Gelir Gider Ürün Makine ve Çalısan kayıtlarımız için yazılım önerisi ?

Çok uzun tutmamakla beraber kısaca çitçiliginön muhassebesini yapabiliecegimiz bi yazılım varmıdır ? varsa önerebilirmisiniz.
bu alanda dünya Farmworks adlı uygulamayı kullanıyor ama ben deneme sürümünden pek tat alamadım kapsamlı ama kullanıslı degil.
web tabanlı sistemler de var örnegin farmlogs ve agrivi gibi ama onlarda da cok fazla eksik var

yakındıgım nokta bu gün bi bakkal bile bütün harketlerini bilgisyara dökebilirken biz çiftçiler neden hala kagıt kalemle yapıyoruz bu işleri

Çalısan kayıtları
ürün takibi
Traktör ve ekipman bazında maliyet(bakım onarım yakıt) takibi
alış satıs taksit borc alacak takibi
gübre ilac tohum verileri takibi
vs vs .

son olarak sizden ricam varsa kullandıgınız yada bildiginiz yazılım önerileriniz bizimle paylasmanız =)

Ynt: Gelir Gider Ürün Makine ve Çalısan kayıtlarımız için yazılım önerisi ?

Bütün Verileri Elle Yazmak Gerekecektir, Yine Kagıt Kalem Hesabı İle Aynı Olur...
Örnekleyerek Açıklayayım;
Mesela Biz Konya Şeker ' e Pancar Satıyoruz, Ordan Bize Sattıgımız Pancarların Polar Fire Ve Fiyat Bilgileri Kağıt Üzerinde Geliyor...
Bu Bilgileri Bizim Kullanacağımız Yazılım Fabrikadan Çekecek ki Kağıda Elimizle Yazmaktan Bir Farkı Olsun, Yazılım Kullanmanın...

Öncelikle Gelir Gider İçin İrtibat Halinde Olunan Firmalarla Bu Konuda Anlaşmak Gereklidir Diye Düşünüyorum...

haklısın kardeşim girdileri elle girmen gerekecek ama raporlar tek tusla olucak =) yani benim en cok dert ettigim sey mesela bugday 0.925 lira çiftçi bunu satıyo ama bu bugdayın bir kilosu ona kaca mal oluyo bunu bilmiyo belirsizlik içinde yapılan alım satımlar çiftiye zarar ettiriyo bak mesela söyle düşün bi program olsun sen bütün verilerini buna gir ürün bazında maliyet bazında gelir gider bazında be yıllık olarak raporlar alabilme sansın olsun en kötü ihtimalle geçmişe dönük 5 yıllık hareketlerini görebilir atcagın adımları da ona göre atarsın bi traktör alıcaksan son bes yılını tek tusla görür bak ben buyum dersin önündeki yılları da ona göre planlarsın

özetle bence ekonomik büyümenin temeli kendini bilmektir anlatabiliyosan ne mutlu insallah konu altında faydalı seyler cıkar =)

Öyle bi program çok iyi olur ben şimdilik fields area kullanıyorum tarlaların alnını falan ölçüyor haritadan ama bi gps sistemi olsa ilaçlama gübrelemede çok iyi iş görür :)

Herşeyi bilen gelenekselci Türk çiftçisi, kendi maliyetini işciliğini we tarla icar bedelini amortismanı w.s. hesap etmez, görmeden inanmayan Türk çiftçisi KAYIT tutmaz...

Ben basitce EXCEL ' de yaptığım tablo war, maliyet analizinde kg/dekar onu kullanıyorum...Çok daralırsam ticari programlar war elimin altında ama kullanmayı düşünmüyorum şu aşamada....

Ha ayrıca yaptığım her harcamanın, giderin, gelirin de kaydını tutuyorum ki geçmişe dönük analiz yapabileyim diye....

Abi excel olmuyo ya ben exceli kullanmayi gercekten iyi biliyorum ama excel bu iste cok basit kaliyo verileri birbiryle oranlama sorun oluyo :(

fyaglikara link=topic=79406.msg940705#msg940705 date=1417280533' Alıntı:
Abi excel olmuyo ya ben exceli kullanmayi gercekten iyi biliyorum ama excel bu iste cok basit kaliyo verileri birbiryle oranlama sorun oluyo :(

Haklısın tabiki de yine de bir kayıt tutabilmek açısından iyidir...

Benim tablo bu bi baksın herkes faydalansın diye yüklüyorum siteye....

Hermiyas link=topic=79406.msg941322#msg941322 date=1417433754' Alıntı:
Haklısın tabiki de yine de bir kayıt tutabilmek açısından iyidir...

