110 SINIFI / 7 Traktör YAKIT TESTİ

02.12.2012
13,461
3,245
Bayburt

Zetor Forterra 110 (21,1 litre/saat) 94 hp

Kubota M110GX (22,5 l/h) 89 hp

JD 115M (24,1 litre/saat) 106 hp

Valtra N113 (25,3 litre/h) 113 hp

Same Virtus 120 (23,9 l/h) 108 hp

Belarus MTS 1025.4 (24 l/h) 97 hp

McCormick X60.50 (23,3 l/h) 106 hp

KAYNAK: Farmers Weekly

Maksimum güçte LİTRE/SAAT olarak EN az yakanlar: ZETOR-Kubota-MC-Same-Blerus-JD-Valtra

Maksimum güçte g/kWh olarak EN az yakanlar: Same-McCormick-ZETOR-Valtra-JD-Blerus-Kubota

http://www.fwi.co.uk/machinery/seven-110hp-tractors-put-to-the-test.htm

http://www.fwi.co.uk/machinery/110hp-tractor-test-mccormick-x60-50.htm

http://www.fwi.co.uk/machinery/seven-110hp-tractors-put-to-the-test.htm

Ynt: 110 SINIFI / 7 Traktör YAKIT TESTİ

Yusuf altta verdiğim linklerde TÜM teknik özellikler ve 2 ayrı yakıt ölçümü var.. hepsinde zetor başta değil.. MAKSİMUM güçtekileri paylaştım sadece..

Ayrıca TÜM 110 sınıfı motorlar yok.. 7 motoru karşılaştırmışlar.

Ölçümlere dikkat edilirse g/kWh olan da var.

YANİ; 1 kWh GÜÇ üretebilmek için KAÇ GRAM mazot yakmış. BU ölçümde hepsinin aynı BG olması şart değil! Çünkü toplam yaktığını değil diyelim 1 dekar yere yaktığını ölçmüş oluyorlar.

Senede 300-400 saat binen için çok farketmeyebilir arada dağlar yok ama 1000 saat ve üzeri binen için bu rakamlar önemli derim..

şimdi bunları böyle bulup paylaşıyoz.. umarım kafasındaki-hayalindeki motorla bu rakamlar uyuşmayanlar kızmaz.. ama bu testleri-dergileri kendim evde hazırlamıyom.. neyse o :)

kaynağı-linki orda TÜM ayrıntılar vs.. bakılabilir..

Yavuz genel anlamda nerdeyse tüm testlerde Valtra gerilerde.. Zetor İLK 1-2 civarı ama ülkemizde bunun kıymeti yok çünkü yaygın değil..

Dikkat ettiysen Kubota.. Toplam tüketimde 2. ama birim tüketimde 7. olmuş..

Bide dikkat ediyorum bi sınıfta 1. olan başka bi bg gücü sınıfında 3. olabiliyo... yani TÜM sınıflarda EN AZ yakan 1 motor daha üretilmedi:)

Son olarak kimse sadece yakıta bakarak motor almıyo zaten..

UÖZKAN.77 link=topic=79441.msg940254#msg940254 date=1417110479' Alıntı:
şimdi bunları böyle bulup paylaşıyoz.. umarım kafasındaki-hayalindeki motorla bu rakamlar uyuşmayanlar kızmaz.. ama bu testleri-dergileri kendim evde hazırlamıyom.. neyse o :)

kaynağı-linki orda TÜM ayrıntılar vs.. bakılabilir..

Yavuz genel anlamda nerdeyse tüm testlerde Valtra gerilerde.. Zetor İLK 1-2 civarı ama ülkemizde bunun kıymeti yok çünkü yaygın değil..

Dikkat ettiysen Kubota.. Toplam tüketimde 2. ama birim tüketimde 7. olmuş..

