Dalgıç Pompa Yardım

10.01.2013
2,672
1,188
ankara

Arkadaşlar çiftliğimizin önündeki araziye kuyu vurdurduk.

120 m derinlikte boru çapı 35 ' likmiş.

Tarla 50 dönüm ve resimde görüldüğü gibi uzunlamasına gidiyor ( 650m uzunluk 80m genişliğinde )

Biz buraya yonca,bezelye veya buğday ekcez.Yağmurlama ile sulamayı düşünüyoruz.

Bölgemizde yanımızdaki tarla haricinde hiç sulama olmadığı için ne kullanacağımızı bilmiyoruz

Sizce buraya saatte kaç lt su atan bi dalgıç pompa kurmalıyız ve kaç fıskiye çalıştırabiliriz ?
Ayrıca hangi marka pompa kullanmamızı tavsiye edersiniz ?

Ynt: Dalgıç Pompa Yardım

ahmtkskr link=topic=79352.msg939149#msg939149 date=1416834521' Alıntı:
1 fıskiye saatte kaç ton su harcar peki ?
O fıskıyenin yapısına göre değişir.Kimi yerlerde su çok oluyor büyük delikli fıskiye takılıyor,kimi yerde az oluyor küçük delikli fıskıye takılıyor.Normalde sondajcılar suyu bulunca kaç fıskıyelik olduğunu söyler,sizin kuyuyu açan sondajcı o konuda size bir bilgi verdimi?

aslan26 link=topic=79352.msg939151#msg939151 date=1416835144' Alıntı:
O fıskıyenin yapısına göre değişir.Kimi yerlerde su çok oluyor büyük delikli fıskiye takılıyor,kimi yerde az oluyor küçük delikli fıskıye takılıyor.Normalde sondajcılar suyu bulunca kaç fıskıyelik olduğunu söyler,sizin kuyuyu açan sondajcı o konuda size bir bilgi verdimi?
Kuyuyu vurduralı iki yıl oldu,yeni faaliyete geçecek söylediysede hatırlamıyorum.Ama saatte 120 ton kapasiteli galiba

aslan26 link=topic=79352.msg939157#msg939157 date=1416835972' Alıntı:
Saatte 120 ton su ile 10-15arası fıskiye çalıştırılır.

Hesaba göre saatde 12-8 ton su veren fiskiye büyük olmalı! Bölgemizde yonca, buğday vs sulamasında kullanılan muhtelif marka fiskiyeler (meme ucu ve basınca bağlı) 1,7-2,0 ton/saat kapasiteli.

Bunlardan siz 60 fiskiye kullanabilirsiniz. 3 ' ' yani 90`lık lateral (dal) boruya 30-35 fiskiyeden fazla bağlanamayacağı için, tarlanızı ortasından ana boru ile bölerek 30/30 Fiskiye olarak 5 seferde sulayabilirsiniz.

Abi peki çiftlıge hat çekmemiz lazım tarlanın bi ucundan bi ucuna yer altından çekilecek.Ben bu hattı yer altından çekerken yer altından boru bağlantısını yukarıya çıkarsam belirli mesafelerde bunlardanda yer üstünde hat çekip sulasam olurmu ? İnşallah anlatabilmisimdir

ahmtkskr link=topic=79352.msg939220#msg939220 date=1416846100' Alıntı:
Abi peki çiftlıge hat çekmemiz lazım tarlanın bi ucundan bi ucuna yer altından çekilecek.Ben bu hattı yer altından çekerken yer altından boru bağlantısını yukarıya çıkarsam belirli mesafelerde bunlardanda yer üstünde hat çekip sulasam olurmu ? İnşallah anlatabilmisimdir
Ben ne demek istediğini anladım çekecegin hattan tarlanın ortasından veya iki yerinden yukarı çıkış yaparsan ana borudan ve yağmurlama basıncından avantajını olur yer altına çekeceğin hat büyük boru olursa daha verimli olur

ramazanpullu link=topic=79352.msg939259#msg939259 date=1416851399' Alıntı:
Ben ne demek istediğini anladım çekecegin hattan tarlanın ortasından veya iki yerinden yukarı çıkış yaparsan ana borudan ve yağmurlama basıncından avantajını olur yer altına çekeceğin hat büyük boru olursa daha verimli olur
Abi alta çekeceğim hatta kaçlık boru kullansam iyi olur. Tarlanın ortasından 2 hat çıķarsak yetermi abi sence ?

su 8 m nin altında ise dalgıç motordan başka pompa işini görmez. Tarlayı tek seferde mi yoksa bir kaç kerede mi sulayacaksın bu boru çapını belirler. Toprak altı hat çekmek hem işçiliği hemde sistem maliyetini arttırır fakat daha sonrası için rahat olur. Pompa seçiminde elektrikli kullanacaksan o bölgedeki şebeke gücü de öenmli

ahmtkskr link=topic=79352.msg939260#msg939260 date=1416851574' Alıntı:
Abi alta çekeceğim hatta kaçlık boru kullansam iyi olur. Tarlanın ortasından 2 hat çıķarsak yetermi abi sence ?
Alttan çekeceğim boru dalgıçtan 1 boy büyük olursa daha verimli olur
Yağmurlama siprink kullanacaksan ortadan tek çıkış yeter ama normal tabanca kullanacaksan 18 tabancayı geçmeyecek şekilde ayarlaman gerekir onun için 2 çıkış gerekir zaten 2 çıkış oldumu tarla 3 e bölünmüş olur yağmurlama borusu 6 metre kullandınmı 18 tabancaya denkelir

ahmtkskr link=topic=79352.msg939910#msg939910 date=1417023137' Alıntı:
Senin önerin ne volkan napalım :)
Şaka şaka bilader ben kuyudan pek anlamam biz mazotla açık kanaldan suluyoruz ama hatlardaki fıskiye sayısı filan önemli yani kullanacağın boru çapları vs. arkadaşlar bahsetmiş zaten.

Kuyunuz hayırlı olsun öncelikle.

Farklı bir alternatifinizde var diye düşünüyorum.
Kuyuda saatte 120 ton suyun bulunması bu suyun tamamını çıkaracak pompa ve yağmurlama sistemini kurmanız gerekir manasına gelmez. Eğer pompa başka arazi sulamayacaksa sizinde bu arazi haricinde yağmurlama boru ve tabancasına ihtiyacınız olmayacaksa bu araziye ekilecek ürüne yeterli bir sistem kurulabilir. Yani daha küçük pompa, daha az tabanca, daha küçük çaplı boru size daha az masraf demektir. Kaldı ki başka yerde kullanılmayacaksa o kadar boru boş yatacak.
Yani 60 tabanca taksanız ana hat bölünene kadar minimum 110 gitmeli hatta o bile az gelir ama bu yarıya düşse 90 lık size yeter. 110 luk ege yıldız 6 metrelik boru 60 tl bu 90 lık olsa 45 tl civarı alınabilir ve boruda maliyet %25 civarı düşer bu maliyet tabancada kabaca %60 ler civarı daha düşük bir maliyete denk gelir.
Fakat şunuda göz önünde bulundurmak gerekir ki küçük pompa kullanırsanız tarlanın sulaması daha uzun sürecektir. Sulamaya ayıracağınız zamanın uzaması size ve ürüne olumsuz etki etmeyecekse değerlendirilebilir derim.

Eğer para önemli değil ve başka yerde boru bana lazım olmaz derseniz tamburlu sulama sistemi yonca için biçilmiş kaftandır.