Benim tablo bu bi baksın herkes faydalansın diye yüklüyorum siteye....
İnceliyorum hemen abi paylasim icin tsk ;)

Güzel olur bu tarz bir program.Aslında aramızda iyi excel kullanan arkadaşlar abiler varsa formüllerle falan işlevsel bisey yapabilir.Ya da murat abinin tablosu gibi bir tablo da iş görür.

İnceldim ben murat abin tablosunu murat abi dekara maliyeti tl cinsinden kendi hesaplayip tabloya girmek suretiyle calisan bi tablo hazirlamis ve bu tablodan verim ile satis arasindaki orantiyi hesaplatmis ;) tamam is goror ama benim kast ettigim sey bu degl butun hesaplari kendi yapan bi yazilim ariyorum ben ;) sadece mesele bu yil kac ton tohum aldiysak onu fatura olarak gircez ve ekim planimiza gore program dkr basina maliyetini bize vericek tabi bu islem gubre ve ilac hatta sulama iscilik ekipman ve yakit icinde ayni olucak girdilerden sonra satis faturasini da sisteme girdigimizde bize direkt olarak kg bazinda maliyet kat bilgilrrini verecek bi program ;) excelde bunu yapmak mumkum ben yapar kullanirim ama bunun icin ozgun bi yazilim yapilmis olsa 60 yasindaki amcam da kullanabilir :( herkesin faydalanmasi icin bu konunum ses getirmesi insanlarim bu alanda bi talep olusturmasi getektigini dusunuyorum. Talebe karsilik vericek ve yazilimdan anlayan bi arkadad mutlaka vardir. Ve bizlere yol gosterebilir

fyaglikara link=topic=79406.msg941748#msg941748 date=1417534137' Alıntı:
İnceldim ben murat abin tablosunu murat abi dekara maliyeti tl cinsinden kendi hesaplayip tabloya girmek suretiyle calisan bi tablo hazirlamis ve bu tablodan verim ile satis arasindaki orantiyi hesaplatmis ;) tamam is goror ama benim kast ettigim sey bu degl butun hesaplari kendi yapan bi yazilim ariyorum ben ;) sadece mesele bu yil kac ton tohum aldiysak onu fatura olarak gircez ve ekim planimiza gore program dkr basina maliyetini bize vericek tabi bu islem gubre ve ilac hatta sulama iscilik ekipman ve yakit icinde ayni olucak girdilerden sonra satis faturasini da sisteme girdigimizde bize direkt olarak kg bazinda maliyet kat bilgilrrini verecek bi program ;) excelde bunu yapmak mumkum ben yapar kullanirim ama bunun icin ozgun bi yazilim yapilmis olsa 60 yasindaki amcam da kullanabilir :( herkesin faydalanmasi icin bu konunum ses getirmesi insanlarim bu alanda bi talep olusturmasi getektigini dusunuyorum. Talebe karsilik vericek ve yazilimdan anlayan bi arkadad mutlaka vardir. Ve bizlere yol gosterebilir

Doğru diyorsun ama bunları özel yazılmış yazılım haricinde ancak we ancak SAP.de yapabilirsin bu kadar detaylı we değişkeni olan bir önergeleri SAP dışında ancak dedicate özel yazılımlar ile bu işi çözebilirsin, bunları hazırlayabilmek için, MRP I, II e göre tüm ürünlere göre ekilecek ürün reçetelerinin hazırlanması gerek..

Bunda da şöyle bir sıkıntı war ki, orta Anadolu ' da dekara 25kg atılan tohum, Trakya da 21kg atılabiliyor...w.s.s.s gibi tarla şartlarına ekipman şartlarına göre değişkenler war...

Sen 3 metre mibzer ile çalışırsın, Mehmet dayı 6 metre ile çalışır, dolayısı ile maliyetleri değişir, bunları ancak yerli bir yazılımcı çıkıp kafayı takıp ben bu işi çözeceğim derse olur ama onunda sıkıntıları war.... Özel yazılımdan ziyade kurumsal çözümler önemlidir yazılım yazımında....

Yurt dışındakiler bu işi nasıl yapıyorlar ona bakmak gerek...Onların tecrübelerinden faydalanılarak bir çözüm zinciri oluşturulabilir...

Benim o kadarında da gözüm yok, Ülkemizdeki bütün çiftçiler şu excel tablosunu kullansınlar, tablodakileri kayıt altına alsınlar, yarısı yarın çiftçiliği bırakır...

