ÇKS DOSYA GÜNCELLEMESİ

Çiftçiye ‘destek!’ çilesi… (ZİRAAT ODALARI KESİNLİKLE KAPATILMALI)
Tarım Bakanlığı tarımsal destekler kapsamında çiftçiye hem nakdi hem de danışmanlık ve eğitim hizmetleri olarak önemli teşvikler sunuyor…Mazot, gübre ve toprak analizi desteği bunlardan bazıları…Ancak kayıt yenileme, dosya güncellemedeki formalite ve uygulama usulü, tam bir bürokrasi çilesi…İşte çile serüveni;
• Çiftçi müracaat dosyası almak için Tarım müdürlüğünde sıra kuyruğu…
• Dosya parası10 lirayı yatırmak için Ziraat Bankasında sıra kuyruğu…
• Tapu kayıtları için Tapu ve Kadastro Müdürlüğünde sıra kuyruğu…
• Kadastro yeni girmiş arazilerde yeni tapu harçlarını yatırmak için tekrar Ziraat Bankasında sıra kuyruğu…
• Dekara 1,50 liralık aidat ödemek(!) ve çiftçi belgesi almak için Ziraat Odasında sıra kuyruğu…
• Belgeleri mühürletmek için köy muhtarı ve aza arayışı…
• Her birimde 1-2 saat kuyrukta bekleyiş…
• Bir gün de bitirilmesi mümkün olmayan bu muameleler için 10-15 gün köyden geliş ve gidiş dolmuş ücreti, yemek masrafı…
• Tarım Müdürlüğü, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, Ziraat Bankası arasında gidiş-gelişler
Alınacak destek parası (arazi büyüklüğüne göre) ortalama 9 ila15 liradan ibaret. Bunun 8 liraya yakını masrafa gidiyor. Çiftçilerin ifadesiyle; Devlet 10 kuruş destek verecek, vatandaş 8 kuruş masraf yapacak!
Ürün Desteği ödemeleri olmasa hiçbir çiftçi bu külfete (Mazot, gübre ve toprak analizi desteği çilesine) katlanmaz. Çiftçi, verilen destekle memnun olup vesile olanlara dua edeceği yerde, aldığı yardımının çektiği çile ile zayi olması karşısında beddua eder hale gelmekte!..
Mazot ve gübre desteğinden faydalanabilmek için; çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt olmaları, kayıtlı iseler kayıtlarını yıl içerisinde güncelleştirmeleri, toprak analizi desteğinden de faydalanabilmek için; toprak analizinin Tarım Bakanlığınca yetkilendirilmiş laboratuarlardayaptırılması şartı getirilmiş bulunuyor. Çiftçi belgesi de olmazsa olmaz evraklar arasında sayılmış!
Çiftçi belgesi alma zorunluluğu…
İşte, Ziraat odalarının kuruluş gayesi ile alakalı hüküm: “Madde l. - Ziraat odaları, bu Kanunda yazılı esaslar uyarınca meslek hizmetleri görmek, çiftçilerin müşterek ihtiyaçlarını karşılamak, meslekî faaliyetlerini kolaylaştırmak, çiftçilik mesleğinin genel menfaatlere uygun olarak gelişmesini sağlamak, meslek mensuplarının birbirleri ve halk ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hâkim kılmak, meslek disiplin ve ahlâkını kollayıp gözetmek, çiftçilikle iştigal edenlerin meslekî hak ve menfaatlerini korumak amacıyla kurulan, tüzel kişiliğe sahip kamu kurumu niteliğinde meslek kuruluşlarıdır.”
