FENDT/JD-Nh-Case & Yakıt Testi

Ynt: FENDT/JD-Nh-Case & Yakıt Testi

Fendt markasını önce tarımsal videolarda gördüm ve şuanda hastasıyım .Fendt hakkında genel bi ön yargı var ve bunu her forum sitesinde görmek mümkün.Fendt hastasıyım ve nerdeyse herşeyi araştırdım. Traktörün çok pahalı olduğu.Evet traktörler pahalı fakat bunun 2 ana sebebi var . Aslında fendt piyasanın en pahalısı denilebilir fakat sadece ilk bakışta. ... Birinci olarak bu fiyat kabarıklığını oluşturan ilk temel neden eşi benzeri olmayan VARİO teknolojisi. Bu teknolojinin varlığı traktörlerde olağanüstü bir yakıt tasarrufu sağlıyor. Yani aslında fiyat kabartan birinci temel sebeb bu fiyat farkını 1 yıl gibi bir sürede amorti ediyor zaten.Fiyatı kabartan İkinci temel sebeb ise diğer markaların opsiyonel olarak sunduğu teknolojilerin ( GPS, OTOPİLOT,vs.) %90 ını Fendt firması bize standart olarak sunuyor. Yani bu ekipmanların bedelini fiyattan düşersek Fendt aslında diğer markalardan ucuza bile geliyor.Sağlamlık noktasındaysa yıllık bakımları düzenli yaptırıldığı taktirde( zaten marka ayırt etmeksizin her traktör ve ekipmanda olmassa olmaz ) diğer markalara görede oldukça kaliteli. Zaten yedek parça fiyatları bu yüzden yüksek .Traktör kolay kolay arıza yapmıyor.Kullanım noktasındaysa vario teknolojisiyle ortadan kalkan debriyaj sayesinde ve yapılacak olan işe göre bilgisayardan hızı veya deviri ayarlayıp(Biraz daha açarsak yapılacak işe göre bilgisayardan hızı manuel yapıp deviri ve vitesi traktöre bırakıyorsunuz,örneğin çayır biçiminde, ya da yine hızı bilgisayardan ayarlayıp deviride gazla siz ayarlıyorsunuz, örneğin balye yapımında ) işin yarısından fazlasını traktörün kendisi yapmasıda kullanımı bayağı kolaylaştırıyor. Tabi benim dikkatimi çeken bir ayrıntı daha var fakat her modelde mevcutmu bilmiyorum.Galiba 828 vario scrdeydi. Adampullukla tarlayı sürmeye başlıyo fakat traktör çekemiyor ( yanlış anlamayın traktör yeterli güçte fakat lastiklerin havası ayarında olmaz ise isterse daha iyisini getirin yinede arzulanan verim alınamaz).Adamda yol bilgisayarından bir kaç tuşla lastik havalarını indiriyor ve traktör koşarak tarlayı işliyor. iş bitincede aynı şekilde lastik havalarını tekrar yol pozisyonuna getiriyor ve yoluna gidiyor. Yani benim diyeceğim fiyata fazla takılmaya gerek yok örneğin bir 800 vario serisi 1 yılda 60ila70bin avro arası yakıttan tasarruf ettiriyorsa ( sitede yazıyor) Bu traktör zaten 7 -8 yılda kendi parasinı yakıttan çıkaŕır.Neyse konu Fendt olunca iyice çenem düştü yani diyeceğim her çiftçi ye bir vario her tarlaya bir Fendt lazım 😊

Ynt: FENDT/JD-Nh-Case & Yakıt Testi

fendt yakar dekarda 1 lt seninki yakar 1.5 lt 1000 dekarı fendt 3500 tl ile senin motor 5250 tl (mozot 3.5 tlden hesapladım) ile sürer senede 3 kat sürsen fendt 10500 tl yaktı senin motor 15750 tl yaktı senin motor yerli 70 lik 80 bin tl fendt 70 lik 200 bin tl aradaki fark 120 BİN tl mazotu fendt 5250 tl az yakmıştı 20 senede fark kapanıyor ama 80 bin veren 70 lik traktör alan şahış fazla mazot yakmasına ragmen 20 senede 120 bin tl ile remork silaj makinası pulluk balya makinası alıyor sadece tarladan değil piyasaya iş yaparakta para kazanıyor fendtçi arkadaş tam mazottan kar ile traktör ün parasını çıkardım derken bi bakıyor piyasaya elektrikli traktörler çıkmış fendt yine en az elektrik yakan traktörü çıkarmış yani fendt mazot tasarruflu traktör değil teknoloji vekonforlu traktör satıyor ;)