Bide dikkat ediyorum bi sınıfta 1. olan başka bi bg gücü sınıfında 3. olabiliyo... yani TÜM sınıflarda EN AZ yakan 1 motor daha üretilmedi:)

Son olarak kimse sadece yakıta bakarak motor almıyo zaten..
dostum sürekli takip ediyorum senin paylaştıgın bu testleri geçen bir test daha paylaşmıştın teste sitem eden kızan epey kişi olmuştu :)
ama bence testler çokda yalan yanlış testler degil çünkü genelde sonuçlar aşagı yukarı aynı yani bir testte çok yakan digerinde enaz yakan çıkmıyor yada tam terside olmuyor bence bu testlerin dogruluk payı epey yüksek
zaten ondan kafama takıldı valtranın durumu :)
sonuçta valtra piyasa çok övülen yere göge sıgdırılamayan bir marka
enazından ithalleri öyle
ama durum buysa kullananlar için üzüldüm açıkçası :)

zetor ve kubato için söyleyebilecegim tek şey bu iki makina saglam bir ithalatçı ve saglam bir bayi-servis-yedekparça agı kurulup makul fiyatalrla piyasayı ele geçirebiir yoksa malesef ki şaundaki durumalrıyla nekadar iyi olurlarsa olsun işleri çokzor bu şekilde :)

Yavuz sen dikkatli, sabırla okuyan birisin..

iyice dikkat et.. geçen 100 bg sınıfında.. case 1. olmuş, zetor 2. olmuş.. g/kWh olarak radaki fark sadec 3 GRAM şaka değil -üç gram-..

bide bu motorların TAMAMI avrupa-ithal zaten.. dergilerde, kaynaklarda avrupa..

körükörüne yabancı hayranlığından nerdeyse nefret derim.. ama yiğidi ölüdür hakkını yeme.. Özellikle Alaman-DLG TÜM dünyada sözü geçer bi TEST merkezi.. adamların hayatı TEST.. zaten yalancı olsalar hep Alaman motorları 1. olurdu:)

Son olarak kısa vadede zetorun çok şansı yok ama Kubotanın bahtı daha açık görünüyo..

Allah herkese gönlüne göre versin, mazot sudan ucuz olsun, bizde bu muhabbetlere hiç girmeyelim.. vesselam:)

UÖZKAN.77 link=topic=79441.msg940264#msg940264 date=1417112025' Alıntı:
Yavuz sen dikkatli, sabırla okuyan birisin..

iyice dikkat et.. geçen 100 bg sınıfında.. case 1. olmuş, zetor 2. olmuş.. g/kWh olarak radaki fark sadec 3 GRAM şaka değil -üç gram-..

bide bu motorların TAMAMI avrupa-ithal zaten.. dergilerde, kaynaklarda avrupa..

körükörüne yabancı hayranlığından nerdeyse nefret derim.. ama yiğidi ölüdür hakkını yeme.. Özellikle Alaman-DLG TÜM dünyada sözü geçer bi TEST merkezi.. adamların hayatı TEST.. zaten yalancı olsalar hep Alaman motorları 1. olurdu:)

Son olarak kısa vadede zetorun çok şansı yok ama Kubotanın bahtı daha açık görünüyo..

Allah herkese gönlüne göre versin, mazot sudan ucuz olsun, bizde bu muhabbetlere hiç girmeyelim.. vesselam:)
evet casenin birinci olugu testin konsunuda okumuştum dostum
sanırım bizim ülkemizdeki marka severlik hata biraz da fanatiklik insanların renklere aşık olmasına yakıta vs ye hiç bakmamasına neden oluyor
hatta açıkçası o konuya yazılan msjlarıda okudum okdar çok ithamda bulunan kişi olmuştuki sana :)
adamalr bildigin fanatik tartışsan olmaz yazsan olmaz yazmasan olmaz
hatat senin bir msjını okumuştum fuarlarda firmalara yakıt testi sormakla alakalı
inan o testi sorsak fuardan kovalar bu biizm firmaların çogu :)

birde ben kubotayı begeniyorum fakat bu yaz sogudum biraz :)
neden dersen
ilk defa canlı olarak buyaz görmek nasip oldu bu traktörü
lastikler petlas
koltuk pilot
agırlıklar yan sanayi
elektirik aksamının bazı parçaları yerli
adama sordum sen bunu ikinci elmi aldın yoksa sıfırmı ?
sıfır aldım dedi
birdah sordum peki üzerindeki herhangi bir parçayı lastigi koltugu vs yi degiştirdinmi ?
hayır hepsi aldıgımda üzerindeydi dedi
yani traktörü bildigin toplama bilgisayar gibi yapmışlar yarısı bizim burda toplanmış takılmış vs
bizim insanımız bukadarmı sahtekar olmuş dedim
traktör 40-45 beygir falan ufak bişeydi bahçe modeliydi çiftçeker