Kamu kuruluşu statüsünde olan Ziraat Odaları ne kadar kamu yararına faaliyet gösteriyor?
Oda kanunun denetimle alakalı 43. Maddesinde: “Odaları Birlik, Birliği de Bakanlık denetler” hükmü yer almasına rağmen, gerekli denetim yapılıyor mu?
Çiftçilerden toplanan aidatlar kime, nerelere harcanıyor?
Bir çiftçi olarak, aynı zamanda bir seçmen olarak;vatandaşlık hak ve hukukumuzun korunması için rey vererek vekâlet verdiğimiz ( Hükumetimizi sorumluluklarını hatırlatarak) vazifeye davet ediyorum:
Kanun değişikliği ile halledilebilecekse, yeni kanuni düzenleme yapılmalı…
Anayasa Mahkemesine müracaat edilmesi gerekiyorsa, seçmenler adına Anayasa Mahkemesine müracaat edilmelidir!
Ziraat Odaları kapatılmalı!..
Bugün çiftçiye verdiği herhangi bir hizmeti bulunmayan, varlığı ile yokluğu belli olmayan,çiftçilere aidat külfetinden başka hiçbir faydası olmayanZiraat Odaları;ya kuruluş gayesine uygun hizmet verir hale getirilmeli veya kapatılmalı, tasfiye edilmeli, hiç değilse çiftçiler aidat külfetinden kurtarılmalıdır.
Çiftçinin çilesine son verilmeli, destek devam etmeli…
Çiftçi Kayıt Sisteminin güncellenmesi safhasında çiftçilerin çile çekmemesi için:
• Müracaat esnasında bankaya yatırılan oda aidatı, ödenecek destek parasından mahsup edilmeli. Çiftçi destek paralarını zaten Ziraat Bankasından alıyor. Bu, banka ve çiftçi açısından hem zaman hem de masraf açısından tasarruf sağlayacaktır.
• Bilgisayar teknolojisinin geliştiği günümüzde, muameleler tek çatı altında Tarım Müdürlüklerinde yapılabilir…
• Çiftçi belgeleri Tarım Müdürlüklerince tanzim edilmeli. İlk müracaatta çiftçi belgesi alındıktan sonra, her yıl istenilmesine son verilmeli. (Buna imkân verecek kanuni düzenleme yapılmalı!)
• Birimlerdeki sıra kuyruğu; çiftçi yoğunluğundan ziyade personellerin iş bölümü adaletsizliğinden ve idari kontrol zafiyetinden kaynaklanıyor!
ÖRNEK: ÇKS dosyası için İTM. 3 defa gittim sebebi (sistem yok çıktı alamıyoruz) ilçeye mesafe 25km
Dosyayı aldık köye muhtar aza aramaya yola devam
Tekrar ilçeye ziraat odasına toplam arazi 85 dekar bankaya git 128 tl yatır makbuzu getir (beyefendi bir yanlışlık var ben 2013te 40 TL ödemiştim - 2014-2015 iki yıllık alıyoruz birde zam geldi O günün tarihi 24,11,2014 2015 yılına girmeden aidatını alıyorlar. Sıra kuyruk mesai bitti yarın gel ertesi gün ziraat odası tamam ilçe tarım : nüfus kayıt örneği birde 10 TL makbuz kestir gel onlarıda yaptırdık nihayet dosyayı teslim ettik tamı tamına 15 gün uğraştım
Bir daha da bu işlemi yapmamaya karar verdim (Vereceğiniz destek sizin olsun istemiyorum…

