2000lt turbo ilaçlama için gerekli traktör özellikleri

Merhaba Sayın Forum Üyeleri,
Aranıza yeni katıldım, bu da benim ilk mesajım. İki farklı arazide toplam 100 dönüm (4.300 ağaç) klasik ve yarı-bodur anaçlı Ziraat900 cinsi kiraz bahçem var. Klasik ağaçlar 4-5 metre, yarı-bodurlar 2-3 metre yükseklikteler. Bir bahçem tamamen düz, diğer bahçem de arazinin belirli bölümlerinde eğim (sanırım 10-25 derece açılı) bulunmakta.
Bahçe işlerim olarak sadece nakliye ve turbo ilaçlama yapmak üzere traktör ve turbo ilaçlama (atomizör) arayışı içerisindeyim, bahçe sürme vb. gibi ağır işler yapmıyorum. Bugüne kadar 1000lt ' lik pülverizatör (holder) ile ilaçlama yapıldı - Ford 6600 traktörü de kiralıyordum. İlaçlama işimizi turbo atomizör ile yapmak istiyorum ve yeni bahçe traktörü de alacağım.
Tercihen 2000lt turbo ilaçlama (atomizör) ve buna uygun sıfır km bahçe traktörü (çok büyük olmayan-ağaç sıra aralarına rahat girip manevra yapabilsin diye) almak niyetindeyim - New Holland T480 4x4 traktörü geçenlerde Adana tarım fuarında görüp beğendim. Turbo ilaçlama atomizörü olarak da Parlayan/GençGüçsan ve New Holland ' ın 2000/1600/1000lt modellerini inceliyorum.

Malum meyvemiz kiraz olduğu için, özellikle kurtlanma konusu çok hassas - dolayısıyla yüksek ağaçlarımın en üst noktasına ve ağaç içlerine de homojen bir şekilde gerekli ilaçları yeterli şekilde uygulamam çok önemli.

Kafam karıştı, zira NH T480 4x4 48 beygir 540 kuruk mili hızlı traktör turboyu çeker/çekmez/tam çekmez vs. diye farklı yorumlar duydum etrafıma sordukça - yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum:

2000lt turbo atomizör ' ü 10-25 derece eğimli arazide düzgün çalıştırabilecek ve 4-5 metre ağaçların heryerine rahatlıkla ilaç/gübre ulaştırabilecek traktörün özellikleri nasıl olmalı? 48 beygir ve 4x4 olması ve 540 kuyruk mili hızı yeterli olur mu? Yoksa 1000lt lik mi atomizör almalıyım ?
Ya da daha güçlü bir traktör mü almalıyım (dedğim gibi sadece nakliye ve turbo ilaçlamada kullanacağım, tabii daha güçlü traktörler de var ama gereksiz yere maliyet oluşturmak istemiyorum)

Fikir vermesi açısından eğimli olan bahçeden bir resim yüklemeyi denedim, umarım becerebildim.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim,

Ynt: 2000lt turbo ilaçlama için gerekli traktör özellikleri

Çekili turbo atomizer için 65 bg den aşağısını asla düşünme. Ağaçların büyüdüğünde arkadaki pervane konumunu 4,5 ya da 5 ' e alıyorsun bu seferde 65 bg bile tat vermiyor, harareti yükseliyor.

Sayın ydincbayram, 2000lt için örneğin NH ' ın bahçe atomizörleri broşüründe SA2000 HS modeli için 35-50 bg gücünde traktör güç isteği yazıyor.
Ağaçları (özellikle klasik kiraz ağaçlarını) daha fazla büyütmeyeceğim, bu sene yaz budamasında merkez lideri durdurdum, 5 metreden daha yukarı ilaçlama ihtiyacım olmaz diye düşünüyorum.
Sizin min. 65 bg öneriniz tecrübenize dayalı anladığım kadarıyla, sizde turbo ilaçlama yapıyor musunuz? Ve atomizörü 2000 lt yerine 1000 lt alsam - ya da çift fanlı olan modellerden alsam 50 bg traktör kurtarır mı acaba?
Teşekkür ederim,

Öncelikle hoş geldin. Seçeceğin atomizör çok önemli. Depo hacmi burda belirleyici unsur değil bence burda belirleyici unsur ilaçlama pompası. Burda yapacağın işi iyi analiz edip ihtiyacını belirleyip firma kataloglarından veya satış temsilcileriden edindiği bilgilerle davranmam akıllıca olur. Atış yüksekliği çalışma basıncı turbolarda önemli unsur. Sorasında traktör seçiminde kuyruk mili gücü ile turbonun istediği güç birbirini karşılayacağı traktörlere bakmalısın. Burda 48 HP lik traktör biraz ufak geleceği kanaatindeyim.