onu görünce pek de hoşuma gitmedi

buarada senin rektefe olayından sonra geçen bir video seyrettim zetoru yeren bir halk ozanı var hani onun bir türküsü
orda senin hava filtresi ile ilgili olan sorunla alakalıda bir cümle var onu bir dinle dostum
geçerliligi nedir bilemem fakat aynı sorundan bahsediyor gibi :)

Bu test sadece motor testi anladığım. Ayrıca test sabit gazda yapılmış, anlık devir kayıplarında tekrar toplaması torku yüksek olanlar ve lda benzeri teknolojiler tarlada kulanımı değiştirebilir. Traktörün toplam yakıtı bildiğiniz üzere motora ilave vites sayısı ve aralıklarına ve kullanılan makine ve ekipmanın uygunluğu belirler.

Yavuz.. Kubotadan soğuma derim.. lastik vs bi yerde ayrıntı..

Her yerde yazmışımdır; lastik, yolcu koltuğu eksikliği var kubotada ama + ' ları daha fazla.. MİNİ traktör ve MİNİ işmakinasında dünya devi.. SADECE motor üreticisi olması bile başlıbaşına tebrik edilecek bi husus.. büyük ihtimalle zetorla yollarımız çakışmasa bugün bi kubotaya biniyo olacak.. bu seferde kafanızı Kubotada kubota diye şişirecektim:)

şimdi para olsa kubo mini paletli ekskavatörleri var hemen alırım..

gelelim test konusuna, hassasiyetine..

üstte paylaştıklarım MAKSİMUM GÜÇteki toplam ve birim tüketimler..

ESAS olan toplam değil birim tüketimdir.. yani g/kWh.

DLG ' nin testleri ÇOK milimetrik ve gramı bile ölçecek kadar hassas.. ayrıca çeyrek-yarım-tam yükte.. ve yolda işte hatta kuyruk milinde diye baya bi ayrıntılı.

Şurası kesin HİÇ birimiz o kadar ayrıntılı ölçemeyiz.

Bizim ölçümlerimizin önemi sahada, gerçek şartlarda olması..

Lakin sadece 1 hava filtresinin temizliği yada sürücünün acemiliği bile %10 kadar etkiler yakıtı.. yani mevzu uzun ve derin..

SON OLARAK.. ülkemizde nerdeyse HİÇ kimse sadece yakıta bakarak motor almıyo, hatta 'gerçek yakıt testinden bile haberi YOK! çoğumuzun'

mesela elimizden 3 zetor geçti.. biçok biniciylede sürekli irtibat halindeyiz nerdeyse.. HİÇ birinde yakıt-çekiş şikayetimiz olmadı.. bizce gerçekten Az yakıyo ÇOK çekiyo.. ama ülkemizde bunun bi kıymeti yok, çünkü bilinirliği-binilirliği ÇOK düşük.. bikaç meraklısı-hastası var o kadar..

Küçük bi rica; FUARLARDA bizim motor hepsinden az yakıyo diyene 'POWERMIX-YAKIT TESTİNİZİ Bİ GÖREBİLİR MİYİM' deyin bakalım ne diyecekler.. inşallah dayak yemezsiniz:)

CropMasteR link=topic=79441.msg940268#msg940268 date=1417112487' Alıntı:
O parantez icindekiler motorun urettigi max pto gucu olabilir mi?

markaların yanına 1 saatte TAM güçte yaktıkları mazotun LİTRESİNİ yazdım ve HP olarak MAKSİMUM güçlerini..

ama HP konusu benimde kafamda soru işareti..

mesela Zetor 110 için 94 hp demiş ama zetorun kendi sitesi öyle demiyo!

