Kubota-Zetor-MF-Deutz & KEPÇELİ TRAKTÖR TEST

Ynt: Kubota-Zetor-MF-Deutz & KEPÇELİ TRAKTÖR TEST

Fiyatlarını da yazalım de değerlendirmede hata olmasın.

MF 5455: Traktör £54,000 ön yükleyici £7,400. Toplam £61.400

Deutz 430: Traktör: £63,692. Ön yükleyici: £7,600. Toplam £71.292

Kubota M108S: Traktör £37,500. Ön yükleyici: £5.440. Toplam £42,990.

Zetor 115: Traktör: £36,263. Ön yükleyici: £5,617. Toplam: £41.880.

Not: Hesaplamak isteyen olur, an itibari ile sterlin 3.5 lira.

denemeye HİÇ bakmadan görüş açısı ile MF ' nin iyi çıkabileceğini tahmin etmiştim.. özellikle kepçe için mükemmel görüş açılı bi kaput tasarımı var.. bi ara binip incelemiştim..

en iyi fiyat Zetorda.. zaten iddiası en lüks-donanımlı motor değil EN iyi fayda/masraf oranı..

3 hedef için GÜÇ-SAĞLAMLIK-VERİMLİLİK diyo CEO ' su..

Tahminimi yanıltan sadece Deutz oldu. En pahalı ama en iyi olan değil.

Bir de adalisiz bir değerlendirme olmuş. Kubo ve Zetorun fiyatları neredeyse aynı. Ama kendilerinden tam %50 ve %75 pahalı iki rakip ile karşılaştırmışlar ki gerçekten insafsızca. Bahsettiğim markalardan hangisi olursa olsun (ister Kubo ister Zetor) 75.000 lira daha bütçe verilse ve bunun 20.000 ' ini kabin, 20.000 hidrolik, 25.000 ' ini de ağırlık ve dengeye harcama imkanları olsa, sıralama daha farklı olabilirdi.

Audi A6 ile Opel insignia ' yi karşılaştırmaya benzemiş bu. Segment yakın ama kulvarlar farklı.

Yılmaz.. mızıkcılık yapmış olmayalımda.. bu test bi yakıt testi gibi kılı kılına bilgisayarla ölçülebilen bi test değil!

Şu araba testleri gibi.. tipine şunu verdim, genel durumuna bunu, diğer kısımlarınada şu puanı verdim gibi..

MF ve Deutz.. traktör DEVLERİN elinde.. Allah için çok güçlü büyük gruplar.. küreselleşmişler..

Zetor.. tek kalem bence türünün son örneklerinden.. çok iyi olduğu halde bi devin himayesine girmemiş.. girerse zaten bu efsanede biter..

Kubo, avrupalı değil, motor devi, mini traktör-mini iş makinası devi.. ama büyük motorda epey yolu var.. çok kaba bi genelleme olcak ama Japonlar herşeyin minisinde iddialı.. ne icat edilse caponlarda mutlaka küçüğünü-cep boyunu üretir:) evleride öyle hayatlarıda..

ŞİMDİ gelelim sadede;

FAYDA/MASRAF.. ne verdim/ne aldım analizi;

traktöre 100 lira verip 100 liralık tat alırsan.. ne çok mutlu ne çok mutsuz olursun

100 verip 50 liralık tat alırsan ÇOK mutsuz olursun

ama 100 verip 150 liralık tat alırsan ÇOK mutlu olursun, motordan inmek istemezsin..

mutluluğun sırrı bu kadar basit işte.. 100 bin avro verdiğin motor en ufak çamurda batarsa, çekmek için motor ararsan mutsuz olurum.. rampada sürekli vites düşerse mutsuz olurum..

şu puanlamada bile zetor fayda/masraf olarak 1.:) zaten adamların iddiası 1-güçlü 2-sağlam 3-az yakan motor üretmek.. en teknolojik, en konforlu, en lüks biziz demiyorlar.. biz basit/sadeyiz ama işinizi çok iyi görürüz bu..