Neden dersen bu geçtiğimiz ilkbaharda tarla hazırlanırken, tarla komşumuz ile konuşuyoruz, yeri ayçiçek yeri 2013de malum ayçiçek fiyatları taban yaptı...

Soruyorum

-Ayçiçekde durumun nasıldı?

-Benim zararım yok çok şükür diyor...3.000TL para kaldı net dedi... (Rakamı anlaşılsın diye örnek weriyorum tam hatırımda değil)

-Nasıl zararın yok?

-Ben sulakda 280/dk werim aldım.. Kurtardım...

-Peki dedim, tarlanın icarını, yağmurlamaları değiştirirken ki işciliklerinizi maliyetine ekledin mi!?

-Yok tarla benim, işcide hanım ben çocuklar falan filan inter milan! :)

-Tarlanı icara wersen ayçiçeğine kaçtan werirdin, yağmurlama değişimin işcilik yewmiyesi ne kadardı burada?

-İcarı 150/DK dan aşağı wermem, yağmurlama da da yewmiye 70TL dedi

-Sen oturduğun yerde tarlanı 50 dekarı icara wersen 7.500TL net para kalırdı artı, icara werdiğine yağmurlama değişimine gitsen oradan da bir 1500-2500TL gelirdi, ekmeden zaten 10.000TL kazanma şansın warken nasıl zarar etmemişsin sen dedim....

-Biz bunları hesap edersek ohooooohoohoohoohohoooooo dediiiii, kafasını sallaya sallaya we gitti.....

Daha bunların için de traktörün, ekipmanların Amortisman we yıpranma tamir bakım idame maliyetleri falan da yok....

Hermiyas link=topic=79406.msg941989#msg941989 date=1417593553' Alıntı:

Soruyorum

-Ayçiçekde durumun nasıldı?

-Benim zararım yok çok şükür diyor...3.000TL para kaldı net dedi... (Rakamı anlaşılsın diye örnek weriyorum tam hatırımda değil)

-Nasıl zararın yok?

-Ben sulakda 280/dk werim aldım.. Kurtardım...

-Peki dedim, tarlanın icarını, yağmurlamaları değiştirirken ki işciliklerinizi maliyetine ekledin mi!?

-Yok tarla benim, işcide hanım ben çocuklar falan filan inter milan! :)

-Tarlanı icara wersen ayçiçeğine kaçtan werirdin, yağmurlama değişimin işcilik yewmiyesi ne kadardı burada?

-İcarı 150/DK dan aşağı wermem, yağmurlama da da yewmiye 70TL dedi

-Sen oturduğun yerde tarlanı 50 dekarı icara wersen 7.500TL net para kalırdı artı, icara werdiğine yağmurlama değişimine gitsen oradan da bir 1500-2500TL gelirdi, ekmeden zaten 10.000TL kazanma şansın warken nasıl zarar etmemişsin sen dedim....

-Biz bunları hesap edersek ohooooohoohoohoohohoooooo dediiiii, kafasını sallaya sallaya we gitti.....

Daha bunların için de traktörün, ekipmanların Amortisman we yıpranma tamir bakım idame maliyetleri falan da yok....

Abi iste bu yuzden cok gerekli goruyorum bu konu altinda paylasilam her mesaji yeter artik abi ciftcimiz zarar ettigini bile bilmiyo dededen kalma yontemlerle ekip biciyo cebine 2, 3 bin lira kaldimi cok sukur diyo oysa bu gun bi isletmeden yuzde 10 lazanamiyosan bence zarardir. Sizin komsunuzun 50 donum yeri en kotu sartlarda 100 bin liralik bi isletme benim gozumde ama bu isletme yilda yuzde 3 kazaniyosa bence zarardir bu karsiz isletmelerin sonu da iflastir. Bu olmasim diye cifti harketlerini gormek zorunda ki diger yil kari arttirmak icin farkli bi yol farkli bi urun denesin. Soz konusu yilda ben trakya birlige 50 ton yaglik teslim ettim 49 bin para aldim smdi kar bunun neresinde :( ekili alan 200 dekardi :(

Bu arada turk yapimi ve mobil destekli bir web yazilimi denk geldi ;) ciftcidefteri.com burayi da bi incelemenizi oneririm ;) ayrici sayfada biz kimiz diye bi sekme var orda 2013 yilinda akilli ciftlik adli bi uygulamanin turk ciftcisine sunulacagi yaziyo ama arastirma yapinca sonuc bulamadim bu yazilimla ilgili acaba bu adamlara ulassak yazilimla ilgili akibeti ogrenemezmiyiz ?

fyaglikara link=topic=79406.msg942478#msg942478 date=1417685199' Alıntı:
Bu arada turk yapimi ve mobil destekli bir web yazilimi denk geldi ;) ciftcidefteri.com burayi da bi incelemenizi oneririm ;) ayrici sayfada biz kimiz diye bi sekme var orda 2013 yilinda akilli ciftlik adli bi uygulamanin turk ciftcisine sunulacagi yaziyo ama arastirma yapinca sonuc bulamadim bu yazilimla ilgili acaba bu adamlara ulassak yazilimla ilgili akibeti ogrenemezmiyiz ?

