+ Konuya Cevap Yaz
7 sonuçtan 1 ile 7 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Elektrik Sorununa Çare : Ver gazı SARIKIZ :=)
  Ver gazı SARIKIZ
  Sadi ÖZDEMİR
  27 Kasım 2014

  İneğin çıkardığı gazdan elektrik üretecekler

  YALÇIN Öztürk, Mert Çakman ve Şafak Karatepe isimli mühendisler “Ahırlarda ineklerin çıkardığı gazı toplayan ve depolayan” bir sistem geliştirerek, doğrudan elektrik üretimi için kullanmanın yolunu açtı. Böylece ineğin etinden, sütünden sonra şimdi de gazından faydalanacağız.

  DÜNYANIN en çok ‘metan gazı’ salan canlıları konumundaki inekler artık doğrudan elektrik üreticisi olacak. İnovatif fikirlerle yeni girişimciler çıkmasını sağlayamak için İstanbul Teknik Üniversitesi’nde (İTÜ) kurulan, İTÜ Çekirtek üyesi Jeofizik Mühendisleri Yalçın Öztürk ve Şafak Karatepe ile Elektronik Mühendisi Mert Çakman “Ahırlarda ineklerin çıkardığı gazları (metan) toplayan ve depolayan” ve bu gazdan elektrik üretimi gerçekleştiren yeni bir sistem geliştirdi. BioCower adı verilen sistemle ilk hedef 100 inek ve üzeri süt hayvancılığı yapılan 4 bin civarındaki ahırda elektrik üretimi yapmak ve çiftliklere ayda ortalama 700-2.300 TL arası ek gelir sağlamak. Şafak Karetepe projeyi şöyle özetliyor:

  GÜNDE 580 LİTRE
  “Projemiz temel olarak, büyükbaş hayvanların ürettikleri, geğirme ve gaz çıkartması sonucu ortamda biriken gazı toplayıp ayrıştırılarak kullanılabilir bir enerji kaynağı haline getirmek. Büyükbaş hayvanlar, sindirim sistemlerindeki farklılık sonucu diğer hayvanlardan daha fazla metan gazı çıkarırlar. Örnek olarak bir insan günde 0.5 litre metan gazı üretirken, bir inek yaşı, kilosu ve beslenme tarzına bağlı olarak ortalama 580 litre metan gazı üretir. Bu gaz aslında evlerimizde yakmış olduğumuz doğalgazın temelini oluşturur.

  VAKUM SİSTEMİ
  Açık ya da kapalı ahır fark etmez ineklerin çıkardığı gazı vakumla toplayacak davlumbaz benzeri bir sistem ile gazı bir depolama ünitesine aktaracağız. Bu gaz kompozisyonuna uygun ayrıştırma işlemleri uygulayıp yakmaya elverişli hale getireceğiz ve bir co-jenerasyon ünitesiyle de elektrik üretilecek. Bu sistem sadece enerji üretmiş olmayacağız aynı zamanda doğaya salınan bu tahlike gazın, küresel ısınmaya negatif etkileri de ortadan kalkacak. Metan gazı salınımına bağlı karbon ayak izi değeri de düşecek. Aslında bir ineğin metan ile neden olduğu karbon ayak izi değeri ile bir otomobilin karbonmonoksik salınımı ile neden olduğu karbon ayak izi değeri de eşit çıkıyor.

  AHIR İLHAM VERDİ
  Bizi bu konuda harekete geçiren olay Ocak ayında okuduğumuz bir gazete haberiydi. Haberde, Almanya’da (Düseldorf) 90 inekli bir ahırda havalandırılmadığı için ‘patlama olduğu ve yangın çıktığı’ yazıyordu. Arkadaşımız Mert bu haberi okuyunca konuya merak sardı. ‘Ahırda bu gazı nasıl toplarız ve kullanabiliriz’ diye düşündük ve projeye dönüştürdük. Türkiye’de genellikle açık ahır tavsiye ediliyor ancak Almanya’da, ABD’de ve çok büyük ölçekli hayvancılık yapan ülkelerde kapalı ahır sistemi tercih ediliyor. Bizde açık ahır tavsiye edilmesinin nedeni de havalandırma sorunu. Artık ‘doğaya salınan değerli metan gazıyla dolu havayı’ şimdi enerjiye çevirmek mümkün olacak.”