Teşekkürler mbayer bey, hoş buldum. Depo hacmi değiştiğinde pompalar değişiyor, dediğinize katılıyorum hacim önemli değil ama 2.000lt de 150/160 debili pompa varken 1.000lt de 120 debili olmakta (tüm pompalar 50 bar basınç yaratıyor), dolayısıyla traktörden daha fazla güç talep edecektir büyük olan diye yorumluyorum ama bilemiyorum bu konunun uzmanı arkadaşlardan yardım istiyorum bu nedenle.
Maalesef turbo atomizör kataloglarında traktör isteği olarak beygir gücü değerleri belirtiliyor, kuyruk mili hız ihtiyacı yazmıyor. Katalogda New Holland 2.000lt için 35-50 HP gücü yeterli görünmekte ama sizinde belirttiğiniz gibi 48 HP turboyu tam anlamıyla randımanlı çevirmede düşük kalabilir mi ben de endişeleniyorum.
Bayiisi 1.000 lt için garanti çalıştırır ama 2.000 lt için emin olamıyoruz diyor - bu söylem bile kataloglarındaki bilgi ile çelişmekte.

Firmaların bahsettiği büyük ihtimalle kuyruk mili gücünden bahseder.Fakat kataloglarda yazmaz.İşin teknik boyutu çok derindir. Hangi basınca kaç devir, buna bağlı traktör gücü falan. Belki ilk başlarda 48 hp lik traktör senin işini görür çünkü küçük ağaçlarda atma mesafesi az olacağından basıncın düşük olur.Ama ilerleyen senelerde ağaçlar büyürse gerçi seninkiler bodurdu belki sıkıntı yaşamayabilirsin Kısacası ne kadar yüksek mesafe o kadar fazla basınç oda o kadar yüksek güç demektir.

Bizde turbo atomizer kullanıyoruz. 1600 Lt likler bize daha uygun olduğu için 1600 tercih ettik, dönme açısı daha dar 2000 lt ler biraz daha uzun şaseli. Bunlarda arka kısımda 3 kademeli şanzuman var. 1. kademe boş yani pervane hareketsiz. 2. kademede bağ ilaçlaması yapıyoruz 240 massey yani 48 bg işimizi görüyor. 3. kademe de ise papaz eriği ve şeftali ilaçlaması yapıyoruz bunda da 260 massey 65 bg kullanıyoruz. Birde pervane konumu var 1 ile 5 kademe arasında. Pervane açıklığı ya da açısı daha önce 3. kademedeydi, ağaçlar büyüyünce 4,5 kademeye getirdim artık 260 da zorlanıyor.
Senin ağaçların alçak olduğu için 240 da işini görebilir ama ağaçların büyürse yani 4 metreyi aşarsa mutlaka sende 3. kademede ilaçlama yapacaksın belkide pervane konumunu yükseltmek zorunda kalacaksın.

Teşekkürler ydincbayram bey. Duydugum bilgiler neticesinde T480 ' den vazgeçtim, riske atmak istemiyorum neticede temel olarak turbo ilaçlama yapacağım. Sizinde söylediğinizden anladığım min.55 hatta 65 BG gerekiyor olacağı. Ben de 55 BG düşünmeye başladım hayırlısı artık. Ağaçlar 4 metreyi aşıyor zaten, tahminimce 5 metre civarında klasik kiraz ağaçları - daha fazla da büyütmeyi düşünmüyorum budama ile kontrol altına aldık. Tekrar teşekkürler,

Merhaba Batuhant Bey...

Ne yaptınız traktörü ve ilaçlama makinesini alabildiniz mi acaba? Bende sizin gibi kararsız kaldım. Benim de Ziraat 900 cinsi kirazlarım var. Boyları 5 metreyi geçiyor. New Holland ' ın T480S serisi işimizi görmez sanırım. 65 bg ve üzeri traktöre ihtiyacımız var diye düşünüyorum. Onların da fiyatlar biraz yüksek geliyor. T480S in fiyatı oldukça uygun ancak turbo atomizeri çalıştırması konusunda tereddütlerim var...

bilader 480 2000 lt turboyu biraz zor sallar sallasa bile 1 yılda heryerinden yağ atar bizim komşuda tn75na var 2000 lt holsan var o bile ölüp ölüp dirilyo 72 hp ithal traktor en az 65 hp traktor al tavsiyem

Bizde 2000 lt atomizer var arazimiz egimli. 67 hp 4x4 traktor kullaniyoruz. Sanzuman 4.5 hiz. Pervane son acik. 540 ekonomide egimde bayiliyor. 540 da egim arttiginda bayilma yapiyor. Degisecek olsam ilerde 80 hp alırım. Kafam rahat olur. Motor zorlanmaz az yakar diye düşünüyorum.

Erkunt nimet 70 meyveci hem nakliye hemde turboda yeterli olur sanırım 2.eli temiz 40-45e bulunur yada imkan varsa same frutteto suan benim favorilerim 5050E yi de ne hikmetsehiç gözardı edemiyorum