Sabahdan beri bu konuyu ariyorum nereye koymuşsun bulamadım :) Sen yazdığında bulabildim ancak bu yüzden konuyu sabitledim....

Gelelim çiftçi defteri sitesine benim hemşeri imiş bunlar bir inceleyeyim bakayım zamanım olursada ararım bi...

Fehmi Bey ve Hermiyas ( Murat Bey ?)

Tarımsal alanda birim maliyet hesabı önemli bir nokta. Eklemiş olduğunuz excel dosyası işyerimde filtreye takıldığından olsa gerek bağlantıyı göremiyorum,Fakat yorumları okuduktan sonra az çok tahmin etmeye çalıştım , yararlı ve yeterli olduğunu düşünüyorum daha bir ileri yarayışlı hali bu excel verilerini kullanarak access üzerinden iyi kıyas tabloları ve analizler oluşturulabilir.
Fehmi Bey ' in bahsettiği kurumsal kaynak planlaması (ERP) programları, ki çalıştığım fabrikada oldukça gelişmiş modülleri bulunan iyi bir örneğini kullanıyoruz, çiftçilik gibi değişkenlerin oldukça fazla olduğu standardize edilemeyen uygulamaları barındıran bir alanda pek yararlı olamayacağını düşünüyorum.En basitin örnek ile kullanılan gübre miktar - çeşit ve uygulama sıklığından , herbisit - pestisit çeşit miktarına kadar yıla ve ürüne bağlı uygulamalar barındırıyor.

Diğer bir husus hesaplama kısmında ,
Bahsi geçen giderler, Fırsat maliyeti hesaplamasına dahil edilir ,çünkü kişi işletmenin sahibi bir yandan da özsermayesidir.Eksik olan kısım ise bahsettiğiniz üzere amortisman - bakım giderleridir ve aile fertleri işçilik giderleride kağıt üzerinde katılabilir fakat yasal dayanağı yoktur.

Siz fırsat maliyetinide hesaplamışsınız.

Merhaba arkadaslar konuyu gördükten sonra Bursada ulusal ve uluslararası bır yazılım sırketınde calısan Mekatronık Mühendısı bır akrabamla konustum. Sırketle anlasmaları geregı kısılere özel yazılım ve program yapmaları KESINLIKLE yasakmıs.(Isden cıkarılma sebebı) Cok ayrıntılı bır programı bos vakıtlerınde 1 aya kadar belkı daha kısa süredede yazabılecegını belırttı. Ücret olarak bısey söylemedı bana. ISteyen kısı sayısına göre serıal kodlu yazacakmıs.Yanı dıyelımkı 20 kısı ıstedı o 20 kısı dısında kımse programı kullanamıcakmıs. Isteyen kısıler 1hafta boyunca buraya yazarsa bende ıletısım kurup söylerım. Belırlı sayıya ulasınca fıyat teklıfı verecek kısı basına. Eger anlasılırsa ondan sonra sıtedekı moderatörlerımız bızzat kendılerı ulasıp görüsebılır.

München_Usak link=topic=79406.msg942525#msg942525 date=1417693076' Alıntı:
Merhaba arkadaslar konuyu gördükten sonra Bursada ulusal ve uluslararası bır yazılım sırketınde calısan Mekatronık Mühendısı bır akrabamla konustum. Sırketle anlasmaları geregı kısılere özel yazılım ve program yapmaları KESINLIKLE yasakmıs.(Isden cıkarılma sebebı) Cok ayrıntılı bır programı bos vakıtlerınde 1 aya kadar belkı daha kısa süredede yazabılecegını belırttı. Ücret olarak bısey söylemedı bana. ISteyen kısı sayısına göre serıal kodlu yazacakmıs.Yanı dıyelımkı 20 kısı ıstedı o 20 kısı dısında kımse programı kullanamıcakmıs. Isteyen kısıler 1hafta boyunca buraya yazarsa bende ıletısım kurup söylerım. Belırlı sayıya ulasınca fıyat teklıfı verecek kısı basına. Eger anlasılırsa ondan sonra sıtedekı moderatörlerımız bızzat kendılerı ulasıp görüsebılır.
beni yazın o zaman :)

Böyle bir yazılım var.