  100 ineklik ahır için 90 bin lira

  JEOFİZİK Mühendisi Şafak Karatepe, çok yakında ilk uygulamasını yapmaya hazırlandıkları ‘inek gazından elektrik üretecek sistemin’ 100 süt ineklik bir ahır için 90 bin TL’ye mal olacağını söylüyor. Karatepe, sistem sayesinde işletmenin kendi elektrik ihtiyacını karşılayabileceğini, fazla elektriği sisteme vererek üzerine de aylık 700 liranın üzerinde gelir elde edebileceğini belirtiyor. Bu hesaba göre 90 bin liralık yatırımın bu işletmeye geri dönüşü 5.2 yıl olaccak.

  İnekler gaz çıkarmasın diye diyet yaptırıyorlar

  İNEKLERİN çıkadığı metan gazının küresel ısınmaya etkisinin çok büyük olduğunu belirten Şafak Karatepe bu nedenle Yeni Zelanda’da ineklerin gaz salınımını azaltmak için ‘diyet’ uygulandığını, birçok ülkenin de buna benzer çözümlere başvurduğunu söylüyor. Karatepe, ahırdaki gazın vakumla çekilmesinin süt verimini de artıracağını ileri sürdü.

  13 proje büyük finalde yarışacak

  TÜRKİYE’nin en önemli girişimci destek projelerinden biri haline gelen İTÜ Çekirdek’te, 29 Kasım’da büyük final gerçekleşecek. Halk oylaması ve jüri tarafından gerçekleştirilen eleme sonucu 13 finalist teknoloji projesi belirlendi. Tarımdan hayvancılığa, bulut bilişimden e-ticarete, oyuncaktan sosyal medyaya kadar geniş bir yelpazede projelerini şirkete dönüştürmeyi hedefleyen girişimci adayları, 100 bin TL’lik büyük ödül için yarışacak.


  [img width=800 height=451]http://s28.postimg.org/edajudd2l/26868169.jpg[/img]

  [img width=800 height=175]http://s28.postimg.org/txhxkwn71/26868204.jpg[/img]

  [img width=800 height=418]http://s28.postimg.org/yuvi60p65/26868205.jpg[/img]

 2. #2

  Üyelik Tarihi
  30 Aralık 2012
  Şehir
  İstanbul
  Yaş
  32
  Mesajlar
  1,129
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Elektrik Sorununa Çare : Ver gazı SARIKIZ :=)  Yıllardır olan sistem, Avrupa ' da bir çok ülke hayvan gübrelerinden elektrik üretiyor, biyogazı araçlarda yakıt olarak kullanıyor. Çöpler de aynı şekilde kullanılıyor, Türkiye yeni yeni tanıyor bunu.

  Doğalgazda, petrolde %90 dışa bağımlı bir ülkeyiz, bu yüzden buna yönelmemiz lazım. Örneğin Tekirdağ ' ın Muratlı ilçesinde eğer 10 adet 100 baş ve üzeri çiftliğin gübreleri toplansa bir biyogaz tesisinde değerlendirilse, ilçenin elektrik ihtiyacının bir bölümü karşılanabilir, yine aynı şekilde İstanbul ' un çöpünden yararlanılarak elektrik üretimi yapılıyor. Önemli bir yakıt, kullanılması gerek.

