Diskli - Balta Ayak Mibzer Kıyaslaması?

Arkadaslar ben senelik 100 150 donum arası yer ekmekteyim bu tabı dahada artacak kendım ıcın bır mıbzer almak ıstıyorum bırtane buldum ama bu balta ayak dedıklerı cınstenmıs bu cıns mıbzerır kullananınız veya hakkında bılgısı olan arakadaslarımız vardır mutlaka. Dısklı ıle bunun arasındaki fark nedır alsam acaba ben kendı ısımı rahatça gorebılırmıyım ???

Ynt: Bilenler yardım edebılırmı acaba

bende 2013 yilinda alsigim bir balta ayak mibzer var kendi arazilerim haric piyasaya ekim yapiyorum yilda ortalama 800-900 donum yer ekiyorum hic bir sikinti cekmedim daha onceki mibzerim de balta ayakti sadece cok otlu iyi hazirlanmamis pis tarlalarda ot ve pislikleri onune topluyor kendi arazilerini iyi haZirlarsan sikinti yasamazsin.

@WoLf@ link=topic=79380.msg939624#msg939624 date=1416941845' Alıntı:
Arkadaslar ben senelik 100 150 donum arası yer ekmekteyim bu tabı dahada artacak kendım ıcın bır mıbzer almak ıstıyorum bırtane buldum ama bu balta ayak dedıklerı cınstenmıs bu cıns mıbzerır kullananınız veya hakkında bılgısı olan arakadaslarımız vardır mutlaka. Dısklı ıle bunun arasındaki fark nedır alsam acaba ben kendı ısımı rahatça gorebılırmıyım ???
ben kendimi bildim bileli balta ayak vard bizde şöyle söyleyeyim ota çamura gelmez borularını kontrol et tıkanma yapar yay atar bide ucundaki dişlere dikkat etmen yeterli allahtan bu sene kurtuldum diskli tam idealimizmis hem çekili hem asılır sana tavsiyem diskli al

sabit ayaklı, aysan uçlu alırsan rahat edersin diğer mibzerler ön toprak hazırlığı ister bu bahse konu alet ot sap olmaması halinde direk ekim yapabilirsin söylediklerim tecrübeyle sabittir. selametle

Ben ikisinide kullaniyorum diskli tarimoz baltaayak esmak var.camurda balta ayakla ekim yapilir cunku diskler donmeyecegi icintopragi onunde kureliyor tohum acik kaliyor yiginti yapiyor vs. Ama genelde camur gec ekim ve bahar ekimine denk geldiginden fazla karsilastigimiz sey degil oyuzden cogunlukla diskli mimzeri kullaniyoruz. Aradaki fark bu.

balta ayak yerine diskli bulsan daha iyi bence..
balta ayak yer seçer..
zemini iyi olmazsa toprak biriktirir önüne..
haaa bu disktede olur bazen ama balta ayak kadar değil.

Ynt: Diskli - Balta Ayak Mibzer Kıyaslaması?

Konunun içeriğini yansıtması ve arama sonuçlarında kolay ulaşılması için konu adında ufak bi değişiklik yapılmıştır.

Bilginize..

Not: daha önce aynı maksat ve benzer isimlerle açılmış 6 konu ile yakın bir zamanda birleştirilecektir.

insanların kafasını karıştırmayın siz yağmur yağmasın diye dua eden çifçi gördünüzmü sonbaharda. çünkü diskli mibzer bir baş belasıdır diskler dönmez bu yüzden önüne yarım remork toprak yığılır moor 1. vitese düşer arka sıra sacları toprak kadırır havaya tohum açıkta kalır bunları yaşadınızmı veee anıza ekim yapacaksan kılçık vesaire ot tohumlarının yeşermesi için yamur sanrasını beklersin hadi ek bakalım diskliyle ben uçtan yaylı bata ayaklıyı busene kullandım ağır tavda dahi güzel ekim yapıyor tabi bazen tıkanma oluyor ama hibir tohum açıkta kalmıyor 30x30 çapında taş varsa biaz sorun yaratır gibi taşlı yere emanet mibzer bul ek

disk ayaklı mibzerin avantajı çamura ekim yapabiliyor olmasıdır.Sırt çekilmiş tarlalara balta ayak zarar verdiği için biz disk kullanıyoruz.Yalnız düze ekimde fark etmez.Bende de baltalı var.Düze ektiklerimi baltalı ile sırta ektiklerimi diskli ile ekiyorum

A.Berke ÇULHA link=topic=79380.msg959790#msg959790 date=1421668829' Alıntı:
disk ayaklı mibzerin avantajı çamura ekim yapabiliyor olmasıdır.Sırt çekilmiş tarlalara balta ayak zarar verdiği için biz disk kullanıyoruz.Yalnız düze ekimde fark etmez.Bende de baltalı var.Düze ektiklerimi baltalı ile sırta ektiklerimi diskli ile ekiyorum
yahu şu sıta ekim ne demek anlamadımki yani sulamak için kanal açtıktan sonramı ekiliyor

Balta ayak ben kullanıyorum tıkanma sorunu olmaz kesinlikle hafif tav varsa tarlada direk anıza bile eker hem hemde çok düzgün ekiyor ÖRN bir taş geldiğinde disk üstünden atlıyor. balta ayak kenara ittirip ekmeye devam ediyor. yani aynı seviye düzgün ekim yapıyor balta ayak İRTEM UD 3000 var kuhn dik rotavatör ile kombine şekilde de kulandım gayette memnunum.