traktör&ekipman itirafları.

1967 165 vardı frenleri kapardı yaptırdım yine düzen tutmadı yokuş aşağı tutabilene aşk olsun alır başını giderdi. Manevra ve yakıt iyiydi en soğuk havada çalışırken hiç üzmezdi. Hidroliğini kim tamir ettiyse ben o kadar Massey'de onun kadar güzel hıdroliğe rastlamadım. Case çekiş/konfor iyi yakıt biraz fazla sağ sağ cam açılmıyor yandaki yazılar kabarmaya başladı,el fren bağlantısı ses yapıyor.

Cevap: Ynt: traktör&ekipman itirafları.

Bir yaşlı tanıdık 135 traktöre dağ gibi hayvan tersi yüklemiş. Şoförlüğü yok geldi rica etti traktörü tarlaya götür diye. Ata dostu kıramadım.

Beraber bindik o da yanıma sıkıştı, yük aşırı olunca ağır gidiyordum zaten, asfalta 100 metre bir yokuş aşağı yol var oraya geldik. Yavaş yavaş inerken haliyle traktör yığılmaya bağırmaya başladı motora yardımcı olmak için frene dokundum ama bir şey yok! İyice bastım yine yok! Ayağa kalktım bastım yine yok....!

Aşağıdan trafik akıyor, bunun freni yok mu dedim? Yok bunun freni dedi...!!? Te Allah ' ım ya, ister vur ister öldür bindik bir alamete gidiyoz kıyamete....

Aşağı yaklaşırken son çare kenara yaklaştım ve asfalta kenardan fırlarım dönerim dedim bir yandan nasıl atlarız onun hesabını yapıyoruz...:)) Asfaltın sağ ve sol görülmüyor uzaktan. Traktör iyice bağırıyor bir yandan, kendisi de bana sarılıyor korkudan altına yapacak....

Asfalta yaklaşınca bir an baktım iki tarafta Allah ' tan boş gayet geniş bir yay çizerek ters yöne girip büyük bir daire yapıp devrilmeden kurtardık çok şükür. Bir daha söz vermiştim başkasının malında direksiyona geçmem geçersem freni tutuyor mu diye sorarım diye...

Bu olayı hiç unutmam aklıma geldikçe hem kızarım hem gülerim, mok götürürken mok yoluna gidiyorduk az kalsın...:))

aynısı ben babam rahmetli ile karakakeçili ye çekirdek (çitlek) götürürken oldu ben yolu bilmiyordun hızlı indim babam vites düşür diye uyardı ama artık bayır aşağı inmeye başlamıştık traktörde bağırarak aşağı doğru iniyor firen e basmama rağman hız ve bağırma düşmüyordu hem dik iniş hem viraj hem de iki tarafı uçurum firen işe yaramayıncı kulağıma bir ses iştop çubuğunu çek dedi öyle yaptım motor bağırma sı azalınca firenle yavaşladı indim yokuş aşağı o ilahi ses hayatımı kurtardı keşke her başım sıkışın ca o sesleri duyabilsem..... traktör mf 165 idi 1967 model ...

Ford 3000 1975 model ufak boyutlu bir traktör olduğu için sığamıyorum, kuru balata fren sistemi olduğu için her sene kampana fren ayarı yapılmak zorunda kalıyor
Steyr 768 1977 model Avursturyalılar topallar için yapmış bu traktörü resmen debriyaj geride frenle gaz ileride hidroliği kontrol eden kolun hassasiyet mesafesi çok fazla şimdilik bukadar sorundan muzdaribim...

MF 3635 4X4 Arka hidrolik kollari kirilmis kaynak ise yaramiyor baska marka bir traktorun Arka hidrolik kollarini tornacida biraz icten siyirttirip taktim sorun cozuldu.
Bizim 3635 te de dana gözleri içeride kırılmıştı. Kolların ucunu kestirip yenilerini kaynattırmıştık. Sapasağlam oldular bir sıkıntı olmadı çok şükür.

erkunt nimet 70 t.iyisin hoşsun da birde nadasta bayılmasan.4 lü 13 inç turan pulluk kullanıyoruz.1veya 1,5 vitesle çekiyor çekemediği yerde bayılıyor.yahu ne bayılıyorsun patinaj yap ama bayılma.çok ağır motor.3 silindirli bir traktöre bu kadar ağırlık fazla gelmiş.biz eski sisteme alışığız.285 vardı bizde çekemezse patinaj yapar sesini kısmazdı.boğulduğunu hiç bilmem.

Cevap: Ynt: traktör&ekipman itirafları.

266G nin on takimini yapan muhendis sanirim ilk okul mezunuymus abi traktor on tekerlerini ittirerek donuyo buda surekli duzensiz asinmalara sebep oluyo lastikleri bi gorseniz hak verirsiniz ;) yakit konusuna ve kabin denen ama varligi ole yoklugu bir olmayan seye hic deginmicem ;)
Senin şikayet ettiğin şey kilitli diferansiyel asla bir birinden bağımsız hareket etmez ve çoğu zaman hayat kurtarır askıda kalmaz sadece 2005 modellerde bulunan DANA diferansiyel [emoji3]

Ahh 266g 4 wd 11 yıl kahrını çektim sanıyordum sattım 3635 aldım
Şimdi anladım meğer o bizim kahrımızı çekiyomuş. 3635e iyisin güzelsin hoşdun amma salın çok kısa hemen bayılıyosun gözümü eksozdan alamıyorum dumandan direksitonun sert hidrolik hassasiyeti berbat bir güzelliğin var ise vitesler ve konforu iyi birde yola gisişi bunlarla avunuyoruz şimdilik sevgiler [emoji3]

erkunt nimet 70 t.iyisin hoşsun da birde nadasta bayılmasan.4 lü 13 inç turan pulluk kullanıyoruz.1veya 1,5 vitesle çekiyor çekemediği yerde bayılıyor.yahu ne bayılıyorsun patinaj yap ama bayılma.çok ağır motor.3 silindirli bir traktöre bu kadar ağırlık fazla gelmiş.biz eski sisteme alışığız.285 vardı bizde çekemezse patinaj yapar sesini kısmazdı.boğulduğunu hiç bilmem.
2016 nisanda 2009 model 80 lik erkunt aldık. Arka tekeleklerde hiç ağırlık yok, önlerdekilerinde 4 tanesini çıkardım.

Ah dede ah 480. İkinci traktörümüz. Yıllardır ekmeğini yedik hâlâ daha yiyoruz. İkimiz de birbirimizin kahrını çektik. O devir saati kaç defa devrildi kim bilir. Ama seni tasarlayan ne diye 6 vites yapmış, ne diye önünü bu denli hafif yapmış bir bilsem.

Bır fırmanın 2013 sılaj makınasını aldım eskı makınanmdan cok cok basarılı cok begendım. aynı fırmadan 2014 de yem karma aldım oda cok guzel. Yıne aynı fırmadan 2015 de balya yukleme makınası aldım. kadesım bu kadar adı malzeme mı kulanılır.traktor arkasına taktım daha ılk balya makınanın ıcıne gırdı.balya ıçerı gırınce yukarı dogru hareket eden yaylı,saclara kaynaklanmıs olan saplamalar kırıldı.kardesım o saplamalarını mafsallı yapsana.makınayı tasarlayan arkadası tanıyan varsa bı sorsa kac senedır dusunuyorum bu ayagı nasıl kullanacamı cozemedım. o kadar kalıtelı makınalardan sonra hıc yakıstıramadım celıkel sana