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  01 Kasım 2014
  Şehir
  Kırşehir
  Yaş
  30
  Mesajlar
  285
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Elektrik Sorununa Çare : Ver gazı SARIKIZ :=)  biogaz yada güneş enerjisi sistemleri benzer maddiyat aslında ama nizami bir tehsisi olmayan bunu yapamaz yapamıyor aslında yapmakta istemez hani boş masraf niyetine ama her büyük şirket yapıyor.Hatta ben sac ile ola sundurmaları güneş enerji panelini bile düşünürüm ama 6 bin tl lik yer 26 bine geliyor misal.gerçi uzun vadede ekonomik ama cesaret yok çünkü geleceğninde devam edecekmi sistemin...

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  05 Kasım 2013
  Şehir
  Adapazarı-SAKARYA
  Yaş
  35
  Mesajlar
  609
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Elektrik Sorununa Çare : Ver gazı SARIKIZ :=)  Tayip abi geçen beni aradı , bana dedi ki sana gönderecem o BİO aletinden sedat kulan dedi bende çok sevindim oyum senin abi dedim *098*-

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  11 Kasım 2014
  Şehir
  Münih-Usak
  Yaş
  28
  Mesajlar
  12
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Elektrik Sorununa Çare : Ver gazı SARIKIZ :=)  proje iyi güzel hosda bunu kurup kullanmak ıcın kapalı ahır sıstemı olacak. Suan herkes nerdeyse acık yada yarı acık besı seklınde ahırları. Aylık 1000 tl kazanmak ıcın ıneklerı kapalı ahıra koysak bu seferde veterıner ılac parası derken yıne zarar eder besıcıler.

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  02 Mart 2014
  Mesajlar
  186
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Elektrik Sorununa Çare : Ver gazı SARIKIZ :=)  Arkadaşın dediği gibi, bu projeyi düşünenler hayvancılığı hala kapalı havasız ahırlarda yapılıyor sanıyorlar herhalde. Bunu klima vs. gibi havalandırmalı iklim kontrol sistemine sahip kapalı ahırları olan zengin ülkelerin çiftçileri kullanabilir ki o zaman bile çok getirili bir iş olmaz. En güzeli hali hazırda kullanılan gübreden biyogaz elde etme sistemleri ancak bu sistemlerinde ilk kurulum maliyetleri çok yüksek.

  Tabi şunu da hatırlatmak lazım, 13. çağrı döneminden itibaren IPARD yenilenebilir enerji yatırımlarını desteklemeye başladı, çiftliğe biyogaz tesisi kurmak da dahilse çatısı güneş paneli kaplı, çevresinde rüzgar gülleri olan, gübreyi de biyogaza çeviren çiftlikler kurmak mümkün olabilecek ama bence acele etmek lazım çünkü bu sektörde 'yarısını devlet veriyor' diye fiyatları şişirmeye başlayabilir. Adamların gözü açılmadan yazılmak lazım bu projelere.

 7. #7

  Üyelik Tarihi
  05 Kasım 2013
  Şehir
  Adapazarı-SAKARYA
  Yaş
  35
  Mesajlar
  609
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Elektrik Sorununa Çare : Ver gazı SARIKIZ :=)  Gözleri açılmadan yazılmak lagzımda abicim bu adamların saten gözü hiç kapanmadı ki
  2 Yıldır bir Slaj makinası teşviğini alamadık ,birde BİO gaza yazılırsak ,çıkasıya kadar herhalde dünyanın sonu gelir.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Tarımsal sulamadaki elektrik sorununa GAP çare olacak
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 23.Temmuz.2014, 11:34
 2. Baca gazı gübreye dönüştü
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 08.Mart.2014, 12:12
 3. Traktöre Ara Gazı Verilmesi Doğru Mu?
  Konu Sahibi gök Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 75
  Son Mesaj : 16.Temmuz.2013, 15:48
 4. td 90d zıplama sorununa yardım!..
  Konu Sahibi ali26bozan Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 51
  Son Mesaj : 18.Eylül.2012, 22:10
 5. beyaz sorununa çözüm
  Konu Sahibi hamza_46_46 Forum Genel
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 28.Mayıs.2010, 22:18

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status