Ynt: ÇKS DOSYA GÜNCELLEMESİ

abi abim belki sizde hatırlarsınız belki hatılamazsınız
ben birşeyler anlatayım
geçmişte yani şu destegi bu destegi şu hibesi bu hibesi şu kredisi bu kredisi gibi muhabbetler yokkende ziraat oları vardı fakat bizlerin yani çiftçilerin gözüne batmıyordu
ayda yılda bir işi düşermiş büyüklerimizin ziraat odalarına(aidat ücrti ödemek seçim zamanı başkan seçmek çiftçi bagkuru için vs sv buna benzer birkaç şey için)

fakat saydıgım destek hibe kredi çiftçi kaydı vs vs gibi konular ortaya çıktıktan sonra artık ziraat odasıyla nerdeyse heryıl enaz 10-15defa işimzi oluyor
burda sorulması gereken soru eskiden il veya ilçe taımın adresini bilmezken ziraat odasının adresini bilmezken ayda yılda bir defa ancak işimiz düşerken bu kurumlara
şunda heryıl defalarca gidip geliyoruz
çiftçinin refah seviyesi yüksek olsa yani 4 kuruş bugday destegi 25 kuruş ayçiçegi destegi bilmem kaç lira mazot destegi gibi buna benzer desteklere ihtiyacı olmasa ne il tarıma nede ziraat odasına eminim çiftçilerin %90ı ugramaz adresini bile bilmez

genel itibariyle gerek ülke gnelinde reel hayatta gerekse site genelindeki kişileri baz alırsak u konuda ciddi şikayetler var
fakat şikayet edilecek durum bence bu kurumlar degil bu kurumları atıl durumdan aktif duruma getiren hükümettir
hükümet çiftçiyi 4 kuruş bugday destegine muhtaç etmeseydi şimdi seceresini bile ezberledigimiz ziraat odasını ve ziraat odası başkanını acaba kaçımız bilirdik

şunuda belirteyim ziraat odaları kapatılırmı kapatılmazmı bilmiyorum fakat sistemin son halkası kapatılsada kapatılmasada hiçbirşey düzelmez çiftçiler için neden derseniz şuanda bizleri 12 yıldır yöneten hükümet malesef bizleri sömürmekle köleleştirmekle kanımızı emmekle meşgul
aldııgmız nefesten tutunda aklınıza gelen herşey kayıt altında artık kaç dekar tarlamız var kaç traktörümüz var adresimiz neresi ne iş yaparız ne yeriz ne içeriz ne giyeriz telefonda ne konuşuruz internette hangi sitelere gireriz hepsi kayıt altında
gizli birşeyimiz yok
neden yok
gizli şeylerden vergi alınamaz sömürülemez köleleştirilemez

yazacak çok şey varda siyaset yapmak yasak sitede

saygılar

Abiler ben de bu destek için koşmaktan bıktım.
Hazır destek demişken Devlet baba niye Gemilere uyguladığı yakıt daki ötv ve vergi kısıtlamasını Çiftciye yapmıyor ,onu yapsın teşvik falan vermesin abicim rağzıyım ben.
Kimin çiftci kimin icarcı olduğunu çok iyi biliyorlar ve kimin ektiğini kiminde yan gelip yatığını çok iyi biliyorlar birazda destek olsun lar üstümüzden şu yükleri adam gibi kaldırsınlar ,Kaldırmazsalarda kendi keyfleri bilir bu saaten sonra en fazla bütün hayvanları satarım tarlarıda ölene kadar banada yeter ilerde olacak çocuklarımada nediyeyim bu devlete artık.

abi sorun odaların varlığı değil.. genel anlamda zayıf-hantal-işlevsiz yapısı.. yani odalar olsun aidatlar ödensin ama bu üreticiye HİZMET-BİLGİ-Danışmanlık ve pprojeler olarak dönsün derim..

yoksa odaları kilitlesek ki ÇOK mümkün değil yasayla bilmem neyle kurulmuş.. elimize ne geçcek.. zaten zayıf olan üretici örgütlenmesi hepten zayıflar..

açıkcası kapatılma değil ilerletilmesi-ıslahı-geliştirilmesi lazım..

bugün faturaları borsa da onaylattim teslim edeyim dedim benim kayıt cıkmıyor tarım da elden kestireyim dedim bu seferde adam yok yerinde . . Hiç bir şey yapamadım. Daha 2015çks sı ne gitmedim bile. .

