzeldi. Benim motorun hassasiyetindede sorun vardi aklima baska bisey gelmiyo. Bahsettigin sartlarda batmamasi cok mantiksiz bi durum

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: Baki TÜRKOĞLU
Abi motorun hassasiyetinden olabilirmi yada pullugun orta kolun ölcüsünden. Traktörü degistirdigimde ayni sorunu bende yasadim orta kolu 5 cm kadar kisalttim düzeldi. Benim motorun hassasiyetindede sorun vardi aklima baska bisey gelmiyo. Bahsettigin sartlarda batmamasi cok mantiksiz bi durum

Motorun hassasiyet ayarını yukselttim aynı düşürdüm aynı yüzdürme ayarına getirdim aynı değişken tavlı ayarına getirdim aynı Pozisyon konumuna aldım aynı..Orta kolu kısa almıştım iyice kısınca pulluk ön ayaklarının üzerine kalkıyor arka yerden kesiliyor durum yine aynı..kaldırıp yüksek bir yerden atacam o derece yani..başka pullukta hiç bir sorun yok istediğim şekil oluyor bunda olmuyor..

Kamali pullugun kamalari tutan kisim (biz supurge deriz) diger pulluga gore cok cok kalin bicaklar ve kama orantili olarak belli bir mesafe ileride olmali yoksa batmiyor
Ben 10 yildan fazla kullandim 11 no 4 lu alpler marka kamali hala duruyor
Dedigin bu konu hep sıkıntı
Buyuk yerli kayaya takilirsa belli bir hizdan sonra yine sikinti kamayi koparamadigi icin kollari taktigimiz cekiyi (biz grank deriz )kirdi defalarca sonra aks milinden yaptik
Yayli profil sase ceneli bicak alpler kullaniyorum su an tasliklarda memnunum
Fazla tas yoksa kamali sistemi normal ceneli bicak sisteme ceviriyor bazi ustalar
Tav normal olursa pek belli olmaz ama yinede diğer pulluklara göre gec batar kamali bicagi kamasi yeni ve bilenik degilse

Az önce Aydın ile Ünlü'nün fabrikasıyla görüştüm. Yaylı pullukta kamalı üretmiyorlarmış. Alpler' in fabrika telefonu da sürekli meşgulde, görüşemedim
Ben kamali pulluk yaylı pulluk kullandım
Hem yaylı hem kamaliya gerek yok
Alpler dik yaylı normal bıçak ile çok güzel çalışıyor
Kamali pulluk larin bicak sistemi farkli bıktıriyor insani
Pulluk cok ağır yeni yatay yayli pulluklar daha hafif uygun bence

Ben kamali pulluk yaylı pulluk kullandım
Hem yaylı hem kamaliya gerek yok
Alpler dik yaylı normal bıçak ile çok güzel çalışıyor
Kamali pulluk larin bicak sistemi farkli bıktıriyor insani
Pulluk cok ağır yeni yatay yayli pulluklar daha hafif uygun bence
Bölge baya taşlı, kamalı olmasa aşınmadan kaynaklı ne kadar dayanır merak ediyorum

Dayımda 3 16 inc kamalı var, geçen baktım kamanın ucu neredeyse kalmamış