*ya traktör üreticileri tam net ölçemiyo

*ya test merkezleri farklı ölçümleri tercih ediyo

*ya başka bişe ama sonuçta eksiksede hepsine aynı hesap uygulandığından yine adalet olur.. yani Kubota 110 ' da zaten 89 hp değil..

7 pehlivanın toplu hatıra fotosu.. burdan başta zetor, yanında kubo... en son JD.

dostum ozaman şöyle sorayım misal sen zetor alırken lastik yolcu koltugu ve bazı elektirik aksamı ile ilgili parça hatta ek agırlıklar falan orjinal miydi yoksa türkiş miydi :)
yada zen olsan lastigi koltugu ve deidigm diger parçaları degişmiş sıfır zetoru alırmıydın :)
tabi hernekadar bu olayda kubatonunda sorumlulugu olsada en büyük suç bizim ülkemize butraktörü getirip satan firmada
nerden ne kırparam nekadar artar kar oranım acab diye düşünüyor malesef firmalar

lastik Mitas çek malı, zetor gibi.. ağırlıkların üstünde zetor imzası var.. hatta 6421 ' in ön küçük teker çamurluğunda bile zetor yazıyo.. kabinlinin paspasına kadar zetor yazıyo:)

ama bunlardan çok kendi motorunu üretmesi-SESİ ve duruşu etkiledi açıkcası.. onlar bi yerde ayrıntı..

aslında en önemlisi şudur.. koltuğa oturup marşa bastığında ne hissediyon, mutluysan bas gaza, aynen devam:)

Umut abi patlattın yine muhabbeti..;) benimde konuya ilave etmek istediğim söyleyeceklerimi 1 cümlede yazmışsın zaten mutluysan bas gaza gitsin..!!;)hep benim sana anlatmak istediğim olay bu işte .. Şimdi benim same benim düşüncem yakıtı az muadillerine göre ama bu beni mutlu etmiyor tek başına .. Her şeyi yakıta endekslemek doğru değil bence ..benim bundan sonra ki alacağım motorda önce dayanıklılık sonra konfor sonra yakıt gelsin ..!;)buda zetor sanırım...

Osman.. İLK mesaja dikkat et.. g/kWh olarak İLK sırada SAME var yani gerçekten o Same 120 Virtus az yakıyo..

ama TEK ölçü bu olmuyo.. testin devamında TORK/Tork yedeği vs hepsi var..

sonra EN önemlisi biz ne arıyoz.. sonra FAYDA/MASRAF oranı..

zetorun CEO ' su... GÜÇ-SAĞLAMLIK-VERİMLİLİK (yakıt güç dengesi) bizim 3 odak noktamız diyo..

gerçektende güçü ÇOK iyi başarmışlar, sağlamlıkta ÇOK iyi yakıtta hep her sınıfta 1. dersek yalan olur ama genelde İLK 1-2.. civarı..

takrar olacak ama özellikle 60-100 bg arası ÇOK oturaklı motor yapmışlar çekler..

ha lüks/konfor konusunda vasatlar çok iddialı değiller.. zaten en konforlu-lüks motoru yapcaz diye bi hedefleri de yok.. bi ara katalogunda çok sevdiğim aynı kafada olduğumuz bi cümle okumuştum..

'traktör bi işmakinasıdır, aile otomobili değildir' benzeri bi cümle.. işte bu demiştim:)

neyse al hayırlısıyla bi zetorda istanbul hafriyat traktörü görsün.. :)

Osman tahmini 8-12 ton yük çok yaşsa yağmur yemişse 13 ton olur o kadar..

Maşallah Same çok alımlı.. yalan yok zetor 74 onun yanında gariban kalır.. ama o rampayı HİÇ durmadan ÇIKAR!

rampayıda-yüküde bu dediğimide unutma:)

römorkun hacmi sendeki palazın yaklaşık 2 katı.. yükte yaş gübre.. düzde seri 6 son gazı vurdu.. kamyonların-tırların traktör hızından az fazla gidebildiği uzun bi rampada sona yakın seri 5 ile en son seri 4 ile rampayı bitirdi..

ilk denememizdi yanımda oturan amca 'bu yükü bu motor o rampadan öıkarabilecekmi diye endişeleniyordu' :)