arkadaşlar bunların hepsi politika sizlere soruyorum bugdayın kilosu 1.5 tl olsa bu iki üç sene böyle gitse tüm çiftçilerin durumu düzeldikten sonra kimsenin paraya ihtiyacı kalmaz.ihtiyacı olmayan adam garajından ambarından buğdayını arpasını çıkarıp satarmı ?? satmaz nie ihtiyacı yok çünkü bu sefer ülkede ekonomik kriz baş gösterir ekmek fiyatları uçar gider.devlet bazı şeyleri dengelemeye çalışıyo.adalet varmı asla yok tabi ama bu boyle kimse kızmasın

sefayuksel link=topic=79359.msg939550#msg939550 date=1416929849' Alıntı:
arkadaşlar bunların hepsi politika sizlere soruyorum bugdayın kilosu 1.5 tl olsa bu iki üç sene böyle gitse tüm çiftçilerin durumu düzeldikten sonra kimsenin paraya ihtiyacı kalmaz.ihtiyacı olmayan adam garajından ambarından buğdayını arpasını çıkarıp satarmı ?? satmaz nie ihtiyacı yok çünkü bu sefer ülkede ekonomik kriz baş gösterir ekmek fiyatları uçar gider.devlet bazı şeyleri dengelemeye çalışıyo.adalet varmı asla yok tabi ama bu boyle kimse kızmasın
satar kardeşim niye satmasın mezaramı götürecek depodaki bugdayı
kaldiki şuanda zaten borcu olmayan çiftçi ihtiyacı kadarını satıyor fazlasını depoya koyup kışın satıyor
eskidende bu böyleydi ihtiyacı oaln hemen harmanda satıyordu ihtiyacı olmayan depoy koyuyordu
1,5 lirayı boşver
bugday busene kaç liraydı
60 kuruştan utda 90 kuruşa kadar buyday vardı kalitesine göre veya yetişen bölgeye göre
şimdi düşün bugday aşagı yukarı hepimiz ekiyoruz
masraflarçıktıktan sonra bugdayı kaça satarsak bizede kar bırakır
ortalama 90kuruş ile 1 lria arası yani bu civarlarda satarsak karlı oluyor
ozamanda misal ben zaten kar elde ediyorsam neden 4 kuruş için kapı kapı dolaşıp dosya yapmaya ugraşayım ki :)

kris demişken yakında kriz var mesela kaç kişinin bundan haberi var bilmiyorum ve bugdayda 1,5 lira degil

YAVUZ_13 link=topic=79359.msg939554#msg939554 date=1416930414' Alıntı:
satar kardeşim niye satmasın mezaramı götürecek depodaki bugdayı
kaldiki şuanda zaten borcu olmayan çiftçi ihtiyacı kadarını satıyor fazlasını depoya koyup kışın satıyor
eskidende bu böyleydi ihtiyacı oaln hemen harmanda satıyordu ihtiyacı olmayan depoy koyuyordu
1,5 lirayı boşver
bugday busene kaç liraydı
60 kuruştan utda 90 kuruşa kadar buyday vardı kalitesine göre veya yetişen bölgeye göre
şimdi düşün bugday aşagı yukarı hepimiz ekiyoruz
masraflarçıktıktan sonra bugdayı kaça satarsak bizede kar bırakır
ortalama 90kuruş ile 1 lria arası yani bu civarlarda satarsak karlı oluyor
ozamanda misal ben zaten kar elde ediyorsam neden 4 kuruş için kapı kapı dolaşıp dosya yapmaya ugraşayım ki :)

kris demişken yakında kriz var mesela kaç kişinin bundan haberi var bilmiyorum ve bugdayda 1,5 lira degil

hocam şimdi senin borcun olmasa sen kışa kadar bekletirsin buğdayını.ben olsam bende öyle yaparım.ama bu milletin karnını doyurması lazım ekmek lazıım yazın satmazsam millet kışa kadar ne yiyip içeçek.buda krize sebeb olur devlet bi italı açar bizim 1 liraya veya 1.5 satacağimz mahsul yarı fiyatına düşeer.ayrıca dosya yaptırmak kayıt altında tutmak çok iyi üstelik doğru beyanlar vermek en iyisi devlet planlama yapacak bütçe ayırcak vs. vs. adamlar bi ara van gölünü kendi tarlasıymış gibi gösterip destek alıyolarmıştı.bunları ve bunun gibi şeyleri önlemek için kayıt şart dosya şart.ayrıca o devlet kapısında çalışan insanlar var.istihdam sağlanıyor bi yerde oda iyi bişey :)