Hem de tahmin edemeyeceğiniz kadar kapsamlı. Üstelik de Türkçe.

Söyle izah edeyim:

- arazilerin miktarları, toprak isleme zamanları, ekim tarihleri, kullanilan tohum miktarlari, gubreleme tarihlerine kadar ciftcilik faaliyetlerini kaydetme
- beklenen verim, olası verim, yağış tahminleri, Ekim, ilaç gübre gibi işlemler icin günlük 10-30-90 günlük olası meteoroloji tahminleri ile ideal
- gecmis zamanli meteoroloji raporlar (kokunc detayli, misal yagis, nem, soguklanma, ruzgar hizlari, don/dolu durumlar gibi)
- uygulama zamanlarını hatırlatma
- tum gider ve gelirleri, kalem, birim alan ve yekün olarak kaydetme, hesaplama
- şahsa, yada işletmeye özel ayrı ayrı birden cok hesap ve profil oluşturabilme
- kullaci fotografına kadar ozellestirilebilen ayrintili gorsel menüler sunma
- verileri online olarak saklayanilen
- ayrıca bakanlık veri tabanı ile otomatik eşleme yapabilme

Ve bunların dısında birçok faydalı özelliği bulunan çok kapsamlı bir uygulama.

Ayrica program bedava.

Nereden temin edebiliriz?

Bilmiyorum.

Peki ben bu programı nerede gördüm?

Meteoroloji istasyonu kurulması icin kendi arazisinden küçük bir alanı bakanlığa (ücretsiz) tahsis eden arkadasıma, bakanlık tarafından 'örnek ve gelisimci çiftçilere' jest olarak (yine ücretsiz) gönderilen tablet bilgisiyarda kuruluydu bu program. Arkadasim tabletin ayar ve yüklemeleri icin cihazı bana getirdiğinde görme şansım oldu programı.

Hemen incelemeye başladım. Cok hos ayrintilar var ama bir o kadar da eksiklik ve yazilim hataları mevcuttu.

Profil oluşturduk. kullanmaya baslayalim istedim ama olmadı. İleri doğru hata vermeler siklasti, kullanılamaz duruma geldi ve vazgeçtik.

Tablet Samsung oldugu icin benim gördüğüm yazılım androit platformu icin hazırlanmış bir surumdu. Hemen Google Play ' e girip arttırdım. Böyle bir yazılım yok. Belki ios ' ta vardır diye App Store ' a saldırdım. Orda da yok. Anlaşılan daha yayımlanmamış bir demo surumdu benim gördüğüm.

Bakanlığın bilgi işlem bölümünde tanıdığı olan varsa konuyu soruştursun. Bı uç yakalarsak ordan araştıralım. Hatta olaya dahil olalım. Hatta ben, iyileştirme-geliştirme konusunda seve seve çalışırım.

Yeter ki calışma yarım kalmasın. Yeter ki böyle bir milli yazılımımız olsun.

Not:
Yazılımın adını unutmusum. En kısa sürede bakar, buraya yazarım.

Arkadasin dedigi programlardan internette cok fazla var demolarida mevcut zaten.
Programin artilarini cok güzel söylemissiniz olmassi gereken hersey var ama olmayanda cok sey var. Programi kullandiktan sonra eksik yanlarinida güzelce anlatmissiniz alk-*s.
Söylede bir durum var onu unutmamak gerek ücretsiz internette olan programlar bi yerden sonra ya hata veriyor bilgileriniz cöp oluyor. Yada 2-3 sene ücretsiz kullaniyorsun güncelleme yaptigin an astronomik fiyat istiyorlar tam sürüm icin.
O zaman ya kaydettiginiz 2-3 yillik bilgilerinizden yada yüklü bir miktar paradan olacaksiniz.

Ücretsiz 1 kac programda var ama Türkce degil ve hepsi web tabanli, sonucda sen bunu Notebook a yükledin tarlada internetin olmicak, sonra eve gidince yazarim cizerim diceksin, bu seferde yorgunluktan sonra yaparim derken kalip gider.

Beni kimse yanlis anlamasin benim ne cikarim var ne kärim bu isden moderatörlerimiz duruma el atabilir. Yazilim sirketlerinden fiyat alsinlar. Sonra karsilasma yapsinlar, hangisi uygunsa arkadaslar ona göre yapilsin program herkese hitap eden birsey.