+ Konuya Cevap Yaz
6 sonuçtan 1 ile 6 arası gösteriliyor
 1. #1

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Pirinç fiyatı yeni mahsule rağmen 2 ayda yüzde 20 arttı  Pirinç fiyatı yeni mahsule rağmen 2 ayda yüzde 20 arttı
  Yeni mahsuller raflarda yerini aldı, ancak pirinç fiyatlarında artış sürüyor. Eylülden beri pirincin toptan fiyatı yüzde 16 ile 20 arasında arttı. Sektör temsilcileri, düşen üretim ve çeltik fiyatlarındaki artışın, pirinç fiyatını yükselttiğini bildirdi

  Ana Sayfa» Güncel
  27.11.2014 03:24

  YENER KARADENİZ

  İSTANBUL - Geçen yıl ciddi oranda fiyat artışı yaşanan pirinçte, bu yıl da yeni mahsuller rafl arda yerini almasına rağmen fiyatlar 1 Eylül’den beri yüzde 16-20 arasında arttı. Ağustos ayında toptancı piyasalarda kilosu 4 lira 80 kuruştan işlem gören ve hasadın başlamasıyla 4 lira 20 kuruşa kadar gerileyen Gönen baldo pirincin kilosu tekrar 5 liraya dayandı. Fiyat dalgalanmaları Trakya baldo ve Osmancık pirinçte de var. Ağustosta 4 lira 50 kuruş olan eylülde 4 liraya kadar gerileyen Trakya baldo pirincin kilosu da kasım başında 4 lira 80 kuruşa yükseldi. Toptanda 5 liradan işlem gören Gönen baldo pirincin semt ve satış noktalarında ise KDV artı yüzde 15 kâr marjı dahil fiyatı 6 lira 90 kuruş, Osmancık baldo ise 5 lira 20 kuruşa satılmakta. Fiyat artışının rekoltede yaşanan düşüşten kaynaklandığını ifade eden yetkililer, fiyatların semtlere göre değişkenlik gösterdiğini söylediler.

  Fiyat artışının bu yıl üretimde yaşanan yüzde 20’lik düşüşten kaynaklandığını belirten Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, TMO’nun yurtdışından 200 bin ton pirinç ithal etme yetkisinin fiyatlardaki artışın önüne geçtiğini söyledi. Ancak, bunun da uzun vadede üreticiler için sorun olduğunu belirten Erdoğan, “Fiyatlar geçen yıl ile aynı seviyede. Bunu gören üretici kazanamadığı için üretimden vazgeçecek” değerlendirmesinde bulundu.

  İthalat yerine yerli üretim desteklenmeli

  Kırmızı mercimek, fasulye, buğday ve nohutta da hasat başından bu yana fiyatların yükseldiğini hatırlatan Mehmet Erdoğan, her birinde en az yüzde 20’lik bir fiyat artışı olduğunu dile getirerek, “Bu ürünlerdeki fiyat artışı ile kıyaslandığında pirinç olması gereken seviyenin altında. Şu anda pirincin içinde bulunduğu seviye geçen yıl ile aynı.

  Üretici açısından rahatsızlık veren bir durum” değerlendirmesinde bulundu. Bu noktada TMO’nun fiyatlara müdahelesini de yanlış bulan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “TMO’nun müdahelesini doğru bulmuyorum. İthalat ile gıda fiyatlarını terbiye etmeye baştan karşıyım, yanlış buluyorum. Gıda ithal ettiğiniz zaman ithal ettiğiniz ülkenin üretimini destekliyorsunuz demektir. Yapılması gereken şey kendi üreticinizi uzun vadeli program ile desteklemek. Bu şekilde üretim artırılarak fiyatlar dengelenir. Aksi durumda üretici de rahatsız oluyor ve ekimi bırakıyor.”