sefayuksel link=topic=79359.msg939594#msg939594 date=1416938324' Alıntı:
hocam şimdi senin borcun olmasa sen kışa kadar bekletirsin buğdayını.ben olsam bende öyle yaparım.ama bu milletin karnını doyurması lazım ekmek lazıım yazın satmazsam millet kışa kadar ne yiyip içeçek.buda krize sebeb olur devlet bi italı açar bizim 1 liraya veya 1.5 satacağimz mahsul yarı fiyatına düşeer.ayrıca dosya yaptırmak kayıt altında tutmak çok iyi üstelik doğru beyanlar vermek en iyisi devlet planlama yapacak bütçe ayırcak vs. vs. adamlar bi ara van gölünü kendi tarlasıymış gibi gösterip destek alıyolarmıştı.bunları ve bunun gibi şeyleri önlemek için kayıt şart dosya şart.ayrıca o devlet kapısında çalışan insanlar var.istihdam sağlanıyor bi yerde oda iyi bişey :)

inan geçmiştede günümüzdede zaten durumu iyi olan çiftçi mahsulünü kışın satıyor bununla krizin yada ziraat odasının yada il arımın yada devletin verdiig 4 kuruşluk destegin pek baglantısı yok
eskiden yani 15-20 sne önce köyümüzde misal bugdayının birkısmını satmayıp kışın satan 2 çiftçi falan vardı
şimdi düşünüyorum yine 20 çiftçi var kışın satan :)
ne degişti 15-20 yıl önce ekmek bulamayıp açlıktan ölen yoktu şimdide ekmek bulamayıp açlıktan ölen yok :)
bizim asıl sorunumuz ürettigimiz mahsulleri sattıgımız fiyatla ürettigimiz mahsullere yaptıgımız masraf arasında ki ters orantı
yani masraf çok aşırı kar oranı ise tam tersi çok az hatta bazen zarar yazdıgımız yıllarda oluyor
işte bende bu noktada diyorum ki
benim ve tüm çiftçilerin mahsulü degerinde satılırsa cebimize giren parayı masaya koyup hesap yaptıgımızda bizi tatmin edecek bir mebleg kazanmışsak ozaman il tarımın yada ziraat odasının kapsında niye bekleyelim ki sadka niyetine destek veriyorlar çay kaşıgıyla ama aldıklarına bakıyoruz saolsunlar yüce devletimiz kepçeyle alıyor
ziraat odasında yada il tarımda yada başka bir kuruluşta çalışan kişilerle alıp veremedigim bir sorunum yok
devlet benim mahsulümü hakkı neyse o fiyattan alsın devlet almıyorsada tüccara bogdurmasın beni ve diger çiftçi kardeşlerimi
destek istemiyorum destekelri kendilerinin olsun

kaldıki dagı taşı sahtekar köy muhtarlarıyla ortaklaşa çalışıpta hayali yoldan devletten tapu parası ve ürün destekelemesi alan birsürü sahtekarlık olayına şahit oldum
düşün bir
destekleme muhabebti olmasa herkes sadece ürününü hakettigi fiyata satsa böyle sahtekarlıklar olurmuydu :)

YAVUZ_13 link=topic=79359.msg939605#msg939605 date=1416939169' Alıntı:
inan geçmiştede günümüzdede zaten durumu iyi olan çiftçi mahsulünü kışın satıyor bununla krizin yada ziraat odasının yada il arımın yada devletin verdiig 4 kuruşluk destegin pek baglantısı yok
eskiden yani 15-20 sne önce köyümüzde misal bugdayının birkısmını satmayıp kışın satan 2 çiftçi falan vardı
şimdi düşünüyorum yine 20 çiftçi var kışın satan :)
ne degişti 15-20 yıl önce ekmek bulamayıp açlıktan ölen yoktu şimdide ekmek bulamayıp açlıktan ölen yok :)
bizim asıl sorunumuz ürettigimiz mahsulleri sattıgımız fiyatla ürettigimiz mahsullere yaptıgımız masraf arasında ki ters orantı
yani masraf çok aşırı kar oranı ise tam tersi çok az hatta bazen zarar yazdıgımız yıllarda oluyor
işte bende bu noktada diyorum ki
benim ve tüm çiftçilerin mahsulü degerinde satılırsa cebimize giren parayı masaya koyup hesap yaptıgımızda bizi tatmin edecek bir mebleg kazanmışsak ozaman il tarımın yada ziraat odasının kapsında niye bekleyelim ki sadka niyetine destek veriyorlar çay kaşıgıyla ama aldıklarına bakıyoruz saolsunlar yüce devletimiz kepçeyle alıyor
ziraat odasında yada il tarımda yada başka bir kuruluşta çalışan kişilerle alıp veremedigim bir sorunum yok
devlet benim mahsulümü hakkı neyse o fiyattan alsın devlet almıyorsada tüccara bogdurmasın beni ve diger çiftçi kardeşlerimi
destek istemiyorum destekelri kendilerinin olsun

kaldıki dagı taşı sahtekar köy muhtarlarıyla ortaklaşa çalışıpta hayali yoldan devletten tapu parası ve ürün destekelemesi alan birsürü sahtekarlık olayına şahit oldum
düşün bir
destekleme muhabebti olmasa herkes sadece ürününü hakettigi fiyata satsa böyle sahtekarlıklar olurmuydu :)

ürünün dünya borsasında ederi bu hocam devlet hepsini iç piyasada harcamıyo dış pıyasayada satıyor.bizim kar oranımızı azaltan şey girdilerimiz.en baştada mazot ve gübre fiyatları malum dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyoruz.vede ülkemizde vergilerin yüksek olması.traktörü ve ekipmanları pahalıya alıyoruz.

sefayuksel link=topic=79359.msg939610#msg939610 date=1416939865' Alıntı:
ürünün dünya borsasında ederi bu hocam devlet hepsini iç piyasada harcamıyo dış pıyasayada satıyor.bizim kar oranımızı azaltan şey girdilerimiz.en baştada mazot ve gübre fiyatları malum dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyoruz.vede ülkemizde vergilerin yüksek olması.traktörü ve ekipmanları pahalıya alıyoruz.

bak aslında görüyorsun ikimizde aynı şeyi söylüyoruz sadece yöntemelrimiz farklı
tamam ozaman şöyle söyleyeyim
biizm girdilerimiz yani masrafımız fazla
bunlar neler
mazot
gübre
tohum
tarımda kullanılan traktör ve ekipmanlar
ilaç
vs vsvs
peki devlet bunlara müdahale etse ve bunların maliyetini düşürse
ve bize desttek vermese sadece maliyetleri düşürse
ki devletin bu saydıgım şeylerin hepsini düşürmeye gücü yeter

ilk başta sordugum soruyu tekrar edeyim
girdi maliyetimiz düşse satış fiyatlarımız degişmese biizm il tarımla veya ziraat odasyla işimiz olurmu
bence olmaz
ben yeterince kazansam onların 4 kuruşluk destegi için canımı sıkarmıyıp kapılarında bekleyerek :)