  Çeltik fiyatlarında yüzde 100’e yakın artış var

  Üretimdeki düşüşün yanı sıra çeltik fiyatlarının seyrine de dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis de “Artışın nedenlerine bakarken çeltik fiyatlarını da iyi incelemek lazım. Yapılan açıklamalarda ‘tarlada pirincin fiyatı 2 TL, markette 4.5 TL’ diyorlar. Tarlada 2 TL’ye pirinç yok. Oradaki 2 TL çeltiğin fiyatı ve çeltikten randıman hesabı yaparsanız, yüzde 55 randıman alırsanız fiyat 3.35 TL olur. Çeltik fabrikalarından çıkışıdır bu fiyat. Henüz market rafına gitmemiş yüzde 8 KDV’siz halidir” dedi. “Kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor” diyen Reis, şunları söyledi: “Tarlada şu fiyat, rafta bu fiyat gibi yanlış bilgiler veriliyor. Osmancık çeltiğinin fiyatı 1.8 ile 2 TL arasında, baldo çeltiği de 3 TL. Osmancıkta 55-60 randıman vardır. Yani bir kilo çeltikten en fazla 600 gram pirinç elde edersiniz. Burada önemli olan nokta çeltik fiyatı neden artıyor, ona bakmak lazım.” Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan 2013 yılı Bitkisel Ürün Fiyatları ve Üretim Değeri verisine göre, çeltik fiyatı 2013’te bir önceki yıla göre yüzde 11.8 artarak 1.08 TL olarak gerçekleşmişti. Şimdi en düşük çeltik fiyatının 1.8 TL.”

 2. #2
  ismail_17 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  17 Ekim 2010
  Şehir
  Çanakkale - Biga KARABİGA kasabası
  Yaş
  46
  Mesajlar
  4,369
  Adı geçen
  4 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Pirinç fiyatı yeni mahsule rağmen 2 ayda yüzde 20 arttı  Bizim bu yıl çeltik verimleri çok düşük geçti , çoğu arkadaş 300 kg çeltik biçtik diyor dönümüne zaten 200 kg hicar bedeli var bazı yerlerin .

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  29 Aralık 2013
  Şehir
  edirne
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,110
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Pirinç fiyatı yeni mahsule rağmen 2 ayda yüzde 20 arttı  Bir ay önce çeltik fiyatları 60 randiman Osmancık için 1.90 tl duzeyindeydi, bu günlerde giderek düşüyor. Bu yıl verimler in düşük olması nedeniyle fiyatlarin yüksek seyredecegini düşünürken tam tersi harmana göre düşüyor.

  Bolgenizdeki guncel çeltik fiyatları hakkında bilgi verir misiniz

 4. #4

  Üyelik Tarihi
  14 Ocak 2012
  Şehir
  Konya
  Yaş
  42
  Mesajlar
  6,685
  Adı geçen
  11 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Pirinç fiyatı yeni mahsule rağmen 2 ayda yüzde 20 arttı  Pirincin fiyatı tarlada düşüyor, markette artıyor
  AA
  1 Aralık 2014

  Baldoluk çeltiğin toptan kilogram fiyatı geçen yıla göre 4 liradan 2,4 liraya gerilerken, baldo pirincin marketteki fiyatı 10 liraya yaklaştı. Gönen Ziraat Odası Başkanı Özkurt: '2013 ' ün alışkanlığı olan yüksek fiyatlar marketlerde devam ediyor. Devletin 40 bin ton pirinç ithal edeceğini öğrendik. Yine de tüketiciye ulaşan fiyatların düşeceğini pek sanmıyorum.'

  Gönen Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt, yaptığı açıklamada, ilçelerinin pirinçte marka haline geldiğini, özellikle baldoluk üründe kaliteli üretim gerçekleştirdiklerini söyledi.

  Balıkesir ' in Gönen, Manyas, Bursa ' nın Karacabey ile Çanakkale ' nin Biga ilçelerinde çeltik üretiminin yaygın olduğunu ifade eden Özkurt, ülke çeltik üretiminin yüzde 8 ' ini bu bölgenin karşıladığını belirtti. Bölge genelinde 2014 yılı ekilişinin 250 bin dekarı bulduğunu ve üretimin yüzde 70 ' inin baldoluk olduğunu vurgulayan Özkurt, şöyle devam etti:

  'Ürünü işlemede ise Gönen ilk sıralarda geliyor. İlçede 27 işletme var. Bunların yıllık üretim kapasitesi 270 bin ton. Ülkenin ihtiyacı olan 600 bin ton pirincin neredeyse yarısı Gönen ' de işleniyor. Bu yıl tarımda genel sorun olan mevsimsel şartlar çeltik üretimini de olumsuz etkiledi. Bir miktar azalma var ancak yüksek değil yüzde 7-8 civarında. Bunda ekimlerin gecikmesi de etkili oldu.'  Geçen yılki fiyat artışı perakendede devam ediyor