BUYRUN ÇÖZÜM ziraat odalarını şikayet edip kapatma yetkisi olan tek merci devlet.
devlete en yakından bimerden şikayette bulunsan.
bimer o şikayeti direkt şikayet edilen yere şikayet edenin konu ile ilgili
ifadeleriyle birlikte o kuruma iletiyormuş.
yani kısacası arada şikayet eden fitne fesat gibi etiketleniyor.
peki soruyorum bimer ne için var ....
bu milleti birbirine düşürmek için mi.
nette araştırılırsa bu konuda bir sürü mağduriyet söz konusu.
burada ziraat odaları kapatılmalı nidalarını anca forumda bu konuyu
tesadüfen okuyanlar görecek.
ve burada birkaç üyenin tartışması ile sönüp gidecek.
biz erzurumdayız.
arkadaş ankarada bu işleri bilen ve iyi tanıdığı olan biri çıksın.
bi avukat tutalım.
her ilden bir temsilci çıkaralım.
bu temsilciler kapı kapı imza toplasın.
bu imzaları ankaradaki arkadaşa gönderelim.
avukat ve arkadaşımız birde valilikten izin alıp birkaç kişiyle medyaya
röportaj versinler ve makemeye verelim.
istemiyoruz... desinler imzaları göstersinler.
bakalım ziraat odaları istemediği yerde ne kadar kalacak.
çözüm bu arkadaşlar.
başka kesin çözüm fikri olan varsa buyursun.

YAVUZ_13 link=topic=79359.msg939618#msg939618 date=1416940625' Alıntı:
bak aslında görüyorsun ikimizde aynı şeyi söylüyoruz sadece yöntemelrimiz farklı
tamam ozaman şöyle söyleyeyim
biizm girdilerimiz yani masrafımız fazla
bunlar neler
mazot
gübre
tohum
tarımda kullanılan traktör ve ekipmanlar
ilaç
vs vsvs
peki devlet bunlara müdahale etse ve bunların maliyetini düşürse
ve bize desttek vermese sadece maliyetleri düşürse
ki devletin bu saydıgım şeylerin hepsini düşürmeye gücü yeter

ilk başta sordugum soruyu tekrar edeyim
girdi maliyetimiz düşse satış fiyatlarımız degişmese biizm il tarımla veya ziraat odasyla işimiz olurmu
bence olmaz
ben yeterince kazansam onların 4 kuruşluk destegi için canımı sıkarmıyıp kapılarında bekleyerek :)

hayır hocam bak şimdi devlet bunu bizdden 1.5 liraya alsa bunu dış piyasaya daha ucuza sattığı taktirde zarar edecektir.sen olsan zarar etmek istermisin.ayrıca bu işi devletten ziyade tüccarların alım satım yaptığında piyasa daha yüksekten gidiyo.devlette müdahalede bulunup piyasayı düşürmek istemiyor.bugday arpa ne zaman dünya borsasında yükselirse bizde de yükselir usta.bende çok isterim ürünü yüksek fiyata satmayı ama global dünyaa bu..kimse istemez kağıt kürek işlemleri bahanesiyle bu kadar ücreti ödemeyi.ben her sene 3 dosya yaptırıyomm dünyanın parasını ödüyoruz.ama olmayıncada olmuyo yasal presodürler gereği.bu ziraat odalarının kapatılmasından ziyade teftiş denetim ve kullanım amaçlarının reform edilmesi lazım

UÖZKAN.77 link=topic=79359.msg939544#msg939544 date=1416928868' Alıntı:
abi sorun odaların varlığı değil.. genel anlamda zayıf-hantal-işlevsiz yapısı.. yani odalar olsun aidatlar ödensin ama bu üreticiye HİZMET-BİLGİ-Danışmanlık ve pprojeler olarak dönsün derim..

yoksa odaları kilitlesek ki ÇOK mümkün değil yasayla bilmem neyle kurulmuş.. elimize ne geçcek.. zaten zayıf olan üretici örgütlenmesi hepten zayıflar..

sayın arkadaşım burada işlev yatırım ve hizmet degil.rant.bu heryerde ki ziraat odalarında var.ne hizmet yapacak,ne yatırm yapacak,ne amacı amacı olacak ,bunların...ben genel merkzdeki işleyiz ve mantalitayı çok iyi çözdüm ve gördüm. bunlar ilçe tarımın etegine yapışarak çiftçiden aldıgı haracı yasal bir zemine oturtturmak...bunlardan kurtulun....

açıkcası kapatılma değil ilerletilmesi-ıslahı-geliştirilmesi lazım..