  Geçen yıl pirinçte beklenmedik bir fiyat artışı yaşandığına ve etkisinin kısmen halen sürdüğüne dikkati çeken Özkurt, şunları kaydetti:

  '2013 ' ten bazı işletmelerde stoklar vardı. Bu yılki ürün de eklenince aslında sıkıntı olmaması lazımdı. Geçen yıl baldoluk çeltik 4 lira, Osmancık ise 2,5 lirayı gördü. Bu fiyatların yükselişini gören çiftçi tekrar çeltiğe döndü. Örneğin geçen yıl Gönen ' de 20 bin dekarlık azalmayla ekim alanı 72 bin dekara gerilemişti. Bu yıl yine 90 bin ton alanda çeltik ekildi. Bu yıl ise baldoluk çeltik 2,4 liraya, Osmancık 1 lira 75 kuruşa kadar geriledi. Buna rağmen geçen yıl 8-9 lira aralığına kadar yükselen baldoluk pirinç, şimdi perakendede 10 liraya yaklaştı. Bazı marketlerde kilosu 9,6 liradan satılıyor.'

  Çiftçiden çeltiğin alış fiyatı düşerken, ithal ürün gelirken perakendede fiyat yükselişini anlamadıklarını dile getiren Özkurt, '2013 ' ün alışkanlığı olan yüksek fiyatlar marketlerde devam ediyor. Devletin 40 bin ton pirinç ithal edeceğini öğrendik. Yine de tüketiciye ulaşan fiyatların düşeceğini pek sanmıyorum. 20 bin tonu Mersin, 10 bin tonu Tekirdağ ve 10 bini Bandırma limanına gelecek. Bunlar gelince piyasa rahatlayacak, fiyatlar gerileyecek mi? Sanmıyorum. Zaten çiftçiden ürün ucuz alınıyor. Tüketiciye ulaşan fiyatlarda bir yükseklik var. Ürünün azlığından fiyatlar yükseliyor desek öyle de değil. Böyle olsa çiftçiden alım fiyatının geçen yıla oranla düşmemesi gerekiyor. İlgili mercilerin ithalat dışında bir çözüm üretmesi lazım' ifadelerini kullandı.

  Özkurt, özel şirketlerin de pirinç ithal ettiğini ancak perakende fiyatında bir gerileme yaşanmadığını belirterek, ithalatın çözüm olmadığını savundu.

 5. #5

  Üyelik Tarihi
  29 Aralık 2013
  Şehir
  edirne
  Yaş
  35
  Mesajlar
  1,110
  Adı geçen
  2 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Pirinç fiyatı yeni mahsule rağmen 2 ayda yüzde 20 arttı  Ithal pirinç geleceğine göre fiyatlar düşecek gibi, inşallah çok fazla dusmez ve yeni yıl ile birlikte yine yükselişe geçer

 6. #6

  Üyelik Tarihi
  07 Ağustos 2014
  Şehir
  canakkale
  Yaş
  36
  Mesajlar
  196
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Pirinç fiyatı yeni mahsule rağmen 2 ayda yüzde 20 arttı  yenı yılda celtık fıyatları

  yukselır mı ?
  duser mı ?

  net acıklayacak bırı var mı ?

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. Çiftliklerin satış fiyatı yüzde 36 arttı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Süt Hayvanclığı
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 17.Kasım.2014, 15:43
 2. Malatya kayısısının fiyatı yüzde 100 arttı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Kayısı
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 03.Temmuz.2014, 07:32
 3. Yerli pirinç 1 haftada yüzde 30 arttı
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Çeltik
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 15.Nisan.2013, 20:05
 4. TürkTraktör’ün satışları 9 ayda yüzde 45 arttı
  Konu Sahibi ufukk Forum Teknik Bilgiler-Yorumlar
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 03.Kasım.2011, 10:55
 5. Gübre fiyatı yüzde 100 arttı
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 9
  Son Mesaj : 10.Nisan.2008, 14:43

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status